Yardım:Uzantı:Tercüme/Tercüme örneği

This page is a translated version of the page Help:Extension:Translate/Translation example and the translation is 100% complete.
Tercüman gösterge tablosu, Fréttinga'nın tercümeye ihtiyacı olduğunu gösterir: Tercüme etmek için başlığına tıklayın.
Çevrilmemiş tüm mesajları görüntüle

Hoş geldiniz, şanlı tercüman. Yapacak çok işimiz var: en kısa zamanda başlayabilmeniz için temel bilgileri çok çabuk geçelim.

Nereden gelirseniz gelsin, çeviri yöneticilerinin halihazırda tercüme edilecek bir şeyler ayarlamış olduklarını umuyoruz. Bu eğitimde, çeviri yöneticileri için öğreticide oluşturulanFréttinga sayfasını kullanır. Burada ele alınanlar söz konusu sayfaya bağlı değildir ve bu araçla tercüme edebileceğiniz her şeye uygulanır.

Belki de zaten birinden bir bağlantınız vardır, sizden bir şeyler tercüme etmenizi ister. Değilse, tercüman kontrol paneli, wikinizdeki ifadesini çevireceğiniz bir şey için kontrol edebilirsiniz. Sadece genel olarak nasıl çalıştığını görmek istiyorsanız, bir izlenim elde etmek için hala okuyabilir ve ekran görüntülerini izleyebilirsiniz.

Genellikle izin istemeden çeviri yapamazsınız. Bazı wikiler tüm kullanıcılara çeviri olanağı sağlamıştır. Tercüme etme hakkınız yoksa hemen fark edeceksiniz. Bu durumda, wikinizin çeviri yöneticisine başvurun. Çeviri görünümüne girmeye başlayalım.

  • 1a. Fréttinga sayfasına gidin.
  • 2a. "Bu sayfayı tercüme et" bağlantısına tıkla (eğer görünmüyorsa tercüme iznin yoktur).

Veya deneyebilirsiniz:

Çevrilecek mesajlar "mesaj grubu"na göre gruplandırılmıştır: Her çevrilebilir sayfa bir mesaj grubudur, ancak başka mesaj grupları da olabilir.

  • 3. Kaynak metninin dilinden (genellikle İngilizcedir veya en şeklindedir) başka bir dil seç.

Tercüme düzenleyici

Bu görünüm ve varyasyonları çalışacağınız temel arayüzdür. Çevrilmesi gereken uzun mesaj listesi bazen canınızı sıkabilir ama neyse ki o listeyi çok sık izlememize gerek yok. Burada en azından bazı çevrilmemiş mesajları görmelisiniz. İlk çevirinizi yapalım. Çeviri düzenleyicisini açmak için bir satırı tıklayın. Çevirmeniz gereken kaynak metni ve çevirinizi yazabileceğiniz bir metin alanı göreceksiniz. Fréttinga sayfası için listelenen ilk mesajı tıkladıysanız, içerik olarak "Fréttinga" yazmalıdır. Bu bir ad olduğundan, genellikle değiştirmeniz gerekmez, böylece metin alanına olduğu gibi kopyalayabilirsiniz. Diliniz farklı bir yazı sistemi kullanıyorsa, onu çevirmeyi seçebilirsiniz. Sonra yalnızca kaydet'i tıklayın ve bitirdiniz!

  • 4. Sol sütundaki mesaj adını tıklayın.
  • 5. Editör iletişim kutusunda, kaynak metnin çevirisini, kendisine ayrılan yere yazın.
  • 6. "Tercümeyi kaydet"e tıkla veya dokun.
 
İki asistan dilden bir ipucu ve öneri içeren bir mesaj (bunları görmek için sonuna kadar kaydırın)

Wikinin yapılandırmasına bağlı olarak, kaynak metnin yanı sıra editörde başka şeyler de görebilirsiniz. Çeviri belleği veya makine çevirisi sisteminden öneriler olabilir. İpuçları için doğru bir çeviri yapmak için kullanmanız gereken önemli bilgileri sağlayan bir bölüm olabilir. Bu yüzden ipuçları varsa, dikkatlice okuyunuz. Herhangi bir ipucu yoksa ve onlara ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, wikideki birinden eklemesini isteyin; Çeviri gerektiren metin hakkında yeterince bilgiliyseniz, bunları kendiniz ekleyin. Bu ipuçları daha iyi ve daha hızlı çevirmenize yardımcı olur. Açıklamalar istemekten utanç duymayın - diğer onlarca veya yüzlerce tercümanın aynı sorunları düşünerek zamanlarını boşa harcaması muhtemeldir.

Çeviri yardımları hakkında bir şey daha: ek ipucu olarak diğer dillere tercüme edilmiş iletiyi yararlı görürseniz tercihleriniz –> Düzenleme -> Tercüme seçeneklerine gidin ve bir veya daha fazla yardımcı dili kendin için ekleyin.

Birkaç tercüme daha yapmaktan ve diğer düğmeleri deneyebilirsiniz. Önerileri veya "Kaynağı yapıştır" düğmesini tıkladığınızda bu metin hemen metin alanına yapıştırılır ve bu metin alanındaki zaten herhangi bir şeyin üzerine yazılır.

Tercüme görünümü

İşte yine tercüme edilmemiş mesajlarla listeyi izliyoruz. Sayfayı yeniliyorsanız, liste şimdi daha kısa veya boş olmalıdır. Görünüm, grubun açıklaması gibi bilgilere sahiptir, ancak en ilgi çekici olanı dili, mesaj grubunu ve farklı mesaj filtrelerini seçebilirsiniz.

Tüm mesaj grupları aynı şekilde çalışır ve onlar için çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. Önemli olan, üzerinde çalışmak için her zaman bir mesaj grubu seçmeniz gerekir ve istatistikler ve tamamlama yüzdeleri gibi şeyler mesaj grubu düzeyinde hesaplanır.

 
Tüm iletileri görünümünü gözden geçir

En alttaki çubuktaki farklı görünümlerden, tüm sayfaları incelemek veya çevirmek gibi diğer işleri yapmak için uygun görünüme geçebilirsiniz. Yapılandırmaya bağlı olarak, aşağıdaki kuponların tümünü veya bir kısmını görmelisiniz: "Liste", "Sayfa" ve "Düzeltme". Çevirileri ve diğer kalite güvence yöntemlerini gözden geçirmek hakkında daha fazla bilgi için kalite güvencesi sayfasını okuyun.

Sayfa ayrıca ileti grubu açıklamasının yanında ileti grubu durumunu içerebilir, grup her dil için şu şekilde ayarlanabilir; eğer uygun durumlar için açılır liste görüyorsan, bu durumu değiştirebileceğin anlamına gelir, ve üzerinde çalıştığın tercümeyi gözden geçiriken, durumunu güncelleyebilirsin. İş akışı durumları hakkında daha fazlası için message group states pagena bak.

Önemli kavramlar

 
Tercüme tamamlanmamışla, ve her zamanki gibi bize tercüme etmek için sayfanın en üstünde bağlantı verir: "Tercüme edilmiş sürüm" bağlantısını tıkla. Bu durumda biz bazı İngilizce dizelerle zaten tercüme edilmiş olanları ve hangilerinin güncellenmesi gerektiğini bulacağız.

İleti grubunun, görünen tercüme düzenleyicinin ve yardımcı dillerin ne olduğunu zaten biliyorsun. Şimdi çeviri yöneticisi page translation tutorialne devam edebilir ve Fréttinga sayfasının içerğini değiştirebilir. Tercüme edilmiş değişiklikler olduğunda, tercüme edilmemiş ve ayrıca zaman aşımına uğramış iletilerin listesini tekrar gösterecek.

Eski mesajlarla karşılaştığınızda, iki seçeneğiniz vardır. Sonuçta tercümenin herhangi bir değişikliğe gerek olmadığını onaylayabilirsin, veya gerekli değişikliği sen yapabilirsin. İletiler yeni bir tercüme kaydedildiğinde zaman aşımına uğramış görünebilir, eğer otomatik denetlemeler tercümede, örneğin bağlantı söz dizimi eksik diğer "]" karakteri gibi hatalar bulursa. Ayrıca tercüme sırasında bununla ilgili uyaracaksın.

Güncel olmayan çeviriler kırmızı ile işaretlenmiştir. Şimdi mesaj grubu açıklamasındaki bağlantıya tıklayarak çevrilen sayfaya dönerseniz, çevirilerinizin zaten orada olduğunu görmelisiniz. Çevirinin çeviri yöneticileri tarafından düzenli ve manuel olarak kullanıldığı yazılıma aktarıldığı translatewiki.net'teki çoğu gibi bazı mesaj grupları dışında yapacağınız çevirilerin çoğu anında uygulanır.

Sayfaları tercüme ederken kullanışlı bir ipucu daha: {{FORMATNUM}} gibi sihirli kelimeler tercüme edilen dilin yapısının dışına çıkacaktır, kaynak metnin dilinde değil. Eğer öyleyse read more on how magic words work ve tercümelerde kullanabilirsin. Gerçi, bunu okumaya gerek yok.

Çevirinizi başka bir vikiye alma

Yazılım belgeleriyle çalışıyorsanız, muhtemelen bu materyali başka bir yerde kullanmak istediğiniz için çeviriyorsunuzdur. Çevirinizi dışa aktarmak için ana çeviri sayfasına gidin ve "Dışa aktar" sekmesine tıklayın. İstediğiniz dili seçin ve kutudan vikimetni kopyalayın. Daha sonra bu metni herhangi bir vikiye yapıştırabilirsiniz. Bu hızlı, basit süreç, orijinal kaynak dil için değil, yalnızca çeviriler için çalışır.

Orijinal dili (genellikle MediaWiki'de İngilizce) başka bir vikide kullanmak üzere, tüm çeviri işaretleri olmadan dışa aktarmak daha karmaşıktır.

  1. İlk önce sayfayı wikitext editöründe açın. Bu, www.mediawiki.org/w/index.php?title=YOUR-PAGE-NAME-HERE&action=edit bağlantısına benzer bir URL üretecektir.
  2. İkinci olarak, istediğiniz dil için bir alt sayfa eklemek için bu URL'yi elle değiştirin. Orijinal İngilizce yazılmışsa, sayfa adınızın arkasına /en eklersiniz, böylece URL www.mediawiki.org/w/index.php?title=YOUR-PAGE-NAME-HERE/en&action=edit yazar, yeni oluşturduğunuz değiştirilmiş URL'yi açması için return tuşuna basın.
  3. Ardından, yeni vikimetni düzenleme penceresinden vikimetni, çeviri işaretlemesi olmadan kopyalayabilirsiniz. Bu, başka bir vikiye yapıştırılabilir.

Herkes metni dışa aktarabilir. Çevirinin bir kopyasını almak için çevirmen veya çevirmen hizmetlisi olmanıza gerek yoktur.