Nápověda:Rozšíření:Překlad/Záruka kvality

This page is a translated version of the page Help:Extension:Translate/Quality assurance and the translation is 84% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Lëtzebuergesch • ‎Nederlands • ‎Ripoarisch • ‎Türkçe • ‎Zazaki • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎lietuvių • ‎português • ‎português do Brasil • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎русский • ‎українська • ‎עברית • ‎العربية • ‎فارسی • ‎मराठी • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎தமிழ் • ‎中文 • ‎日本語

Vysoké kvality může být dosaženo pouze za předpokladu, že každý bude dělat dobře svoji práci. Sestavili jsme některá doporučení osvědčené praxe, kterými byste se měli řídit. Pokud jste překladatel, nebo správce překladů, Rozšíření vám nabídne nástroje ke zvýšení kvality překladů. Ve statistiky a hlášení jsme popsali mnoho nástrojů, které umožní překladatelům najít, kde je zapotřebí jejich úsilí a správcům překladů sledovat vývoj. Na této stránce vysvětlujeme technické nástroje pro „záruku kvality“ a doporučujeme překladatelům, aby s nimi pracovali a zvyšovali tím hodnotu svých překladů. Korektura překladu je velmi důležitý úkol a poskytované nástroje umožňují dosáhnout a zvýšit kvalitu překladů.

Funkce hodnocení překladu

 
Překladatelé vidí, jak mnoho uživatelů zkontrolovalo jejich překlad; všimněte si šedého zaškrtnutí a také ikonky tužky, kterou použijete, když budete chtít upravit překlad

Přístup k nástrojům pro hodnocení se řídí uživatelským právem. Výchozí nabídka Překlad:Rozšíření přidává uživatelskou skupinu zvanou „hodnotitelé překladů“. V úlohách ke korektuře hodnotitelé mohou označit, že podle jejich mínění je překlad správný a vhodný kliknutím na tlačítko. Hodnocení jsou sledována, takže hodnotitelé nesmějí hodnotit zprávy, které již hodnoceny byly a tím je zabráněno zneužití. Hodnotitelé mohou přijímat pouze překlady, které sami nevytvořili. Jakékoliv množství hodnotících uživatelů může přijmout jedny a ty samé překlady.

Důležitý význam má dokumentace ke zprávě. Hodnotitel si musí být jist, že překlad je správný nejen z hlediska pravopisu a terminologie, ale že je také přijatelný v daném kontextu.

Pro překladatele

Počet hodnotitelů, kteří přijali překlad je zobrazen u jména zprávy v úlohách ke korektuře. (Úloha „jen zprávy, které mohu hodnotit“ se zobrazuje pouze hodnotitelům).

V případě zájmu, překladatelé vidí ve svých seznamech sledovaných změn (watchlistech), kdy byl některý jejich překlad přijat. Mohou se tím ujistit, že někdo sleduje jejich práci a oceňuje ji a nemají tak pocit, že jsou opomíjeni, což přispívá ke spokojenosti při překladatelské práci.

V současnosti není možné vyjmout ze seznamu sledovaných změn (watchlistu) vloženou recenzi překladu, oznámení zaslané e-mailem nebo poslední změny.

 
Tlačítka „Přijmout“. Na této obrazovce inline verze editoru jsou též zobrazena.

Pro hodnotitele

Hodnocení překladu se provádí na Speciální:Překlad: tlačítka „Přijmout“ budou zobrazena v úlohách „Přijmout překlady“ a „Hodnotit všechny překlady“ (v náhledu tabulky posledních verzí). Hodnotitelé mohou hodnotit zprávy z jakékoliv skupiny zpráv nebo zvolit skupinu „Nedávné překlady“ pro hodnocení nových překladů, jakmile budou k dispozici.

V úloze „Přijmout překlady“ se nezobrazují vaše vlastní překlady. Seznam zpráv v této úloze je proto u každého hodnotitele jiný. Vaše vlastní překlady jsou uvedeny spolu s ostatními v „Hodnotit všechny překlady“. Tlačítko „Přijmout“ v této úloze u vlastních překladů zešedne na znamení, že tyto zprávy nemůžete hodnotit.

Pro další hodnotitele

Další hodnotitelé jsou zvýhodněni zjištěním, že některé zprávy již byly přijaty a jakým počtem uživatelů. Tato skutečnost jim umožňuje soustředit úsilí na hodnocení dosud nezkontrolovaných překladů ve skupině. Takové překlady mohly být také ponechány jako nepřijaté nejistými hodnotiteli a vyžadují proto více pozornosti: stále neexistuje způsob, jak oznámit nejistý překlad. Skutečnost, že jeden nebo více jiných hodnotitelů překlad přijalo, může být také vodítkem, pokud si sami nejste překladem jisti.

 
Hodnocení překladů ve skupině „Nedávné překlady“, nabídnutné po otevření editoru

Hodnocení nedávných překladů

Skupina „nedávné překlady“ s úlohou „přijmout překlady“ je snad nejužitěčnější funkce hodnocení překladu. V podstatě nahrazuje Specialní:Nedávné změny pro většinu použití. To je propojeno ze Specialní: Jazykové statistiky.

Na této stránce vidíte ihned všechny ty překlady, které můžete hodnotit. Většina potřebných informací je zde a zbytek se zobrazí při otevření překladového editoru.

Při započetí hodnocení je lepší udělat jednu skupinu zpráv najednou, než v chronologickém pořadí. V další části se vám nabídnou zatím nehodnocené zprávy.

Systematické hodnocení

Ke skutečné spokojenosti vede jen odpovědná práce hodnotících uživatelů, jejímž cílem je udržet v celé skupině zpráv vysokou úroveň, kvalitu a konzistenci.

Pokud dobře znáte skupinu zpráv a chcete udržet její překlady ve vysoké kvalitě, můžete otevřít úlohu „Hodnotit všechny překlady“ a projít je všechny najednou. Nyní můžete ověřit, zda zprávy byly správně interpretovány a zlepšit jejich dokumentaci; ujistěte se, že zdrojové termíny byly přeloženy všude stejným způsobem, což je snazší, protože máte k dispozici zdroj i přeložený text každé zprávy. Pokud je překlad v pořádku, stačí ho pouze kliknutím přijmout a nabídne se vám další zpráva. Pokud v pořádku není, nebo potřebujete další informace, vyřešíte to kliknutím na překladový editor.

Příště, když opět otevřete skupinu zpráv, uvidíte nové překlady, které potřebují hodnocení, resp. ty z nich, které mají povolené tlačítko „přijmout“; nebudete muset sledovat nedávné změny, ani všechny zprávy na watchlistu, který může být přeplněný a nepřehledný. Seznam všech starých a hodnocených překladů spolu s těmi novými může být dost dlouhý, a tak, když už znáte dobře skupinu zpráv a nepotřebujete mít k dispozici staré překlady, můžete vybrat úlohu „přijmout překlady“ a zobrazit pouze nové.

Překladová paměť může trochu pomoci udržet významovou sounáležitost formulací podobných zpráv. Nemůže zabezpečit jednotné používání termínů v různých typech zpráv. Pro tento problém dosud neexistuje žádné technické řešení, ale nyní máte po ruce šikovný nástroj, jak zavést jednotnost i do malých částí jedné zprávy. Cílem je dosáhnout jednotnosti překladů v celé skupině zpráv, zejména pokud používá zvláštní termíny, které jsou obtížně pochopitelné. V takových případech, více než obvykle, mohou různí překladatelé přeložit zprávy s použitím různých výrazů pro daný termín a výsledkem je matoucí překlad. Řešení, která nabízí překladová paměť jsou logičtější a to by mělo zlepšit konzistenci všech zpráv ve skupině.

 
Skupina zpráv se stavem (není dosud nastaven) v pravém horním rohu

Pracovní postupy

Rozšíření překladu umožňuje publikování překladů tak, aby překladatelé, co možná nejrychleji, viděli záznam jejich práce. Pokud si chcete být jisti kvalitou svých překladů před jejich zveřejněním, můžete použít formálnější proces. Můžete implementovat pracovní postup prostřednictvím stavy skupiny zpráv.

Hodnocení překladu nemá žádný vliv na vzhled nebo použití překladů, neboť je to zcela jiný nástroj než Flagged revisions extension: cílem hodnocení překladu není najít a poskytnout čtenářům ten nejlepší dostupný překlad, ale podpořit kvalitní práci na překladech.

Hodnocení překladu lze kombinovat se skupinou stavů pracovního postupu, což umožňuje zjistit stav korektur a slouží hodnotitelům k přímé práci na korekturách. Jak je vysvětleno podrobněji na příslušné stránce, tyto dvě funkce nejsou vzájemně propojené a uživatelé je mohou ovládat samostatně.