Presun stránky

This page is a translated version of the page Help:Moving a page and the translation is 42% complete.
PD Poznámka: Úpravou tejto stránky súhlasíte s uvolnením vášho príspevku pod licenciou CC0. Viac informacií sa dozviete na stránke Public Domain Help Pages.
PD

Presun (premenovanie) stránky znamená dať jej iné meno. To sa deje pomocou akcie „presunúť“ na karta „Viac“ v hornej časti. Ak nie ste prihlásení, karta nie je viditeľná. Potom jednoducho zadajte nový názov a kliknite na „Presunúť stránku“. Normally you would want to leave the "Presunúť aj príslušnú diskusnú stránku, ak sa dá." option ticked.

Ak presúvate stránku "A" pod nový názov "B", vykoná sa nasledovné:

  • Vytvorí sa nová stránka "B", s obsahom zo stránky "A"
  • Obsah stránky "A" sa nahradí Presmerovaním na "B".
  • Celá história úprav stránky "A" sa presunie pod záložku história stránky "B".

Tretí bod je dôležitý. Použitím funkcie „Presunúť“ tiež presuniete históriu úprav, čo je vo väčšine prípadov žiaduce. História úprav umožňuje ľuďom vidieť, ako sa obsah stránky vytváral a kto čím prispel. Ak presuniete obsah kopírovaním a vložením (bez použitia funkcie 'Presunúť'), toto nedosiahnete (viď. tiež Sledovanie zmien ).

Keď operácia presunu zanechá presmerovanie (pozri Pomoc:Presmerovania ), nemalo by to mať za následok nefunkčné odkazy okrem možnosti dvojitého presmerovania - teda stránok presmerovaných na „A“, ktoré sa stane presmerovať sám. You might want to hunt down pages or other redirects which link in to the redirect, and change their text to link directly to the new title. The "Odkazy na túto stránku" feature, which can be used through the link in the Nástroje (at bottom of the sidebar) is useful when doing this.

Vrátenie presunu

Tak, ako všetky úpravy na wiki, aj operácia presunu môže byť vrátená naspäť (a to ktorýmkoľvek užívateľom). Stačí na to jednoducho presunúť stránku naspäť, tzn. presunúť stránku "B" naspäť do "A".

Stránka s názvom "B" zostane existovať a bude obsahovať len presmerovanie z "B" to "A". Ktorýkoľvek užívateľ môže presmerovanie vymazať a navrhnúť stránku na zmazanie. Samotné vymazanie stránky si však vyžiada oprávnenia sysop-a (viď. Help:Deletion and undeletion ).

Moving a page without creating a redirect

 
Relevant option highlighted

Users with the suppressredirect user right can optionally move a page without creating a redirect. This is particularly useful when undoing a move.

When the right is enabled, one additional check box will appear when one needs to move a page (see picture at right).

URL parameters

These query strings can be added to the URL of Special:MovePage in order to fill out fields and check boxes in advance.

Parameter Meaning
wpOldTitleNs=n Namespace number of existing page
wpOldTitle= Title of existing page
wpNewTitleNs=n Target namespace number
wpNewTitle= Target page title
wpMovetalk=1 Move talk page, if one exists.
wpReason= Text for reason field
wpWatch=1 Watch source and target pages

Mass renaming / moving

MediaWiki does not offer a special page with which to perform a batch operation for page moves. There may be alternatives, depending on your situation:

Moving subpages

Users with the move-subpages user right can optionally move subpages of a page (up to 100), preserving its "tree" structure. If you specify the root page you want to move in the title (by visiting Special:MovePage/Some page), the special page displays the subpages of that root page.

See also