Nápověda:Rozšíření:Překlad/Jak se překládá

This page is a translated version of the page Help:Extension:Translate/Translation example and the translation is 100% complete.

Vítejte, slovutný překladateli. Máme tu spoustu práce: projdeme si rychle základy, abyste mohl začít co nejdříve. Po tomto kurzu budete umět používat soupravu překladatelských nástrojů. Účinky budou trvalé, takže jestli se nechcete naučit je používat, nemá smysl číst dál.

Ať pocházíte odkudkoli, správci překladů jistě už připravili něco k přeložení. Tento kurs pracuje se stránkou Fréttinga, která byla vytvořena v kurzu pro správce překladů. To, o čem se zde pojednává, nezávisí na této zvláštní stránce, ale je použitelné pro cokoliv, co můžete překládat s tímto nástrojem.

Možná, že již máte odkaz od někoho, kdo vás o nějaký překlad požádal. Pokud ne, podívejte se na jazykové statistiky, vaší wiki, zdali tam nečeká něco na přeložení. Jestli chcete pouze vidět, jak to celkově funguje, můžete číst dál a pro lepší představu prostudovat screenshoty.

Obvykle nemůžete překládat, dokud si nevyžádáte práva. Některé wiki však mají tuto možnost zpřístupněnou pro všechny uživatele. Pokud nemáte překladatelské oprávnění, rychle to zjistíte. V takovém případě kontaktujte správce překladů vaší wiki. Začneme teď tím, že se podíváme na překlad.

 • 1a. Jděte na stránku Fréttinga.
 • 2a. Klepněte na odkaz "Přeložit tuto stránku" (angl. "Translate this page") (pokud jej nevidíte, pak nemáte oprávnění překládat).

Nebo zkuste toto:

 • 1b. Jděte na překladatelský panel.
 • 2b. Klepněte na název kterékoli skupiny zpráv, kde jsou nepřeložené zprávy.

Zprávy, které je třeba přeložit, jsou seskupeny do "skupin zpráv": každá přeložitelná stránka je takovou skupinou zpráv, ale mohou existovat i jiné skupiny.

 • 3. Zvolte si jazyk odlišný od jazyka zdrojového textu (kterým je obvykle angličtina nebo en).

Překladový editor

Tento pohled a jeho obměny jsou základním rozhraním, v němž budete pracovat. Dlouhý seznam zpráv, které je třeba přeložit, vás bude možná někdy deprimovat, ale naštěstí není třeba do tohoto seznamu nahlížet přiliš často. Měli byste zde vidět alespoň nějaké nepřeložené zprávy. Pokuste se o svůj první překlad. Klepnutím na řádek se otevře překladový editor. Uvidíte zdrojový text, který se má přeložit, a textovou oblast, kam můžete psát svůj překlad. Jestliže jste klepli na první zprávu v seznamu pro stránku Fréttinga, měl by se zobrazit "Fréttinga" jako obsah. Protože to je jméno, obvykle ho nebude třeba měnit, takže je můžete prostě zkopírovat do textové oblasti. Jestliže váš jazyk používá jiný hláskový systém, budete je chtít asi přepsat. Potom klepnete na "Uložit" a je hotovo!

 • 4. Klepněte na název zprávy v levém sloupci.
 • 5. V editorovém dialogu napište překlad zdrojového textu na vyhrazené místo.
 • 6. Klepněte na "Uložit překlad".
 
Zpráva s návrhem a ukázka ze dvou pomocných jazyků (odrolujte až na konec, abyste ji viděli)

Podle konfigurace wiki můžete v editoru kromě zdrojového textu vidět i jiné věci. Mohou zde být návrhy z překladových pamětí nebo strojových překládacích systémů. Může zde být oddíl "Tipy", které poskytují důležité informace potřebné pro správný překlad. Pokud zde tedy nějaké tipy jsou, přečtěte si je pozorně. Jestliže zde nejsou a vy cítíte jejich potřebu, požádejte někoho na wiky, aby je sem dal. Jestliže máte dostatečnou povědomost o textu, který se má přeložit, přidejte je sami. Tipy pomáhají překládat lépe a rychleji. Neostýchejte se zeptat, jestliže potřebujete něco vysvětlit - je docela možné, že desítky nebo stovky jiných překladatelů si lámou hlavu stejným problémem.

 
Dva snímky obrazovky ukazující wikitext a nástroj pro překlad a jak funguje proměnná překladu

Ve spodní části pole pro přeložený text můžete vidět tlačítka se štítkem, který začíná $ (znak dolaru). Např. $1 nebo $name. Jedná se o "překladové proměnné" (tvars). Nejčastěji se používají buď pro odkazy, nebo pro jiné typy textů, které by se neměly překládat. Tyto tvary byste měli vložit do svého překladu na odpovídající místo, buď kliknutím na tlačítko, nebo jeho zkopírováním/zapsáním ručně. Tyto tvary nesmí být přeloženy do vašeho jazyka.

A ještě jedna poznámka k překladatelským pomůckám: jestliže pro vás bylo užitečnou pomůckou podívat se na překlad zprávy do jiných jazyků, podívejte se na Nastavení –> Editace –> Nastavení pro překládání a přidejte si pro sebe jeden nebo dva pomocné jazyky.

Klidně si takhle zkuste pár dalších překladů a vyzkoušejte ostatní knoflíky. Klepnutím na návrhy nebo na knoflík "Vložit zdroj" se dotyčný text ihned objeví v textovém okénku a přepíše všechno, co tam případně již bylo.

Zobrazení překladu

Jsme tedy opět zde a díváme se na seznam nepřeložených zpráv. Necháte-li stránku obnovit, seznam by teď měl být kratší, případně i prázdný. Jsou zde informace jako popis skupiny, ale zajímavější je, že zcela nahoře si můžete zvolit jazyk, skupinu zpráv a různé filtry.

Všechny skupiny zpráv fungují stejně a nemusíte si s nimi dělat žádné starosti. Důležité je, že pokaždé si potřebujete vybrat, s kterou skupinou zpráv chcete pracovat, a že statistiky a procenta dokončení se vypočítávají na úrovni skupin.

 
Zobrazení rekapitulace všech zpráv

Z různých pohledů uvedených na dolní liště si můžete klepnout na ten, který se hodí pro vaši práci, například revize nebo překládání celých stránek. V závislosti na konfiguraci uvidíte všechny nebo některé z těchto: "Seznam", "Stránka" nebo "Korektura". Více o revizi překladů a dalších metodách jejich zkvalitňování čtěte na stránce ověřování kvality.

Stránka také může obsahovat stav skupiny zpráv vedle jejího popisu, který může být nastaven pro každý jazyk skupiny; pokud vidíte rozbalovací značku možných stavů, znamená to, že jej můžete změnit, a měli byste jej aktualizovat pokaždé, když na překladu pracujete nebo děláte jeho revizi. Více o stavech rozpracovanosti čtěte na stránce stavů skupin zpráv.

Důležité pojmy

 
Překlad je neúplný a jako obvykle je na vrcholu stránky odkaz na překládání: klepněte na odkaz "přeložená verze". V tomto případě zjistíme, že některé anglické řetězce již mají překlady, které potřebují upravit.

Víte už, co je skupina zpráv, a poznali jste překladový editor a pomocné jazyky. Správce překladů nyní možná pokračoval ve výukovém kurzu překladu stránky a změnil obsah stránky Fréttinga. Jestliže se text, který má být překládán, změní, objeví se znovu v seznamu nepřeložených zpráv a také v seznamu zpráv zastaralých.

Narazíte-li na zprávu, která je zastaralá, máte dvě možnosti. Můžete potvrdit, že překlad je vyhovující a žádnou změnu nepotřebuje, nebo v něm provést potřebné změny. Zprávy se mohou automaticky označit jako zastaralé, pokud automatická kontrola při ukládání přeložené zprávy zjistí v překladu nějaké formální nedostatky, jako např. chybějící hranatá závorka "]" uzavírající řetězec označený jako odkaz. Na to, proč byla zpráva označena jako zastaralá budete upozorněni v dialogu pro editaci překladu.

Zastaralé zprávy jsou označenyčerveně. Když se nyní vrátíte k přeložené stránce klepnutím na odkaz v popisu skupiny zpráv, měli byste tam již vidět své překlady. Většina vašich překladů se provádí okamžitě s výjimkou některých skupin zpráv, jako jsou takové na translatewiki.net, kde překlady pravidelně a ručně exportují správci překladů do softwaru, kde se používají.

Ještě jeden užitečný tip pro překládání stránek: kouzelná slova jako {{FORMATNUM}} formátují výstup v cílovém jazyku, nikoli v jazyku zdrojového textu. Jestli chcete, můžete si o nich přečíst více a používat je při překládání. Není to ale nutné.

Jak dostat překlad do jiné wiki

Pokud překládáte softwarovou dokumentaci, budete chtít pravděpodobně využít zdejší překlady i jinde. Chcete-li překlad stránky vyexportovat, klikněte na hlavní stránce překládacího rozhraní na záložku "Export". Přepne vás do exportovacího formuláře, kde se zobrazí v boxu zdrojový kód stránky aktuálního překladu. Ten můžete zkopírovat do jiné wiki. Takto lze ovšem exportovat pouze zdrojový kód přeložených stránek, nikoli zdrojový kód stránky v původním jazyce.

Vyexportování stránky v původním jazyce (na MediaWiki je to obvykle angličtina) v takové formě, aby ji bylo možné použít na jiné wiki je mnohem komplikovanější.

 1. Nejprve otevřete stránku přes wikieditor. Ten vytvoří URL podobné tomuto www.mediawiki.org/w/index.php?title=YOUR-PAGE-NAME-HERE&action=edit.
 2. Pak upravtě toto URL, přímo v adresovém řádku, abyste vložili podstránku pro jazyk jaký chcete. Je-li originál napsaný v angličtině, pak přidejte za jméno vaší stránky /en, takže URL bude volat www.mediawiki.org/w/index.php?title=YOUR-PAGE-NAME-HERE/en&action=edit Klepněte na enter a tím přes upravené URL otevřete stránku, kterou chcete založit.
 3. Pak můžete zkopírovat wikitext z editačního okna bez překladových značek a ten můžete vložit do jiné wiki.

Exportovat text může každý. Ke kopírování přeložených textů nemusíte mít práva překladatele ani práva Administrátora překladů.