Nápověda:ChangeContentModel

This page is a translated version of the page Help:ChangeContentModel and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD
Special:ChangeContentModel při používání vzhledu MonoBook.

Stránka Special:ChangeContentModel může být použita ke změně "modelu obsahu" stránky. Model obsahu, velmi široce, je formát nebo typ dané stránky na wiki. Ve výchozím nastavení je model obsahu stránky wikitext, formát RTF, který využívá značky wiki. Modely obsahu používané na projektech Wikimedie zahrnují css a javascript pro ukládání kódu, wikibase-item pro záznamy na Wikidata a Campaign na Wikimedia Commons pro nahrávání kampaní, jako je Wiki Loves Monuments. Výchozí modely obsahu jsou "CSS" a "JavaScript" pro stránky s uživatelským jmenným prostorem, jejichž názvy končí na .css a .js, a s nainstalovanými Extension:TemplateStyles je to "Sanitized CSS" ve jmenném prostoru šablony. Seznam modelů obsahu je dostupný na obslužných programech obsahu. Další technické informace jsou k dispozici na Příručka:ContentHandler .

Všechny akce jsou zaznamenány do Special:Log/contentmodel, s pohodlným odkazem "vrátit" pro vrácení změn v případě potřeby. Uživatelé, aby mohli měnit modely obsahu, musí mít oprávnění editcontentmodel. Na projektech Wikimedie je toto oprávnění uděleno prostřednictvím uživatelských skupin: sysops, editorů rozhraní a – u některých projektů – editorů šablon.

Pozadí

Tradičně jedinými typy stránek, které jste mohli na MediaWiki vytvořit, byly wikitextové stránky: Dokumenty ve formátu RTF napsané ve wikitextovém značení. To je přijatelné pro psaní encyklopedických záznamů na Wikipedii, ale nedosahuje to obsahu jiných typů, jako jsou bloky zdrojového kódu, obsah strukturovaných dat nebo složité pracovní postupy.

S příchodem projektu Wikidata (a rozšíření Wikibase) v roce 2012 byla vyvinuta větev ContentHandler, která umožňuje vytvářet jiné stránky než wikitextové dokumenty. Od MediaWiki 1.21 je ContentHandler součástí základního softwaru MediaWiki.

Některé modely obecného obsahu zahrnují ty, které jsou určeny pro ukládání a prezentaci zdrojového kódu, ale lze je také použít k vytvoření přizpůsobených rozhraní pro úpravy. Například místo použití hrozné změti šablon ke strukturování obsahu na stránce můžete uložit podkladová data ve strukturovaném formátu, jako je JSON a poté napsat MediaWiki rozšíření, které na těchto strukturovaných datech staví vlastní editační rozhraní. Tento přístup používá MassMessage k vytváření stránek se seznamem doručení a CollaborationKit k vytváření WikiProjektů. Přestože tato rozšíření mají své vlastní pracovní postupy pro vytváření stránek, lze použít i Special:ChangeContentModel.

Jako alternativu k nastavování modelů obsahu na bázi stránky po stránce můžete určit alternativní výchozí hodnoty pro daný jmenný prostor. Například výchozí model obsahu ve jmenném prostoru Module je ScribuntoContent. Podobně můžete vynutit, aby se daný model obsahu používal pouze v daném jmenném prostoru. ScribuntoContent lze použít pouze ve jmenném prostoru Module.

Zobrazení aktuálního modelu obsahu stránky

Chcete-li zobrazit aktuální model obsahu stránky, klikněte na "Informace o stránce" v postranním panelu nástrojů. Můžete také připojit ?action=info k URL a získat stejnou stránku.

Změna modelu obsahu stránky

Přejděte na Special:ChangeContentModel (nebo klikněte na odkaz "změnit" na stránce "Informace o stránce"), zadejte název stránky, kterou chcete změnit. Pokud chcete vytvořit novou stránku, která používá jiný než výchozí model obsahu, může to být neexistující stránka. Dále vyberte model obsahu, na který chcete změnit. Pro provedení změny klikněte na "Změnit".

Všimněte si, že ne všechny konverze jsou možné. Pokud se pokoušíte převést stránku, která již existuje a software MediaWiki nemůže přijít na to, jak znovu interpretovat obsah aktuální stránky, model obsahu nebude převeden a zobrazí se chybová zpráva. Když k tomu dojde, doporučuje se archivovat starou stránku a vytvořit stránku znovu v novém modelu obsahu. Můžete například přejmenovat Project:Foo na Project:Foo/old a poté použít Special:ChangeContentModel k vytvoření nové stránky na Project:Foo. Pokud je to možné, měli byste na nové stránce uvést odkaz na Project:Foo/old.

Vrácení změny

Všechny změny modelu obsahu jsou na vaší wiki zaznamenány na Special:Log/contentmodel. Chcete-li změnu vrátit zpět, přejděte na příslušnou položku v protokolu a klikněte na "vrátit". Zobrazí se předvyplněný formulář; klikněte na "Změnit" pro provedení návratu. Pokud si prohlížíte historii stránky a poslední změna byla ta, která změnila model obsahu, můžete pomocí funkce vrátit zpět model obsahu změnit zpět. Vrátit zpět také vrátí všechny změny modelu obsahu.

Všimněte si, že to nemusí vždy fungovat, zejména pokud byla stránka upravena po změně modelu obsahu tak, aby nebyla kompatibilní se starým modelem obsahu. Když k tomu dojde, budete muset vrátit zpět úpravy, které způsobily nekompatibilitu. Případně můžete provést změnu modelu obsahu znovu a archivovat starý obsah. V ideálním případě je změn modelu obsahu jen málo a jsou velmi vzdálené. Ve většině situací nebude muset stránka změnit model obsahu více než jednou.

Související odkazy