Příručka:Co je MediaWiki?

This page is a translated version of the page Manual:What is MediaWiki? and the translation is 100% complete.

Logo MediaWiki

MediaWiki je svobodný serverový wiki software nabízený za podmínek licence GNU GPL. Je navržena pro servra a webové stránky s miliony návštěvníků denně.

Pravděpodobně znáte Wikipedii, bezplatnou encyklopedii. MediaWiki je software, na kterém je Wikipedie postavena.

Slova "wiki", "Wikimedie" a "MediaWiki" způsobila určitý zmatek.

Chcete-li se o těchto slovech dozvědět více, přečtěte si "Čím se liší Wikipedie, Wikimedie, MediaWiki a wiki ", kde je rozdíl vysvětlen.

Základní přehled

MediaWiki je extrémně schopná škálovatelná implementace wiki s mnoha funkcemi, která používá PHP pro zpracování a zobrazení dat uložených v databázi MySQL.

Stránky jsou zapsány ve wikitextu. Proto je mohou snadno editovat i uživatelé bez znalostí HTML a CSS.

Když uživatel uloží svou editaci nějaké stránky, MediaWiki ji zapíše do databáze. Současně přitom zachovává všechny předchozí verze této stránky. Tím umožňuje snadný návrat v případě vandalismu nebo spamování. MediaWiki také podporuje práci s obrázky a multimediálními soubory uloženými v souborovém systému. Velké wiki s mnoha uživateli mohou využít podporu cachování (skrývání) a snadné propojení s proxy servery. Díky vyhrazeným rozšířením může MediaWiki také zpracovávat strukturovaná data.

Co je MediaWiki…

MediaWiki je wiki software.
Pokud nevíte, co je to wiki, přečtěte si nejdříve tento článek na Wikipedii!
MediaWiki je serverový software.
Jako každý jiný software, který vystavujete na internet, může i MediaWiki obsahovat chyby nebo bezpečnostní problémy. Neinstalujte MediaWiki, pokud nejste připraveni ji udržovat bezpečnostními aktualizacemi (přihlaste se, prosím, k odběru oznámení o bezpečnostních aktualizacích).
Vývoj MediaWiki je určován potřebami projektů Wikimedie.
Program se primárně vyvíjí k provozu na velké serverové základně pro Wikipedii a její sesterské projekty. Funkce, výkonnost, konfigurovatelnost, snadnost použití atd. jsou často navrhovány s tímto ohledem. Pokud jsou vašem potřeby zásadně odlišné, nemusí být tento software pro vás vhodný.
MediaWiki je svobodný software.
Nejsou poskytovány žádné záruky.

Vyzkoušejte si Wikitext

 
Základní Wikitext (formátovací jazyk wiki)

Ano, můžete snadno upravovat stránky a můžete (na chvilku) zveřejnit i hlouposti, dokonce můžete (na chvilku) i úplně zničit nějakou stránku wiki. A nepotřebujete k tomu žádné programátorské schopnosti.

Zkuste si pohrát na našem pískovišti. Ale omezte prosím své testování pouze na tuto stránku! Správcům by se jinak vaše experimenty nemusely líbit.

Také se můžete podívat na přehled základních editačních příkazů.

Některé věci, které MediaWiki příliš dobře neumí…

  • Protože byla MediaWiki navržena pro otevřený obsah, není zpravidla vhodná pro situace, ve kterých chcete omezit přístup k částem wiki. Wiki je možné provozovat na vnitřní síti organizace, kde se k ní dostanou pouze vlastní zaměstnanci.
  • MediaWiki byla navržena pro obsluhu velmi navštěvovaných webových projektů, jako je např. Wikipedie. Byla pro takové použití optimalizována. Nemusí být vhodná pro menší projekty, ve kterých jsou prostor na disku či paměť omezeny více než přenosová kapacita.
  • MediaWiki zpravidla není vhodná náhrada za specializovaný diskusní či blogovací software, pokud hledáte něco podobného.

Ve výše uvedených případech mohou existovat jiné implementace wiki (či ne-wiki), který lépe vyhovuje vašim potřebám.

Související odkazy