Help:Extension:Translate/Sayfa çeviri örneği

This page is a translated version of the page Help:Extension:Translate/Page translation example and the translation is 100% complete.
Extension:Translate nasıl kullanılacağına dair bir atölye videosu.

Hoş geldiniz! Bu eğitimi tamamladıktan sonra, Translate uzantısını kullanarak çevrilebilir sayfaları nasıl oluşturacağınızı ve yöneteceğinizi öğreneceksiniz. Tüm temel kavramları ve görevleri tanıtırken bu eğitimi mümkün olduğunca kısa tutmayı amaçlıyoruz. Bu eğitimi tamamladıktan sonra sayfa çeviri özelliği hakkında detaylı belgelendirme kullanabilirsiniz.

1. Adım: Başlamadan önce

 
Başlangıç sayfası

Bu eğitim, Translate uzantısının zaten yüklü ve yapılandırılmış olduğunu varsayar. Belki zaten çevrilmesi gereken bir sayfanız var ya da bu eğitimdeki kendi vikinizde adımları denemek için aşağıda verilen örnek sayfayı kullanabilirsiniz.

Please note: Consequently, we will consider that you are a Translation administrator on your wiki (...if you can, you should declare yourself now !), otherwise you may not access to some of the links/pages described here.

Let's go!

Bu sayfa, Fréttinga'nın hayali belediyesini açıklayan bir sayfadır.

Here is the wikicode associated to it :

Fréttinga is a small municipality in MungoLand, located on the BaMungo island.
It hosts a population of about 400 people. It has some agriculture and fishing.
Tourists like to visit it in the summertime.

== Services ==

It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island
from the mainland once a day.
 • 1. Vikinizde [[Fréttinga]] sayfasına gidin (veya taslak sayfada) ve oluştur düğmesine tıklayın.
 • 2. Yukarıdaki içeriği yapıştırın ve kaydedin.

2. Adım: Hazırlık

 
Hazırlandı: Çeviri için bu sayfayı işaretle

Şimdi biraz metin içeren bir sayfamız var.

Sayfa hâlâ çok fazla değişikliğe maruz kalacaksa, sayfayı çeviri sistemine eklemeden önce düzenlemelerin normal bir seviyeye yavaşlamasını beklemek daha iyi olabilir. Bu, tüm değişikliklere ayak uydurmaları gerektiğinden çevirmenlerin çok fazla çalışmasını önlemek içindir.

The page is ready for translation ? So let's see how to request translation :

 • 3. [[Fréttinga]] sayfasını düzenleyin
 • 4. Aşağıda gösterildiği gibi tüm içeriği ‎<translate>...‎</translate> etiketlerin içine sarın
 • 5. Sayfayı kaydedin
<translate>
Fréttinga is a small municipality in MungoLand, located on the BaMungo island.
It hosts a population of about 400 people. It has some agriculture and fishing.
Tourists like to visit it in the summertime.

== Services ==

It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island
from the mainland once a day.
</translate>

Tüm öğelere ‎<translate> etiketleri veya <!--T:1--> gibi işaretçiler eklemeniz gerekmez; uzantı sizin için yapar.

Adım 3: Çevirileri etkinleştirme

Sayfayı kaydettikten sonra, çeviri hizmetlisi değilseniz, sayfanın üst kısmında "Bu sayfayı çeviri için işaretle" veya "Bu sayfa çeviri için işaretlenmemiş değişiklikler içeriyor" yazan bir bağlantı göreceksiniz. Bir çeviri hizmetlisi iseniz, "Bu sayfayı çeviri için işaretle" bağlantısını tıklayın. Sayfa otomatik olarak dört çeviri birimine bölünmüştür. Birinci birim sayfa başlığı, ikincisi birinci paragraf, üçüncüsü ikinci paragrafın başlığı ve dördüncüsü ikinci paragrafın metnidir. Bunlar çevrilebilir sayfaların temel öğeleridir: her birim bağımsızdır; bir bütün olarak çevrilebilir ve çevrilmelidir; sayfa içeriğindeki değişiklikler birim düzeyinde izlenir. Birimler yeniden düzenlenebilir veya silinebilir.

Ayrıca sayfa çevirisi sayfası şablonunun bir görünümü vardır; bu daha sonraki adımlarda ele alınacaktır. Çeviri birimlerine ad verebilirsiniz, ancak bu örnekte varsayılanlara bağlı kalmayı seçiyoruz.

 • 6. "Çeviri için bu sayfayı işaretle" bağlantısını tıklayın
 • 7. Sayfa gövdesinin doğru şekilde üç birime ayrıldığından emin olun
 • 8. "Çeviri için bu sürümü işaretle" düğmesini tıklayın (hatırlatma: bunun için Çeviri hizmetlisi olmanız gerekmektedir)
 • 9. Sayfaya dön

Şimdi en üstte, çevirmenlerin sayfayı çevirmesini sağlayan "Bu sayfayı çevir" bağlantısını göreceksiniz. Bu sayfayı örnek olarak kullanan çeviri eğitimine bir göz atabilir ve şimdi birkaç çeviri deneyebilirsiniz. Ardından bir sonraki adım için buraya dönün.

4. Adım: Değişiklik yapmak

Understanding how changes are impacting translations and translations units

 
Değişiklikleri kaydetme

Değişiklikleri izlemek çok önemli bir özelliktir, o yüzden biraz değişiklik yapalım ve nasıl çalıştığını görelim. Sayfayı düzenlemek için açtığınızda, <!--T:1--> gibi işaretlerle değiştirildiğini göreceksiniz. Bunlar uzantı tarafından eklenir ve hangi birimin hangisi olduğunu belirlemesine yardımcı olur. Bu, bu birimleri yeniden düzenlemenize ve düzenlemenize olanak tanır. Sayfa düzenlenirken işaretleyiciler yalnız bırakılmalı ve ait oldukları birime göre konumları değiştirilmemelidir. Bir birimi taşırken, birim işaretçisini de taşıyın.

Bir birimi silerken, işaretçiyi de silin. Yeni paragraflar eklerken, yazılım tarafından yeni işaretler eklenecektir. Bunu elle yapmaya çalışmayın, yazılımı karıştırabilir. Sildiğiniz işaretler de mevcut çevirilerde bot tarafından otomatik olarak silinecektir.

Mevcut bir çeviri biriminde küçük değişiklikler yaparsanız (birkaç kelime veya bir paragrafa bağlantı ekleyerek), işaretçiyi bırakın. Bir paragrafın tamamını değiştirirseniz (silip yeniden oluşturursanız), işaretçiyi silin. Bu şekilde, çevirmenlerin bulanık bir çeviriyi gözden geçirme veya yeni bir çeviri oluşturma arasında farklı görevleri olacaktır.

let's modify something !

Here is what you will do :

<languages /> <translate> <!--T:1--> Fréttinga is a small municipality in MungoLand, located on the BaMungo island. It hosts a population of about 400 people. It has some agriculture and fishing. Tourists like to visit it in the summertime. It has marvelous beaches with a lot of seagulls. == Services == <!--T:2--> <!--T:3--> It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island from the mainland once a day. In 2009 January the roof of the church in the island fell down. It was rebuilt collaboratively the following summer. </translate>

 • 10. Yukarıda vurgulandığı gibi bazı eklemeler yapın
 • 11. En üstteki "çeviri için işaretlendi" bağlantısını tıklayın
 • 12. Değişiklikleri gözlemleyin
 • 13. "Çeviri için işaretle" düğmesini tıklayın (hatırlatma: bunun için Çeviri hizmetlisi olmanız gerekmektedir)
 • 14. Orijinal sayfaya dönün

Çevirileri önceki adımda önerildiği gibi yaptıysanız, artık bu çevirileri sayfanın üst kısmında bağlantılı olarak görebilirsiniz. Ayrıca çevirinin %100 güncel olmadığını da göreceksiniz. Çeviri görünümüne giderseniz, birimin güncellenmesi gerekiyor olarak işaretlendiğini görürsünüz.

Eski çeviriler pembe bir arka planla vurgulanacaktır; kullanıcıya çevirinin eksik olduğu söylenir.

Çeviri şablonu görünümü, sayfanın hangi bölümlerinin tüm dil sürümlerinde ("çeviri sayfası şablonu", yani çeviri etiketlerinin dışındaki bölümler) sabit olduğunu görmenize yardımcı olur ve ayrıca birimlerin taşınıp taşınmadığını veya silinip silinmediğini gösterir.

Güncellenecek çok sayıda sayfa olabileceğinden, çevrilen tüm sürümler güncellenmeden önce biraz gecikme olabilir.

Artık temel bilgileri biliyorsunuz, ancak bu eğitim, karşılaşmanız muhtemel olan daha fazla şeyle devam edecek.

5. Adım: Diğer viki öğeleri ekleme

 
Kesin sonuç

Adding an image, a category and a list with translation markers

Artık basit bir çevrilebilir sayfanız var, ancak çok sıkıcı. Daha çok normal bir viki sayfası gibi görünmesi için bir resim ve başka şeyler ekleyelim ve bu öğelerin çeviri ile nasıl etkileşime girdiğini görelim.

Ayrıca, birim işaretçisiyle birlikte bir paragrafı kaldırdık ve ne olduğunu görebilmeniz için onu bir listeyle değiştirdik.

 • 15. Aşağıda gösterildiği gibi sayfaya bir resim, kategori ve liste ekleyin
 • 16. Sayfayı kaydedin
 • 17. Sayfanın üst kısmındaki "çeviri için işaretlendi" bağlantısını tıklayın
 • 18. Değişikliklerin istendiği gibi göründüğünü doğrulayın
 • 19. "Bu sürümü çeviri için işaretle" düğmesini tıklayın
 • 20. Çevrilebilir sayfaya dönün

<languages /> [[File:Torsö.jpg|thumb|<translate>A typical view of Fréttinga</translate>]] <translate> <!--T:1--> Fréttinga is a small municipality in MungoLand, located on the BaMungo island. It hosts a population of about 400 people. It has some agriculture and fishing and tourists like to visit it in the summertime. It has marvelous beaches with a lot of [[Special:MyLanguage/Seagull|seagulls]]. == Services == <!--T:2--> <!--T:3--> It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island from the mainland once a day. Main events: * The roof of the church fell down in 2009 * New church was built in 1877 [[Category:Municipalities]] </translate>

Bir çeviriyi belgeleyin

Allowing to translate only the picture title: [[File:Torsö.jpg|thumb|<translate>A typical view of Fréttinga</translate>]] or... Allowing to change the image file in the translated page (for localized version for exemple) and the title: <translate>[[File:Torsö.jpg|thumb|A typical view of Fréttinga]]</translate>

Burada, resim işaretlemesinin çoğunu bir çeviri biriminin dışında bıraktığımızı ve bunun yerine onu çeviri sayfası şablonunda tuttuğumuzu görebilirsiniz. (hatırlatma: çeviri sayfası şablonu, çevrilen farklı sayfalar arasında değişmez) Bu genellikle iyidir, ancak bazen çevirmenler, özellikle dilsel içerik (metin) içeriyorsa, resmini değiştirmek isteyebilir. Bu durumlarda, işaretlemenin tamamını bir birime dahil etmek genellikle en kolayıdır (kategori için yaptığımız gibi).

Bir birimin çevirisi biçimlendirme içerdiğinde veya biçimlendirmeyle etkileşime girdiğinde, çevirmenlere bu konuda küçük bir ipucu yazmak iyi bir fikirdir. Bunu aşağıdaki adımlarla yapabilirsiniz.

 
Eklediğiniz belgeler bu şekilde çevirmene gösterilir
 • 21. Üstteki "Bu sayfayı çevir" bağlantısını tıklayın
 • 22. "qqq - Sayfa belgeleri" dilini seçin
 • 23. "Fréttinga sayfasının tipik bir görünümü" mesajını içeren mesaj adını tıklayın.
 • 24. "Bir resmin açıklaması" yazın ve "Kaydet" düğmesine tıklayın

Now, the documentation "Description of an image" is shown next to the to-be-translated-title of the image.

Bağlantılar hakkında

[[Special:MyLanguage/Seagull]] Benzer şekilde, bağlantılar için bunu yapmanın birçok yolu vardır. Kullanıcıların arayüz diline bağlı olarak otomatik olarak sayfanın çevrilmiş sürümüne yönlendiren "[[Special:MyLanguage/Seagull]]" kullandık (eğer bu çeviri varsa). Bu nihai bir çözüm değildir, çünkü kullanıcılar şu anda okudukları dile değil, her zaman kullandıkları arayüz diline yönlendirilecektir. Special:MyLanguage ayrıca Special:WhatLinksHere ile etkileşime girer ve çalışmamasını sağlar. Special:MyLanguage ile ilgili iyi olan şey, istenen çeviri mevcut olmasa bile her zaman sayfanın bir sürümünü edinmenizdir.

Kategoriler hakkında

Bu örnekte, tüm kategori ataması bir çeviri birimidir. Bu, çevirmenlerin onu [[Category:Municipalities/tr]] veya kategoriler için kullanmak istediğiniz herhangi bir adlandırma kuralı olarak değiştirmesine olanak tanır. Çeviri şablonunun dışında olsaydı, aynı kategoride Foo, Foo/de, Foo/ru, Foo/tr ve benzeri tüm sayfalara sahip olurdunuz. Bazen bu sorun olmaz ama genellikle kullanıcıların dikkatini dağıtır. Çevirmenlerinizin yerel kuralın ne olduğunu bildiğinden emin olun.


Başlıklar hakkında

Başlıkların metinden ayrı öğeler olarak değerlendirilmesi için, başlık ile onu izleyen paragraf arasına (zaten yoksa) bir boş satır eklemeyi unutmayın.

Aşağıdaki örnek yalnızca bir çeviri birimi oluşturacaktır:

== Services ==
It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island from the mainland once a day.

Bir sonraki, biri başlık için olmak üzere iki çeviri birimi oluşturacaktır.

== Services ==

It doesn't have many services. There is a shop, and a car ferry visits the island from the mainland once a day.

Boş bir satır eklemek, çevirmenlerin ne zaman ara verebileceklerini bilmelerini sağlar. Ayrıca vikimetin ile ilgili sorunları önler.

Son sözler

Operating on the whole page and its translations

Çevrilebilir sayfaları, tüm çevirileri dahil olmak üzere yeni bir isme taşımak da mümkündür. Birçok sayfanın taşınması gerekebileceğinden, bu işlem anlık değildir. Tüm çeviriler dahil tüm sayfayı veya bir sayfanın yalnızca bir çevrilmiş sürümünü silebilirsiniz. Bu işlevlere diğer tüm sayfalarda bulundukları yerden erişebilirsiniz.

Managing all wiki's pages translations with Special pages

Special:PageTranslation, sistemdeki tüm sayfaları listeler. Size çevrilebilir tüm sayfalara genel bir bakış sunmanın yanı sıra, sayfaları çeviriden caydırmak da mümkündür. Bu, sayfayı çoğu listeden gizler. Daha fazla çeviriyi engellemez.

Now, you know !

Artık çevrilebilir bir sayfa oluşturdunuz ve çevrilebilir sayfalarda gerçekleştirilebilecek tüm genel eylemleri denediniz.

Going deeper ?

Daha fazla bilgi için veya özelliği daha derinlemesine anlamak istiyorsanız, lütfen sayfa çevirisi özelliğinin ayrıntılı belgelendirmeyi okumaya devam edin. Ayrıca bağlantıları, kategorileri ve şablonları ele almanın farklı yolları veya daha büyük veya daha küçük çeviri birimleri kullanmanın artıları ve eksileri hakkında tartışmalar içerir.

Ayrıca bakınız