Nápověda:Rozšíření:Překlad/Co napomáhá kvalitě překladu

This page is a translated version of the page Help:Extension:Translate/Translation best practices and the translation is 100% complete.

Vždy je zde více překladů, než kolik je k dispozici překladatelů. Proto se práce dobrovolných překladatelů v rámci hnutí Wikimedie vysoce cení, i přes to, že většina z nich nemá žádné profesionální překladatelské zkušenosti. Pro to, aby se stal někdo skutečně dobrým překladatelem je potřeba hodně praxe a my tímto nástrojem chceme zlepšit kvalitu jejich práce. Překládání stránek projektů Wikimedie má rovněž silný sociální aspekt a proto by překladatelé měli na překladech vzájemně spolupracovat ne se mezi sebou dohadovat. Podporujeme správce překladů tím, že se snažíme reagovat na jejich dotazy a vítáme i ty, co s překlady teprve začínají.

Dobrým překladatelem se může stát každý uživatel projektů Wikimedie, pokud ovládá víc jazyků, i bez toho, že by musel mít odpovídající vzdělání. Udělat kvalitní překlad, na profesionální úrovni, však vyžaduje hodně let praxe a zkušeností. Tuto dobu lze významně zkrátit, pokud překladatel dostává přímou a konstruktivní zpětnou vazbu od korektorů. I pro zkušené překladatele je dobré, pokud se najde rodilý mluvčí, který je schopen kontrolovat kvalitu jejich práce a upozorní je i na drobné chyby v překladu.

Je to dlouhá cesta, na které se musí začít od základů. Překladatelé musí umět kopírovat a upravovat obsah stránek v jazyce kterému rozumí, ovládat jeho gramatiku a také dobře rozumět jazyku, ze kterého chtějí překládat.

U jazyků, které mají málo aktivních mluvčí, kteří teprve začínají používat počítač, některá slova ještě nemusí mít svůj vlastní výraz. V takovém případě by měl znát pravidla, jak se v nich nová slova tvoří a také každé takové nově vytvořené slovo podrobit diskuzi. Každopádně si musí být vědom toho, že nese na svých bedrech zodpovědnost za vytvoření správného a výstižného slova či pojmu, který se dosud v tomto jazyce nevyskytoval.

Jak začít

Než začnete, musíte si být schopni na svém počítači psát a zobrazovat texty v jazyce, do kterého chcete překládat. To znamená, že možná budete potřebovat do vašeho počítače doinstalovat chybějící fonty a další mapu rozložení kláves.

Ujasněte si, proč to vlastně chcete dělat. Můžete najít řadu důvodů, proč to dělat. Pro zábavu, abyste se zdokonalili jazyce, abyste si zvýšili svůj společenský kredit, nebo jen chcete svým dílkem oplatit to, co pro vás udělali jiní. Než se do toho pustíte, tak byste měli především pochopit a přijmout za své základní pravidla dobrého překladu: nepřekládat tupě slovo od slova, a zachovat smysl překládaného textu tak, aby se v maximální míře držel originálu.

Pokuste se zapojit do již existující komunity překladatelů a požádejte ji aby kontrolovala vaši práci. V překládaném textu určitě narazíte na formátovací značky, které mohou mít s překladem nějakou souvislost. Měli byste je umět rozpoznat, vědět jaký mají význam, a co z nich můžete přeložit a co ne.

Dokumentace zpráv

K tomu, aby bylo možné udělat kvalitní překlad, čistě textový obsah výchozí zprávy nestačí. Platí to nejen u krátkých zpráv bez kontextu, ale u všech zpráv. Rozšíření Translate dovoluje pro každou překládanou zprávu, přidat dokumentační stránku, kde mohou být uloženy informace, které uvedou překladatele do širšího kontextu. Je to wiki stránka, která může obsahovat cokoliv – od externích odkazů až po obrázky. Napsat ji sice zabere pár minut navíc, ale vyjdete tím vstříc dalším překladatelům do jiných jazyků, kteří pak nebudou mít problém překládanou zprávu pochopit ve správném kontextu a udělat pak kvalitnější překlad. A to rozhodně stojí za to.

Založit tuto stránku může každý překladatel kliknutím na link "Přidat dokumentaci", nahoře v pravém části překládacího editoru. V místech, kde se zobrazují doporučené překlady. Je to ta nejpřímočařejší cesta, přes kterou mohou mezi sebou překladatelé vzájemně komunikovat a kterou se mohou ujistit, že překládanou zprávu pochopili správně. A nemuseli přemítat, jestli odhadli dobře smysl původního textu. Než se ale začnete prostřednictvím této stránky na něco ptát, musíte mít jistotu, že vám bude někdo schopen na vaše dotazy odpovědět a v dokumentaci zprávy doplní odpověď. Jinak tím ostatní překladatele pouze odradíte.

Konzistence

Správci překladů mohou zakládat slovníky na které se pak lze odkazovat z popisu skupiny, případně se na ně odkazovat z textu v dokumentaci překládaných zpráv. Pro spolupráci překladatelů je velmi důležité ujasnit si v prvé řadě používanou terminologii a při překladu pak zachovávat pokud možno jednotnou linii. Začít slovníkem, ve kterém je ke každému termínu, který se bude překládat, uvedena krátká definice, je dobrý počin. Nejenom nabízené překlady, ale i definice pomáhají překladatelům výchozímu textu lépe porozumět aby pak mohli nabízené překlady správným způsobem aplikovat v přeloženém textu. Je to dobré cvičení i pro vylepšení konzistence výchozího textu.

Další informace

Lokalizační průvodce FOSS – http://www.africanlocalisation.net/foss-localisation-manual
Dobrý úvod pro překladatele, i když kapitoly o lokalizačních nástrojích tady nejspíš nevyužijete.
Lokalizace FOSS – b:FOSS Localization
Kniha sice není moc orientovaná na překladatele, ale popisuje jako lokalizace funguje. Obsahuje informace které se týkají lokalizace do asijských jazyků.
Průvodce lokalizací na Sourceforge – http://translate.sourceforge.net/wiki/guide/start
Není moc dobře zpracovaný, ale může se někdy hodit
Překládáme WordPress – http://codex.wordpress.org/Translating_WordPress
Týká se čistě WordPressu, ale jsou tam i některé obecně platné věci.
Píšeme pro překladač – http://bookshop.europa.eu/en/writing-for-translation-pbTF3110675/
Brožura Translation Centre for bodies of the European Union (CdT), je zaměřená na delší texty, ale je stále platná