Growth/FAQ

This page is a translated version of the page Growth/FAQ and the translation is 81% complete.
Outdated translations are marked like this.
Narzędzia Growth Korzystanie z narzędzi Nowości Projekty Zespół Growth
Przeglądaj całą zawartość
Poznaj dotychczasowe narzędzia Strony pomocy i zasoby o Narzędziach Nowości Bieżące inicjatywy i opracowania strategiczne dotyczące tworzenia narzędzi lub tworzenia zasobów. Kim jesteśmy

Ogólne zasoby pomocy

Zasoby pomocy dla wikiprzewodników Zasoby pomocy dla społeczności

Witamy na liście najczęstszych pytań dotyczących narzędzi Growth. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu potrzebne informacje. Jeżeli tak nie będzie, napisz do nas.

Uwaga dla tłumaczy: ta strona często się zmienia, co może wpłynąć na wasza pracę. Staramy się to robić tak, by było to jak najmniej uciążliwe.

Ogólne

Nad jakimi funkcjami pracujecie?

 • Strona domowa nowicjusza: nowa strona specjalna mająca być najlepszym miejscem startu nowicjusza. Zawiera ona:
  • Zadania dla nowicjuszy: zbiór proponowanych zadań, które pomogą nowicjuszom w nauce edytowania. Dzięki temu nowicjusz wykonują produktywne zmiany! Dowiedz się więcej o tym narzędziu.
  • Moduł wikiprzewodników [moduł dodatkowy]: każdemu nowicjuszowi prezentowany jest link do profilu doświadczonego użytkownika. W ten sposób mogą zadawać pytania na temat edytowania Wikipedii, bez konieczności zastanawiania się, gdzie szukać wsparcia.
  • Moduł pokazywania wpływu: użytkownik może zobaczyć, jak często oglądano artykuły, które edytował.
 • Panel pomocy: platforma wskazująca nowicjuszom zasoby podczas edytowania. Jeżeli wybiorą jedno z sugerowanych zadań ze strony dla nowicjusza, są oni prowadzeni krok po kroku przez proces edytowania.
 • Ankieta powitalna: społeczność może dowiedzieć się, dlaczego nowy użytkownik utworzył konto na Wikipedii.

Możesz spojrzeć na przegląd naszych narzędzi aby dowiedzieć się o nich więcej.

Na jakich wiki wdrożono narzędzia Growth?

Listę wiki znajdziesz w tej tabeli. Widoczne są tam też włączenia poszczególnych funkcji.

Czy narzędzia Growth są skuteczne?

Zespół Growth dowiódł efektywności tych narzędzi. W skrócie; funkcja Growth "zadania dla nowicjuszy" prowadzi do wzrostu:

 • prawdopodobieństwa, że nowy użytkownik dokona swojej pierwszej edycji artykułu (+11.6%)
 • prawdopodobieństwa, że pozostanie dalej by edytować
 • liczby edycji, jaką wykonają przez pierwsze kilka tygodni na wiki (+22%)

Wywnioskowaliśmy też, że jakość ich edycji jest porównywana do grupy kontrolnej. Na podstawie tych wyników uważamy, że każda wersja językowa Wikipedii powinna włączyć te funkcje. Zostało to więc zrobione w październiku 2021.

Interfejs przetłumaczony jest tylko częściowo. Jak mogę to zmienić?

Interface translations are hosted at translatewiki.net.

Nowe tłumaczenia zostaną wprowadzone w ciągu tygodnia.

Wprowadzenie przetłumaczonych nazw stron specjalnych wymaga przejścia specjalnej procedury. Aby przetłumaczyć te ciągi, skontaktuj się z nami przesyłając tłumaczenia: Special:WelcomeSurvey, Special:Homepage, Special:Impact, Special:ClaimMentee.

Czy mogę przetestować te funkcje?

Na wiki gdzie dostępne są narzędzia Growth oraz na test.wikipedia.org, przejdź do preferencji, a następnie:

 • włącz Panel pomocy w zakładce Edycja.
 • włącz Stronę domowa dla nowicjuszy w zakładce Profil użytkownika. Włączenie strony domowej dla nowicjuszy da także dostęp do Zadań dla nowicjuszy.

Nie zapomnij aby były włączone obie funkcje: Sugerowane edycje dostępne na stronie domowej dla nowicjuszy wymagają do działania włączonego Panelu pomocy.

Jak mogę wprowadzić te funkcje na moją wiki?

Narzędzia Growth dostępne są we wszystkich wersjach językowych Wikipedii. Jednak każda wiki utrzymywana przez Wikimedia może poprosić o włączenie tych funkcji na poniższych zasadach.

As detailed on our focus, we will work with the following wikis by order of priority:

 1. Wikipedias in the set of our pilot wikis – we address all the feedback they give us.
 2. Wikipedias – they get the features as they are, but we may consider suggestions of improvements from those wikis.
 3. All other Wikimedia projects – they get the features as they are, and the team will not have time to prioritize improvements specific to those wikis.

Czy planujecie wdrożyć te narzędzia na wiki innych niż Wikipedia?

We welcome any Wikimedia community that wants to implement Growth features on their wiki. However, rather than simply deploying the features as they are, we want to provide a solution tailored to the wikis involved. Skontaktuj się z nami aby omówić jak zmodyfikować nasze narzędzia aby współgrały z innym projektem Wikimedia.

Rozważamy współpracę z Wikiźródłami.

Co to są "Pilotażowe wiki", "Wiki z grupy kontrolnej" i "Ambasadorzy"?

Wiki pilotażowe to wiki blisko współpracujące z zespołem Growth. Są one zaangażowane w określaniu projektów i wczesnym przeglądzie. Są też pierwszymi testerami prototypów. Zespół Growth może kontaktować się też z innymi wiki celem przeprowadzenia niektórych kroków.

Na dzień (2022-03-01), wiki pilotażowe to: Wikipedia w języku arabskim, Wikipedia w języku bengalskim, Wikipedia w języku czeskim, Wikipedia w języku hiszpańskim.

We have completed this list with a few wikis to have a more diverse and representative group to collect data: the control group wikis. This group is under an A/B test process.

As of (2022-03-01), the control group is composed of the Pilot wikis listed above, plus the following wikis: Wikipedia w języku portugalskim, Wikipedia w języku perskim, Wikipedia w języku tureckim.

Aby komunikacja z wiki pilotażowymi była sprawna, zespół Growth zatrudnia ambasadorów. Ambasadorzy rekrutowani są ze społeczności. Ambasadorzy mogą też kontaktować się z wiki z grupy kontrolnej celem podobnej współpracy co z pilotażowymi wiki.

Ambasadorzy ułatwiają komunikację między zespołem Growth a społecznością. Pomagają zespołowi Growth zrozumieć zróżnicowanie naszych wiki i pomagają społecznościom w korzystaniu z narzędzi Growth i witaniu nowicjuszy.

Czy mogę korzystać z narzędzi Growth na urządzeniach mobilnych? Na oficjalnych aplikacjach (iOS, Android)?

Narzędzia Growth zostały stworzone tak, aby działały zarówno w wersji Wikipedii na komputery stacjonarne jak i mobilnej. Nie są dostępne w oficjalnych aplikacjach (iOS, Android).

Dostęp do tych narzędzi

Jak nowe konta otrzymują te narzędzia?

Na wiki gdzie wdrożono narzędzia Growth i gdzie wyłączono testowanie A/B, 100% nowych kont otrzyma te narzędzia. To prawie wszystkie wersje językowe Wikipedii.

Na wiki gdzie wdrożono narzędzia Growth i gdzie włączono testowanie A/B, 80% nowych kont otrzyma te narzędzia automatycznie; pozostałe 20% będzie częścią grupy kontrolnej. Zespół Growth może porównać doświadczenia tych grup. Wikis concerned by this A/B test are: Wikipedia w języku arabskim, Wikipedia w języku bengalskim, Wikipedia w języku czeskim, Wikipedia w języku hiszpańskim, Wikipedia w języku portugalskim, Wikipedia w języku perskim, Wikipedia w języku tureckim.

Jak dotychczasowe konta otrzymują te narzędzia?

Na wiki gdzie wdrożono narzędzia Growth każdy może je znaleźć w swoich Preferencjach.

Przeprowadzam warsztat. Jak mogę ustawić, aby jego uczestnicy mieli włączone te funkcje po utworzeniu konta?

Dodaj parametr do linku:

 • Special:CreateAccount?geEnabled=1 wymusi włączenie narzędzi Growth podczas tworzenia konta
 • Special:CreateAccount?geEnabled=0 wymusi domyślny sposób przydzielania narzędzi Growth podczas tworzenia konta

Najlepiej, jeżeli korzystanie z tego parametru będzie ograniczane. Wpływa na dane zbierane przez zespół Growth dotyczące tworzenia kont i użycia tych funkcji. Powiadom nas jeżeli planujesz korzystać z tych parametrów.

Strona główna dla nowicjuszy

The following items are only valid for the wikis where the Growth features have been deployed.

Jak wejść na stronę startową dla nowicjuszy?

Jeżeli twoje konto zostało utworzone ostatnio, strona domowa jest dostępna po kliknięciu na nazwę użytkownika. To link dostępny po prawej na górze każdej strony.

Jeżeli już masz od dawna konto na Wikipedii, włącz stronę domową dla nowicjuszy w swoich preferencjach. Gdy to zrobisz, strona domowa jest dostępna po kliknięciu na nazwę użytkownika lub link do Twojej dyskusji, a następnie kliknięciu zakładki "strona domowa". Możesz tez włączyć opcję, aby kliknięcie na nazwę użytkownika od razu prowadziło do strony domowej.

Dlaczego jestem proszony o podanie mojego adresu e-mail i dlaczego jest on wyświetlany na górze strony domowej?

Zakładamy, że większość ludzi umie korzystać z e-mail. Zachęcamy więc, aby użytkownicy podali swój adres e-mail aby otrzymywali powiadomienia, na przykład gdy zostaną wywołani przez innych użytkowników wiki.

Adres e-mail nie będzie widoczny przez innych użytkowników. Cała komunikacja z innymi użytkownikami odbywa się an wiki.

Linki do stron pomocy wyświetlane na stronie domowej nie są trafne. Jak je zmienić?

Te linki to te same co w panelu pomocy.

Administratorzy mogą zmieniać te linki poprzez stronę Special:EditGrowthConfig.

Możemy pomóc podczas tej czynności. Skontaktuj się z nami opisując swoją potrzebę i dołącz link do dyskusji w społeczności, w której podjęto decyzję.

Sugerowane edycje

Jak działają Sugerowane edycje?

Jak dobierane są sugerowane tematy i zadania?

Proponowane są artykuły, które są na wybrane tematy i w których należy wykonać wybrane rodzaje zadań.

Jeżeli wybierzesz tylko rodzaj zadania, wybór zostanie dokonany spośród wszystkich artykułów oznaczonych szablonem związanym z danym typem zadania. Na przykład, jeżeli nie wybierzesz tematów i wybierzesz zadanie Redakcja, zostanie wybranych 200 artykułów na dowolny temat, w których została zgłoszona potrzeba dopracowania redakcyjnego.

Jeżeli wybierzesz "Europa" jako temat i "Redakcja" jako zadanie, otrzymasz 200 propozycji artykułów o Europie, które zostały oznaczone szablonem Dopracować z określeniem, że artykuł wymaga dopracowania redakcyjnego.

Jeżeli oprócz wcześniej wspomnianego wyboru zaznaczysz "Rozwiń krótkie artykuły", dostaniesz artykuły o Europie i wymagające jednocześnie poprawy redakcyjnej i rozbudowy.

Jeżeli oprócz wcześniej wspomnianego wyboru dodasz temat "Azja", dostaniesz artykuły o Europie lub Azji i wymagające jednocześnie poprawy redakcyjnej i rozbudowy.

Nadzór nad sugerowanymi edycjami i rozwiązywanie problemów

Czy mogę śledzić, które artykuły zostały zmienione w ramach sugerowanych edycji?

Artykuły, które zostały zmienione w ramach sugerowanych edycji są odpowiednio oznaczane w Ostatnich zmianach i Obserwowanych.

Jak mogę monitorować które tematy i rodzaje zadań wymagają więcej artykułów?

Skorzystaj z Special:NewcomerTasksInfo.

Nie dostaję żadnych zadań dla podanej przeze mnie kombinacji. Czy to prawidłowe?

Na niektóre tematy nie ma dużo artykułów. W związku z tym też będzie mało artykułów oznaczonych szablonem Dopracować, co prowadzi do zmniejszonego wyboru.

Użytkownik korzysta z tego narzędzi w sposób niekonstruktywny. Co mogę zrobić?

Ogólnie użytkownicy dokonują bardziej konstruktywnych edycji przy użyciu narzędzi Growth. Ale czasami można zauważyć, że jakiś użytkownik nie przestrzega reguł i korzysta z tych narzędzi w niewłaściwy sposób.

Najodpowiedniejszym sposobem reakcji będzie zastosowanie standardowej procedury postępowania w przypadku zachowania niekonstruktywnego:

 1. spróbuj zrozumieć, co użytkownik próbuje zrobić,
 2. skontaktuj się z użytkownikiem, wyjaśnij co się stało, zapytaj o szczegóły i poprowadź na inną ścieżkę działania, jeśli to możliwe,
 3. jeżeli niekonstruktywne zachowanie nadal trwa, zablokuj użytkownika.

Jeżeli wykonywane są podobne niekonstruktywne edycje, są one powtarzające się, w podobnym stylu, daj nam znać. Dołącz linki do porównania zmian jako przykłady błędnych edycji, które zespół Growth przeanalizuje aby opracować rozwiązanie.

Włączyłem stronę domową w preferencjach. Gdy wybiorę na stronie domowej artykuł do poprawy, nie otrzymuję żadnych wskazówek podczas wyświetlania artykułu.

Czy włączyłeś w preferencjach panel pomocy? Jeżeli tak, powiadom nas o tym problemie.

Konfigurowanie sugerowanych edycji

Jak dać nowicjuszom więcej zadań?

Nowicjuszom poleca się pracę nad pięcioma rodzajami zadań redakcyjnych, podzielonych według stopnia trudności:

Zadanie Poziom trudności Cel zadania
Poprawki redakcyjne łatwy poprawianie pisowni, gramatyki i stylu
Dodawanie linków łatwy wiązanie artykułów linkami
Aktualizacja treści średni aktualizowanie informacji w artykułach
Dodawanie przypisów średni wyszukiwanie przypisów dla już istniejących artykułów
Rozbuduj artykuł trudny rozwijanie treści krótkich artykułów, wraz z dodawaniem przypisów

Zadania są dobierane na podstawie szablonów do oznaczania problemów (np. Dopracować). Aby zwiększyć listę prac do wykonania, możesz:

 • Wskazać inne szablony oznaczające dany problem w konfiguracji na stronie Special:EditGrowthConfig na twojej wiki
 • Dodaj szablony oznaczające problemy (np. Dopracować) w kolejnych artykułach na wiki.

Czasami nie ma nic do zrobienia na poziomie łatwym, gdyż takie zadania są podejmowane również przez doświadczonych użytkowników. Zalecamy doświadczonym użytkownikom, aby pracowali nad trudniejszymi zadaniami aby dać szansę nowicjuszom na dokonanie swoich pierwszych edycji.

Czy możemy zaproponować nowy rodzaj zadania lub przypisać inne określenie poziomu trudności do już istniejącego zadania?

Na razie to nie jest możliwe. Daj nam znać o swoim pomyśle.

Zadania strukturyzowane: dodaj link

Poniższe pytania dotyczą tylko tych wiki, na których włączono Zadanie strukturyzowane - dodaj link.

Jaka jest różnica między "dodaj link" a "Zadanie strukturyzowane - dodaj link"?

"Dodaj link" pokaże użytkownikom artykuły, gdzie potrzebne jest więcej linków wewnętrznych. "Dodaj link" jest zadaniem, gdzie artykuły są wybieranie na podstawie szablonów Dopracować. Nowicjusze muszą rozumieć co zrobić, co może być dla nich skomplikowane: jaki link to dobry link, gdzie linkować...? Nawet ze wskazówkami wyświetlanymi w panelu pomocy, nie zawsze dodawane linki są dokładne, a czasami nawet sa dodawane linki zewnętrzne.

W związku z tym zespół Growth pracuje nad ulepszeniem tego procesu, zmniejszając ilość trudności, jakich doświadczają edytujący. Dodajemy lepszy mechanizm oprowadzania i sugerujemy zestaw linków, które potencjalnie mogą zostać dodane. Te linki są pokazywane na określonych wyrazach w artykule. Użytkownicy mogą zdecydować, czy link powinien być dodany czy nie. Te linki są sugerowane maszynowo.

Które wiki mają Zadanie strukturyzowane - dodaj link?

Listę znajdziesz w tabeli.

Jaka jest dokładność przewidywania w "Zadanie strukturyzowane - dodaj link"?

Średnio, przewidywania te są trafne w 70%.

Some people asked us if it would be possible to have a better prediction. It would be possible, but it would diminish the interest of the task. We encourage newcomers to understand why a suggested link would be (or wouldn't be) interesting for readers, and to decide weather they should include it. Higher prediction rate would remove any interest for the task, since including links would be the default answer.

Is there a limitation to the number of articles one can edit per day?

We received some feedback about some users making a lot of links additions, without much consideration to the quality of edits. As a consequence, we have setup some quality gates. As of January 2022, a user can edit up to 25 articles per day.

There can be multiple added links in one edit, which does not make it easy to undo one wrong link. Is there a solution?

We are aware of this problem, and we work on solutions to address it. In the meantime, you can use Diffedit to just edit this one wrong link.

Zadania strukturyzowane: dodaj ilustrację

Ten projekt jest w trakcie tworzenia. Więcej przeczytasz na stronie o nim.

Jakie jest przeznaczenie Zadania strukturyzowanego - dodaj ilustrację?

Na tych samych zasadach co "Zadanie strukturyzowane - dodaj link" ten projekt skupia się na usunięciu przeszkód związanych ze wstawianiem ilustracji.

Jakie zasady określają pracę do wykonania przez "Zadanie strukturyzowane - dodaj ilustrację?"?

We have several rules:

 • Ilustracje są wybierane, jeżeli są wykorzystywane w innych wersjach językowych Wikipedii. Jeżeli kilka artykułów z różnych wersji językowych, powiązanych w tym samym elemencie Wikidanych wykorzystuje tę samą ilustracje, to sugerujemy właśnie ją.
 • Tylko artykuły bez żadnej ilustracji są brane pod uwagę.
 • Na razie nie są uwzględniane artykuły z infoboksami, które nie mają zdjęcia.

Z jakimi typami użytkowników skontaktowano się, aby to przetestować

During the design process, several types users have been involved.

 • During the definition process: Growth team members (which include several active wiki editors) and our Ambassadors (at this time of the process: Wikipedia w języku arabskim, Wikipedia w języku bengalskim, Wikipedia w języku czeskim, Wikipedia w języku wietnamskim).
 • To test early prototypes, we focused on the two types of editors our features target.
  • ludzie, którzy nie są edytującymi wiki (poprzez UserTesting.com, w języku angielskim i hiszpańskim)
  • doświadczeni użytkownicy wspierający nowicjuszy w pierwszych krokach, z wiki pilotażowych.

Panel pomocy

Chcemy zmienić niektóre linki w panelu pomocy. Jak to zrobić?

Administratorzy mogą zmieniać te linki poprzez stronę Special:EditGrowthConfig.

Możemy pomóc podczas tej czynności. Skontaktuj się z nami opisując swoją potrzebę i dołącz link do dyskusji w społeczności, w której podjęto decyzję.

Te linki są też wyświetlane na stronie startowej dla nowicjuszy.

Gdzie są umieszczane pytania zadane przez panel pomocy?

Domyślnie, takie pytania są umieszczane na lokalnej stronie z pytaniami nowicjuszy.

Jeżeli na wiki jest włączony zarówno panel pomocy jak i skonfigurowana lista wikiprzewodników, to społeczność może zdecydowac czy:

 • nowe wiadomości mają być wysyłane na stronę dyskusji przypisanego nowicjuszowi przewodnika,
 • nowe wiadomości mają być wysyłane na stronę z pytaniami nowicjuszy.

Administratorzy mogą zmieniać te ustawienia poprzez stronę Special:EditGrowthConfig.

Nasza społeczność zdecydowała, że wszystkie wiadomości wysłane przez panel pomocy będą lądowały w Pytaniach nowicjuszy. Nie zawsze się tak jednak dzieje. Dlaczego?

Zaobserwowaliśmy, że nowicjusze czasami próbują skontaktować się ze swoimi przewodnikami poprzez pozostawienie wiadomości na ich własnych stronach dyskusji (użytkownik "nowy" kontaktuje się z użytkownikiem "doświadczony" poprzez umieszczenie wiadomości na stronie "Dyskusja_użytkownika:Nowy"). W związku z tym oferujemy możliwość kontaktu z wikiprzewodnikiem gdy nowicjusz skorzysta z panelu pomocy będac na swojej stronie dyskusji.

Configuration of the features

We would like to change something on the configuration of the Growth features. How can we do it?

At your wiki, any admin can edit the configuration page (Special:EditGrowthConfig). Of course, be sure that the change is based on a community consensus.

Please let us know if you have any question about the Growth features that you would like to change, or why you are changing the configuration. Sharing your feedback with us will help improve the Growth features.

I changed the configuration for "Add links between articles" in Special:EditGrowthConfig, but it isn't working.

Some of the configuration settings (such as the list of sections to exclude) are applied when a new suggestion is generated. They are then added to the Suggested Edits queue, and do not affect suggestions already in the queue. Old suggestions remain in the queue until they are shown to a user. As the queue typically contains tens of thousands of items, it might take very long for all suggestions with the old configuration to be flushed out of the system.

As a consequence, we encourage you to edit the list of excluded sections carefully, to add the maximum of needed sections to the list at once.

See T313642 for plans to improve this situation.

Konfigurowanie i obsługa systemu wikiprzewodników

Na mojej wiki nie ma systemu wikiprzewodników stworzonego przez Growth. Jak mogę go uruchomić?

Niżej wymienione kroki skrótowo opisują ten proces. Pełna procedura opisana jest na oddzielnej stronie.

Upewnij się najpierw, że narzędzia Growth są zainstalowane na twojej wiki. Jeżeli tak nie jest, zobacz jak otrzymać te narzędzia.

Następnie, musisz poszukać kilku chętnych wikiprzewodników.

Wszyscy wikiprzewodnicy muszą zapisać się na określonej stronie poprzez specjalny sposób zapisu.

Jeżeli na twojej wiki już uruchomiono system wikiprzewodników w ramach narzędzi Growth, taka strona odpowiadająca twojej wiki będzie wymieniona w tym elemencie Wikidanych.

Na Twojej wiki administrator musi dodać listę wikiprzewodników do konfiguracji (Special:EditGrowthConfig).

Ilu wikiprzewodników potrzeba na wiki?

Na podstawie naszych obserwacji, zalecamy jednego przewodnika na każde 500 nowych użytkowników na miesiąc. Na przykład, jeżeli na twojej wiki rejestruje się co miesiąc 2500 nowych kont, powinieneś mieć przynajmniej 5 przewodników.

Zalecamy mieć przynajmniej 3 przewodników.

Who can be a mentor?

It is up to each community to decide on criteria to become a mentor. We advise community members to keep the criteria simple and encouraging, so that more mentors would signup.

Most communities protect the signup page so that only people with a certain number of edits can signup as mentors. We advise communities to protect the list of mentors so that unexperienced users would signup as mentors after a couple of edits. We suggest to use the autopatrolled level (500 edits and 90 days of presence).

Jak przewodnicy są przydzielani nowicjuszom?

Każde nowe konto ma przydzielanego losowo przewodnika z listy chętnych.

Ile wiadomości na miesiąc będzie otrzymywał wikiprzewodnik?

Trudno powiedzieć. Zależy od stopnia motywacji nowicjuszy i od liczby wikiprzewodników.

Z naszych obserwacji będzie to średnio 0 do 6 wiadomości w tygodniu, z wahaniami.

Czy rozważaliście, aby przypisywać przewodnika tylko tym, którzy już wykonali pierwsze edycje?

Nie znamy każdej potrzeby nowicjuszy. Na podstawie tego badania, niektórzy nowi użytkownicy potrzebują potwierdzić, że mają prawo edytować zanim dokonają swojej pierwszej edycji. Niektórzy chcą dowiedzieć się więcej o edytowaniu zanim sami zaczną edytować. W związku z tym przydzielamy przewodnika każdemu nowo zarejestrowanemu. Wtedy już od niego będzie zależało, czy i kiedy będzie chciał się skontaktować ze swoim przewodnikiem.

Nasza wiki już ma projekt dotyczący wikiprzewodników. Czy system od Growth zastąpi go?

Domyślamy się, że taki system wikiprzewodników polega wyłącznie na posiadaniu listy doświadczonych użytkowników, którzy chcą pomagać nowym użytkownikom, którzy mogą zwracać się do nich w sprawach różnych zagadnień. Większość takich stron możesz znaleźć poprzez Wikidane.

Społeczność może sama zdecydować jak zintegrować to z systemem wikiprzewodników od Growth. Może to być:

Zastąpienie dotychczasowego systemu mentoringu nowym

Jeżeli dotychczasowy system wikiprzewodników nie był pomyślny, można go zastąpić narzędziami Growth.

Posiadanie obydwu systemów działających równolegle Wyobraźmy sobie dwie role:

 • Growth mentoring takes care of the newcomers basic questions,
 • The existing mentoring can take care of newcomers who are more involved.

Być może w tym przypadku będzie trzeba lokalnie dostosować tekst interfejsu Growth aby wykorzystywał lokalna terminologię.

Gdzie mogę zapisać się jako wikiprzewodnik?

Jeżeli na twojej wiki już uruchomiono system wikiprzewodników w ramach narzędzi Growth, taka strona odpowiadająca twojej wiki będzie wymieniona w tym elemencie Wikidanych.

Społeczność może określić wymagania jakie trzeba spełnić, aby zostać wikiprzewodnikiem, Zazwyczaj jest to dobre doświadczenie w edytowaniu wiki (500 edycji, 90 dni od założenia konta). We advise communities to protect the list of mentors so that unexperienced users would signup as mentors after a couple of edits. We suggest to use the autopatrolled level (500 edits and 90 days of presence).

Jak przedstawić się jako przewodnik?

Gdy zapisujesz się jako wikiprzewodnik, należy użyć tej składni:

* [[Wikipedysta:Nazwa użytkownika]]|Opis

Dowiedz się więcej

Czy możemy przypisać nowicjusza innemu wikiprzewodnikowi?

Tak, można to zrobić poprzez Special:ClaimMentee.

As a mentor, I have to pause my mentorship activity. How can I do it?

You can go to Special:MentorDashboard and pause your activity.

As a mentor, I would like to quit mentorship. How can I do it?

You can go to Special:QuitMentorship and quit from there.

This link is accessible from your Mentor dashboard.

Przewodnik jest nieobecny. Czy możemy przypisać wszystkich jego nowicjuszy nowym przewodnikom?

Możesz użyć Special:ClaimMentee do zmiany, ale jeżeli chcesz to zrobić dla wszystkich nowicjuszy, skontaktuj się z nami.

Jak mogę wyświetlić przewodnika przypisanego danemu użytkownikowi? / Jak wyświetlić nazwę wikiprzewodnika do naszej wiadomości powitalnej?

Wpisz magiczne słowo {{#mentor:Foo}} w wikikodzie. "Foo" należy zamienić na nazwę użytkownika (nowicjusza). Wyświetli to przewodnika użytkownika Foo.

Tego magicznego słowa można użyć także w szablonie: wiadomość powitalna, wiadomości wstawiane na stronę dyskusji użytkownika, userboksy itp.

Jeżeli zmieni się przewodnik, wyświetlona zostanie nazwa nowego mentora.

Możesz też użyć "subst:" czyli: {{subst:#mentor:Foo}}. Wtedy nazwa przewodnika użytkownika Foo zostanie automatycznie zapisana w wikikodzie.

Zmieniliśmy nazwę strony z listą wikiprzewodników i nie otrzymujemy już pytań od nowicjuszy. Jak to naprawić?

Czy zaktualizowaliście w Special:EditGrowthConfig wprowadzając nową nazwę strony?

Porozumiewanie się przewodników z nowicjuszami

Jakie pytania zadają nowicjusze?

Z naszych obserwacji wynika, że pytania najczęściej dotyczą podstaw edytowania.

Niektóre pytania to próby kontaktu społecznego ("cześć") od użytkowników próbujących sprawdzić, czy ktoś odpowie. Zachęcamy do odpowiadania na takie wiadomości, ponieważ mogą być początkiem konwersacji.

Korzystając z doświadczeń społeczności zespół Growth opracował przewodnik dla wikiprzewodników odpowiadających na pytania od nowicjuszy.

Nowicjusze nie odpowiadają na moje wiadomości. Dlaczego?

Oto dwa możliwe powody:

 • Czy wywołałeś użytkownika w swojej odpowiedzi? Nowicjusze nie wiedzą jak korzystać z listy obserwowanych lub innych narzędzi do obserwacji zmian. Strona domowa pokazuje drogę na stronę dyskusji przewodnika ale wzmiankowanie nowicjusza jest skuteczniejsze. Ping wygeneruje powiadomienie, które jest najlepszym sposobem, aby oznajmić, że dostali odpowiedź na swoją wiadomość.
 • Nowicjusze nie wchodzą codziennie na wiki. Niektórzy z nich odpowiedzą po kilku dniach, a niektórzy po kilku tygodniach. Wikiprzewodnicy powinni mieć to na uwadze podczas archiwizacji stron dyskusji.

Kogo mogę zapytać, jeżeli mój przewodnik mi nie odpisuje?

Jeżeli twój przewodnik nie jest dostępny, możesz zadać pytanie na stronie z pytaniami nowicjuszy lub innemu doświadczonemu użytkownikowi.

Czy mogę poprosić o innego przewodnika?

Możesz skontaktować się z innym przewodnikiem i poprosić o zostanie Twoim mentorem. Jeżeli się zgodzi, dokona zmiany.

Będąc wikiprzewodnikiem jak mogę zobaczyć listę nowicjuszy przypisanych do mnie?

Obecnie pracujemy nad panelem przewodnika. Ta funkcja jest dostępna na wszystkich wersjach językowych Wikipedii, gdzie lista wikiprzewodników została utworzona i aktywowana.

Czy mogę ograniczyć wyniki na ostatnich zmianach i obserwowanych do tych, które dotyczą moich podpoiecznych?

Na wiki, gdzie włączono panel przewodnika, przewodnicy mają do dyspozycji dodatkowy filtr. Mogą oni obserwować aktywność swoich podopiecznych w Obserwowanych i Ostatnich zmianach. Ze względu na ochronę prywatności, dostępu do wyników tego filtru nie mają inni niż dany przewodnik. Ten filtr pokaże tylko edycje wykonane przez nowicjuszy przypisanych do bieżącego konta wikiprzewodnika. Ten filtr nie jest dostępny dla tych, co nie dopisali się jako przewodnicy.

A very experienced user is one of my mentees. Why?

For technical reasons, we assign a mentor to everyone, including experienced users.

Are all my mentees assigned to me being visible in my list of mentees?

Your list will only display users who have turned the Homepage on.