Manual:MediaWiki nedir?

This page is a translated version of the page Manual:What is MediaWiki? and the translation is 100% complete.

MediaWiki logosu

MediaWiki, GNU Genel Kamu Lisansı (GKL) altında lisanslı bir ücretsiz sunucu tabanlı bir yazılımdır. Günde milyonlarca hit alan bir web sitesi için büyük bir sunucu çiftliğinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Muhtemelen özgür ansiklopedi Vikipedi'yi biliyorsunuzdur. MediaWiki, Wikipedia'nın üzerine kurulduğu yazılımdır.

"Wiki", "Wikimedia" ve "MediaWiki" kelimeleri biraz kafa karışıklığına neden oldu.

Bu kelimeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bunun açıklandığı "Vikipedi, Wikimedia, MediaWiki, ve viki arasındaki farklar " sayfasını okuyun.

Genel bakış

MediaWiki, MySQL gibi bir veritabanında depolanan verileri işlemek ve görüntülemek için PHP kullanan son derece güçlü, ölçeklenebilir bir yazılım ve zengin özelliklere sahip bir viki uygulamasıdır.

Sayfalar MediaWiki'nin vikimetin biçim özelliğini kullanır, böylece HTML veya CSS bilgisine sahip olmayan kullanıcılar bunları kolayca düzenleyebilir.

Bir kullanıcı bir sayfaya bir düzenleme gönderdiğinde, MediaWiki bunu veritabanına yazar, ancak sayfanın önceki sürümlerini silmeden, vandalizm veya istenmeyen gönderi durumunda kolay geri dönüşlere izin verir. MediaWiki, dosya sisteminde depolanan görüntü ve multimedya dosyalarını da yönetebilir. Çok sayıda kullanıcılı büyük vikiler için MediaWiki önbelleğe almayı destekler ve proxy sunucu yazılımıyla kolayca birleştirilebilir. Özel uzantıları olan MediaWiki ayrıca yapılandırılmış verileri yapabilir.

MediaWiki nedir...

MediaWiki bir viki yazılımıdır.
Bir wikinin ne olduğunu bilmiyorsanız, daha fazla gitmeden önce this Wikipedia article okuyun!
MediaWiki bir sunucu yazılımıdır.
İnternet'te maruz bıraktığınız tüm yazılımlarda olduğu gibi, hatalar veya güvenlik sorunları olabilir. güvenlik yükseltmelerine yetişmek istemediğiniz sürece MediaWiki'yi kurmayın (lütfen güvenlik güncellemeleri duyurularına abone olun).

MediaWiki, Wikimedia projelerinin ihtiyaçlarına yöneliktir.

Program öncelikli olarak Vikipedi ve kardeş projeleri için büyük sunucu çiftliği üzerinde çalışacak şekilde geliştirildi. Özellikler, performans, yapılandırılabilirlik, kullanım kolaylığı vb. Genellikle bu ışıkta tasarlanmıştır; Gereksinimleriniz çok farklıysa, yazılım sizin için uygun olmayabilir.
MediaWiki bir özgür yazılımdır.
Hiçbir garanti veya garanti verilmez.

Vikimetin deneyin

 
Temel vikimetin (viki işaretleme)

Evet, sayfaları kolayca değiştirebilir ve (geçici olarak) kukla cümleleri yayınlayabilir ve bir vikideki bir sayfayı (geçici olarak) tamamen imha edebilirsin. Bunu yapmak için herhangi bir programlama becerisine sahip olmanız gerekmez.

Kendinizi sandbox içerisinde egzersiz yapmanızı öneririz. Lütfen oradaki testinizi izole edin: hizmetliler aksi halde yaramazlık durumunuz için fazla nazik davranmayabilir.

Ayrıca temel biçimlendirme komutlarını içeren kopya kağıdı bölümüne bakabilirsiniz.

MediaWiki'nin yapmadığı bazı şeyler...

  • MediaWiki açık içerik için tasarlandığından, genellikle viki kısmına erişimi kısıtlamak istediğiniz durumlar için uygun değildir. Bir kurumun dahili ağında, yalnızca içeridekilerin görmesi için bir viki barındırabilir.
  • MediaWiki, Vikipedi gibi çok yüksek trafikli web sitelerine hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu kullanım için optimize edilmiş ve disk alanı veya bellek bant genişliği daha büyük kısıtlamalar olduğu daha küçük siteler için uygun olmayabilir.

MediaWiki, peşinde koştuğunuz şey, adanmış forum/blog yazıcısı yazılımı için normalde uygun bir yedek değildir.

Yukarıdaki durumlarda, ihtiyaçlarınıza daha uygun olan başka viki yazılımı (veya viki olmayan yazılımlar) olabilir.

Ayrıca bakınız