Nápověda:Rozšíření:Translate/Překlad nestrukturovaných elementů

This page is a translated version of the page Help:Extension:Translate/Unstructured element translation and the translation is 51% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Lëtzebuergesch • ‎Nederlands • ‎Zazaki • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎lietuvių • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎čeština • ‎русский • ‎українська • ‎العربية • ‎کوردی • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎தமிழ் • ‎中文 • ‎日本語

Tato stránka vysvětluje, jak lze s pomocí rozšíření Translate spravovat překlady textů uživatelsky upraveného rozhraní wiki. Postup lze použít na libovolném místě wiki, u kterého budete chtít nabízet automatický překlad podle zvoleného jazyka uživatelského rozhraní. Typickým místem pro jeho využití je postraní panel, protože ten může být vždy jen jeden, ale stejnou metodu lze použít i k překladu obsahu hlavní stránky, pokud chcete mít všechny překlady jejího textu uloženy pod stejným názvem, nebo u šablon. It applies to any part of the wiki which you want to automatically provide in the user's interface language. The most typical example is the sidebar, because there can be only one, but the same method can be used for the main page, if you want to have all translations of it under the same title, or even for templates.

Metodu lze použít i k překladu textového obsahu komplikovaných stránek, jako jsou stránky s komplikovaným formátováním nebo šablonami, a vy jimi nechcete moc zatěžovat jejich překladatele. Vše se točí kolem zpráv rozhraní a použití kouzelného slůvka $int pro systémové zprávy, které umožňuje vložit textovou zprávu rozhraní všude tam, kde lze použít wiki editaci textu. Toto kouzelné slůvko automaticky nahrazuje řetězec odpovídající zprávou, odpovídající zvolenému jazyku rozhraní. This all revolves around interface messages, or the {{int:}} magic word, that allows you to include interface messages anywhere where you can write wikitext. This magic word allows to automatically substitute the interface message, whether standard, customized or new, in the user interface language.

Při správné automatické detekci jazyka rozhraní je to bez problémů, ale neřeší to problém anonymních uživatelů wiki, co nemají možnost změnit jazyk rozhraní. Viz odstavec Volba jazyka uvedený níže

V porovnání s běžným překladem stránek má tato metoda několik úskalí:

  1. Vývojáři MediaWiki nedoporučují použití {{int:}}, protože tím dochází k fragmentaci mezipaměti. Místo jedné vygenerované verze stránky, jich tak může být potenciálně uloženo až několik set - pro každý jazyk jedna je-li {{int:}} na ní použito.
  2. Konfigurace je komplikovanější, protože vyžaduje přístup ke konfiguračnímu souboru wiki na serveru.
  3. U této metody nelze automaticky sledovat zastarávání překladů a statistika stavu dokončení překladu nereflektuje změnu je-li přidaná nová, nebo naopak odstraněna některá stará zpráva.
  4. Ke zprávám rozhraní může přistupovat pouze uživatel, který je členem administrátorské skupiny. Tzn. že je to metoda vhodná pouze pro stránky, které se obsah moc často nemění, nebo kde má administrátor dost času, aby překlady mohl udržovat aktuální.

Pozitivní je na tom, že to většinou funguje a práce vypadá stále jako dokončená. Následující dva uvedené postupy, demonstrují obvyklé použití této metody. Předchází jim část věnovaná konfiguraci, která popisuje jak nastavit skupinu zpráv, která je v tomto případě, aby bylo možné překládat zprávy rozhraní nezbytná.

Konfigurace

Tento krok může udělat pouze administrátor serveru kde wiki běží. Do souboru LocalSettings.php musí přidat následující kód:

$wgHooks['TranslatePostInitGroups'][] = function ( &$list, &$deps, &$autoload ) {
	$id = 'wiki-sidebar';
	$mg = new WikiMessageGroup( $id, 'sidebar-messages' );
	$mg->setLabel( 'Sidebar' );
	$mg->setDescription( 'Messages used in the sidebar of this wiki.' );
	$list[$id] = $mg;
	return true;
}

Identifikátor skupiny zpráv, wiki-sidebar, musí být unikátní, protože nelze jedním identifikátorem identifikovat několik skupin zpráv. Druhý parametr, který se předává konstruktoru $wiki-msg-group $sidebar-msg-param, pak bude odkazovat na stránku $sidebar-msg-page. Řetězec před pomlčkou pak najdete všude tam, kde se dá zvolit skupina zpráv. Bude pak zobrazen i v popisu na stránce $spec-translate Toto jsou hodnoty, které je třeba upravit, pokud budete chtít do své wiki přidat nějakou další skupinu zpráv. The second parameter to the WikiMessageGroup constructor, sidebar-messages, refers to the [[MediaWiki:Sidebar-messages]] page. The label is shown in dropdowns and other places where you can select a message group. The description is shown in Special:Translate. Those are the values you can and should change to what suits your wiki when adding a new custom message group.

Postup lokalizace postraního menu

Předpokládejme, že konfigurace byla provedena. V takovém případě se nejprve seznamte s postupy pro uživatelskou úpravu postraního menu na stránce $manual-int-sidebar. Pro zjednodušení předpokládejme, že jste vytvořili toto velice jednoduché menu:

* sidebar-commonpages
** FAQ|sidebar-faq

A stránku [[MediaWiki:Sidebar-commonpages]] s textem Common pages, a [[MediaWiki:Sidebar-faq]] obsahující text Frequently asked questions.

Pak jediné co potřebujete udělat, je že do stránky [[MediaWiki:Sidebar-messages]] (jméno se může lišit, pokud jste v konfiguraci použili něco jiného) zapíšete:

sidebar-commonpages sidebar-faq

Toto jsou textové řetězce, oddělené mezerou, jimiž jsou identifikované systémové zprávy ze jmenného prostoru MediaWiki.

Pak přejdete na stránku [[Special:Translate/wiki-sidebar]] (může to být jiná, podle toho, jaký byl v konfiguraci použit identifikátor skupiny zpráv; Seznam definovaných skupin lze zjistit na stránce [[Special:Translate]]) A můžete začít překládat textové zprávy do jiných jazyků. Pokud jsou všechny zprávy ve jmenném prostoru MediaWiki, může zprávy upravovat a jejich seznam rozšiřovat pouze administrátor wiki.

Postup pro lokalizaci hlavní stránky

Dalším ukázkovým příkladem je stránka s velkým počtem formátovacích značek či šablon. Výhodou této metody je, že se jazyk stránky atomaticky zobrazí podle jazykového nastavení uživatelského rozhraní. Problém je pouze to, že jazyk přeložené stránky lze změnit pouze přepnutím jazyka uživatelského rozhraní.

Postup je stejný jako u předchozího postupu:

  1. V konfiguraci nastavte skupinu pro nové zprávy.
  2. Otevřte si hlavní stránku.
  3. Nahraďte každou část kterou chcete přeložit řetězcem {{int:Mainpage-messagename}}. Původní text přesuňte na stránku [[MediaWiki:Mainpage-messagename]].
  4. Potom přejděte na stránku [[MediaWiki:Mainpage-messages]] (nebo tu, jakou jste nastavili v konfiguraci) a do ní, oddělen textový řetězec od stávajících oddělený mezerou přidejte.
  5. Jste-li hotovi, přejděte na stránku [[Special:Translate]] a můžete začít text hlavní stránky překládat.

Zde je příklad. Řekněme, že [[Main Page]] obsahuje:

<div style="max-width:20em;font-size:200%;line-height:1.4;text-align:center;color:green">
''{{SITENAME}} is a community for chefs and bakers that love chocolate.''
</div>
We currently have {{NUMBEROFPAGES}} pages full of chocolate.

Textové řetězce nahraďte:

<div style="max-width:20em;font-size:200%;line-height:1.4;text-align:center;color:green">
''{{int:mainpage-slogan}}''
</div>
{{int:mainpage-pagecount}}

A vytvořte stránku [[MediaWiki:Mainpage-slogan]] s obsahem:

{{SITENAME}} is a community for chefs and bakers that love chocolate.

Stránku [[MediaWiki:Mainpage-pagecount]] s obsahem:

We currently have {{NUMBEROFPAGES}} pages full of chocolate.

A stránku [[MediaWiki:Mainpage-messages]] s obsahem:

mainpage-slogan mainpage-pagecount

A jste hotovi! Kdykoliv můžete přidat nový text, nebo odstranit některý ze stávajících.

Výběr jazyka

Za normálních okolností může měnit jazykové nastavení pouze přihlášený uživatel ve svém profilu, ale anonymní uživatelé jazykové nastavení uživatelského rozhraní měnit nemohou. Přeložené stránky jim tím pádem bude wiki primárně nabízet v jazyce výchozího obsahu, pokud nedáte anonymním uživatelům možnost, zvolit jiný jazyk.

Naštěstí ale existuje řešení. Rozšíření UniversalLanguageSelector umožňuje nejenom odhadnout preferovaný jazyk uživatele, a také manuálně zvolit jiný jazyk a volbu uložit do souboru cookie, bez toho že by bylo nutné využít triku s parametrem uselang, který se hodí především pro ladění.