Help:Extension:Translate/Translation best practices/lt

This page is a translated version of the page Help:Extension:Translate/Translation best practices and the translation is 95% complete.

Visada yra daugiau vertimo darbo, kurį reikia atlikti, negu vertėjų, kurie galėtų tai padaryti. Nors "VikiMedijos" judėjime savanorių vertėjų darbas yra labai vertinamas, daugelis jų, jei ne dauguma nesimokė vertėjo darbo. Norint tapti geru vertėju reikia įdėti daug pastangų ir mes labai norime padėti pagerinti jiems darbo kokybę. "VikiMedijos" puslapių vertimai gali daryti didelę įtaką socialiniu aspektu, ir vertėjai yra skatinami dirbti kartu, laikydamiesi požiūrio "klausk, nespėk". Taip pat raginame vertimo administratorius reaguoti į užduodamus klausimus ir būti demesingus naujiems vertėjams.

Daugiakalbiai "Vikimedijos" dalyviai gali tapti gerais vertėjais tam tikromis temomis net ir be oficialaus mokymosi, tačiau paprastai, norint pasiekti profesionalių standartų, reikia ilgametės patirties. Šį mokymą galima pagreitinti, jei vertėjai turės tiesioginį bei konstruktyvų grįžtamąjį ryšį per peržiūros procesą. Patyrę vertėjai taip pat gali mokytis, ir visada yra naudinga, kad kas nors kitas patikrintų jūsų darbą, kad ir dėl smulkių klaidų.

Ilga kelionė prasideda nuo pagrindų. Vertėjai turėtų sugebėti redaguoti tekstą savo kalba, mokėti kalbos gramatiką, be to, turėtų suprasti kalbą, iš kurios verčia.

Kalboms, kuriomis kalba nedaug žmonių, vos pradedančių naudotis kompiuteriais ir internetu, net ir žodžių rašybos būdai ar ir pats žodynas gali būti dar tik kurimo etape. Bet kuriuo atveju, vertėjai turėtų būti pasirengę kurti kažką naujo - tikrai atsiras žodžių ir sąvokų, dar neišverstų į jų kalbą.

Nuo ko pradėti

Prieš pradedant, įsitikinkite, kad turite galimybę spausdinti ir skaityti savo kalba. Gali prireikti įdiegti papildomus šriftus ir klaviatūros išdėstymą į jūsų kompiuterį.

Susiorientuokite. Galima rasti daug priežasčių, skatinančių atlikti vertimo darbą. Pavyzdžiui, daryti tai savo malonumui, tobulinti įgūdžius bei kaupti patirtį, arba tiesiog prisidėti prie veiklos, kurią palaikote. Jūs turite suprasti ir taikyti pagrindinius vertimo principus, pavyzdžiui, versti ne atskirus žodžius, o turinio prasmę, stengdamiesi vis dėlto kuo arčiau laikytis originalo teksto.

Pamėginkite prisijungti prie jau egzistuojančių vertimo bendruomenių ir paprašykite kitų peržiūrėti jūsų darbą. Verčiant susidursite su nelingvistiniu žymėjimu, pavyzdžiui, kintamaisiais ir "viki" tekstu. Esminis dalykas - atpažinti, kurios dalys turėtų būti paliktos neišverstos ir jų reikšmės ypatumą.

Pranešimo dokumentacija

Geram vertimui atlikti nepakanka vien pirminės kalbos teksto. Tai labiau aktualu trumpesniems, bet apskritai liečia visus tekstus. Plėtinyje "Translate" prie kiekvieno pranešimo yra skiltis, kurioje galima nurodyti kontekstą bei papildomą informaciją vertėjams; tokia pranešimų dokumentacija vadinama "viki" tekstu ir čia gali būti bet kokia informacija, pradedant nuorodomis ir baigiant paveikslėliais. Parengti gerą dokumentaciją pranešimui gali užtrukti kelias minutes, bet ji padės atlikti gerą vertimą ir sutaupyti minutę ir daugiau laiko šimtams potencialių vertėjų, todėl pastangos to vertos.

Galima pasirinkti, kad redaktoriuje būtų rodomas mygtukas "Užduoti klausimą". Vertėjui tai bus trumpiausias kelias įsitikinti, kad jis verčia gerai, užuot mėginti spėlioti "geriausią vertimo variantą". Aišku, reikia įsitikinti, kad kažkas tame pagalbos puslapyje atsilieps į jūsų užduodamus klausimus ir atnaujins pranešimų dokumentaciją, kitaip laukia nusivylimas.

Nuoseklumas

Vertimo administratoriai gali kurti žodynus ("glossaries") ir nuorodas į juos pateikti pranešimo arba vertimo dokumentacijos aprašuose. Kai keli vertėjai dirba kartu, labai svarbu, kad jie pirmiausia laikytųsi nustatytos terminologijos, ir verstų nuosekliai. Kuriant žodynus, kiekvieną terminą verta trumpai aprašyti, užuot pateikus vien jo vertimą. Terminų aprašymas padės vertėjams geriau juos suprasti bei pritaikyti, taip pat išlaikyti pirminio teksto nuoseklumą.

Daugiau informacijos

"Foss" programinės įrangos lokalizacijos instrukcija - http://www.africanlocalisation.net/foss-localisation-manual
Naudingas įvadas vertėjams, nors tolesni skyriai aprašo kitus lokalizacijos įrankius, neturinčius sąsajos su aptariama tema.
"FOSS" lokalizacija – b:FOSS Localization
Mažiau į vertėjus orientuotas vadovėlis, kuriame lokalizacija aptariama bendrąja prasme. Turi kažkiek informacijos apie lokalizacijos pastangas dedamas Azijoje.
"Sourceforge" lokalizacijos vadovas - http://translate.sourceforge.net/wiki/guide/start
Ne pats geriausias, bet kartais gali būti naudingas.
"WordPress" vertimas – http://codex.wordpress.org/Translating_WordPress
Skirtas konkrečiai "Wordpress" platformai, tačiau turi keletą bendrų patarimų.
Rašymas vertimui - http://bookshop.europa.eu/en/writing-for-translation-pbTF3110675/
Europos Sąjungos įstaigų vertimo centro (CdT) brošiūra, labiau skirta ilgesniems tekstams, bet visada aktuali.