This page is a translated version of the page Growth/FAQ and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.

Tun

Vítejte v často kladených otázkách (FAQ) týmu Growth. Věříme, že najdete všechny informace, které potřebujete. Pokud vám tady něco chybí, dejte nám vědět.

Poznámka pro překladatele: Tato stránka je často aktualizována, což může udělat vaši práci složitější. Děláme vše proto, abychom tyto problémy minimalizovali.

Obecné

Na jakých funkcích pracujete?

 • Domovská stránka: Nová speciální stránka – nejlepší místo, kde může nováček začít. Obsahuje následující:
  • Úkoly pro nováčky: Zdroj návrhů úkolů, které nováčkům pomohou naučit se je upravovat. Nováčci provádějí produktivní úpravy prostřednictvím tohoto zdroje! Zjistěte více o tomto nástroji.
  • Modul mentorství [volitelný modul]: Každý nováček má přímý odkaz na zkušeného uživatele. Tímto způsobem může klást otázky týkající se úprav Wikipedie, aniž by musel hledat, kde požádat o pomoc.
  • Modul dosahu: Uživatel vidí, kolikrát byly jím editované články navštíveny.
 • Panel potřebuji pomoc: Platforma, která nováčkům poskytuje pomoc v editačním rozhraní. Pokud si na své domovské stránce vyberou některý z editačních tipů, panel zobrazí nápovědu rozdělenou do několika kroků, která nováčkům pomáhá s editací.
 • Uvítací dotazník: Díky dotazníku mohou komunity vědět, proč si nováčci vytvářejí na Wikipedii účet.

Můžete se podívat, pokud vás to zajímá více, na shrnutí našich funkcí.

Na jakých projektech jsou funkce týmu Growth nasazeny?

Můžete se také podívat na seznam projektů, na kterých jsou funkce týmu Growth dostupné. Growth funkce byly nasazeny na všech Wikipediích.

Jsou funkce týmu Growth efektivní?

Tým Growth našel důkazy o účinnosti těchto nových funkcí. Ve zkratce: Growth funkce "úkoly pro nováčky" vede ke zvýšení:

 • pravděpodobnosti, že nováček uloží první editaci v článku (+11,6 %)
 • pravděpodobnosti, že u Wikipedie zůstanou
 • počtu editací, které provedou během prvních několika týdnů od registrace (+22 %)

Zjistili jsme také, že kvalita jejich úprav je srovnatelná s kvalitou kontrolní skupiny. Na základě toho se domníváme, že všechny Wikipedie by měly zvážit nasazení funkcí Growth. Nasazení proběhlo v říjnu 2021.

Rozhraní je přeložené jen částečně. Jak to mohu změnit?

Uživatelské rozhraní je možné překládat na translatewiki.net.

Než se nové překlady projeví někdy trvá až jeden týden.

Názvy speciálních stránek se překládají odlišně. Pokud chcete přeložit některý z následujících řetězců, dejte nám vědět jejich překlady: Special:WelcomeSurvey, Special:Homepage, Special:Impact, Special:ClaimMentee.

Mohu si funkce sám vyzkoušet?

Na wikinách, kde jsou k dispozici funkce Growth a také na test.wikipedia.org, přejděte na uživatelské preference a poté:

 • aktivujte Panel nápovědy na kartě Editace.
 • povolte domovskou stránku pro nováčky (newcomer homepage) na kartě Údaje o uživateli. Povolením domovské stránky Nováček získáte přístup k Úkolům nováčka.

Nezapomeňte povolit možnosti předvoleb both (obě): Navrhované úpravy, které najdete na domovské stránce, vyžadují, aby fungoval panel nápovědy.

Jak může moje wiki získat funkce?

Funkce Growth jsou nyní dostupné na všech Wikipediích. Ale každá wiki hostovaná Wikimedií může požádat o tyto funkce za následujících podmínek.

Jak je podrobně popsáno na našem zaměření, budeme pracovat s následujícími wikinami podle pořadí priority:

 1. Wikipedie v sadě našich pilotních wikin – řešíme veškerou zpětnou vazbu, kterou nám poskytují.
 2. Wikipedie – dostávají naše funkce v podobě, v jaké jsou nyní k dispozici. Můžeme ale zvážit implementaci návrhů, které od těchto projektů dostaneme.
 3. Všechny ostatní projekty Wikimedie – získají funkce tak, jak jsou, a tým nebude mít čas upřednostňovat vylepšení specifická pro tyto wikiny.

Máte v plánu funkce nasadit i mimo Wikipedie?

Vítáme jakoukoli komunitu Wikimedie, která chce na své wiki implementovat funkce Growth. Spíše než pouhé nasazení funkcí tak, jak jsou, chceme poskytnout řešení šité na míru zúčastněným wikinám. Kontaktujte nás na stránce týmové diskuse a prodiskutujte, jak můžeme upravit nástroje, aby fungovaly pro váš projekt Wikimedie.

Můžete vysvětlit, co jsou to "pilotní projekty", "projekty s kontrolní skupinou" a "ambasadoři"?

Pilotní projekty jsou projekty, které s týmem Growth mají navázanou úzkou spolupráci. Spolupracují na přípravě projektů a jsou jim předloženy ke konzultaci co nejdříve, jakmile je to možné. Mohou také jako první otestovat všechny prototypy. Growth tým také občas podle potřeby kontaktuje i některé další projekty navíc a umožní jim účast v některých fázích vývoje projektu.

Od jsou naše pilotní wikiny: Arabská Wikipedie, Španělská Wikipedie.

Aby byl proces komunikace s našimi pilotními wikinami lepší, tým Growth zaměstnává dodavatele na částečný úvazek, Ambasadory (velvyslance). Tito velvyslanci se rekrutovali z komunity. Ambasadoři mohou také kontaktovat "wikiny kontrolní skupiny" pro podobnou spolupráci jako "pilotní wikiny".

Ambasadoři týmu Growth usnadňují komunikaci mezi týmem Growth a svou komunitou. Také pomáhají týmu Growth pochopit odlišnosti mezi jednotlivými projekty. V neposlední řadě také své komunitě pomáhají s používáním Growth funkcí a s uvítáním nováčků.

Mohu používat funkce týmu Growth na mobilu, například v rámci oficiálních aplikací pro iOS nebo Android?

Growth funkce jsou vytvořeny pro použití na webových verzích Wikipedie pro počítače i mobilní zařízení. Nejsou dostupné v oficiálních aplikacích.

Some features similar to Growth features can be available on the official Wikimedia Apps: Suggested images.

Přístup k funkcím

Jak mohou získat funkce stávající účty?

Na wikinách kde byly nasazeny funkce Growth může každý najít funkce ve svých předvolbách.

Pořádám workshop. Jak mohu kontrolovat, zda moji studenti získají funkce, když si vytvoří účet?

Je možné mít parametr odkazu pro řízení přístupu k funkcím na Wikipedii:

 • Special:CreateAccount?geEnabled=1 vynutí funkce Growth při vytváření účtu
 • Special:CreateAccount?geEnabled=0 vynutí výchozí prostředí při vytváření účtu

Všechny Wikipedie mají ve výchozím nastavení povolené funkce Growth. Tento parametr by měl mít velmi omezené použití. Ovlivnilo by to data shromážděná týmem Growth ohledně vytváření účtu a používání funkcí. Dejte nám prosím vědět, pokud máte v úmyslu tyto parametry používat.

Pokud jste hostitelem workshopu, podívejte se, jak se můžete zaregistrovat a stát se mentorem a jak k vám automaticky přiřadit vaše studenty.

Domovská stránka

Následující položky jsou platné pouze pro wikiny kde byly nasazeny funkce Growth. Všechny Wikipedie mají ve výchozím nastavení povolené funkce Growth.

Jak se dostat na domovskou stránku?

Pokud jste si nedávno vytvořili svůj účet na Wikipedii, domovská stránka je přístupná kliknutím na vaše uživatelské jméno, odkaz umístěný v pravé horní části kterékoli stránky.

Pokud již máte účet na Wikipedii, musíte domovskou stránku povolit v předvolbách. Po dokončení je domovská stránka přístupná kliknutím na vaše uživatelské jméno nebo odkaz na vaši diskusní stránku. Zde najdete novou kartu, která přejde na vaši domovskou stránku. V předvolbách máte také možnost přejít přímo na svou domovskou stránku, když kliknete na své uživatelské jméno.

Můj e-mail je požadován nebo se můj e-mail zobrazuje v horní části domovské stránky. Proč?

Předpokládáme, že většina lidí ví, jak používat e-mail. V důsledku toho doporučujeme uživatelům, aby přidali svůj e-mail, aby mohli dostávat oznámení, například když je zmiňují ostatní uživatelé na wiki.

E-mailová adresa nebude viditelná pro ostatní uživatele. Komunikace s ostatními uživateli probíhá na wiki.

Odkazy na nápovědu zobrazené na domovské stránce nejsou relevantní. Jak je změnit?

Tyto odkazy jsou stejné jako na panelu nápovědy.

Správce může tyto odkazy změnit pomocí Special:EditGrowthConfig.

V tomto úkolu vám můžeme pomoci. Kontaktujte nás se svým požadavkem. Uveďte, prosím, odkaz na diskuzi komunity, která vedla k této změně.

Kdy se v modulu dopadu obnovují data?

Aktualizují se každých 24 hodin, s výjimkou počtu provedených úprav nebo počtu přijatých poděkování, které se aktualizují okamžitě.

Jaké úpravy se v modulu dopadů započítávají do počítadla úprav?

Počítají se pouze úpravy provedené v hlavním prostoru (úpravy provedené například v článcích na Wikipedii). Vrácené úpravy jsou vyjmuty.

Proč nejsou některá zobrazená čísla v modulu dopadu přesná?

Z důvodu výkonu se v modulu dopadu zobrazí poslední úpravy, které jste provedli za 1 000. Toto číslo se také používá k určení vaší nejdelší série.

Hlavním publikem modulu dopadu jsou nováčci. Tento modul dopadu jsme navrhli s průměrným počtem úprav a dnů přítomnosti typických nováčků. To je důvod, proč čísla neodrážejí úpravy velmi aktivních uživatelů.

Jak fungují navrhované úpravy?

Jak jsou navržena témata a úkoly?

Navrhujeme články, které jsou kombinací vybraných témat a úkolů, na kterých byste chtěli pracovat.

Pokud vyberete pouze typy úkolů, získáte všechny články, které mají šablonu odpovídající typu úkolu. Pokud například nevyberete žádné téma a jako úkol zvolíte "Copyedit" (kopírovat úpravy), budete mít až 200 článků o kopírování, na jakékoli téma.

Pokud jako téma vyberete "Europe" (Evropa) a jako úkol "Copyedit" (kopírovat), budete mít až 200 článků o Evropě, které mají šablonu o kopírování.

Pokud k předchozímu výběru přidáte "Expand article" (rozbalit článek), máte články o Evropě, a to buď o kopírování a rozšiřování.

Pokud do předchozího výběru přidáte "Asia", budete mít článek buď o Evropě nebo Asii, a buď o kopírování a rozšiřování.

Dohled a řešení problémů SuggestedEdits

Mohu sledovat, které články byly upraveny jako Suggested edits (navrhované úpravy)?

Články upravené jako Navrhované úpravy jsou takto označeny v Recent Changes (posledních změnách) a Watchlistu (seznamu sledovaných).

Jak sledovat, která témata nebo které úkoly potřebují více článků?

Podívejte se, prosím, na stránku Special:NewcomerTasksInfo.

Pro danou kombinaci nemám žádný úkol. Je to normální?

Některá témata nemají mnoho článků. V důsledku toho mají méně článků označených šablonami údržby, což vede k omezenému výběru.

Uživatel používá nástroje nekonstruktivním způsobem. Co můžu dělat?

Celkově uživatelé provádějí víc konstruktivních úprav pomocí funkcí Growth. Můžete však vidět daného uživatele, který se neřídí pokyny a používá nástroje nevhodným způsobem.

Nejvhodnějším způsobem, jak tuto situaci zvládnout, je použít obvyklý postup pro nekonstruktivní chování:

 1. Pokuste se pochopit, o co se pokouší.
 2. Kontaktujte tohoto uživatele, vysvětlete mu situaci, zeptejte se ho na podrobnosti a naveďte ho na jinou cestu, pokud existuje.
 3. Pokud nekonstruktivní chování přetrvává, uživatele zablokujte.

Pokud jsou na vaší wiki prováděny opakované a podobné nekonstruktivní úpravy, dejte nám prosím vědět. Přidejte do své zprávy některé rozdíly jako příklady nekonstruktivních úprav, aby tým Growth mohl analyzovat situaci a přemýšlet o řešení.

Povolil jsem domovskou stránku v uživatelských předvolbách. Když na domovské stránce vyberu článek ke zlepšení, nevidím k němu žádné pokyny.

Aktivovali jste v předvolbách panel nápovědy? Pokud ano, dejte nám prosím, o tomto problému vědět.

Jak poskytnout více úkolů pro nováčky?

Nováčci mohou pracovat na 5 úkolech údržby, seřazených podle úrovně obtížnosti:

Úloha Based on Úroveň obtížnosti Cíl úkolu
Zkopírujte upravovaný článek Templates snadné opravte pravopis, gramatiku a tón
Přidejte odkazy Machine suggestions[1] snadné přidejte odkazy do článků
Add Images Machine suggestions středně obtížné add images to unillustrated articles
Add Images to article's sections Machine suggestions středně obtížné add images to unillustrated sections in articles
Aktualizujte článek Templates středně obtížné aktualizujte stávající články
Přidejte reference Templates středně obtížné najděte zdroje pro existující články
Rozšíření článku Templates těžké rozbalte útržky, aby se staly zdrojovými články

Úkoly jsou uvedeny na základě šablon údržby. Chcete-li zvýšit počet dostupných úkolů, můžete:

 • Přidejte další šablony, které odpovídají definici úkolu Special:EditGrowthConfig na vaší wiki
 • Přidejte šablony údržby k dalším článkům na vaší wiki.

Někdy nejsou jednoduché úkoly dostupné, protože na nich pracují zkušení editoři. Zkušeným uživatelům doporučujeme, aby místo toho pracovali na složitějších úkolech, aby nováčci měli možnost provést první úpravy.

Můžeme navrhnout nový typ úkolu nebo přiřadit stávajícímu úkolu jinou úroveň obtížnosti?

V tuto chvíli to není možné. Dejte nám, prosím, vědět o svém potenciálním projektu.

Strukturované úkoly - Obecné zásady

Jaká je myšlenka strukturovaných úloh?

Většina úloh nabízených na wiki vyžaduje znalost mnoha technických nebo koncepčních procesů specifických pro wikiny. Rozhodli jsme se rozdělit pracovní postupy úprav do série kroků, které mohou nováčci snadno provést. Myslíme si, že tyto typy úprav budou pro nováčky snazší a snazší je provádět na mobilu, což pomůže většímu počtu nováčků provádět více úprav. Naším cílem je ukázat uživatelům, že mohou upravovat, a povzbudit je, aby upravovali častěji, častěji a na různých typech úkolů.

Které typy uživatelů byly kontaktovány za účelem testování těchto nových konceptů?

Během procesu návrhu bylo zapojeno několik typů uživatelů.

 • Během procesu definice: Členové týmu Growth (který zahrnuje několik aktivních editorů wiki) a naši ambasadoři (v tuto chvíli je v procesu: Arabská Wikipedie, Bengálská Wikipedie, Česká Wikipedie, Vietnamská Wikipedie).
 • Při testování prvních prototypů jsme se zaměřili na dva typy editorů, na které se naše funkce zaměřují.
  • lidé, kteří nejsou editory wiki (pomocí UserTesting.com, v angličtině a španělštině)
  • zkušení uživatelé zapojení do prvních kroků nováčků, pocházející z našich pilotních wikin stejně jako lidé ze španělské Wikipedie.

Strukturované úkoly - Přidat odkaz

Následující položky jsou platné pouze pro wikiny kde byly nasazeny Strukturované úlohy - Přidat odkaz.

Jaký je rozdíl mezi "add a link" (přidat odkaz) a "Structured tasks - Add a link" (strukturované úkoly – přidat odkaz)?

"Přidat odkaz" zobrazí uživatelům článek, kde je potřeba více interních odkazů. Tento "Přidat odkaz" je úkol založený na šablonách údržby. Nováčci musí rozumět tomu, co mají dělat, což jim může komplikovat věci: Co je dobrý odkaz, kam odkazovat...? I když se na panelu nápovědy zobrazovaly určité pokyny, ne všechny odkazy byly přesné a někdy byly přidány i některé externí odkazy.

V důsledku toho tým Growth pracuje na zlepšení tohoto procesu snížením počtu obtíží, kterým mohou lidé čelit. Poskytujeme lepší pokyny a navrhujeme sadu odkazů, které by mohly být potenciálně přidány. Tyto odkazy se zobrazují u konkrétních slov v článku. Uživatelé se musí rozhodnout, zda má být odkaz přidán nebo ne. Tyto odkazy jsou navrženy strojem.

Které wikiny mají strukturované úkoly - Přidat odkaz?

Seznam najdete v tabulce nasazení.

Jaká je přesnost strukturovaných úloh - Přidat předpovědi odkazu?

Předpovědi jsou v průměru přesné na 70 %.

Někteří lidé se nás ptali, zda by bylo možné mít lepší předpověď. Bylo by to možné, ale snížilo by to zajímavost úkolu. Vyzýváme nováčky, aby pochopili, proč by navrhovaný odkaz byl (nebo nebyl) pro čtenáře zajímavý, a rozhodli se, zda by jej měli zahrnout. Vyšší míra predikce by odstranila jakýkoli zájem o úkol, protože zahrnutí odkazů by bylo výchozí odpovědí.

Existuje omezení počtu článků, které lze upravit za den?

Obdrželi jsme určitou zpětnou vazbu o některých uživatelích, kteří přidali mnoho odkazů, aniž by se příliš zabývali kvalitou úprav. V důsledku toho jsme nastavili několik kvalitativních bran. Od ledna 2022 může uživatel upravovat až 25 článků denně.

V jedné úpravě může být přidáno více odkazů, což neusnadňuje zrušení jednoho špatného odkazu. Existuje nějaké řešení?

Jsme si tohoto problému vědomi a pracujeme na jeho řešení. Mezitím můžete použít Diffedit k úpravě tohoto jediného špatného odkazu.

Strukturované úkoly - Přidat obrázek

Následující položky jsou platné pouze pro wikiny kde byly nasazeny Strukturované úlohy - Přidat obrázek. Více o tomto projektu se můžete dozvědět na jeho stránce.

Jaký je účel "Strukturované úkoly - Přidat obrázek"?

Tento projekt, založený na stejném principu jako "Navrhované úpravy – Přidat odkaz", se zaměřuje na odstranění dalších překážek při vkládání obrázků.

Které wikiny mají strukturované úkoly - Přidat obrázek?

Seznam najdete v tabulce nasazení.

Která pravidla definují práci prováděnou "Strukturovanými úkoly - Přidat obrázek"?

Máme několik pravidel:

 • Obrázky jsou vybrány, pokud jsou použity na jiných Wikipediích. Pokud například několik článků v různých jazycích připojených ke stejné položce Wikidata používá stejný obrázek, doporučujeme obrázek.
 • Při přidávání obrázků se berou v úvahu pouze články, kde není zobrazen žádný obrázek.
 • Články s infoboxem, ale bez obrázku, se zatím neberou v úvahu.

Panel nápovědy

Chceme změnit některé odkazy zobrazené na panelu nápovědy. Jak to udělat?

Správce může tyto odkazy změnit pomocí Special:EditGrowthConfig.

V tomto úkolu vám můžeme pomoci. Kontaktujte nás se svým požadavkem. Uveďte, prosím, odkaz na diskuzi komunity, která vedla k této změně.

Tyto odkazy jsou také používány na domovské stránce.

Kam jdou otázky zveřejněné pomocí panelu nápovědy?

Ve výchozím nastavení se tyto otázky dostávají na místní Help desk (panel nápovědy).

Pokud existuje jak Help desk, tak seznam mentorů, pak je na komunitě, aby rozhodla, zda:

 • nové zprávy by měli dostat noví mentoři,
 • nové zprávy by měly být zaslány na panel nápovědy.

Správce může tuto konfiguraci změnit pomocí Special:EditGrowthConfig.

Naše komunita rozhodla, že všechny zprávy zveřejněné na panelu nápovědy by měly jít na Help desk. Na některých stránkách tomu tak není. Proč?

Všimli jsme si, že nováčci se někdy pokoušejí kontaktovat svého mentora tím, že zanechají zprávu na jejich vlastní diskusní stránce (user:New contacts User:Experience zveřejněním na User_talk:New). V důsledku toho nabízíme kontakt na mentora, když lidé použijí panel nápovědy na své vlastní diskusní stránce.

Konfigurace funkcí

  Poznámka: Growth configuration is progressively replaced by Community Configuration

Rádi bychom něco změnili na konfiguraci funkcí Growth. Jak to můžeme udělat?

Na vaší wiki může každý administrátor upravit konfigurační stránku (Special:EditGrowthConfig). Samozřejmě se ujistěte, že změna je založena na konsensu komunity.

Dejte nám prosím vědět, pokud máte nějaké dotazy ohledně funkcí Growth, které byste chtěli změnit, nebo proč měníte konfiguraci. Sdílení zpětné vazby s námi pomůže zlepšit funkce Growth.

Změnil jsem konfiguraci pro "Přidat odkazy mezi články" v Special:EditGrowthConfig, ale nefunguje to.

Některá nastavení konfigurace (jako je seznam sekcí k vyloučení) se použijí při generování nového návrhu. Poté jsou přidány do fronty Navrhované úpravy a neovlivňují návrhy, které již ve frontě jsou. Staré návrhy zůstávají ve frontě, dokud se nezobrazí uživateli. Protože fronta obvykle obsahuje desítky tisíc položek, může trvat velmi dlouho, než budou všechny návrhy se starou konfigurací vyprázdněny ze systému.

V důsledku toho vám doporučujeme pečlivě upravit seznam vyloučených sekcí, abyste do seznamu přidali maximum potřebných sekcí najednou.

Plány na zlepšení této situace najdete na stránce T313642.

Konfigurace a provoz mentoringového systému


Nastavení mentorství

Moje wiki nemá systém mentoringu Growth. Jak to mohu nastavit?

Další kroky jsou shrnutím procesu. Celý proces je popsán na této vyhrazené stránce.

Nejprve musíte zkontrolovat, zda jsou nástroje růstu nasazeny na vaší wiki. Pokud tomu tak ještě není, přečtěte si jak získat funkce.

Pak musíte najít nějaké další mentory, kteří se dobrovolně přihlásí.

Když jste se dohodli s ostatními mentory, někdo musí na Special:EditGrowthConfig zapnout proces mentoringu.

Mentoři se pak mohou zaregistrovat při návštěvě Special:MentorDashboard. Na této stránce mohou mentoři konfigurovat své preference mentorství a v případě potřeby si dát pauzu nebo mentorování ukončit.

Administrátoři mohou spravovat seznam mentorů (upravit popis, odebrat mentory). To se provádí pomocí Special:ManageMentors.

V tomto úkolu vám můžeme pomoci. Kontaktujte nás se svým požadavkem. Uveďte, prosím, odkaz na diskuzi komunity, která vedla k této změně.

Kolik mentorů potřebuje wiki?

Na základě našeho pozorování doporučujeme mít jednoho mentora pro každou skupinu 500 nových uživatelů, které vaše wiki měsíčně získá. Například, pokud má vaše wiki 2 500 nových účtů za měsíc, měli byste mít alespoň 5 mentorů.

Doporučujeme mít alespoň 3 mentory.

Kdo může být mentorem?

Je na každé komunitě, aby se rozhodla, jaká kritéria nastaví pro mentory. Členům komunity doporučujeme, aby byla kritéria jednoduchá a povzbudivá, aby se přihlásilo více mentorů.

Ve výchozím nastavení je proces registrace otevřen editorům, kteří mají 500 úprav a 90 dní přítomnosti. Tyto hodnoty lze změnit na Special:EditGrowthConfig.

Místo toho je možné přidělit právo zapsat se jako mentor skupině uživatelů (nové nebo stávající), které budou udělována manuálně administrátory nebo byrokraty. Pokud vás to zajímá, kontaktujte tým Growth.

Jak jsou mentoři přidělováni nováčkům?

Každý nový účet obdrží mentora náhodně vybraného ze seznamu dobrovolníků.

Kolik zpráv dostává mentor týdně?

Je těžké to poznat. Záleží na tom, jak jsou nováčci motivovaní, a na počtu mentorů pro wiki. V průměru pozorujeme 0 až 6 zpráv týdně na mentora, s určitými výkyvy mezi týdny.

Uvažovali jste o přidělení mentora pouze lidem, kteří již provedli nějaké úpravy?

Nevíme, co každý nově příchozí potřebuje. V důsledku toho poskytujeme mentora každému novému účtu před první úpravou. Je pak na nováčkovi, aby před zahájením úprav kontaktoval svého mentora, a někteří to dělají.

Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě následujících důvodů:

 • Na základě tohoto průzkumu víme, že někteří noví uživatelé potřebují před provedením první úpravy potvrzení o svém právu na úpravy.
 • Někteří jiní editoři chtějí mít více informací o úpravách před provedením první úpravy. Mentor jim může pomoci.
 • Průzkum Nováček se zobrazí nováčkům, když se zaregistrují. Tento průzkum obsahoval otázku týkající se poskytování mentora a naprostá většina uživatelů odpověděla, že si přeje mít mentora.

Pro nováčky nabízíme možnost opt-out mentorství (rozhodnout se k neúčasti).

Naše wiki již má projekt mentoringu. Nahrazuje ho systém mentoringu Growth?

Předpokládáme, že váš mentoringový systém je seznam zkušených uživatelů, kteří jsou k dispozici pro motivované nové uživatele, kteří mají konkrétní dotazy na konkrétní témata. Většina z nich je uvedena na Wikidata.

Je na vaší komunitě, aby našla správný způsob, jak integrovat funkci mentoringu Growth. Některé možnosti zahrnují:

Vyměňte svůj mentorský systém za nový

Pokud váš mentorský systém není příliš úspěšný, mohl by být nahrazen funkcemi Growth týmu.

Nechte oba systémy spolupracovat Můžete si představit, že budete mít dvě role:

 • Growth mentoring se stará o základní otázky nováčků,
 • Stávající mentoring se může postarat o nováčky, kteří jsou více zapojeni.

V tomto případě možná budete muset lokálně přeložit rozhraní pro funkce Growth pomocí vlastních podmínek.

Používání mentorského systému

Kde se mohu přihlásit jako mentor?

Pokud vaše komunita nastavila mentorský program pomocí funkcí Growth, můžete se zaregistrovat na Special:MentorDashboard nebo Special:EnrollAsMentor.

Vaše komunita možná definovala určité podmínky, za jakých abyste se mohli stát mentorem.

Pokud Special:MentorDashboard nebo Special:EnrollAsMentor nefungují, znamená to, že mentorství nebylo na vaší wiki nastaveno.

Jak se představím jako mentor?

Když se zaregistrujete jako mentor, budete požádáni, abyste nováčkům vysvětlili, jak jim můžete pomoci. Pokud tento popis nenapíšete, použije se zástupný symbol: "Tento zkušený wikipedista ví, že jste noví, a může vám pomoci s editováním.". Správci mohou upravit váš popis pomocí Special:ManageMentors.

Přečtěte si o tom více

Jako mentor musím pozastavit svou mentorskou činnost. Jak to mohu udělat?

 
Zobrazené možnosti, po úpravě profilu mentora pomocí Special:MentorDashboard .

Můžete přejít na Special:MentorDashboard a pozastavit svou aktivitu. Můžete definovat dobu trvání pauzy. Tuto dobu trvání se můžete kdykoli vrátit jako aktivní nebo zkrátit či prodloužit.

Žádný nový nováček vám nebude přidělen. Nově příchozí, kteří jsou vám již přiděleni, budou informováni o vaší nepřítomnosti. Budou mít jméno jiného mentora, kterého mohou kontaktovat.

Někteří nováčci, kteří s vámi již zahájili konverzaci, nebo ti, kteří vás kontaktují přímo na vaší uživatelské diskusní stránce, vám však mohou zanechat zprávu.

Pokud plánujete být pryč na více než několik týdnů, zvažte místo toho ukončení mentorství (a vrátit se!).

Jako mentor bych rád s mentorstvím skončil. Jak to mohu udělat?

Můžete přejít na Special:QuitMentorship a skončit odtud. Tento odkaz je dostupný z vašeho Dashboardu mentora.

Jako mentor raději vybírám lidi, které mentoruji, než abych byl komukoli náhodně přidělen. Jak to mohu udělat?

K jakémukoli novému účtu může být přiřazen jakýkoli uvedený mentor. Někteří mentoři událostí by však upřednostňovali, aby jim byli přiřazeni pouze účastníci události.

Můžete přejít na Special:MentorDashboard a vybrat "Žádní (převezmu je ručně)" v nabídce "Počet nováčků, kteří mi budou přiřazeni".

Nebude vám přidělen žádný nový svěřenec, ale stále můžete nárokovat účastníky.

Poznámka: Tato funkce byla implementována nejprve pro hostitele workshopů nebo organizátory kampaní. Očekáváme, že pravidelní mentoři jej nebudou používat, protože by se změnil počet mentorů přidělených mentees.

Jako nováček bych rád odhlásil mentorství. Jak to mohu udělat?

Pomoc mentora je možné odmítnout.

Na Special:Homepage najděte modul mentor, kde je zobrazeno jméno vašeho mentora. Klikněte na tři tečky a klikněte na "Deaktivovat mentorský modul".

Budete se moci přihlásit později, ale můžete mít jiného mentora.

Mohu změnit počet nově příchozích, kteří mi byli přiděleni?

Na Special:MentorDashboard můžete zvýšit nebo snížit počet nově příchozích, kteří jsou vám přiděleni.

Toto nastavení statisticky zvýší nebo sníží počet nových účtů, které vám budou přiděleny. Nemůžeme však předvídat počet uživatelů, kteří vám budou klást otázky. Můžete zvýšit počet nově příchozích, kteří vám budou přiděleni, a nebudete dostávat mnoho otázek. A můžete snížit počet nováčků a být náhodně přiděleni nováčkům, kteří mají spoustu otázek.

Pořádám workshop. Jak mohu přiřadit ke mně a ke spoluhostitelům studenty?

Workshop hostí nyní možnost vyzvat účastníky workshopu jako mentorované pomocí Special:CreateAccount?forceMentor=. Viz příklad níže:

https://en.wikipedia.org/wiki/Special:CreateAccount?forceMentor=Trizek|Martin_Urbanec

Nováček, který si vytvoří svůj účet z této adresy URL, bude mít za svého mentora Trizek nebo Martin_Urbanec.

K oddělení uživatelských jmen mentorů použijte svislítko (|).

Pokud uživatelské jméno obsahuje mezeru, musíte mezeru v adrese URL nahradit znakem podtržítka (_).

Řízení mentorů a mentorovaných

Můžeme nově příchozího přeřadit na jiného mentora?

Ano, každý mentor si může nárokovat mentorovaného od jiného mentora za použití Special:ClaimMentee.

Proces se liší tím, že chcete přeřadit všechny své mentorované nebo všechny mentorované přeřadit.

Mentor právě skončil. Můžeme přeřadit všechny jeho nově příchozí k různým mentorům?

Pokud mentor použil Special:QuitMentorship, je to provedeno automaticky. Jméno mentora je také odstraněno ze seznamu mentorů.

Pokud je mentor neaktivní, blokován nebo opustil wiki, aniž by ukončil mentorství, může jeho jméno ze seznamu mentorů odstranit správce. To se provádí pomocí Special:ManageMentors. Jeho nováčci budou automaticky přeřazeni.

Co se stane, když je mentor zablokován?

Mentor je okamžitě považován za nepřítomného mentorství. Správci se mohou rozhodnout tohoto mentora ze seznamu mentorů odebrat. To se provádí pomocí Special:ManageMentors.

Jak mohu zobrazit mentora daného uživatele? / Jak přidat jméno mentora do naší uvítací zprávy?

Napište kouzelné slovo {{#mentor:Foo}} na stránku wikitextu a zobrazte náhled. "Foo" musí být nahrazeno uživatelským jménem, na které cílíte. Zobrazí se jméno mentora Foo.

Toto kouzelné slovo lze použít v šabloně: Uvítací zpráva, zprávy uživatelské diskusní stránky, uživatelská schránka atd.

Pokud se mentor změní, kouzelné slůvko vybere jméno nového mentora.

V případě potřeby můžete "subst:" tuto zprávu: {{subst:#mentor:Foo}}. Mentor Foo bude poté uložen jako wikitext.

Mohu někde zobrazit seznam mentorů?

Seznam mentorů můžete přenést kdekoli s následující syntaxí: {{Special:ManageMentors}}.

Některé wikiny vytvořily konkrétní stránku se seznamem mentorů. Tato stránka někdy obsahuje místní pravidla o mentorství nebo nejlepší postupy, které je třeba dodržovat. Tyto konkrétní stránky můžete najít na Wikidata. Pokud vytváříte konkrétní stránku, uveďte ji také na Wikidata.

Vztahy mezi mentory a nováčky

Jaké druhy otázek kladou nováčci?

Z pozorování, které jsme učinili, se otázky týkají převážně základní úpravy.

Některé otázky jsou sociální interakce ("ahoj") pocházející od uživatelů, kteří zkoušejí nástroje, aby zjistili, zda někdo odpoví. Doporučujeme vám na tyto pozdravy odpovědět, protože mohou být začátkem některých interakcí.

Na základě zkušeností komunit pracoval tým Growth na průvodci pro mentory, kteří musí na tyto otázky odpovědět.

Nováčci neodpověděli na mé zprávy. Proč?

Existují dva možné případy:

 • Zmínili jste se o uživateli, když jste odpovídali? Nováčci nevědí, jak používat watchlist nebo jiné nástroje ke sledování změn. Domovská stránka ukazuje způsob, jak se vrátit na diskusní stránku mentora, ale zmínit se o nich je nejúspěšnější. Ping spustí upozornění, což je nejúspěšnější způsob, jak dát nově příchozím vědět, že mají odpověď na jejich zprávy.
 • Nováčci nepřicházejí na wiki denně. Někteří z nich odpoví po několika dnech, jiní po několika týdnech. Mentoři, zvažte to, prosím, při archivaci své uživatelské diskusní stránky.

Koho se mohu zeptat, když mi můj mentor neodpovídá?

Pokud váš mentor není k dispozici, můžete svou otázku položit místní podpoře nebo jakémukoli jinému zkušenému uživateli.

Mohu požádat o jiného mentora?

Můžete kontaktovat jiného mentora a požádat ho, aby se stal vaším mentorem. Pokud souhlasí, provede mentor změnu.

Jak mohu jako mentor sledovat nově příchozí, kteří jsou mi přiděleni?

Panel mentorů je dostupný na všech wikinách, kde byl vytvořen a aktivován seznam mentorů.

Poté, co se zaregistrujete jako mentor, k němu získáte přístup na stránce Special:MentorDashboard. Odkaz je uveden ve vaší uživatelské nabídce.

Na Special:MentorDashboard můžete svůj seznam účastníků filtrovat podle čísla pro úpravy.

Mohu filtrovat aktivitu svých mentorovaných v RecentChanges nebo ve svém seznamu sledovaných?

Na projektech, kde je Nástěnka mentora k dispozici, se mentorům nabídne nový filtr. Mohou sledovat aktivitu svých svěřenců v seznamu sledovaných a posledních změn. Z důvodu ochrany osobních údajů k tomuto filtru nemá přístup nikdo jiný než samotný mentor. Tento filtr filtruje pouze svěřence přiřazené k mentorovi. Tento filtr není viditelný pro lidi, kteří nejsou uvedeni jako mentoři.

Jedním z mých svěřenců je velmi zkušený uživatel. Proč?

Z technických důvodů přidělujeme mentora každému, včetně zkušených uživatelů.

Na Special:MentorDashboard můžete svůj seznam účastníků filtrovat podle čísla pro úpravy. Tímto způsobem můžete skrýt zkušené uživatele.

Na Special:RecentChanges můžete seznam filtrovat podle počtu úprav. Tímto způsobem můžete skrýt zkušené uživatele.

Uživatelé, kteří nechtějí mít mentora se mohou odhlásit.

Jsou všichni moji svěřenci, kteří jsou ke mně přiřazeni, viditelní v mém seznamu mentorovaných?

Váš seznam bude zobrazovat pouze uživatele, kteří si zapnuli domovskou stránku.

Notes

 1. Na některých wikinách byla funkce Add a link (přidat odkaz) aktualizována jako strukturovaný úkol.