Nápověda:Rozšíření:Translate/Příprava stránky k překladu

This page is a translated version of the page Help:Extension:Translate/Page translation example and the translation is 100% complete.
Video z workshopu o tom, jak používat Extension:Překlady .

Vítejte! Až projdete následující postup, budete vědět jak tvořit a udržovat stránky překládané s využitím rozšíření Translate. Naším cílem je udržovat tento návod co nejkratší a zároveň představovat všechny základní pojmy a úkoly. Po dokončení tohoto postupu můžete použít podrobnou dokumentaci o funkci překladu stránky.

Krok 1: Předtím než začnete

 
Výchozí stránka

Tento tutoriál předpokládá, že máte rozšíření Translate nainstalované a nakonfigurované. Pravděpodobně už máte i nějakou stránku, kterou by jste potřebovali přeložit. Pokud ne, můžete použít pro první krůčky ve vaší vlastní wiki následující ukázkový text.

Je to stránka fiktivní obce s názvem Fréttinga.

Fréttinga is a small municipality in MungoLand, located on the BaMungo island.
It hosts a population of about 400 people. It has some agriculture and fishing.
Tourists like to visit it in the summertime.

== Services ==

It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island
from the mainland once a day.
 • 1. Přejděte stránku s názvem [[Fréttinga]] (nebo na pracovní verzi nějaké jiné stránky). Stránku Fréttinga ve vaší wiki pravděpodobně nemáte. Klidně si ji založte.
 • 2. Zkopírujte do ní výše uvedený ukázkový obsah a uložte ji.

Krok 2: Příprava

 
Připraveno: Stránka je připravena k označkování zpráv pro překlad

Teď máte k dispozici stránku s nějakým textem. Pokud je to stránka, na které se stále pracuje, je lépe s překladem raději počkat, až se změny trochu ustálí. Ušetříte tím práci překladatelům, kteří by pak museli překlady zpětně zkontrolovat a provést jejich aktualizaci na základě provedených změn.

 • 3. Otevřete zdrojový kód stránky [[Fréttinga]]
 • 4. Uzavřete celý její obsah mezi tagy ‎<translate>...‎</translate>, jak vidíte níže
 • 5. Upravenou stránku uložte
<translate>
Fréttinga is a small municipality in MungoLand, located on the BaMungo island.
It hosts a population of about 400 people. It has some agriculture and fishing.
Tourists like to visit it in the summertime.

== Services ==

It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island
from the mainland once a day.
</translate>

Není třeba přidávat překlady ‎<translate> tagy do všech prvků nebo přidávat značky jako <!--T:1-->; rozšíření to udělá za vás.

Krok 3: Předání stránky k překladu

Po uložení takto připravené stránky uvidíte v jejím záhlaví aktivní link "Přeložit tuto stránku" - nebo informaci "Tato stránka obsahuje změny, které nebyly označeny pro překlad". Pokud nemáte právo k administraci překladů, musíte počkat, až je někdo jiný označí. Pokud jste administrátorem překladu, klikněte na odkaz „Označit tuto stránku k překladu“ (Mark this page for translation). Po kliknutí na tento link bude obsah rozdělen, v tomto případě, do čtyř překladových jednotek, které se budou překládat. První jednotka je název stránky, druhá je první odstavec, třetí je záhlaví druhého odstavce a čtvrtá je text druhého odstavce. Toto jsou základní položky překladatelných stránek: každá jednotka je nezávislá; může a musí být přeloženo jako celek; změny obsahu stránky jsou sledovány na úrovni jednotky. Jednotky lze přeskupit nebo odstranit.

K dispozici je také pohled na šablonu stránky překladu stránky; toto bude popsáno v dalších krocích. Můžete pojmenovat překladové jednotky, ale v tomto příkladu jsme se rozhodli držet se výchozích hodnot.

 • 6. Klikněte na link "Mark this page for translation" (označení pro překlad)
 • 7. Zkontrolujte zda je obsah stránky správně rozdělen
 • 8. Klikněte na tlačítko "Mark this version for translation" (označit tuto verzi pro překlad)
 • 9. Vraťte se na stránku

Nyní opět uvidíte nahoře pouze link "Přeložit tuto stránku". Teď se můžete, pokud chcete podívat na stránku s ukázkovým překladem, který používá k demonstraci stejnou stránku, kde se dozvíte jak se dělá překlad. Pak se vraťte sem, abychom mohli pokračovat.

Krok 4: Úpravy

 
Zapracování změn

Sledování změn je velmi důležitá věc, takže pokud chcete dělat nějaké změny, musíte vědět jak to funguje. Když otevřete kód výchozí stránky pro editaci, tak si můžete povšimnout, že v něm přibyly nějaké značky, které vypadají asi takto: <!--T:1-->. Jsou to identifikátory zpráv, které rozšíření do stránky přidává během označení stránky k překladu. Každý z nich označuje jednu textovou zprávu. Když upravujete obsah stránky a přesouváte celé odstavce, tak vždy s nimi přesouvejte i jejich identifikátory.

Pokud odstraňujete překládaný blok textu, nezapomeňte odstranit také jeho značku. Když naopak přidáte nový odstavec, rozšíření automaticky přidá značku novou. V žádném případě se to nepokoušejte dělat na vlastní pěst, protože si tak můžete rozhodit software. Pokud značku odstraníte, zajistí bot aby se také automaticky smazaly příslušné překlady. Pokud existují.

Pokud děláte dílčí změny do již existujících zpráv (například přidáte-li do odstavce kus textu nebo nějaký odkaz), ponechte značku tak jak je. Pokud měníte celý odstavec (jako že ho smažete nebo totálně překopete), značku smažte. Tak pro překladatele připravíte dva navzájem odlišné úkoly, v prvním případě budou muset provést revizi již existujícího překladu. V tom druhém udělat překlad nový.

<languages /> <translate> <!--T:1--> Fréttinga is a small municipality in MungoLand, located on the BaMungo island. It hosts a population of about 400 people. It has some agriculture and fishing. Tourists like to visit it in the summertime. It has marvelous beaches with a lot of seagulls. == Services == <!--T:2--> <!--T:3--> It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island from the mainland once a day. In 2009 January the roof of the church in the island fell down. It was rebuilt collaboratively the following summer. </translate>

 • 10. Proveďte v kódu vaší stránky změny, jako jsou v ukázkovém kódu výše a uložte
 • 11. Klikněte na "marked for translation" (.. označení pro překlad) v záhlaví stránky
 • 12. Zkontrolujte změny
 • 13. Klikněte na tlačítko "Mark for translation" (označit tuto verzi pro překlad)
 • 14. Vraťte se na výchozí stránku

Pokud máte obsah stránky připravený k přeložení tak jak bylo popsáno v předchozím kroku, můžete vidět v jejím záhlaví link na přeloženou verzi. Pokud na něj kliknete, můžete také vidět, že překlad nemusí být na 100% aktuální. Pokud přejdete na stránku pro překlad, uvidíte, že obsahuje nově přidané zprávy pro překlad a zprávy, které vyžadující aktualizaci.

Zastaralé překlady budou zvýrazněny růžovým pozadím; uživateli bylo naznačeno, že překlad je neúplný.

Pohled na šablonu překladu vám pomůže zjistit, které části stránky jsou ve všech jazykových verzích konstantní („šablona stránky překladu“, tj. Části mimo značky překladu) a také vám ukáže, zda byly jednotky přesunuty nebo odstraněny.

Než dojde k aktualizaci všech přeložených verzí, může docházet k mírnému zpoždění, protože může být aktualizováno mnoho stránek.

Nyní znáte základy, ale tento návod pokračuje s dalšími otázkami, s nimiž se pravděpodobně setkáte.

Krok 5: Začlenění dalších prvků wiki

 
Konečný výsledek

Nyní máte základní přeložitelnou stránku, ale je to velmi nudné. Přidejme obrázek a nějaké další věci, abychom vypadali spíš jako normální wiki stránka a uvidíme, jak tyto prvky vzájemně komunikují s překladem.

Abyste viděli, co se stane, odstranili jsme také odstavec, včetně značky jeho jednotky, a nahradili jsme jej seznamem.

 • 15. Přidejte na stránku obrázek, kategorii a seznam, jak je uvedeno níže
 • 16. Uložte stránku
 • 17. Klikněte na odkaz "marked for translation" (označený k překladu) v horní části stránky
 • 18. Ověřte, že změny vypadají podle plánu
 • 19. Klikněte na tlačítko "Mark this version for translation" (Označit tuto verzi k překladu)
 • 20. Vraťte se na překládanou stránku

<languages /> [[File:Torsö.jpg|thumb|<translate>A typical view of Fréttinga</translate>]] <translate> <!--T:1--> Fréttinga is a small municipality in MungoLand, located on the BaMungo island. It hosts a population of about 400 people. It has some agriculture and fishing and tourists like to visit it in the summertime. It has marvelous beaches with a lot of [[Special:MyLanguage/Seagull|seagulls]]. == Services == <!--T:2--> <!--T:3--> It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island from the mainland once a day. Main events: * The roof of the church fell down in 2009 * New church was built in 1877 [[Category:Municipalities]] </translate>

Dokumentujte překlad

 
Dokumentace, kterou přidáte, se zobrazí překladateli takto

Zde vidíte, že jsme většinu značek obrázků nechali mimo překladovou jednotku a místo toho je máme v šabloně stránky překladu. To je obvykle v pořádku, ale překladatelé někdy mohou chtít změnit obrázek, zejména pokud obsahuje jazykový obsah (text). V těchto případech je obvykle nejsnadnější zahrnout celou značku do jednotky (jako jsme to udělali pro kategorii). Pokud překlad jednotky zahrnuje nebo vzájemně koresponduje se značkami, je dobré napsat překladatelům o tom malý tip. Toto proveďte následujícími kroky.

 • 21. Klikněte na odkaz "Translate this page" (Přeložit tuto stránku) v horní části
 • 22. Vyberte jazyk "qqq - Page documentation" (qqq - Dokumentace stránky)
 • 23. Klikněte na název zprávy, která obsahuje zprávu "Typický pohled na Fréttingu"
 • 24. Napište "Description of an image" (Popis obrázku) a klikněte na "Save" (Uložit)

O kategoriích

V tomto příkladu je celé přiřazení kategorie překladatelská jednotka. To umožňuje překladatelům změnit jej na [[Category:Municipalities/cs]] nebo na jakoukoli konvenci pojmenování, kterou chcete použít pro kategorie. Pokud by to bylo mimo překladovou šablonu, měli byste všechny stránky Foo, Foo/de, Foo/ru, Foo/ta atd. mít ve stejné kategorii. Někdy je to v pořádku, ale obvykle to rozptyluje uživatele. Zajistěte, aby překladatelé věděli, jaká je místní konvence.

O odkazech

Podobně pro odkazy existuje mnoho způsobů, jak to udělat. Použili jsme „[[Special:MyLanguage/Seagull]]“, který automaticky přesměruje na přeloženou verzi stránky v závislosti na jazyce uživatelského rozhraní (pokud takový překlad existuje). Toto není dokonalé řešení, protože uživatelé budou vždy přesměrováni na jazyk rozhraní, který používají, nikoli na jazyk, který právě čtou. Special:MyLanguage také zasahuje do Special:WhatLinksHere a dělá je nefunkční. Pozitivní na Special:MyLanguage je, že vždy dostanete nějakou verzi stránky, i když požadovaný překlad neexistuje.

O titulech

Chcete-li, aby byly tituly považovány za oddělené prvky od textu, nezapomeňte mezi nadpis a odstavec následující za ním přidat prázdný řádek.

Následující příklad vytvoří pouze jednu překladovou jednotku:

== Services ==
It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island from the mainland once a day.

Následující vytvoří dvě překladové jednotky, včetně jedné pro nadpis.

== Services ==

It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island from the mainland once a day.

Přidání prázdného řádku umožní překladatelům vědět, kdy si mohou udělat přestávku. Navíc zabraňuje problémům s wikitextem.

Na závěr

Je také možné přesunout překladatelné stránky včetně všech jejich překladů na nové jméno. Protože může být nutné přesunout mnoho stránek, není tato operace rychlá. Můžete odstranit buď celou stránku včetně všech překladů nebo pouze jednu přeloženou verzi stránky. K těmto funkcím můžete přistupovat ze stejného místa, na kterém jsou na všech ostatních stránkách.

Překlad stránky uvádí všechny stránky v systému. Kromě toho, že vám poskytnete přehled všech překladatelných stránek, je také možné odradit stránky od překladu. Skryje stránku většiny seznamů. To nebrání dalším překladům.

Nyní jste vytvořili překladatelskou stránku a vyzkoušeli jste všechny běžné akce, které lze na překladatelných stránkách provést. Chcete-li získat další informace, nebo pokud chcete této funkci porozumět hlouběji, pokračujte ve čtení podrobné dokumentace funkce překladu stránek. Obsahuje také diskuzi o různých způsobech manipulace s odkazy, kategoriemi a šablonami, nebo o výhodách a nevýhodách použití větších nebo menších překladových jednotek.

Viz též