Project:translation/cs

 • Community Noun project 2280.svg Uživatelé
 • Octicons-terminal.svg Správci wikiserverů
 • Source code project 1171.svg Vývojáři
 • OOjs UI icon language-ltr.svg Překladatelé

Chcete podpořit MediaWiki? – překládejte!Edit

Toto je web určený pro technickou dokumentaci MediaWiki, kde hledají informace hlavně ti, kteří si chtějí rozběhnout vlastní instanci MediaWiki. Většinou jde o IT pracovníky, pro které je zcela přirozené, že dostupná dokumentace je napsaná pouze v angličtině. Čtení anglické dokumentace je pro ně natolik přirozené, že nechápou, proč by se měla překládat do češtiny. Neuvědomují si, že MediaWiki chtějí používat i méně zkušení uživatelé, pro které je technická angličtina, plná neznámých pojmů a zkratek, jen těžko srozumitelná. Proč tedy dávají překlady smysl?

 1. Je velká pravděpodobnost, že při překladu anglického textu do češtiny narazíte na chybu v originále, kterou můžete rovnou opravit.
 2. Zároveň přitom můžete najít zastaralý obsah nebo na odkazy, které již neplatí.
  Zde máte na výběr. Buď sami původní text opravíte nebo můžete kontaktovat přes diskuzní stránku některého z předchozích autorů stránky, jestli by její obsah neopravil.
 3. A i když nepřeložíte všechno, vámi přeložený obsah pomůže pochopit obsah stránky těm, kteří anglicky neumí vůbec nebo jen špatně.
  Mohou to být začátečníci, kteří se anglicky teprve začínají učit. Ale také uživatelé, kterým dělá problém pochopit obsah v technické angličtině.

Tyto stránky obsahují klíčové informace nejenom pro vlastní jádro MediaWiki, ale i pro různá rozšíření. Pokud budou přeloženy do češtiny, stoupne pravděpodobnost, že je zaindexují vyhledávací servery a tím pádem se k nim snáze dostanou ti, kteří je budou hledat.

Nejaktivnější překladateléEdit

V následující tabulce jsou ti, kteří mají největší podíl na tom, že existují české verze stránek na MediaWiki.org[1].

Překladatelé
Uživatel Kontakt Příspěvky
User:Dvorapa diskuze příspěvky Administrátor překladů
User:Mormegil diskuze příspěvky
User:Patriccck diskuze příspěvky
User:Martin Urbanec diskuze příspěvky Administrátor překladů
User:Matěj Suchánek diskuze příspěvky Administrátor
User:Want diskuze příspěvky Administrátor překladů

Úplný přehled aktivních překladatelů do češtiny naleznete zde.

Každý může pomáhat s překladyEdit

Web MediaWiki.org je nastaven tak, aby mohl obsah stránek překládat každý, tedy i anonymní uživatel. Nemusíte si tedy kvůli tomu tady zakládat účet. Výhodou přihlášeného uživatele je především to, že může kontaktovat a požádat o pomoc či radu ostatní překladatele.

Každý překladatel by se ale měl nejprve seznámit s tím, jaká je politika multijazyčné mediawiki.org. A pak může začít překládat. Důležitou pomůckou pro překladatele, která se používá u multijazyčných projektů MediaWiki je rozšíření Translate. To už má svoje příručky přeložené do češtiny. Dozvíte se z nich nejenom jak s jeho pomocí překládat obsah, ale i jak se má připravit stránka na překlad.

Správci překladůEdit

Jako překladatelé máte možnost upravit i obsah výchozí stránky, ale než ho budete moci přeložit, musíte počkat na to, až bude některým z správců překladů označen k překladu.

Sami se můžete stát správcem překladů za předpokladu, že budete na MediaWiki pracovat jako přihlášený uživatel[2], pokud o práva překladatele požádáte prostřednictvím formuláře na stránce Project:Requests (viz stránka Oprávnění) a práva vám na základě posouzení vaší žádosti budou udělena některým z byrokratů.

Žádost o práva se podává tak, že do formulářového pole na odkazované stránce vyplníte svoje uživatelské jméno. Pak u vygenerovaného formuláře vyplníte jaká práva chcete přidělit. Uložíte. A potom přidáte link na tuto žádost do sekce Requests for permissions na stránce s formulářem.
  Varování: Právo k administraci překladů není globální! U jiných Wikimedia projektů, jako je např. Meta, si o toto právo musíte požádat tam.

Pro začínající překladateleEdit

Pro začínající překladatele je nejjednodušší začít spolupracovat na dokončení překladu již rozpracovaných stránek. Toto jsou důležité a často odkazované stránky, které jsou aktuálně ve stavu překladu a je žádoucí aby byly co nejdřív přeloženy do češtiny. Zpracovávejte pokud možno dle následujícího žebříčku priority:

 1. Stránky, které mají v poznámce uvedeno nutná aktualizace.
 2. Ty, u kterých je přeloženo 50% a více (po dokončení překladu je odstrňte z této tabulky).
 3. Ty, které jsou v hlavním jmenném prostoru a jmenném prostoru Project:
 4. Ty. které jsou ve jmenném prostoru Nápověda
 5. Ty, které mají přeloženo méně než 30% obsahu

Rozpracované stránky vhodné k přednostnímu dokončeníEdit

Pokud u některé z následujících stránek zjistíte, že již byla přeložena na 100%, odstraňte ji prosím z tabulky. Pokud naopak zjistíte, že je překlad nějaké důležité stránky nedokončený nebo zcela chybí, tak do tabulky přidejte link, který na ni bude odkazovat. Všimnete-li si, že jsou na takové stránce zastaralé texty (růžově podbarvené), připište do poznámky '''nutná aktualizace''' – Tím upozorníte na to, že by měla tato stránka být zpracována přednostně.

Pro zkušenější překladateleEdit

Pokud chcete začít s překladem nějaké stránky zcela od základu, zkontrolujte nejprve, zda-li pro ni již nějaký překlad neexistuje. To zjistíte nejrychleji při pohledu do záhlaví stránky, kde se zobrazuje přehled jazyků do kterých je stránka přeložena.

 • Pokud stránka není vůbec přeložena, nezobrazuje se nic.
 • Pokud je přeložena starým systémem, tak se zobrazuje pouze panel s odkazy na existující jazykové verze
 • A pokud je připravena k překladu přes Translate, tak se nad panelem s odkazy na existující jazykové verze zobrazuje text Přeložit stránku

Chcete-li pouze překládat stránky, které jsou již připravené k překladu někým jiným, tak připravte stránku k překladu (postup je v nápovědě k rozšíření Translate) a pak napište některému z administrátorů překladů, aby vám označil změny k překladu.

Link Stav zpracování (v %) Poznámka
Extension:Contributors/cs 100 (čeká na revizi) Rozšíření které umožňuje vytáhnout informace o autorech co přispěli ke tvorbě obsahu stránky.
Extension:Loops/cs 100 (čeká na revizi) Stránka k rozšíření které poskytuje parsovací funkce pro zpracování dat ve smyčkách.
Extension:Poem/cs 100 (čeká na revizi) Rozšíření které možňuje snadné formátování básní a podobných textů v rámci wikitextu.
Help:ApiSandbox/cs 100 (čeká na revizi) Pískoviště - stránka pro pokusy
Help:Cite/cs 100 (čeká na revizi) Nápověda ohledně psaní poznámek pod čarou. Překladatelům, co se v problematice poznámek pod čarou moc neorientují doporučuji nejprve k přečtení můj manuál na thewoodcraft.org
Help:ExpandTemplates/cs 100 (čeká na revizi) Jak se zpracovávají šablony a jakým způsobem se nahrazují proměnné. Klíčový manuál pro ty co tvoří nové šablony.
Help:Merge_history/cs 100 (čeká na revizi) Nápověda pro to, jak sloučit dvě stránky tak, aby zůstala zachována historie změn.
Help:New_pages/cs 100 (čeká na revizi)
Help:PermanentLink/cs 100 (čeká na revizi) Nápověda pro to, jak udělat odkaz na konkrétní verzi stránky. Např. pokud chcete někomu zpřístupnit její starší verzi.
Help:Random_page/cs 100 (čeká na revizi) Nápověda ke stránce, která generuje náhodný odkaz na stránku z vybraného jmenného prostoru.
Help:Random_root_page/cs 100 (čeká na revizi)
Help:System_message/cs 100 (čeká na revizi) Velmi důležitá stránka, ohledně překládaných zpráv rozhraní. Překladatelům, co se v problematice systémových zpráv moc neorientují doporučuji nejprve k přečtení můj manuál na thewoodcraft.org
Help:Tracking_categories/cs 100 (čeká na revizi) Nápověda ohledně automaticky generovaných kategorií, co se mohou objevit u problematických stránek
Help:Undelete/cs 100 (čeká na revizi)
Manual:Backing_up_a_wiki/cs 100 (čeká na revizi) Manuál o tom, jak zálohovat obsah MediaWiki
Manual:Defines.php/cs 100 (čeká na revizi)
Manual:Extension_registration/cs 100 (čeká na revizi) Vývojářský manuál ohledně správné registrace rozšíření do instance MediaWiki
Manual:Interface/cs 100 (čeká na revizi) Manuál ohledně rozhraní mediawiki
Manual:Interface/Sidebar/cs 100 (čeká na revizi) Manuál k postrannímu panelu
Manual:Maintenance_scripts/Running_the_scripts/cs 100 (čeká na revizi)
Manual:Namespace/cs 100 (čeká na revizi)
Manual:Page_customizations/cs 100 (čeká na revizi) Manuál ohledně neexistujících stránek, na které odkazují některé linky z rozhraní MediaWiki
Manual:Pagelinks_table/cs 100 (čeká na revizi) Popis k databázové tabulce Pagelinks
Manual:Skins/cs 100 (čeká na revizi) Manuál ohledně vzhledů (skinů) MediaWiki. Pozor! Terminologie je zatím poněkud nejasná, proto cizí slovo skin (kůže), který určuje vzhled.
Manual:Special_pages/cs 100 (čeká na revizi) Velmi důležitá stránka o tvorbě speciálních stránek
Manual:Templatelinks table/cs 100 (čeká na revizi) Popis k databázové tabulce Templatelinks
Manual:Writing_maintenance_scripts/cs 100 (čeká na revizi) Příručka ke psaní skriptů pto údržbu MediaWiki
New Developers/cs 100 (čeká na revizi) Důležitá stránka se základními informacemi pro nové vývojáře
Template:MediaWiki_News/cs 100 (čeká na revizi) Zpravodaj
Přehled všech existujících stránek k rozšíření Translate
Extension:Translate/cs 100 Hlavní stránka k rozšíření Translate (Překlad)
Help:Extension:Translate/cs 100 Hlavní stránka nápovědy k rozšíření Translate (Překlad)
Manuály pro překladatele
Help:Extension:Translate/Translation_example/cs 100 ­– vypadá ok Jak se překládá – Jak překládat
Help:Extension:Translate/Translation_best_practices/cs 100 – vypadá ok Co napomáhá kvalitě překladu – Osvědčené postupy
Help:Extension:Translate/Statistics_and_reporting/cs 100 – vyžaduje revizi Statistiky a sledování změn ­– Statistiky a reporty
Help:Extension:Translate/Quality_assurance/cs 100 – vyžaduje revizi Jak dosáhnout kvalitního překladu – Záruka kvality
Help:Extension:Translate/Message_group_states/cs 100 – vyžaduje revizi Přehled o stavu překladu zpráv
Help:Extension:Translate/Off-line_translation/cs 100 Postup, jak vyexportovat překládané právy do souboru, následně přeložit pomocí překladatelských off-line nástrojů a naimportovat zpět do wiki
Help:Extension:Translate/Glossary/cs 100 Slovníček základních pojmů s nimiž se operuje v dokumentaci překladů, a stránkách rozšíření Translate
Manuály pro správce překladů
Help:Extension:Translate/Page_translation_example/cs 100 (možná bude potřeba dopřeložit) Jednoduchý tutoriál, který v kostce seznamuje s tím, jak připravit obsah stránky k překladu
Help:Extension:Translate/Translation_units návrh Jak správně připravit stránku k překladu a jaký to má vliv na překládané textové zprávy (TU - translation units)
Help:Extension:Translate/Page_translation_administration/cs 100 – vyžaduje revizi Administrace překladu stránky – Správa překladu stránky
Help:Extension:Translate/Unstructured_element_translation/cs 100 Překlad nestrukturovaných elementů
Help:Extension:Translate/Group_management/cs 100 – vyžaduje revizi Správa skupin
Help:Extension:Translate/Move_translatable_page/cs 100 – vyžaduje revizi Přesun překládané stránky
Manuály pro vývojáře a správce wiki
Help:Extension:Translate/Installation/cs 100 Instalace
Help:Extension:Translate/Configuration/cs 100 Konfigurace
Help:Extension:Translate/Getting started with development/cs 100 – vyžaduje revizi Než začnete s vývojem
Help:Extension:Translate/Developer guide/cs 100 – vyžaduje revizi Příručka pro vývojáře rozšíření Translate
Help:Extension:Translate/Components/cs 100 – vyžaduje revizi Komponenty rozšíření Překlad
Help:Extension:Translate/Validators/cs 100 – vyžaduje revizi Validátory
Help:Extension:Translate/Insertables/cs 100 Zástupné elementy
Help:Extension:Translate/Group_configuration/cs 100 – vyžaduje revizi
Help:Extension:Translate/Group_configuration_example/cs 100 – vyžaduje revizi
Help:Extension:Translate/Translation_memories/cs 100 Překladové paměti
Help:Extension:Translate/Translation_aids/cs 100 Překladatelská nápověda
Help:Extension:Translate/File_format_support obsolete Již neplatný manuál pro starou verzi!

Doporučené postupy, fígle a radyEdit

I když zde existuje anglická stránka s postupy, které pomáhají kvalitě překladu, je dost věcí o kterých se z ní nedozvíte. A i vy pravděpodobně časem narazíte na něco o čem zde není zmínka, a co jste si museli s někým vykomunikovat někde v diskuzi. Když sem na ni přidáte alespoň odkaz, bude to skvělé!

Využívejte sledování stránekEdit

Sledování stránek je funkcionalita, kterou mohou využívat pouze registrovaní uživatelé. Osobně sleduji změny u všech stránek, které jsem přeložil a těch co jsou rozpřekládané, abych věděl, jestli u nich náhodou nedošlo ke změně, která vyžaduje aktualizaci překladu.

Překládejte jen to co dobře znáteEdit

Nepřekládejte za každou cenu. Začněte od jednoduchých věcí – nadpisy, krátké věty, atp. Na ty složitější se dostane později. Pokud si na nějaký překlad netroufáte, nechte ho být. Časem se najde někdo, kdo ho dokončí.

Nebojte se opravit cizí překladEdit

Opravit překlad, který obsahuje překlep nebo je zastaralý, se považuje za zcela samozřejmé. Ale občas můžete narazit na překlad, který je formálně v pořádku, jen působí poněkud nepřirozeně. Nebojte se ho tedy přeložit znovu a lépe. Nikdo vám za to hlavu neutrhne. Ale dřív než to uděláte, zkontrolujte, jestli vidíte stránku ve správném kontextu. Typicky se s tím můžete setkat u překladů parametrizovaných šablon.

Kontrolujte překlady ostatníchEdit

Všimněte si, že v překladatelském rozhraní lze přepnout na korektury. Překladatel sám si korekturu udělat nemůže. Pomáhejte tedy také tím, že ověříte překlady ostatních.

Překlady jmenných prostorů – překládat, či nikoliv?Edit

Otázka, zda-li při překladu zachovat název jmenného prostoru v původní podobě, nebo ho přeložit není prvoplánově jednoznačná. K lokalizaci odkazů se zde totiž používá šablona, která předpokládá, že je v překladu titulku název jmenného prostoru zachován v původní formě (viz Topic:Uymy7nbljvo4xoya) – v takovém případě se pak zobrazí jako link pouze název stránky, bez jmenného prostoru. Na druhou stranu, v mnoha situacích je žádoucí, aby v názvu odkazu byl uváděn i jmenný prostor, ve kterém se stránka nachází, aby bylo ihned zřejmé o jakou stránku jde. Stejný název se totiž může vyskytnout v hlavním jmenném prostoru, i ve jmenném prostoru "Nápověda:", či jiném. I u překládaných zpráv, které obsahují lokalizované odkazy, je lepší, je-li jednoznačně patrné, zda odkazují na stránku "Rozšíření:" nebo jinam. Po určité zkušenosti bych doporučil postupovat takto:

U stránek kategorií
Anglické Category změňte na "Kategorie". A s klidem do překladu napište o jakou kategorii jde, protože k zařazení do kategorie, se stejně musí na stránce použít anglický název kategorie.
V každém případě ale do popisu kategorie vždy přidejte variaci následujícího textu: Tato kategorie zahrnuje pouze stránky přeložené do češtiny. Pro úplný přehled stránek zařazených do této kategorie se přepněte na její anglickou verzi.
Stránky dokumentující háčky (hooks)
Jméno háčku (hook) nelze zaměnit za jméno proměnné, protože nezačíná znakem $, takže opět – s klidem vynechte při překladu název jmenného prostoru. Stránka se v češtině bude jmenovat stejně jako příslušný háček (hook).
U stránek s příručkami
Stránky příruček jsou umístěny ve jmenném prostoru Manual.
Stránky dokumentující globální proměnné
Název proměnné začíná znakem $, takže u přeloženého názvu stránky název jmenného prostoru klidně vynechte. Stránka se v češtině bude jmenovat stejně jako příslušná globální proměnná.
Stránky pro údržbářské skripty
Přeložte název tak, že vypustíte jmenný prostor. Stránka se tedy bude v češtině jmenovat stejně, jako údržbářský PHP skript, který je k nalezení v adresáři maintenance/.
Ostatní
U ostatních stránek zachovejte název jmenného prostoru v přeložené formě. Takže místo Manual: použijete Příručka:, místo Help: použijete Nápověda: atp.
U stránek dokumentujících rozšíření
Stránky, na kterých se dokumentují rozšíření MediaWiki, se zde vyskytují ve jmenném prostoru Extension. I když máte možnost počeštit i jméno rozšíření, nedělejte to! Přeložte pouze název jmenného prostoru. Lokalizovaný název rozšíření by totiž zbytečně mátl uživatele, pokud by řešil nějaký problém, nebo si chtěl k tomuto rozšíření vyhledat na webu nějaké další informace. Takže místo Extension:Translate použijete Rozšíření:Translate.
U stránek šablon
Zachovejte původní anglický název jmenného prostoru Template a šablony v nezměněné podobě.

U stránek projektůEdit

Zachovejte nepřeložený jmenný prostor. Takže místo Project:About: použijete Project:O tomto webu.

Jak zjistit která kategorie vyžaduje překlad?Edit

Přejděte na stránku Special:WantedCategories, procházejte chybějící kategorie a hledejte ty, které mají za názvem uvedenou podstránku cs. Přeložit můžete pouze ty, které již byly připraveny pro překlad s využitím Extension:Translate

Kde se překládají texty s nimiž pracuje rozšíření?Edit

Lokalizace textu se dříve řešila přímo v jejich zdrojovém kódu, ale v současné době již většina z nich využívá služeb translatewiki.net. I když jde o server, který je také postaven na MediaWiki, není s touto wiki provázaný a nepřihlásíte se do něj ani zastřešujícím uživatelským účtem – pokud ho máte. Pokud tedy budete chtít překládat i tyto texty, musíte si tam nejprve založit účet, a do začátku přeložit několik náhodně vybraných textů.

Odkazy na podkapitoly v rámci lokalizované stránkyEdit

Pokud připravujete stránku na lokalizaci, a ta stránka obsahuje [Help:Links/cs interní odkazy na vybrané sekce], je třeba vyrobit "kotvy", na které se budou moci tyhle interní odkazy chytat, protože po lokalizaci názvu sekce by interní odkaz, volající originální text sekce přestal fungovat.

Příklad interního odkazu…

 [[#Titulek sekce 1]]

…a cíle

 === Titulek sekce 1 ===

Pro úspěšnou lokalizaci byste měli odkaz upravit takto:

 [[#sekce-jedna|Titulek sekce 1]]

a cíl takto:

 === <span id="sekce-jedna"></span> Titulek sekce 1 ===

U takto upravené stránky budou fungovat odkazy na sekce stejně i u přeložené verze.

Značkování textu s odrážkamiEdit

Označkování textu s odrážkami není triviální a je třeba pečlivě zvolit jak text označkovat. Pokusím se v následujících bodech shrnout, co jsem vypozoroval a na příkladech demonstrovat rozdíly. Je-li text odstavce, za kterým následují jednotlivé body delší, rozdělte ho při značkování na dvě menší unity. Viz ukázkový příklad rozdělení předchozího odstavce:

…demonstrovat rozdíly. Je-li text…
           ^

Takto by vypadalo po rozdělení odstavce místo v kódu na které ukazovala šipka…

…demonstrovat rozdíly.</t‌ranslate> <translate>Je-li text…

Odrážky pak mohou být vytvořené následujícím způsobem:

Tady začíná…
…tady končí text odstavce a pokračují odrážky:
* Text první odrážky, … a její konec.
* Druhé odrážky … taky má konec.
* A třetí … taky někde končí.

Tohle je doporučený způsob označkování:

<translate>
Tady začíná…
…tady končí text odstavce a pokračují odrážky:

* Text první odrážky, … a její konec.</t‌ranslate>
<translate>
* Druhé odrážky … taky má konec</t‌ranslate>
<translate>
* A třetí … taky někde končí.</t‌ranslate>

Občas se taky může vyskytnout odkaz nebo kus textu, který je třeba skrýt za proměnnou, aby během překladu nebyl nějak blbě přeložen:

<translate>
* Tohle odkazuje [[do Tramtárie|kamsi]], a s řetězecem <code>$varString</code> by překladatel udělal bůhví co.</t‌ranslate>

Pokud se odfiltrují, tak místo nich uvidí překladatel jen číslované proměnné.

I když lze proměnné pojmenovat i řetězcem, je z praktických důvodů lepší je očíslovat. Pro každou unitu se totiž proměnné číslují samostatně, takže překladatel pracuje většinou pouze s $1, $2, $3,… a nemá nutkání překládat to co nemá.

Pokud jich máte v jedné překládané textové jednotce více než tři, tak byste se měli zamyslet nad tím, jestli by nebylo lepší tuto jednotku rozdělit.

Také můžete narazit na odkazy přes šablony. Pokud se vyskytují hned za odrážkou, nemá smysl překládat celou odrážku. V takovém případě požijte element <t‌ranslate> až za ní:

* {{hook|userCan}} - <translate>Popis háčku … taky někde končí.</t‌ranslate>

Značkování obsahu šablony, či poznámky pod čarouEdit

Pokud chcete překládat předávaný parametr šablony, musíte nejprve ukončit předchozí textovou unitu. A pak samostatně označkovat obsah šablony.

…Zde končí předchozí odstavec.
</t‌ranslate>
{{note|<translate>Následuje přeložitelný obsah šablony.</t‌ranslate>}}
<translate>
Za kterou následuje další text…

Za šablonou opět musíte přidat element <t‌ranslate> a můžete pokračovat.

Rozšíření Cite umožňuje v rámci textu dělat poznámky pod čarou. Pokud na něco takového narazíte, můžete postupovat podobně jako u šablony. Nejprve jej v místě, do kterého je vložena poznámka pod čarou, přerušíte a její obsah pak ošetříte podobně jako parametr šablony:

…toto je text</t‌ranslate><ref>
<translate>
U kterého je třeba poznámku pod čarou ošetřit podobným způsobem.</t‌ranslate>
</r‌ef>, <translate>který může po vysvětlení dál pokračovat…

Ovšem přerušením věty poznámkou pod čarou byste vytvořili dvě samostatné textové jednotky a je otázkou, do jaké míry by byla každá překládaná textová zpráva sama o sobě smysluplná. Lepší je použít jednoduchou fintu.

Obsah poznámky pod čarou lze totiž sestavit z více částí. První část, s atributem name a identifikátorem poznámky, uzavřeme do proměnné a zbytek umístíme až za překládaný odstavec do poznámky, která bude mít atribut follow a stejný identifikátor. Takhle:

…Zde končí předchozí odstavec.
</t‌ranslate>
Za ním je další 'text'<ref name="note-1"></r‌ef>, který pokračuje…
…dokud neskončí odstavec.
</t‌ranslate>

<ref follow="note-1"><translate>
A obsah poznámky můžete být v pohodě umístěna až za ním.</t‌ranslate>
</r‌ef>

Jak se připravují k překladu šablony?Edit


 1. Všechny zdejší stránky přeložené do češtiny.
 2. MediaWiki, na rozdíl od jiných Wikimedia projektů, kde se rovněž pracuje s překlady (např. TranslateWiki.net), umožňuje přihlášení globálním účtem. Pokud ho nemáte, tak se musíte zaregistrovat.