Jak wnieść wkład

This page is a translated version of the page How to contribute and the translation is 98% complete.


Treść wszystkich projektów Wikimedia jest wydawana na wolnych licencjach. Napisz kod, aby uzyskać dostęp, zmienić i przemierzać morze darmowej wiedzy. Przejdź samouczek, aby zacząć pracę z API, dostępnego na wszystkich wiki MediaWiki, oraz z innych API do treści i Wikidata. Dostępne są też inne źródła otwartych danych, włączając w to zrzuty XML i SQL.
Cały nasz kod jest darmowy i otwarty. Wybierz projekt, dostarcz poprawkę, rozwiąż zadanie!

Projekty Wikimedia używają różnych języków programowania, takich jak PHP i JavaScript w MediaWiki i jego rozszerzeniach, Lua (w szablonach), CSS/LESS (w skórkach itp.), Objective-C, Swing i Java (w aplikacjach mobilnych oraz Kiwix), Python (w Pywikibot), C++ (w Huggle), lub C# (w AWB). Twórz boty, aby przetwarzać zawartość i hostuj swoje narzędzia na Toolforge. Kombinuj z aplikacjami mobilnymi lub aplikacjami na komputery stacjonarne. Możesz też pomóc Site Reliability Engineering zarządzać konfiguracją serwera.

Learn more at New Developers/Introduction to the Wikimedia Technical Ecosystem .
Testowanie
Możesz pomóc udoskonalać jakość naszych projektów poprzez zautomatyzowane testy jednostkowe PHPUnit, testy przeglądarkowe Selenium oraz ciągłą integrację. Zgłoś pierwszy znaleziony błąd w oprogramowaniu lub pomóż w pracy nad już zgłoszonymi.
Jako ambasador techniczny, pomagaj innym Wikimedianom z zagadnieniami technicznymi, rozsyłaj Tech Newsy by informować użytkowników o nowościach, które są dla nich ważne. Dołącz do grupy ambasadorów listy mailingowej ambasadorów, aby łączyć deweloperów z twoją macierzystą wiki.
Osoby posługujące się językiem angielskim mogą udoskonalać dokumentację MediaWiki, inne niezbędne stron pomocy i oczywiście każdą stronę tej witryny.
Jeżeli jesteś biegły w języku innym niż angielski, możesz spróbować swoich sił w tłumaczeniu tej strony oraz oprogramowania MediaWiki.
Pomagaj użytkownikom i programistom w uzyskiwaniu odpowiedzi na pytania na forum pomocy lub na kanałach komunikacyjnych i serwisach społecznościowych MediaWiki.
Pomóż stosować zasady projektowania Wikimedia w projektach oczekujących na opinię UX.
Poznaj innych członków społeczności w internecie lub osobiście.
Poradniki i przewodniki po technologiach MediaWiki i Wikimedia

Więcej przydatnych informacji

Komunikacja

  • Istnieje kilka sposobów na nawiązanie kontaktu ze społecznością Wikimedia

Możesz także śledzić i udostępniać wiadomości Wikimedia na swojej sieci społecznej. Możesz również zasubskrybować Wiadomości techniczne, aby otrzymywać cotygodniowe podsumowanie na stronie dyskusji użytkownika dotyczącej ostatnich zmian w oprogramowaniu, bez technicznego żargonu.

Edytowanie i dyskusje w MediaWiki

Jeśli nie korzystałeś wcześniej z MediaWiki:

Możesz edytować twoja publiczna strona użytkownika. Przedstaw się. Możesz użyć szablonu User Info. Dowiedz się więcej, czytając instrukcje Wikipedii.

Możesz omówić zawartość każdej strony na odpowiedniej stronie dyskusji. Możesz komunikować się z użytkownikami, dodając wiadomość publiczną na swoich stronach dyskusji. Dowiedz się więcej w Help:Strony dyskusji .