Nápověda:PermanentLink

This page is a translated version of the page Help:PermanentLink and the translation is 29% complete.
PD Poznámka: Editací této stránky souhlasíte s uvolněním svého příspěvku pod licencí CC0. Více informací se dočtete na stránce Public Domain Help Pages.
PD

Speciální stránka Special:PermanentLink, v české verzi MediaWiki pojmenovaná Speciální:Trvalý odkaz, se používá pro vytvoření interního odkazu na konkrétní revizi stránky. Číslo revize se dá zjistit přes historii stránky.

Such links are a little slower to load compared to external links but easier to type and they work in some places where external links do not, e.g. edit summaries.

Note that it is very common to see links to specific revisions implemented as external links because it is easy to cut-and-paste an entire URL to form an external link rather than creating an internal link using this special page.

Usage

  • [[Special:PermanentLink/1242287]]Special:PermanentLink/1242287 - Shows the link to a specific revision of the page where the revision number occurred in its edit history.

These links may be used in the edit summary as well as adapted like any other internal links, e.g. [[Special:PermanentLink/2700992|see this revision]]see this revision.