Nápověda:Rozšíření:Translate/Off-line translation

This page is a translated version of the page Help:Extension:Translate/Off-line translation and the translation is 87% complete.

Tato stránka vysvětluje jak překládat off-line. Pokud vás to zajímá, pravděpodobně již víte, jaké jsou soubory Gettext PO. Z tohoto důvodu budeme diskutovat pouze o tom, jak je použít ve wiki s příponou Translate. V opačném případě se budete pravděpodobně více zajímat o výukový program Jak překládat pro online překlad.

Obecněji řečeno, možná nebudete chtít používat webové rozhraní, pokud máte velmi pomalé nebo omezené připojení k internetu nebo offline nástroje, bez kterých se neobejdete. Uvědomte si však, že rozšíření Translate je navrženo jako proces spolupráce. To znamená, že byste neměli dlouho držet soubory v režimu offline a měli byste si vždy stáhnout nový soubor těsně před tím, než začnete s překladem. Jinak byste mohli být v konfliktu s jinými překladateli, kteří pracují na wiki.

Export

Libovolnou skupinu zpráv si můžete stáhnout jako PO soubor Gettext výběrem úlohy exportu pro offline překlad ve Special:Translate. Některé weby pravděpodobně tuto úlohu zakázaly. Než začnete, měli byste zkontrolovat všechny místní průvodce, jak tyto soubory zpracovat.

Ačkoli některé skupiny zpráv mohou mít možnost exportu, která exportuje překlady v nativním (původním) formátu této skupiny a tento formát může být Gettext, nejedná se o soubory, které lze použít pro offline překlad!

Soubory jsou standardní soubory Gettext PO s některými dalšími informacemi. Záhlaví obsahuje některá další pole uvedená níže. msgctxt pro každou zprávu obsahuje identifikátor, který rozšíření Extension potřebuje. Je známo, že některé editory odstraňují buď komentáře záhlaví nebo řádky msgctxt. Takže začněte malým souborem, abyste se ujistili, že váš editor tyto neodstraňuje - není zábavné si uvědomit, že editor byl po překladu buggy stovky zpráv, které nelze importovat zpět do online systému! Dokumentace zprávy se exportuje jako překladový komentář.

Důležitá pole záhlaví:

"X-Language-Code: nl\n"
"X-Message-Group: ext-abc\n"

V tomto příkladu je "ext-abc" název skupiny zpráv. U překladatelných stránek má odpovídající skupina zpráv název "page-" + název stránky (tj. Pro stránku "Example" by záhlaví obsahovalo řádek "X-Message-Group:page-Example\n").

Příklad záznamu v GetText .po souboru, přeložen zde z angličtiny (na "msgid" řádce) do němčiny (na "msgstr" řádce) :

#. [Wiki] Tento text je použit v záložce historie.
#. [Wiki] 

msgctxt "history_short"
msgid "History"
msgstr "Versionsgeschichte"

Všimněte si řádku začínajícím msgctxt: krátce vysvětluje kontext použití zprávy v další řádce msgid. Taková řádka msgctxt je nepovinná, ale doporučená. Po importování souboru .po bude tento kontextový text viditelný pro uživatele Tranlate UI ve wiki, a měl být uchován nebo aktualizován v případě potřeby.

Import

Není třeba kompletně překládat soubor. Nahrávání částečně přeložených skupin zpráv je naprosto v pořádku. Tyto soubory lze importovat dvěma způsoby.

Uživatelé se správnými uživatelskými právy mohou k odeslání a importu překladů použít Special:ImportTranslations. Speciální stránka zpracovává soubor, zobrazuje změny a umožňuje uživateli je importovat. U velkých souborů se spoustou změn může import trvat několik kroků, protože doba zpracování je omezená.

Import lze také provést pomocí skriptu příkazového řádku v Translate/script/poimport.php. Je méně flexibilní, ale dokáže importovat vše najednou. Vyžaduje také zásah od osoby s přístupem na server pomocí shellu.

Způsob zpracování (nebo ne) importu offline překladů závisí na vaší wiki.

Editory Gettext

Toto je několik nástrojů, které můžete použít k off-line editaci.

POedit
Available for all platforms supporting the wxWidgets toolkit, tested on Unix with GTK+ and Windows.
WARNING: make sure you are using version 1.4.2 or above, otherwise "msgctxt" lines are dropped and your work cannot be processed.
gtranslator
Can be used in the GNOME desktop environment on Unix and Linux platforms.
Lokalize
Uses the KDE 4 Desktop Environment on all platforms supporting it. Has a user wiki and online handbook
Translate Toolkit
Toolkit written in the python programming language which must be installed as well, usable on all platforms. Supports several other file formats as well.
Virtaal
Víceformátový překladový nástroj založený na výše uvedené sadě nástrojů. V současné době pracuje ve Windows a Linuxu.
OmegaT
Bezplatný nástroj pro profesionální překladatele psaný v Javě, vyžaduje nainstalovanou Javu. Je k dispozici na všech platformách. Podporuje celou řadu dalších formátů souborů, glosáře, fuzzy párování a překladové paměti.
Eazy PO
Malý program, běží na Windows, není nutná žádná instalace.
Gorm PO editor souborů
Malý výkonný program, běží na Windows, není nutná žádná instalace, verze 1.0 selže na značkách msgctxt.
Better PO Editor
K dispozici jako zdrojový kód pro Windows, BSD, Unix, Linux, Mac OS X. Zahrnuje kontrolu pravopisu a návrhy Google Translate.
gted
Použitelný jako plugin pro Eclipse IDE pro Linux, Windows a Mac OS X; zabuduje různé nástoje.