Podręcznik:Czym jest MediaWiki?

This page is a translated version of the page Manual:What is MediaWiki? and the translation is 94% complete.

Logo MediaWiki

MediaWiki jest wolną aplikacją sieciową, udostępnioną na zasadach licencji GNU General Public License (GPL). Została ona zaprojektowana do działania na dużych "farmach serwerowych" udostępniających strony odwiedzane przez wiele milionów osób dziennie.

Prawdopodobnie znasz już Wikipedię, wolną encyklopedię. MediaWiki is the software on which Wikipedia is built.

The words "wiki", "Wikimedia", and "MediaWiki" have caused some confusion.

Aby dowiedzieć się więcej o tych nazwach, przeczytaj stronę Czym różnią się Wikipedia, Wikimedia, MediaWiki i wiki , gdzie owe różnice są wyjaśnione.

Informacje ogólne

MediaWiki jest wyjątkowo wydajnym, skalowalnym oprogramowaniem, a jednocześnie stanowi implementację wielu mechanizmów wiki; napisano je w języku PHP, co pozwala na przetwarzanie i wyświetlanie danych znajdujących się w bazach MySQL.

Strony tworzone przy pomocy silnika MediaWiki używają wikitekstu, dzięki czemu użytkownicy nie znający języka HTML, czy kaskadowych arkuszy stylów (CSS), mogą je łatwo edytować.

Gdy użytkownik edytuje stronę, silnik MediaWiki zapisuje ją w bazie danych, ale nie usuwa jej starej wersji, co pozwala na łatwe przywrócenie poprzedniej wersji w przypadku wandalizmów czy spamowania. MediaWiki może także gromadzić grafiki i inne pliki multimedialne, zapisywane w systemie plików serwera. W przypadku dużych serwisów wiki, z dużą liczbą użytkowników, oprogramowanie MediaWiki pozwala na stosowanie pamięci podręcznej i może je łatwo połączyć z oprogramowaniem proxy. Z odpowiednimi rozszerzeniami MediaWiki może także obsługiwać dane strukturyzowane.

Czym jest MediaWiki...

MediaWiki jest oprogramowaniem typu wiki.
Jeśli nie wiesz czym jest wiki, przeczytaj!
MediaWiki jest oprogramowaniem serwerowym.
Każde oprogramowanie znajdujące się w internecie zawiera luki i inne problemy bezpieczeństwa. Nie instaluj MediaWiki dopóki nie planujesz być na bieżąco z poprawkami bezpieczeństwa (subskrybuj, aby otrzymywać ogłoszenia o aktualizacjach bezpieczeństwa).
MediaWiki jest ukierunkowany na potrzeby projektów Wikimedia.
Ten program był pierwotnie tworzony jako mający być uruchamiany na wielkiej farmie serwerów dla Wikipedii i jej siostrzanych projektów. Funkcje, wydajność, konfigurowalność, łatwość w użyciu, itd. są tworzone w tym kierunku; jeśli twoje potrzeby są radykalnie inne, to oprogramowanie może nie być odpowiednie dla Ciebie.
MediaWiki jest wolnym oprogramowaniem.
Nie udzielamy żadnej gwarancji.

Wypróbuj wikitekst

 
Przykład wikitekstu (znaczników wiki)

Tak. Możesz z łatwością edytować strony i wypisywać na nich różne głupstwa (do czasu). Możesz z łatwością zniszczyć jakąś wikistronę (również do czasu). Możesz przeprowadzić te działania nie znając się w ogóle na programowaniu.

Proponujemy najpierw mały trening w brudnopisie. Prosimy jednak o ostrożność podczas testowania; administratorzy nie zawsze patrzą z przychylnością na bałaganiarzy.

Nie zaszkodzi też spojrzeć na ściągawkę z podstawowymi poleceniami formatowania.

Parę rzeczy, które MediaWiki nie robi zbyt dobrze...

  • Ponieważ MediaWiki zostało stworzona dla otwartej zawartości, nie zawsze będzie odpowiedni dla sytuacji, gdzie chcesz ograniczyć dostęp do części wiki. Może obsługiwać wiki w wewnętrznej sieci organizacji, gdzie tylko osoby mające do niej dostęp mogą ją przeglądać.
  • MediaWiki zostało zaprojektowane do obsługi stron internetowych o dużym ruchu, takich jak Wikipedia. Jest zoptymalizowane dla takiego zastosowania i może nie być odpowiednie dla mniejszych stron, gdzie przestrzeń dyskowa lub pamięć są bardziej ograniczone niż przepustowość.
  • MediaWiki nie jest odpowiednim zamiennikiem dedykowanego oprogramowania forum/blogów.

W powyższych przypadkach bardziej pasować będzie inne oprogramowanie wiki (lub nie-wiki).

Zobacz też