Help:ChangeContentModel

This page is a translated version of the page Help:ChangeContentModel and the translation is 90% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD
MonoBook görünümü kullanırken Special:ChangeContentModel sayfası.

Special:ChangeContentModel sayfası, bir sayfanın "içerik modelini" değiştirmek için kullanılabilir. Geniş anlamda bir içerik modeli, bir vikideki belirli bir sayfanın biçimi veya türüdür. Varsayılan olarak, bir sayfanın içerik modeli, viki işaretlemesini kullanan zengin bir metin biçimi olan "vikimetin"'dir. Wikimedia projelerinde kullanılan içerik modelleri, kod saklamak için css ve javascript, Vikiveri'deki girişler için wikibase-item ve Viki Anıtları Seviyor gibi yükleme kampanyaları için Wikimedia Commons'ta Campaign içerir. The default content models are "CSS" and "JavaScript" for user namespace pages whose titles end with .css and .js respectively, and with Extension:TemplateStyles installed, it is "Sanitized CSS" in the template name space. İçerik modellerinin bir listesi içerik işleyiciler sayfasında mevcuttur. Daha fazla teknik bilgi Manual:ContentHandler sayfasında mevcuttur.

Tüm eylemler, gerekirse değişiklikleri geri almak için kullanışlı bir "geri al" bağlantısı ile Special:Log/contentmodel olarak kaydedilir. Kullanıcıların içerik modellerini değiştirebilmesi için editcontentmodel iznine sahip olması gerekir. Wikimedia projelerinde bu izin kullanıcı grupları aracılığıyla verilir: hizmetliler, arayüz düzenleyicileri ve bazı projelerde şablon düzenleyicileri.

Arka plan

Geleneksel olarak, MediaWiki'de oluşturabileceğiniz tek sayfa türü vikimetin sayfalarıydı: vikimetin biçimlendirmesiyle yazılmış zengin metin belgeleri. Bu, Vikipedi'de ansiklopedi girişleri yazmak için kabul edilebilir, ancak kaynak kod blokları, yapılandırılmış veri içeriği veya karmaşık iş akışları gibi diğer türlerdeki içerikler için yetersiz kalır.

2012'de Vikiveri projesinin (ve Wikibase uzantısının) ortaya çıkmasıyla, ContentHandler dalı, vikimetin belgeleri dışındaki sayfaların oluşturulmasına izin vermek için geliştirildi. MediaWiki 1.21'den itibaren ContentHandler, temel MediaWiki yazılımının bir parçasıdır.

Bazı genel içerik modelleri, kaynak kodunu saklamak ve sunmak için kullanılanları içerir, ancak bunlar, özelleştirilmiş düzenleme arayüzleri oluşturmak için de kullanılabilir. Örneğin, bir sayfadaki içeriği yapılandırmak için korkunç bir şablon karmaşası kullanmak yerine, alttaki verileri JSON gibi yapılandırılmış bir biçimde depolayabilir ve ardından bu yapılandırılmış verilerin üzerine özel bir düzenleme arayüzü oluşturan bir MediaWiki uzantısı yazabilirsiniz. Bu yaklaşım MassMessage tarafından teslim listesi sayfaları oluşturmak için ve CollaborationKit tarafından Vikiprojeleri oluşturmak için kullanılır. Bu uzantıların sayfa oluşturmak için kendi iş akışları olmasına rağmen, Special:ChangeContentModel olarak da kullanılabilir.

İçerik modellerini sayfa bazında ayarlamaya alternatif olarak, belirli bir ad alanı için alternatif varsayılanlar belirtebilirsiniz. Örneğin, Module ad alanındaki varsayılan içerik modeli ScribuntoContent. Benzer şekilde, belirli bir içerik modelinin belirli bir ad alanında yalnızca kullanılmasını zorunlu kılabilirsiniz; ScribuntoContent, Module ad alanında yalnızca kullanılabilir.

Bir sayfanın mevcut içerik modelini görüntüleme

Bir sayfanın mevcut içerik modelini görüntülemek için, kenar çubuğu araç kutusunda "Sayfa bilgisi" seçeneğine tıklayın. Aynı sayfayı almak için bir URL’ye ?action=info olarak da ekleyebilirsiniz.

Bir sayfanın içerik modelini değiştirme

Special:ChangeContentModel sayfasına gidin (veya "Sayfa bilgileri" sayfasındaki "değiştir" bağlantısını izleyin), değiştirmek istediğiniz sayfa adını girin. Varsayılandan farklı bir içerik modeli kullanan yeni bir sayfa oluşturmak istiyorsanız, bu var olmayan bir sayfa olabilir. Ardından, değiştirmek istediğiniz içerik modelini seçin. Değişikliği yapmak için "Değiştir" seçeneğine tıklayın.

Tüm dönüşümlerin mümkün olmadığını unutmayın. Zaten var olan bir sayfayı dönüştürmeye çalışıyorsanız ve MediaWiki yazılımı geçerli sayfanın içeriğini nasıl yeniden yorumlayacağını çözemezse, içerik modeli dönüştürülmez ve bir hata mesajı alırsınız. Bu olduğunda, eski sayfayı arşivlemeniz ve sayfayı yeni içerik modelinde yeniden oluşturmanız önerilir. Örneğin, "Project:Foo" adını "Project:Foo/eski" olarak yeniden adlandırabilir ve ardından "Project:Foo" sayfasında yeni bir sayfa oluşturmak için Special:ChangeContentModel kullanabilirsiniz. Mümkünse, yeni sayfaya "Project:Foo/eski" bağlantısını eklemelisiniz.

Değişikliği geri alma

Tüm içerik modeli değişiklikleri vikinizde Special:Log/contentmodel olarak kaydedilir. Bir değişikliği geri almak için, günlükteki ilgili girişe gidin ve "geri al" seçeneğine tıklayın. Önceden doldurulmuş bir form göreceksiniz; geri döndürmeyi gerçekleştirmek için "Değiştir" seçeneğine tıklayın. Sayfa geçmişini görüntülüyorsanız ve en son değişiklik içerik modelini değiştirdiyse, içerik modelini eski haline getirmek için geri alma özelliğini kullanabilirsiniz. Geri döndürme ayrıca herhangi bir içerik modeli değişikliğini de geri alır.

Bunun her zaman işe yaramayabileceğini unutmayın, özellikle de sayfa, içerik modeli eski içerik modeliyle uyumsuz olacak şekilde değiştirildikten sonra düzenlenmişse. Bu olduğunda, onu uyumsuz hale getiren düzenlemeleri geri almanız gerekecektir. Alternatif olarak, içerik modelini yeniden değiştirebilir ve eski içeriği arşivleyebilirsiniz. İdeal olarak, içerik modeli değişiklikleri azdır ve çok uzaktır. Çoğu durumda, bir sayfanın içerik modelini birden fazla kez değiştirmesi gerekmeyecektir.

See also