Nápověda:Oznámení

This page is a translated version of the page Help:Notifications and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD
Oznámení vás informují o nové aktivitě, která se vás týká jak na Wikipedii, tak i na dalších webech Wikimedie.

Vítejte na stránce dokumentace k Notifications tool! (nástroj pro oznámení)(dříve s kódovým označením Echo)

Chcete-li přizpůsobit, která upozornění budete dostávat, přejděte na kartu "Upozornění" ve svém Nastavení na webu.

V tuto chvíli jsou oznámení nasazena na wiki, ale nejsou v aktivním vývoji. Od ledna 2021 se neplánuje přidávání dalších funkcí do Oznámení. Nicméně návrhy na budoucí vylepšení na diskusní stránce vítáme.

Princip

Nástroj pro upozornění poskytuje uživatelům Wikipedie a dalších stránek Wikimedie rychlé aktualizace akcí, které se jich týkají. Tato upozornění mohou uživatelům pomoci lépe si uvědomit události, které se jich týkají, a v případě potřeby mohou rychle zareagovat.

Tento software byl vyvinut týmem pro zapojení editorů Wikimedia Foundation a nově týmem pro spolupráci, aby povzbudil lidi k aktivnější účasti na stránkách Wikimedie. Oznámení jsou navržena tak, aby nahradila nebo rozšířila stávající oznamovací systémy na těchto stránkách a také poskytla uživatelům podstatně větší kontrolu.

Před Oznámeními (Notifications) byla jediná oznámení, která software MediaWiki poskytoval, prostřednictvím e-mailových oznámení o změnách ve vašem seznamu sledovaných a oranžové liště pro změny na vaší uživatelské diskusní stránce. Seznam sledovaných je docela užitečný, ale jeho formát je omezený. Funguje dobře pro změny související se stránkami, ale ne tak dobře pro změny související s uživateli. Zároveň neexistuje žádná podrobnost: Pokud je stránka na seznamu sledovaných, jste informováni o další změně, která se na ní stane. Pokud stránka není na seznamu sledovaných, neobdržíte žádnou. Seznamy sledových jsou užitečné a dobře fungují pro práci, pro kterou byly navrženy, ale nezahrnují celý rozsah aktivit na wiki. Funkce oznámení ve spojení se seznamy sledovaných mohou poskytnout lepší uživatelský zážitek. Uživatelé se mohou snadněji dozvědět o více událostech a mají větší kontrolu nad tím, jaké typy informací dostávají.

Chcete-li se dozvědět více o Notifications, navštivte toto projektové centrum na MediaWiki.org.

Použití

Oznámení jsou pro všechny registrované uživatele stránek Wikimedie. Neregistrovaní uživatelé nemohou dostávat upozornění (s výjimkou upozornění na diskusní stránky, která se anonymním uživatelům stále zobrazují v oranžovém pruhu).

Oznámení lze zobrazit následujícími způsoby:

Různé typy oznámení, která můžete obdržet, jsou podrobně popsány na samostatné stránce.

Rozbalovací nabídky pro oznámení

Upozornění a upozornění na oznámení

Když někdo na webu Wikimedie provede akci, která se vás dotkne, zobrazí se vedle vašeho uživatelského jména v pravém horním rohu jakékoli stránky daného webu barevné znaky (v levém horním rohu, pokud vaše wiki používá jazyk se zápisem zprava doleva) . Tato oznámení zahrnují oznámení napříč wikinami. Když nejsou žádná oznámení, jsou tyto znaky šedé.

První znak (červený, "upozornění") obsahuje nejdůležitější typy upozornění: Nové zprávy na vaší diskusní stránce, zmínky atd. Druhý znak (modrý, "oznámení") obsahuje méně důležitá upozornění: Odkazy na stránky, zprávy na jiných diskusních stránkách atd.

Tyto znaky zobrazují počet nových oznámení, která jste obdrželi. Kliknutím na znaky se zobrazí rozbalovací seznam nejnovějších oznámení (viz snímek obrazovky) a barva znaku se znovu nastaví na šedou. Číslo se bude lišit od nuly, dokud neoznačíte všechna oznámení pro tento znak (zejména u zpráv) jako přečtená.

Kliknutím na zvolené oznámení se o něm dozvíte více (viz popis níže). Chcete-li zobrazit všechna přijatá oznámení, můžete kliknout na "Všechna upozornění" a přejít do archivu oznámení.

Podrobný rozbor oznámení

 
Označte oznámení jako přečtená a nepřečtená.

Zde jsou nejčastější oznámení, která můžete obdržet. Všechny jsou navrženy se stejným vzorem:

Vlevo je ikona (vpravo pro jazyky se zápisem zprava doleva)
Napravo je kroužek:
  • Pokud je oznámení nepřečtené, vyplněný modře
  • Po přečtení je kroužek bílý
Primární informace: Název oznámení, tučně
Sekundární informace: Podrobnosti oznámení (volitelné)
Podrobnosti: Dole s některými užitečnými informacemi:
  • Vždy uživatel, který akci provádí (s odkazem na jeho uživatelskou stránku) a datum v relativním formátu
  • Někdy i jiné informace, například cílená stránka
  • V případě potřeby třítečkové menu s některými možnostmi

Celá oznámení jsou odkazem, obvykle na rozdíl, který souvisí s akcí, na kterou jste upozorněni.

Podobná upozornění nebo upozornění z jiných wikin jsou seskupena.

Special:Notifications

Chcete-li najít všechna svá nedávná oznámení, klikněte v rozbalovací nabídce na "Všechna upozornění" a přejděte na Stránku zvláštních oznámení. Na této stránce jsou všechna oznámení zobrazena podle data. Vaše nejnovější oznámení jsou na této stránce archivu uvedena jako první. Na wikinách Wikimedie tato stránka také přeskupuje upozornění napříč wikinami.

Cross-wiki

Oznámení napříč wikinami se zobrazují na obou panelech a přeskupují oznámení z jiných wikin hostovaných nadací Wikimedia Foundation. Tímto způsobem můžete dostávat oznámení o Commons, když jste na Wikisource. Další informace o upozorněních napříč wikinami.

Předvolby a nastavení

Přístup k předvolbám

Aktualizací předvoleb oznámení můžete ovládat, jaké druhy oznámení budete dostávat (a jak často). Chcete-li zkontrolovat nastavení, klikněte na "Nastavení" v rozbalovací nabídce (viz výše) – nebo na stránce archivu "Všechna upozornění". (Můžete také kliknout na "Nastavení" v pravém horním rohu kterékoli stránky a poté vybrat kartu "Upozornění".)

Přihlášení a odhlášení

Pokud se odhlásíte z jakéhokoli typu oznámení, pak tato oznámení generovaná v době, kdy jste byli odhlášeni, nejsou generována pro vás a nejsou uložena v databázích. Následující přihlášení je poté nezobrazí. Mohou se zobrazit pouze oznámení, která existovala před odhlášením.

Upozornění e-mailem nebo na wiki

Chcete-li zapnout nebo vypnout upozornění pro kteroukoli kategorii, jednoduše zaškrtněte (nebo zrušte zaškrtnutí) políčka vedle ní. U většiny kategorií můžete povolit (nebo zakázat) upozornění na web nebo e-mailem. (Některá upozornění nelze deaktivovat, například změny vašich uživatelských práv nebo nové zprávy diskusní stránky: Tato upozornění jsou příliš důležitá na to, aby je bylo možné zavřít.) Můžete také určit, jak často chcete dostávat e-mailová upozornění, od jednotlivých e-mailů pro každou událost až po denní nebo týdenní přehledy. Až budete hotovi, nezapomeňte kliknout na tlačítko "Uložit nastavení" v dolní části stránky a aktualizovat své preference.

Ignorování uživatelů

Oznámení na webu od jednotlivých uživatelů můžete ztlumit zadáním jejich uživatelského jména do pole ve spodní části předvoleb oznámení. Když začnete psát, uživatelská jména se automaticky dokončí. Uživatelé bez JavaScriptu by měli zadat jedno uživatelské jméno na řádek, bez jakéhokoli wikitextu nebo předpony.

Stále budete dostávat upozornění, pokud ztlumený uživatel napíše nebo se zúčastní vaší diskusní stránky (bez ohledu na to, zda stránka používá Flow nebo nestrukturovaný wikitext), nebo zkontroluje stránku, kterou jste vytvořili. Chování seznamu ke sledování a e-maily nejsou seznamem ztlumení ovlivněny.

Ignorovaný uživatel i nadále obdrží oznámení o úspěšné zmínce, pokud tuto předvolbu povolil. Seznam ztlumení uživatele je soukromý pro všechny ostatní uživatele na wiki, včetně administrátorů nebo jiných funkcionářů.

Ignorování stránek

Ztlumení stránek je možné pro upozornění "propojená se stránkou".

Oznámení "propojené stránky" pro stránku můžete ztlumit zadáním názvu stránky do pole ve spodní části předvoleb oznámení.

Když začnete psát, názvy stránek se automaticky dokončí.

Uživatelé bez JavaScriptu by měli zadat jeden název stránky na řádek, bez jakéhokoli wikitextu nebo předpony.

Komunitní černá listina

Existuje celowebový seznam účtů, které nemohou spouštět oznámení na MediaWiki:Echo-blacklist, který mohou uživatelé přepsat na Special:MyPage/Echo-whitelist. (Tato funkce a její konfigurační stránky budou přejmenovány, viz úkol T255557)

Konfigurace komunity

Special:DisplayNotificationsConfiguration zobrazuje místní konfiguraci pro každý typ upozornění.

Zpětná vazba

Rádi bychom slyšeli, co si o oznámeních myslíte. Chcete-li prodiskutovat své návrhy s ostatními uživateli, navštivte tuto diskusní stránku projektu.

Pokud najdete chybu, můžete ji nahlásit zde na Phabricatoru. Víme však, že Phabricator není zrovna nejjednodušší systém na použití. Zprávu (v jakémkoli jazyce) můžete také umístit na diskusní stránku projektu se snímkem obrazovky a informacemi o vašem prohlížeči a operačním systému :).