Rozšíření:EasyTimeline

This page is a translated version of the page Extension:EasyTimeline and the translation is 100% complete.
Základní informace k tomuto rozšíření MediaWiki
EasyTimeline
Stav rozšíření: stabilní
Zavádění Značka
Popis Přidá ‎<timeline> tag pro vytváření časových os
Napsal(i) Erik Zachte
MediaWiki >= 1.42
Změny v databázi Ne
Licence GNU General Public License 2.0 pouze
Zdrojový kód
CHANGELOG
Příklad Viz. níže
 • $wgTimelineRsvgCommand
 • $wgTimelineFontFile
 • $wgTimelineFileBackend
 • $wgTimelineFonts
 • $wgTimelineFontDirectory
 • $wgTimelinePloticusCommand
 • $wgTimelinePerlCommand
Používání veřejných wikin 7,989 (Ranked 20th)
Přeložte rozšíření EasyTimeline
Problémy Otevřené úkoly · Nahlásit chybu
Další jazyky:

Rozšíření EasyTimeline generuje z wikitextu graf, který vkládá do stránky jako bitmapový obrázek. Může to být buď jednoduchá časová osa (vertikální či horizontální) nebo dvourozměrný graf.

Jak nainstalovat rozšíření EasyTimeline je popsané ve zdejší nápovědě. Nejprve si prostudujte ukázkové příklady na stránce o EasyTimeline a pak si je můžete zkusit na test.wikipedia.org

K syntaxi EasyTimeline je zde v dispozici samostatná stránka.

Existuje dlouhodobé úsilí získat rozšíření Graph , které toto rozšíření nahradí.

Požadavky

Toto rozšíření vyžaduje aby na vašem serveru byly nainstalované následující aplikace:

Příklady grafů

Zde je několik příkladů, které demonstrují co všechno je možné. Pro složitější grafy viz

Special:MyLanguage/GorbachevSpecial'colon'MyLanguage/ChernenkoSpecial:MyLanguage/AndropovSpecial:MyLanguage/BrezhnevSpecial:MyLanguage/KhrushchevSpecial:MyLanguage/StalinSpecial:MyLanguage/Lenin
  
Special'colon'MyLanguage/SiderianSpecial'colon'MyLanguage/RhyacianSpecial'colon'MyLanguage/OrosirianSpecial'colon'MyLanguage/StatherianSpecial'colon'MyLanguage/CalymmianSpecial'colon'MyLanguage/EctasianSpecial'colon'MyLanguage/StenianSpecial'colon'MyLanguage/TonianSpecial'colon'MyLanguage/CryogenianSpecial'colon'MyLanguage/EdiacaranSpecial'colon'MyLanguage/EoarcheanSpecial'colon'MyLanguage/PaleoarcheanSpecial'colon'MyLanguage/MesoarcheanSpecial'colon'MyLanguage/NeoarcheanSpecial'colon'MyLanguage/PaleoproterozoicSpecial'colon'MyLanguage/MesoproterozoicSpecial'colon'MyLanguage/NeoproterozoicSpecial'colon'MyLanguage/PaleozoicSpecial'colon'MyLanguage/MesozoicSpecial'colon'MyLanguage/CenozoicSpecial'colon'MyLanguage/HadeanSpecial'colon'MyLanguage/ArcheanSpecial'colon'MyLanguage/ProterozoicSpecial'colon'MyLanguage/Phanerozoic
CambrianSpecial'colon'MyLanguage/OrdovicianSpecial'colon'MyLanguage/SilurianSpecial'colon'MyLanguage/DevonianSpecial'colon'MyLanguage/CarboniferousSpecial'colon'MyLanguage/PermianSpecial'colon'MyLanguage/TriassicSpecial'colon'MyLanguage/JurassicSpecial'colon'MyLanguage/CretaceousSpecial'colon'MyLanguage/PaleogeneSpecial'colon'MyLanguage/NeogeneSpecial'colon'MyLanguage/QuaternarySpecial'colon'MyLanguage/PaleozoicSpecial'colon'MyLanguage/MesozoicSpecial'colon'MyLanguage/CenozoicSpecial'colon'MyLanguage/Phanerozoic
Cenozoic
Special'colon'MyLanguage/PaleoceneSpecial'colon'MyLanguage/EoceneSpecial'colon'MyLanguage/OligoceneSpecial'colon'MyLanguage/MioceneSpecial'colon'MyLanguage/PlioceneSpecial'colon'MyLanguage/PleistoceneSpecial'colon'MyLanguage/HoloceneSpecial'colon'MyLanguage/PaleogeneSpecial'colon'MyLanguage/NeogeneSpecial'colon'MyLanguage/QuaternarySpecial'colon'MyLanguage/Cenozoic
www.mediawiki.org/..en.wikipedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..


Příklady kódu

Související stránky: Rozšíření:EasyTimeline/syntaxe
Special:MyLanguage/GorbachevSpecial'colon'MyLanguage/ChernenkoSpecial:MyLanguage/AndropovSpecial:MyLanguage/BrezhnevSpecial:MyLanguage/Khrushchev

Special:MyLanguage/Lenin

Pro demonstraci intuitivní syntaxe kódu následuje ukázkový kód výše uvedeného grafu s přehledem funkčního období sovětských vůdců v čase.

<timeline>
# All measures are in pixels

ImageSize = width:160 height:550
PlotArea  = left:50 right:0 bottom:10 top:10
AlignBars = justify

DateFormat = yyyy
Period   = from:1917 till:1991
TimeAxis  = orientation:vertical
ScaleMajor = unit:year increment:5 start:1920

# there is no automatic collision detection,
# so shift texts up or down manually to avoid overlap

Define $dx = 25 # shift text to right side of bar

PlotData=
 bar:Leaders color:red width:25 mark:(line,white) align:left fontsize:S

 from:start till:1924 shift:($dx,15)  text:Vladimir~Ilyich~[[Special:MyLanguage/Lenin|Lenin]]
 from:1924 till:1953 shift:($dx,5)  text:[[Special:MyLanguage/Stalin|Josef~Stalin]]
 from:1953 till:1964 shift:($dx,5)  text:Nikita~[[Special:MyLanguage/Khrushchev|Khrushchev]]
 from:1964 till:1982 shift:($dx,5)  text:Leonid~[[Special:MyLanguage/Brezhnev|Brezhnev]]
 from:1982 till:1984 shift:($dx,-12) text:Yuri~[[Special:MyLanguage/Andropov|Andropov]]
 from:1984 till:1985 shift:($dx,4)  text:Konstantin~[[Special:MyLanguage/Chernenko|Chernenko]] fontsize:XS
 from:1985 till:end shift:($dx,10)  text:Mikhail~[[Special:MyLanguage/Gorbachev|Gorbachev]]
</timeline>

Dvojité a jednoduché hranaté závorky lze normálně použít, včetně jazykového prefixu, např. [[de:foo|více o foo v němčině]]. Externí odkazy, uzavřené do jednoduchých hranatých závorek lze rovněž použít.

Skvělé časové osy jinde

Zde jsou dvě skvělé stránky, které mohou sloužit jako inspirace, bylo by velmi snadné znovu vytvořit většinu těchto časových os doslovně a se zhruba podobným rozložením s EasyTimeline (zatím ne s obrázky, ale to se může změnit), ale obávám se, že by to bylo 'nedodělané'.

 • Hyperhistory např. klikněte na tlačítko 'people' (lidé) vlevo, poté na 'special lifelines' (zvláštní záchranná lana), vpravo.
 • Doufám, že za rok budeme mít sadu jako [1] (klikněte na obrázek v plné velikosti pro jakoukoli mapu), možná i s obrázky. Hlavní snahou bude shromáždit všechny informace, aniž byste odtud všechno vytrhávali (většina těchto map je založena výhradně na datech z Britannica).

Unicode

EasyTimeline nemá plnou podporu unicode.

Srpen 2004: Byla přidaná alespoň minimální podpora UTF-8, což znamená že EasyTimeline umí rozeznat znaky v UTF-8. Ale podpora směru toku textu a komplexních znaků je velmi špatná. Výchozí font totiž neobsahuje všechna písmena. Ale prostřednictvím proměnné $wgTimelineFontFile se dá nastavit jiný font.

SVG na PNG

Aby se zobrazovaly texty v RTL jazycích (psaných zprava doleva, jako je Arabština, Perština, Hebrejština,…) správně, můžete využít svg2png. Stačí když uvedete ‎<timeline method="svg2png">‎</timeline> místo ‎<timeline>‎</timeline>. Graf se vygeneruje jako SVG obrázek, který se následně převede do PNG, takže RTL texty budou zobrazeny správně, ale bohužel nebudou aktivní linky.

Tipy

Zpočátku se může zdát použití EasyTimeline složité, ale je to pouze otázka zvyku. Orientace může být komplikovaná obzvláště u rozsáhlejších grafů. Naštěstí je mnoho prvků syntaxe nepovinných a lze používat i komentáře.

'Easy' v EasyTimeline totiž neznamená, že je jednoduché časovou osu vytvořit, ale to, že je snadné obsah generovaného grafu upravit. Také je snadné tímto způsobem dělat překlady grafů pro jejich využití na jinojazyčné Wikipedii.

Tipy:

 • Podívejte se na některé příklady grafů a najděte něco, co byste si mohli vybrat a upravit pro své vlastní věci
 • Umístěte každou časovou osu na samostatnou stránku šablony: Usnadňuje to úpravy, urychluje zobrazení náhledu, je možné ji zahrnout na několik stránek

Použití aktuálního data

Pokud chcete pracovat s aktuálním datem, pak musíte použít místo tagu syntaxi podobnou parametrizované šabloně, kdy oblast s kódem bude začínat {{#tag:timeline| a uzavřou ji dvojité složené závorky }}. Poté lze pomocí kouzelných slov vložit aktuální datum. Například {{#time: d/m/Y }} nebo {{CURRENTDAY2}}/{{CURRENTMONTH2}}/{{CURRENTYEAR}} oba zobrazí datum ve formátu dd/mm/rrrr.

Související odkazy

Instalace

Viz /instalace

Externí odkazy

 • SIMILE Widgets - DHTML-based AJAXy widget for visualizing time-based events