Görsel Düzenleyici/Portal

This page is a translated version of the page VisualEditor/Portal and the translation is 100% complete.

Görsel Düzenleyici portalına hoş geldiniz. Görsel Düzenleyici (VE), Vikipedi'de değişiklik yapmanın Wikimedia Vakfı tarafından tasarlanmış en iyi yoludur. İnsanların wiki biçimlendirmesini öğrenmek zorunda kalmadan düzenlemelerini sağlar. İnsanların Vikipedi'ye katkıda bulunmasına yardımcı olacağını umuyoruz.

Help:Görsel Düzenleyici/Kullanıcı kılavuzu okuyun.
Nasıl bağlantı kuracağınızı, resim ekleyip taşıyacağınızı, alıntılar oluşturabileceğinizi, şablon ekleyebileceğinizi, tablolar düzenleyebileceğinizi ve daha fazlasını öğrenin. Lütfen web tarayıcınızı, bilgisayar işletim sisteminizi ve Wikipedia arayüzünü (genellikle Vektör, bazen Monobook) ekleyin.

Görsel Düzenleyici hakkında

Görsel Düzenleyici, Vikipedi'yi düzenlemenin "görsel" bir yoludur. Vikipedi'yi düzenlemek, tarihsel olarak, bir sayfada küçük değişiklikler yapmak için bile oldukça karmaşık bir biçimlendirme dili olan wiki biçimlendirmesini öğrenmelerini gerektirmiştir. 2001'de bu kabul edilebilirdi; 2015 yılında, katılımcıları uzaklaştırıyor. Umarız, Görsel Düzenleyici'nin mevcut katılımcılara faydalı olacağını ve yeni kullanıcıları daha iyi karşılayacağını umarız.

Görsel Düzenleyici, 2012'nin ortalarından bu yana MediaWiki.org'da ve Aralık 2012'den beri İngilizce dilinde Vikipedie'de, Nisan 2013'ten bu yana 14 dilde ve hemen hemen bütün diğer diller Haziran 2013’ün başından beri. Temmuz 2015’ten itibaren varsayılan olarak Vikipedi’lerin %75’inden daha fazla oturum açmış ve çıkış yapmış editörlere sunuluyordu. 2015 yılının sonlarında varsayılan olarak kalan dillerin çoğunda varsayılan olarak kullanılabilir olmasını bekliyoruz. Kasım 2014'ün sonundan bu yana, Vikisözlük ve Vikikaynak hariç tüm WMF wikilerinde Beta Özelliği bir katılım olarak da mevcut.

WMF vikilerine odaklanan bir çok dilli bülteni yayımlıyoruz.

Görsel Düzenleyici kullanımı

 
Using the visual editor to increase the indentation of a bulleted list.

Düzenlemek için Görsel Düzenleyici kullanmakla ilgileniyorsanız, rehber yapmak için ve ayrıca ortak klavye kısayollarının listesi vardır.

VisualEditor'un bazı güncel hataları ve sınırlamaları vardır. Bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen geri bildirim sayfasında bildirin ve tereddüt etmeyin. Mevcut kısıtlamalar şunları içerir:

  • Yüklemesi yavaş — Uzun, karmaşık sayfaların Görsel Düzenleyici'ye yüklenmesi biraz zaman alacaktır. Gelecekte, yazılım çok daha hızlı olacak ve daha büyük sayfaların yüklenmesine izin verecektir.
  • Eksik düzenleme - Karmaşık biçimlendirmenin bazı öğeleri, içeriğini görüntülemenizi ve düzenlemenizi sağlar, ancak kullanıcıların yapılarını düzenlemelerine veya tanım listeleri gibi yeni girdiler eklemelerine izin vermez. Bu alana özellik eklemek önceliklerimizden biridir.
  • Çoğu içerik sayfası, sayfaları tartışma — Görsel Düzenleyici yalnızca bazı ad alanları için etkindir. Çoğu Vikipediler'de Görsel Düzenleyici makalelerde, Kullanıcı:, Dosya:, Yardım: ve Kategori: sayfalarda kullanılabilir. Görsel Düzenleyici şu anda Vikipedi'de mevcut değil: sayfalar veya tartışma sayfaları.

Sayfayı kaydetmeden önce kullanıcıların "Değişikliklerinizi gözden geçirin" ve karşılaştıkları herhangi bir sorunu bildirim tavsiye etmelerini öneririz.

Nasıl yardım edilir

Görsel Düzenleyici'nin olabildiğince iyi olması için yardıma ihtiyacımız olan çok şey var. Açıkçası, büyük bir alan yazılımı kullanıyor, hataları bulmak ve rapor edinme, fakat başka birçok görev de var. Bunlar şunları içerir:

  • Yardım sayfaları güncelleme — Tüm projelerimizde, yeni kullanıcıların katkıda bulunmasını kolaylaştıracak yardım sayfaları bulunur. Ne yazık ki, hepsi biçimlendirme düzenleyicisi etrafında inşa edilmiştir ve Görsel Düzenleyici geliştikçe ekran görüntüleri ve öğreticilerin tümü güncelliğini yitirecektir. İnsanların Görsel Düzenleyiciyi kullanma eğitimimize dayanarak yardım sayfalarını güncelleyebilmeleri çok yararlı olurdu.
  • Şablonlara TemplateData ekleme — Görsel Düzenleyici, yardım sayfamızda daha ayrıntılı olarak açıklanan güzel bir şablon düzenleyiciye sahiptir. Vikipedi'de kullanıp kullanmadığınızı göreceğiniz gibi, bazı şablonlarda kullanımı kolaylaştıran adlandırılmış parametreler ve güzel açıklamalar vardır. Diğerleri yapmaz. Bunun nedeni, bu özelliğin çalışması için şablonların "TemplateData"ya ihtiyaç duymasıdır. TemplateData eklemekle ilgileniyorsanız, bunu yapmak için bir kılavuz ile birlikte eklenecek en önemli şablonların listesi var.
  • Topluluğunuza yardım edin — Görsel düzenleyiciyle düzenleme deneyimini optimize etmek için yerel topluluğunuza yardımcı olmanın yararlı yollarının listesine bakın.
  • Yeni kullanıcılara yardım edin — Görsel Düzenleyici lansmanı başarılı olursa, alıştığımızdan çok daha fazla yeni kullanıcımız olacak ve düzenleme daha kolay olsa da, toplulukla nasıl etkileşim kuracağımızı bulmak yine de zor olacak. Bu yeni gelenlerin Vikipedi'ye alışmalarına yardımcı olmak için lütfen yardım masasında veya IRC yardım kanalında biraz zaman geçirin.

Ayrıca bakınız