Nápověda:Rozšíření:Překlad/Jak připravit stránku k překladu

This page is a translated version of the page Help:Extension:Translate/Page translation example and the translation is 100% complete.
Video z workshopu o tom, jak používat Rozšíření:Translate .

Vítejte! Následující postup, vás naučí, jak se tvoří a udržují stránky, které se překládají s využitím rozšíření Translate. Chtěli jsme, aby byl co nejjednodušší, ale zároveň objasnil jak to všechno funguje a co to obnáší. Kdo ho projde, snáze porozumí podrobné dokumentaci týkající se přípravy stránky k překladu.

Součástí tohoto kurzu je také sada výukových videí, která vám pomohou naučit se používat rozšíření Translate:

Pamatujte prosím:
 • Že zde vycházíme z toho, že máte ve vaší wiki práva administrátora překladů (...pokud ne, tak se o ně ihned přihlašte!), protože jinak se může stát, že některé zde zmíněné odkazy či stránky pro vás budou nedostupné.
 • Mějte na paměti i to, že tenhle postup je záměrně jednoduchý, abyste všemu porozuměli. Příklad, toho, jak by se měl kód označkovat co nejlépe naleznete zde
Jdeme na to!

Krok 1: Než začnete

 
Výchozí stránka

Základním předpokladem pro to abyste si mohli tenhle postup vyzkoušet je, že máte nainstalované a nakonfigurované rozšíření Translate. Je možné že máte dokonce i nějakou stránku, kterou byste chtěli překládat. Ale pro začátek můžete pro první krůčky ve vaší vlastní wiki použít následující ukázkový text.

Je to stránka fiktivní obce s názvem Fréttinga.

Takhle vypadá její obsah při editaci wikitextu:

Fréttinga is a small municipality in MungoLand, located on the BaMungo island.
It hosts a population of about 400 people. It has some agriculture and fishing.
Tourists like to visit it in the summertime.

== Services ==

It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island
from the mainland once a day.
 • 1. Vytvořte ve vaší wiki odkaz [[Fréttinga]], klikněte na něj, a pak na volbu tuto stránku založit v pravém horním rohu stránky.
 • 2. Do otevřeného editačního okna nakopírujte výše uvedený obsah a stránku uložte.

Krok 2: Příprava

 
Připraveno: Stránka je připravena k označkování zpráv, které bude možné překládat

Tím jste si připravili stránku s textem, který bude možné překládat.

Pokud chcete překládat stránku na které se ještě pracuje, je lépe s tím počkat, až se změny obsahu trochu ustálí. Ušetříte tím práci překladatelům, kteří by pak museli překlady zpětně kontrolovat a v případě, že by u nich došlo ke změnám, také aktualizovat.

Je tedy obsah vaší stránky již ve stavu kdy ho lze překládat? Pokud ano, tak se podívejte jaký způsobem se z ní stane stránka, kterou lze překládat.

 • 3. Přejděte na editaci stránky [[Fréttinga]]
 • 4. Uzavřete celý obsah mezi tagy ‎<translate>...‎</translate>, jak vidíte v níže uvedeném příkladu…
 • 5. …a uložte.
<translate>
Fréttinga is a small municipality in MungoLand, located on the BaMungo island.
It hosts a population of about 400 people. It has some agriculture and fishing.
Tourists like to visit it in the summertime.

== Services ==

It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island
from the mainland once a day.
</translate>

Nemusíte uzavřít mezi tagy ‎<translate> celý obsah.

Nikdy byste neměli přidávat značky jako <!--T:1--> sami. Rozšíření to udělá za vás v dalším kroku.

Krok 3: Předání stránky k překladu

Po uložení stránky uvidíte v horní části stránky odkaz "Označit tuto stránku pro překlad" — nebo "Tato stránka obsahuje [$1 změny], které nebyly označeny pro překlad.", pokud nejste správce překladu. Pokud nemáte právo k administraci překladů, musíte počkat, až je někdo jiný označí. Pokud jste administrátorem překladu, klikněte na odkaz "Označit tuto stránku pro překlad" (angl. Mark this page for translation). Po kliknutí na tento link bude obsah rozdělen, v tomto případě, do čtyř překladových jednotek, které se budou překládat. První jednotka je název stránky, druhá je první odstavec, třetí je záhlaví druhého odstavce a čtvrtá je text druhého odstavce. Toto jsou základní položky překladatelných stránek: každá jednotka je nezávislá; může a musí být přeloženo jako celek; změny obsahu stránky jsou sledovány na úrovni jednotky. Jednotky lze přeskupit nebo odstranit.

Při označení stránky k překladu je k dispozici také náhled šablony stránky co se pak používá během překladu. To bude ještě popsáno v dalších krocích.

 • 6. Klikněte na odkaz "Označit tuto stránku pro překlad".
 • 7. Zkontrolujte, jestli je obsah stránky rozdělen na tři textové zprávy, jak to má být.
 • 8. Pokud ano, klikněte na "Označit tuto verzi pro překlad" (angl. Mark this version for translation) (připomenutí: k tomu musíte být Administrátor překladů).
 • 9. Přejděte zpátky na stránku.

Nahoře uvidíte nový odkaz "Přeložit tuto stránku" (translate this page), přes které, pokud chcete začít překládat, přejdete na překladatelské rozhraní. Podívejte se na postup jak se překládá, který využívá jako ukázkový příklad stejnou stránku jaká je zde. Také si vyzkoušejte udělat několik překladů na jiných stránkách. Pak se vraťte a můžeme přejít na další krok.

Krok 4: Úpravy

Je důležité porozumět tomu, jak změny ovlivňují překlad a překládané zprávy

 
Zapracování změn

Sledování změn je velmi důležitá funkcionalita, nezbytná k tomu, aby abyste mohli sledovat změny a jejich efekt na stránce. Když otevřete stránku pro editaci, uvidíte, že byl obsah doplněn o značky jako např. <!--T:1-->. Ty sem vložilo rozšíření a slouží k identifikaci překládané jednotky textu. To vám umožní přeskupit a upravit tyto jednotky. Při editaci stránky byste do ní neměli zasahovat, ani měnit její pozici vůči obsahu textové jednotky ke které patří. Pokud přesunete textovou jednotku jinam, musíte ji přesunout včetně této značky.

A pokud text odstraníte, měli byste odstranit i jeho značku. Pokud přidáte nový odstavec, doplní rozšíření během označení k překladu značku novou. V žádném případě nezasahujte do číslování značek, protože tím můžete rozbít celou stránku. Je-li značka zrušena, tak se automaticky během následujícího označení stránky k překladu zruší i odpovídající překládaná textová jednotka včetně podstránek s překlady.

Pokud uděláte v již existující překládané zprávě pouze drobnou změnu (např. přidáte či opravíte nějaké slovo nebo doplníte odkaz), ponechte stávající značku. Pokud ale přepíšete celý odstavec (nebo původní text odstraníte a vše napíšete znovu), původní značku smažte. V závislosti na tom totiž budou překladatelé řešit různé úkoly. Buď provedou pouze aktualizaci stávajícího překladu nebo budou dělat překlad nový.

Pojďme tedy udělat nějakou změnu!

Tady vidíte jak to vypadá po označkování:

<languages /> <translate> <!--T:1--> Fréttinga is a small municipality in MungoLand, located on the BaMungo island. It hosts a population of about 400 people. It has some agriculture and fishing. Tourists like to visit it in the summertime. It has marvelous beaches with a lot of seagulls. == Services == <!--T:2--> <!--T:3--> It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island from the mainland once a day. In 2009 January the roof of the church in the island fell down. It was rebuilt collaboratively the following summer. </translate>

 • 10. Přidejte tedy do vaší stránky to co je zde červeně.
 • 11. Po uložení změn pak klikněte na link "Označit text k překladu".
 • 12. Všimněte si, co všechno se změnilo.
 • 13. Můžete "označit pro překlad" (mark for translation). (Pamatujte: Právě k tomu kroku potřebujete mít práva Administrátora překladů.)
 • 14. Přejděte zpátky na původní stránku.

Pokud jste udělali v kódu překládané stránky na vaší wiki změnu podle uvedených pokynů, uvidíte nyní v záhlaví stránky lištu s odkazy na její překlady. Uvidíte také, že překlad není 100% aktuální. Přejdete-li nyní na překladatelské rozhraní, uvidíte, že je u překládané textové jednotky uvedeno, že vyžaduje aktualizaci.

Zastaralé překlady na stránce budou zvýrazněny růžovým pozadím. Uživatelům se tak dává najevo, že uvedený překlad již není aktuální.

Pohled na šablonu překladu vám pomůže zjistit, které části stránky jsou ve všech jazykových verzích konstantní ("Šablona stránky pro překlad", tj. části mimo značky ‎<translate>...‎</translate>) a také vám ukáže, zda byly jednotky přesunuty nebo odstraněny.

Než dojde k aktualizaci všech přeložených verzí, může docházet k mírnému zpoždění, protože může být aktualizováno mnoho stránek.

Nyní znáte základy. Ale tento návod pokračuje dalšími otázkami, s nimiž se pravděpodobně setkáte.

Krok 5: Začlenění dalších prvků wiki

 
Konečný výsledek

Přidáváme obrázek, odkaz na kategorii a seznam s odrážkami

V tuto chvíli již máte v zásadě stránku, kterou lze překládat, ale je obsahově dost fádní. Přidejme si do ní obrázek a nějaké další věci, aby to vypadalo více jako normální wiki stránka a ukažme si, jak tyto prvky přidat ke stávajícímu překladu.

Abyste viděli, co se stane, odstranili jsme také odstavec, včetně značky jeho jednotky, a nahradili jsme jej seznamem.

 • 15. Přidejte si tedy obrázek, odkaz na kategorii a pár odstavců s odrážkami, jak je uvedeno níže.
 • 16. Uložte stránku.
 • 17. Klikněte na link "Označit text k překladu" (marked for translation) v záhlaví stránky.
 • 18. Ověřte si, zda změny vypadají tak, jak jste si je představovali.
 • 19. Pokud ano, můžete "Označit tuto verzi pro překlad" (mark this version for translation)
 • 20. Opět se vraťte na překládanou stránku.

<languages /> [[File:Torsö.jpg|thumb|<translate>A typical view of Fréttinga</translate>]] <translate> <!--T:1--> Fréttinga is a small municipality in MungoLand, located on the BaMungo island. It hosts a population of about 400 people. It has some agriculture and fishing and tourists like to visit it in the summertime. It has marvelous beaches with a lot of [[Special:MyLanguage/Seagull|seagulls]]. == Services == <!--T:2--> <!--T:3--> It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island from the mainland once a day. Main events: * The roof of the church fell down in 2009 * New church was built in 1877 [[Category:Municipalities]] </translate>

Dokumentace překládané zprávy

Překládá se pouze popis k obrázku:

[[File:Torsö.jpg|thumb|<translate>A typical view of Fréttinga</translate>]]

Nebo se může v rámci překladu použít jiný obrázek (např. lokalizovaná verze obrázku):

<translate>[[File:Torsö.jpg|thumb|A typical view of Fréttinga]]</translate>

Zde vidíte, že jsme většinu značek obrázků nechali mimo překladovou jednotku a místo toho je máme v šabloně stránky překladu. (pamatujte, že vygenerovanou šablonu překládané stránky používají všechny její přeložené verze) To je obvykle v pořádku, ale překladatelé někdy mohou chtít změnit obrázek, zejména pokud obsahuje jazykový obsah (text). V těchto případech je obvykle nejsnadnější zahrnout celou značku do jednotky (jako jsme to udělali pro kategorii).

Pokud překlad jednotky zahrnuje nebo vzájemně koresponduje se značkami, je dobré napsat překladatelům o tom malý tip. Toto proveďte následujícími kroky.

 
Dokumentace, kterou přidáte, se zobrazí překladateli takto
 • 21. Klikněte v záhlaví stránky na link "Přeložit tuto stránku" (translate this page).
 • 22. Zde, v překladatelském rozhraní, je v pravém horním rohu volba "Přeložit do…" s názvem aktuálního cílového jazyka. Vyberte místo něj "qqq - dokumentace k hlášením" (qqq - page documentation).
 • 23. Potom klikněte na zprávu, která obsahuje text "A typical view of Fréttinga".
 • 24. Napište "Popis obrázku" (description of an image) a klikněte na "Uložit".

Od této chvíle se bude objevovat dokumentační řetězec "Description of an image" u každého překladu popisu vloženého obrázku a překladatelé tak budou vědět, že jde o popis k obrázku.

Odkazy

[[Special:MyLanguage/Seagull]]

Podobně pro odkazy existuje mnoho způsobů, jak je vytvořit. Použili jsme odkaz [[Special:MyLanguage/Seagull]], který automaticky přesměruje na přeloženou verzi stránky, pokud pro aktuálně zvolený jazyk uživatelského rozhraní takový překlad existuje. Toto není dokonalé řešení, protože uživatelé budou vždy přesměrováni na jazyk rozhraní, který používají, nikoli na jazyk, který právě čtou. Stránka Special:MyLanguage má vliv také na výsledek co vrací Special:WhatLinksHere (to je ta stránka, kterou voláte přes link What links here), protože ta pak nic nevrací. To znamená, že Special:MyLanguage také zasahuje do Special:WhatLinksHere a znemožňuje jeho fungování. Na druhou stranu pozitivní efekt Special:MyLanguage je, že vždy dostanete nějakou verzi stránky, i když požadovaný překlad ještě neexistuje.

Kategorizace

V tomto příkladu je celé přiřazení kategorie překladovou jednotkou. To umožňuje překladatelům změnit jej na [[Category:Municipalities/cs]] nebo na jakoukoli konvenci pojmenování, kterou chcete použít pro kategorie. Pokud by to bylo mimo překladovou šablonu, měli byste všechny stránky Foo, Foo/de, Foo/ru, Foo/ta atd. mít ve stejné kategorii. Někdy je to v pořádku, ale obvykle to rozptyluje uživatele. Zajistěte, aby překladatelé věděli, jaká je místní konvence.

Nadpisy

Chcete-li, aby nadpisy byly považovány za samostatné překládané textové jednotky, nezapomeňte mezi nadpis a následující odstavec přidat prázdný řádek (pokud již takový není).

Následující příklad vytvoří pouze jednu překladovou jednotku:

== Services ==
It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island from the mainland once a day.

Následující vytvoří dvě překladové jednotky, včetně jedné pro nadpis.

== Services ==

It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island from the mainland once a day.

Přidání prázdného řádku umožní překladatelům vědět, kdy si mohou udělat přestávku. Navíc zabraňuje problémům s wikitextem.

Na závěr

Co lze dělat se stránkou a její překlady

Překládanou stránku lze přejmenovat (přesunout) na nový název včetně všech překladů. Jenom musíte vzít do úvahy, že tato operace neproběhne ihned, protože se bude postupně přesouvat velké množství podstránek. Také můžete celou stránku, včetně všech překladů, odstranit. Odstranit se dá také jen vybraná jazyková verze. Tyto možnosti jsou stejné jako u každé jiné stránky. Také se na ně stejnou cestou dostanete.

Práce s překlady přes speciální stránky

Speciální stránka Special:PageTranslation zobrazí všechny vaše překládané stránky. Kromě toho, že tím získáte přehled o všech překládaných stránkách, je možné také touto cestou stránky z překladu vyřadit. Tím ale nezabráníte tomu, aby obsah stránky nebylo možné i nadále překládat. Pouze ji tím vyřadíte z většiny seznamů.

Tak teď už víte, jak to funguje!

Máte první překládanou stránku a vyzkoušeli jste si všechny základní operace, se kterými se lze u překládaných stránek setkat.

Chcete proniknout více do hloubky?

Chcete-li získat další informace, nebo snad porozumět více do hloubky tomu jak to funguje, prostudujte také podrobnou dokumentaci týkající se překladu stránek. Najdete zde také diskusi o různých způsobech manipulace s odkazy, kategoriemi a šablonami nebo o výhodách a nevýhodách použití větších nebo menších překladových jednotek.

Související odkazy