Pomoc:Tłumaczenia:Dobre praktyki tłumaczenia

This page is a translated version of the page Help:Extension:Translate/Translation best practices and the translation is 62% complete.
Outdated translations are marked like this.

Ciągle mamy więcej tłumaczenia niż tłumaczy. Dlatego tłumacze-ochotnicy są tu bardzo cenieni. Jednak wielu z nich, jeśli nie większość, nie ma w tej dziedzinie wykształcenia. By zostać dobrym tłumaczem trzeba sporo praktyki, zatem chętnie pomożemy im zwiększyć jakość działań. Zachęcamy wolontariuszy do wspólnych kontaktów, by zamiast domyślać się – pytali, a administratorów tłumaczeń do rozwiewania wątpliwości i zapraszania nowych działaczy. While the work of volunteer translators is greatly valued by the Wikimedia movement, many if not most have no formal translator training. Becoming a good translator needs lots of practice, and we'd really like to help them to improve the quality of their work. Translating on Wikimedia sites can have a strong social aspect, and translators are encouraged to group together to take an ask, don't guess attitude. We also encourage translation administrators to be responsive to questions and to welcome new translators.

Wielojęzyczni użytkownicy Mediawiki mogą zostać dobrymi tłumaczami bez oficjalnych szkoleń. Jednakże by dorównywać wysokim standardom, trzeba zwykle lat doświadczenia. Naukę można przyspieszyć dzięki konstrukcyjnym uwagom recenzentów. Dobre rezultaty przynosi sprawdzanie prac nawet doświadczonych tłumaczy i informowanie ich o drobnych błędach.

Zacząć trzeba od podstaw. Ochotnicy powinni znać zasady szyku i gramatyki ojczystego języka. Muszą też dość dobrze odnajdywać się w języku, z którego będą tłumaczyć.

Jeśli chodzi o języki znane przez niewielu, dopiero zaczynających przygodę z komputerem użytkowników, problemem może być samo zapisywanie słów. Abstrahując od tego, tłumacze zawsze winni spodziewać się niespodziewanego – na pewno znajdą się pojęcia, które nie mają odpowiednika w ich języku.

Pierwsze kroki

Zanim rozpoczniesz, skontroluj czy masz możliwość pisania i odczytywania danych języków. Może się to wiązać z koniecznością instalacji dodatkowych czcionek i przypisaniem przycisków klawiatury do odpowiednich symboli.

Pomyśl chwilę. Jest tyle powodów by tutaj tłumaczyć – rozrywka, doskonalenie umiejętności, dołożenie cegiełki do projektu, który popierasz. Teraz musisz poznać i zaakceptować podstawowe zasady. Tłumacz tekst poprzez kontekst, a nie słowo w słowo, jednocześnie nie odbiegając od oryginalnego zamysłu.

Spróbuj dołączyć do grup zrzeszających tłumaczy projektu i poproś ich o ocenienie twoich działań. W trakcie pracy natkniesz się na elementy wikikodu. Istotne jest tu rozpoznanie ich znaczenia. To pomoże określić, które jego części winny pozostać nieprzetłumaczone.

Komentarze dla tłumaczy

Do dobrego przetłumaczenia nie wystarczy sam oryginalny tekst. Tyczy się to wszystkich, lecz głównie krótkich artykułów. Rozszerzenie Translate pozwala umieścić takie informacje dla przyszłego tłumacza. Mogą mieć zarówno postać tekstu, linków jak i obrazów. Tworzenie takich komentarzy (dokumentacji tłumaczenia) może chwilę zająć jednemu administratorowi, ale znacząco skróci czas i zwiększy jakość pracy wielu ochotników. Warto korzystać z tej funkcjonalności.

Istnieje możliwość dodania do edytora tłumaczeń przycisku "Zadaj pytanie". Ten prosty sposób daje pewność, że z rąk ochotników wyjdzie dobre tłumaczenie, bez konieczności główkowania. Trzeba rzecz jasna zapewnić osoby, które odpowiedzą na te pytania. W przeciwnym wypadku tylko zniechęci to ochotników.

Spójność

Administratorzy tłumaczeń mogą tworzyć glosariusze i udostępniać je w opisach grup i komentarzach dla tłumaczy (dokumentacji). Kiedy nad jednym tekstem pracuje kilku ochotników, ważne jest stosowanie przez nich tych samych określeń na strategiczne słowa. Przy tworzeniu glosariuszy dobrze jest napisać krótką definicję każdego terminu, zamiast podawać jedynie wiążące tłumaczenie. Ułatwi to zrozumienie, a co za tym idzie właściwe stosowanie zwrotów. Może też pomóc tworzyć bardziej spójne teksty oryginalne.

Dodatkowe informacje

Foss localisation manual – http://www.africanlocalisation.net/foss-localisation-manual
Przydatne informacje dla początkujących, ale nie wszystkie rozdziały będą miały u nas zastosowanie.
FOSS localisation – b:FOSS Localization
Książka traktuje szeroko o lokalizacji – dostosowaniu tłumaczenia do środowiska kulturalnego nowych odbiorców. Zawiera informacje na temat takich działań w Azji.
Sourceforge localisation guide – http://translate.sourceforge.net/wiki/guide/start
Nie najlepsze, ale czasem się przydaje.
Tłumaczenie WordPress – http://codex.wordpress.org/Translating_WordPress
Specyficzne dla WordPressa, ale zawiera także ogólne porady.
Writing for translation – http://bookshop.europa.eu/en/writing-for-translation-pbTF3110675/
Broszura Centrum Tłumaczeń dla organów Unii Europejskiej (CdT), najbardziej przydatna przy długich tekstach.