Si të kontribuosh

This page is a translated version of the page How to contribute and the translation is 31% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Afrikaans • ‎Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎Basa Banyumasan • ‎Bân-lâm-gú • ‎Cymraeg • ‎Deutsch • ‎Deutsch (Sie-Form)‎ • ‎English • ‎Esperanto • ‎Hawaiʻi • ‎Ido • ‎Kreyòl ayisyen • ‎Limburgs • ‎Lëtzebuergesch • ‎Malagasy • ‎Napulitano • ‎Nederlands • ‎Oromoo • ‎Ripoarisch • ‎Scots • ‎Sunda • ‎Tagalog • ‎Taqbaylit • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎Zazaki • ‎aragonés • ‎asturianu • ‎azərbaycanca • ‎bosanski • ‎català • ‎dansk • ‎davvisámegiella • ‎español • ‎euskara • ‎français • ‎galego • ‎hrvatski • ‎interlingua • ‎isiXhosa • ‎italiano • ‎kurdî • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎norsk bokmål • ‎norsk nynorsk • ‎occitan • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎sardu • ‎shqip • ‎sicilianu • ‎slovenčina • ‎suomi • ‎svenska • ‎vèneto • ‎walon • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎башҡортса • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎тоҷикӣ • ‎українська • ‎ייִדיש • ‎עברית • ‎ئۇيغۇرچە / Uyghurche • ‎اردو • ‎العربية • ‎تۆرکجه • ‎سنڌي • ‎فارسی • ‎پښتو • ‎کوردی • ‎अङ्गिका • ‎अवधी • ‎नेपाली • ‎मराठी • ‎मैथिली • ‎हिन्दी • ‎অসমীয়া • ‎বাংলা • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎ଓଡ଼ିଆ • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎ಕನ್ನಡ • ‎മലയാളം • ‎සිංහල • ‎ไทย • ‎ဖၠုံလိက် • ‎မြန်မာဘာသာ • ‎მარგალური • ‎ქართული • ‎አማርኛ • ‎ភាសាខ្មែរ • ‎中文 • ‎文言 • ‎日本語 • ‎粵語 • ‎ꯃꯤꯇꯩ ꯂꯣꯟ • ‎한국어


Plug-in Noun project 4032.svg
Përmbajtja e të gjitha projekteve Wikimedia jepet nën liçenca falas. Shkruani kodin të hyni, të përmirësoni dhe të zgjeroni këtë hapësirë të madhe të njohurive të lira duke përdorur Web API-n e fuqishëm, i disponueshëm në të gjitha wikit e MediaWikit. Burime të tjera të hapura të të dhënash, që përfshijnë depot XML dhe SQL, janë gjithashtu të disponueshme.
Source code project 1171.svg
Our code is all free and open source. Choose a project, provide a patch, and fix a task!

Wikimedia projects use a variety of languages such as PHP and JavaScript in MediaWiki and its extensions, Lua (in Templates), CSS/LESS (in skins etc.), Objective-C, Swing and Java (in Mobile Apps and Kiwix), Python (in Pywikibot), C++ (in Huggle), or C# (in AWB).

Create bots to process content and host your tools on Toolforge. Hack on mobile apps or on desktop applications. Or help Site Reliability Engineering maintain the server configuration.
Hammer - Noun project 1306.svg
Raportoni të parin "bug"! Gjithashtu ndihmoni të përmirësoni cilësinë e projekteve tona nëpërmjet provës tuaj, provës së automatizuar provës së browser-it, integrimit të vazhduar dhe managimit të "bug"-ut.
OOjs UI icon message.svg
Si një Ambasador teknik, ndihmo Wikimedianët e tjerë me çështje teknike, pasimin e Lajmeve teknike për të informuar përdoruesit rreth asaj që do të ndikojë ata, dhe bashkoju listës së ambasadorëve për të vepruar si një urë midis zhvilluesve dhe wikit shqip.
OOjs UI icon book-ltr.svg
Shkruesit shqip mund të përmirësojnë dokumentacionin e MediaWikit, faqe të tjera mbështetëse thelbësore dhe, në fakt, çdo faqe të kësaj faqeje interneti.
OOjs UI icon language-ltr.svg
Në qoftë se jeni njohës i mirë i një gjuhe tjetër ju mund jepni kontributin për të përkthyer këtë faqe interneti dhe softuerin MediaWiki.
OOjs UI icon speechBubbles-ltr.svg
Ndihmoni përdoruesit dhe zhvilluesit që kërkojnë përgjigje në tavolinën e ndihmës ose komunikimin e MediaWikit dhe kanalet e medias sociale.
Vitruvian Man Noun project 6674.svg
Help apply the Wikimedia design principles in projects looking for UX feedback.
Community Noun project 2280.svg
Takoni komunitetin në internet ose në vendtakim.

More helpful information

Communication

There are several ways you can get into contact with the Wikimedia community.

Editing and discussing in MediaWiki

If you have not used MediaWiki before: