Help:Sayfa taşıma

This page is a translated version of the page Help:Moving a page and the translation is 76% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın.
PD

Bir sayfayı taşımak (yeniden adlandırmak), ona başka bir ad vermek anlamına gelir. Bu, en üstteki sekme "Daha fazla" öğesinin "taşı" eylemi kullanılarak yapılır. Oturum açmadıysanız sekme görünmez. Ardından yeni adı girin ve "Sayfayı taşı" düğmesini tıklayın. Normalde "İlişkili tartışma sayfasını taşı" seçeneğini işaretli bırakmak istersiniz.

"A" sayfasını yeni başlık "B"'ye taşımak için şunları izleyin:

  • Sayfanın başlığını "A"'dan "B"'ye taşıyın.
  • "A" sayfasının sayfa geçmişi "B"'ye aktarılır.

" Yeni sayfa "B"'ye bir yönlendirme sayfası "A" yönlendirmesi oluşur.

İkinci nokta önemlidir. "Taşı" özelliğini kullanarak, çoğu durumda tercih edilen düzenleme geçmişini de taşıyabilirsiniz. Düzenleme geçmişi, kullanıcıların sayfanın içeriğinin nasıl oluşturulduğunu ve kimlerin neye katkıda bulunduğunu görmesini sağlar. İçeriği kopyalayıp yapıştırarak (taşıma özelliğini kullanmadan) taşırsanız, bunu gerçekleştiremezsiniz (ayrıca Help:Değişiklikleri izleme sayfasına bakın).

Taşıma işlemi bir yönlendirme arkasında kaldığında (Help:Redirects sayfasına bakın), çift yönlendirme, yani "A" ya yönlendiren sayfalar dışında herhangi bir bozuk bağlantıya neden olmamalıdır kendini yönlendir. Yönlendirmeye bağlanan sayfaları veya diğer yönlendirmeleri avlamak ve metinlerini doğrudan yeni başlığa bağlanmak üzere değiştirmek isteyebilirsiniz. Araçlar içindeki (kenar çubuğunun altındaki) bağlantı yoluyla kullanılabilen "Sayfaya bağlantılar" özelliği, bunu yaparken kullanışlıdır.

Taşımayı geri al

Hemen hemen tüm viki düzenlemelerinde olduğu gibi, bir taşıma işlemi tersine çevrilebilir (herhangi bir kullanıcı tarafından). Bir taşıma işlemini tersine çevirmek için sayfayı geri taşımanız yeterlidir; "B" sayfasını tekrar "A" ya taşıyın.

"B" sayfa başlığı, "B" ile "A" arasındaki yönlendirmeler olarak geride bırakılacaktır. Herhangi bir kullanıcı yönlendirmeyi kaldırabilir ve sayfanın silinmesini önerebilir. Ancak son silme işlemi için hizmetli ayrıcalıkları gerekir (Help:Silme ve silmeyi geri alma sayfasına bakın).

Yönlendirme oluşturmadan bir sayfayı taşıma

 
İlgili seçenek vurgulanır

suppressredirect kullanıcı hakkına sahip kullanıcılar isteğe bağlı olarak bir yönlendirme oluşturmadan sayfayı taşıyabilir. Bu özellikle bir hareketi geri alırken kullanışlıdır.

Sağ etkinleştirildiğinde, bir sayfayı taşıması gerektiğinde ek bir onay kutusu görünür (sağdaki resme bakın).

URL parameters

These query strings can be added to the URL of Special:MovePage in order to fill out fields and check boxes in advance.

Parameter Meaning
wpOldTitleNs=n Namespace number of existing page
wpOldTitle= Title of existing page
wpNewTitleNs=n Target namespace number
wpNewTitle= Target page title
wpMovetalk=1 Move talk page, if one exists.
wpReason= Text for reason field
wpWatch=1 Watch source and target pages

Toplu yeniden adlandırma / taşıma

MediaWiki, sayfa taşıma işlemleri için toplu işlem gerçekleştirecek özel bir sayfa sunmaz. Durumunuza bağlı olarak alternatifler olabilir:

Alt sayfaları taşıma

move-subpages kullanıcı hakkına sahip olan kullanıcılar isteğe bağlı olarak sayfanın (100'e kadar) alt sayfaları "ağaç" yapısını koruyarak taşıyabilir. Başlıkta taşımak istediğiniz kök sayfayı belirtirseniz (move-subpages/Bir sayfa sayfasını ziyaret ederek), özel sayfa o kök sayfanın alt sayfalarını görüntüler.

Ayrıca bakınız