Посібник:Що таке MediaWiki?

This page is a translated version of the page Manual:What is MediaWiki? and the translation is 97% complete.

Ядро MediaWiki

MediaWikiвільне серверне програмне забезпечення, яке поширюється на умовах ліцензії GNU General Public License (GPL). Воно розроблене для використання на великому об'єднанні серверів (server farm) для сайту, який відвідують мільйони разів на день.

Напевно, вам знайома вільна енциклопедія Вікіпедія, і мабуть, вас трохи заплутують схожі, але різні слова, такі як «вікі», «Вікімедіа» або «MediaWiki». MediaWiki — це програмне забезпечення, на якому побудована Вікіпедія.

The words "wiki", "Wikimedia", and "MediaWiki" have caused some confusion.

Щоб дізнатися більше про ці слова, прочитайте «Відмінності між Вікіпедією, Вікімедіа, MediaWiki і вікі », де це пояснюється.

Загальні відомості

MediaWiki — надзвичайно потужне, масштабоване програмне забезпечення і багата на функції реалізація вікі, яка використовує PHP для обробки і відображення даних, що зберігаються у базі даних, як MySQL.

Сторінки використовують формат вікітексту MediaWiki, так що їх легко можуть редагувати користувачі без знань HTML чи CSS.

Коли користувач робить редагування сторінки, MediaWiki записує його до бази даних, але без вилучення попередніх версій сторінки, дозволяючи таким чином легко повертатися назад у випадку вандалізму чи спаму. MediaWiki також обробляє зображення та файли мультимедіа, які зберігаються у файловій системі. Для великих вікі з численними користувачами MediaWiki підтримує кешування і з легкістю поєднується з проксі-серверним програмним забезпеченням. Завдяки виділеним розширенням MediaWiki також може обробляти структуровані дані.

Що таке MediaWiki...

MediaWiki — це програмне забезпечення вікі.
Якщо ви не знаєте, що таке вікі, тоді, будь ласка, прочитайте цю статтю Вікіпедії, перш ніж рухатися далі!
MediaWiki — це серверне програмне забезпечення.
Як і будь-яке інше програмне забезпечення під впливом інтернету, MediaWiki може містити помилки чи проблеми безпеки. Не встановлюйте MediaWiki, якщо ви не плануєте слідкувати за оновленнями безпеки (будь ласка, підпишіться, щоб отримувати оголошення про оновлення безпеки).
MediaWiki орієнтована на потреби проєктів Вікімедіа.
Ця програма розроблена, у першу чергу, для роботи на великій групі серверів для Вікіпедії та її сестринських проєктів. Функції, вигляд, налаштовування, легкість використання тощо формувалися саме з таким прицілом; якщо ваші потреби радикально відрізняються, це програмне забезпечення може вам не підійти.
MediaWiki — Вільне програмне забезпечення.
Не надаються щадні гарантії чи зобов'язання.

Спробуйте вікітекст

 
Звичайний вікітекст (вікірозмітка)

Так, ви можете легко змінювати сторінки і можете (тимчасово) публікувати різні дурниці, можете навіть (тимчасово) повністю знищити сторінку у вікі. І для цього не треба жодних навичок програмування.

Ми пропонуємо вам потренуватися у нашій пісочниці. Будь ласка, обмежте своє тестування цією сторінкою: інакше, все ж, адміни можуть не бути надто поблажливими до ваших витребеньок.

Ви також можете скористатися шпаргалкою з основними командами розмітки.

Деякі речі MediaWiki робить не так добре...

  • Оскільки MediaWiki була розроблена для відкритого вмісту, вона не завжди підходить у ситуаціях, коли ви хочете обмежити доступ до частини вікі. Він може розміщувати вікі у внутрішній мережі організації, де її бачать лише інсайдери.
  • MediaWiki було розроблено для обслуговування сайтів з дуже високим трафіком, наприклад, Вікіпедії. Вона оптимізована для таких цілей і для малих сайтів може не підходити, для яких дисковий простір чи пам'ять є більшим обмеженням, ніж пропускна здатність.
  • MediaWiki, зазвичай, не підходить на заміну програмному забезпеченню для роботи форумів чи блогів, якщо раптом вам потрібне саме це.

Для таких випадків може існувати інше програмне забезпечення вікі (або не вікі), яке краще відповідатиме вашим потребам.

Див. також