Rozšíření:EasyTimeline

This page is a translated version of the page Extension:EasyTimeline and the translation is 48% complete.
Základní informace k tomuto rozšíření MediaWiki
OOjs UI icon advanced-invert.svg
EasyTimeline
Stav rozšíření: stabilní
Zavádění Tag
Popis Adds ‎<timeline> tag for creating timelines
Napsal(i) Erik Zachte
MediaWiki >= 1.36.0
Změny v databázi nedělá
Licence GNU General Public License 2.0 pouze
Zdrojový kód
CHANGELOG
Příklad See below
 • $wgTimelineFileBackend
 • $wgTimelineRsvgCommand
 • $wgTimelineFontFile
 • $wgTimelineShell
 • $wgTimelineFonts
 • $wgTimelineFontDirectory
 • $wgTimelinePloticusCommand
 • $wgTimelinePerlCommand
Přeložte rozšíření EasyTimeline

Podívejte se kdo a v jaké verzi toto rozšíření používá.

Problémy Otevřené úkoly · Nahlásit chybu
Další jazyky: ar de es eu fr id it ja nl pt tr zh

Rozšíření EasyTimeline generuje z wikitextu graf, který vkládá do stránky jako bitmapový obrázek. Může to být buď jednoduchá časová osa (vertikální či horizontální), nebo dvourozměrný graf.

Jak nainstalovat rozšíření EasyTimeline je popsané ve zdejší nápovědě. Nejprve si prostudujte ukázkové příklady na stránce o EasyTimeline a pak si je můžete zkusit na test.wikipedia.org

K syntaxi EasyTimeline je zde v dispozici samostatná stránka.

Ambicí rozšíření Graph je toto rozšíření nahradit.

Požadavky

Toto rozšíření vyžaduje aby na vašem serveru byly nainstalované následující aplikace:

Příklady grafů

Zde je několik příkladů, které demonstrují co všechno je možné. Pro složitější grafy viz

 • Simpler timelines:
Special:MyLanguage/GorbachevSpecial'colon'MyLanguage/ChernenkoSpecial:MyLanguage/AndropovSpecial:MyLanguage/BrezhnevSpecial:MyLanguage/KhrushchevSpecial:MyLanguage/StalinSpecial:MyLanguage/Lenin
  
Special'colon'MyLanguage/SiderianSpecial'colon'MyLanguage/RhyacianSpecial'colon'MyLanguage/OrosirianSpecial'colon'MyLanguage/StatherianSpecial'colon'MyLanguage/CalymmianSpecial'colon'MyLanguage/EctasianSpecial'colon'MyLanguage/StenianSpecial'colon'MyLanguage/TonianSpecial'colon'MyLanguage/CryogenianSpecial'colon'MyLanguage/EdiacaranSpecial'colon'MyLanguage/EoarcheanSpecial'colon'MyLanguage/PaleoarcheanSpecial'colon'MyLanguage/MesoarcheanSpecial'colon'MyLanguage/NeoarcheanSpecial'colon'MyLanguage/PaleoproterozoicSpecial'colon'MyLanguage/MesoproterozoicSpecial'colon'MyLanguage/NeoproterozoicSpecial'colon'MyLanguage/PaleozoicSpecial'colon'MyLanguage/MesozoicSpecial'colon'MyLanguage/CenozoicSpecial'colon'MyLanguage/HadeanSpecial'colon'MyLanguage/ArcheanSpecial'colon'MyLanguage/ProterozoicSpecial'colon'MyLanguage/Phanerozoic
CambrianSpecial'colon'MyLanguage/OrdovicianSpecial'colon'MyLanguage/SilurianSpecial'colon'MyLanguage/DevonianSpecial'colon'MyLanguage/CarboniferousSpecial'colon'MyLanguage/PermianSpecial'colon'MyLanguage/TriassicSpecial'colon'MyLanguage/JurassicSpecial'colon'MyLanguage/CretaceousSpecial'colon'MyLanguage/PaleogeneSpecial'colon'MyLanguage/NeogeneSpecial'colon'MyLanguage/QuaternarySpecial'colon'MyLanguage/PaleozoicSpecial'colon'MyLanguage/MesozoicSpecial'colon'MyLanguage/CenozoicSpecial'colon'MyLanguage/Phanerozoic
Cenozoic
Special'colon'MyLanguage/PaleoceneSpecial'colon'MyLanguage/EoceneSpecial'colon'MyLanguage/OligoceneSpecial'colon'MyLanguage/MioceneSpecial'colon'MyLanguage/PlioceneSpecial'colon'MyLanguage/PleistoceneSpecial'colon'MyLanguage/HoloceneSpecial'colon'MyLanguage/PaleogeneSpecial'colon'MyLanguage/NeogeneSpecial'colon'MyLanguage/QuaternarySpecial'colon'MyLanguage/Cenozoic
www.mediawiki.org/..en.wikipedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..


Příklady kódu

Viz též: Rozšíření:EasyTimeline/syntaxe
Special:MyLanguage/GorbachevSpecial'colon'MyLanguage/ChernenkoSpecial:MyLanguage/AndropovSpecial:MyLanguage/BrezhnevSpecial:MyLanguage/Khrushchev

Special:MyLanguage/Lenin

Pro demonstraci intuitivní syntaxe kódu následuje ukázkový kód výše uvedeného grafu s přehledem funkčního období sovětských vůdců v čase.

<timeline>
# All measures are in pixels

ImageSize = width:160 height:550
PlotArea  = left:50 right:0 bottom:10 top:10
AlignBars = justify

DateFormat = yyyy
Period   = from:1917 till:1991
TimeAxis  = orientation:vertical
ScaleMajor = unit:year increment:5 start:1920

# there is no automatic collision detection,
# so shift texts up or down manually to avoid overlap

Define $dx = 25 # shift text to right side of bar

PlotData=
 bar:Leaders color:red width:25 mark:(line,white) align:left fontsize:S

 from:start till:1924 shift:($dx,15)  text:Vladimir~Ilyich~[[Special:MyLanguage/Lenin|Lenin]]
 from:1924 till:1953 shift:($dx,5)  text:[[Special:MyLanguage/Stalin|Josef~Stalin]]
 from:1953 till:1964 shift:($dx,5)  text:Nikita~[[Special:MyLanguage/Khrushchev|Khrushchev]]
 from:1964 till:1982 shift:($dx,5)  text:Leonid~[[Special:MyLanguage/Brezhnev|Brezhnev]]
 from:1982 till:1984 shift:($dx,-12) text:Yuri~[[Special:MyLanguage/Andropov|Andropov]]
 from:1984 till:1985 shift:($dx,4)  text:Konstantin~[[Special:MyLanguage/Chernenko|Chernenko]] fontsize:XS
 from:1985 till:end shift:($dx,10)  text:Mikhail~[[Special:MyLanguage/Gorbachev|Gorbachev]]
</timeline>

Dvojité a jednoduché hranaté závorky lze normálně použít, včetně jazykového prefixu, např. [[de:foo|více o foo v němčině]]. Externí odkazy, uzavřené do jednoduchých hranatých závorek lze rovněž použít.

Great timelines elsewhere

Here are two great sites that may serve as inspiration, it would be very easy to recreate most of those timelines verbatim and with roughly similar layout with EasyTimeline (not yet with images but that may change), but I'm afraid that would be 'not done'.

 • Hyperhistory e.g. click on button 'people' left, then on 'special lifelines', right.
 • I hope we will have a set like [1] in a years time (click on full size image for any map), possibly even with images. The main effort will be to gather all info without snatching everything from here (most of these maps are based exclusively on data from Britannica).

Unicode

EasyTimeline nemá plnou podporu unicode.

Srpen 2004: Byla přidaná alespoň minimální podpora UTF-8, což znamená že EasyTimeline umí rozeznat znaky v UTF-8. Ale podpora směru toku textu a komplexních znaků je velmi špatná. Výchozí font totiž neobsahuje všechna písmena. Ale prostřednictvím proměnné $wgTimelineFontFile se dá nastavit jiný font.

SVG na PNG

Aby se zobrazovaly texty v RTL jazycích (psaných zprava doleva, jako je Arabština, Perština, Hebrejština,…) správně, můžete využít svg2png. Stačí když uvedete ‎<timeline method="svg2png">‎</timeline> místo ‎<timeline>‎</timeline>. Graf se vygeneruje jako SVG obrázek, který se následně převede do PNG, takže RTL texty budou zobrazeny správně, ale bohužel nebudou aktivní linky.

Tipy

Zpočátku se může zdát použití EasyTimeline složité, ale je to pouze otázka zvyku. Orientace může být komplikovaná obzvláště u rozsáhlejších grafů. Naštěstí je mnoho prvků syntaxe nepoviných a lze používat i komentáře.

'Easy' v EasyTimeline totiž neznamená, že je jednoduché časovou osu vytvořit, ale to, že je snadné obsah generovaného grafu upravit. Také je snadné tímto způsobem dělat překlady grafů pro jejich využití na jinojazyčné Wikipedii.

Tipy:

 • See some chart examples to find something you could pick and edit for your own stuff
 • Put each timeline on a separate Template page: this makes it easier to edit, faster to preview, possible to include it in several pages

Použití aktuálního data

Pokud chcete pracovat s aktuálním datem, pak musíte použít místo tagu syntaxi podobnou parametrizované šabloně, kdy oblast s kódem grafu bude začínat {{#tag:timeline| a uzavřou ji dvojité složené závorky }}. Pak budete moci vkládat aktuální datum jako systémovou proměnnou. Použitím kódu {{#time: d/m/Y }} nebo {{CURRENTDAY2}}/{{CURRENTMONTH2}}/{{CURRENTYEAR}} pak získáte aktuální datum ve tvaru dd/mm/yyyy.

Viz též

 • m:WikiTimeScale as a proposal for realizing timescales for wikipedia articles externally.

Instalace

Viz /instalace

Externí odkazy