ویرایشگر دیداری/درگاه

This page is a translated version of the page VisualEditor/Portal and the translation is 76% complete.
Outdated translations are marked like this.

به درگاه ویرایشگر دیداری خوش آمدید. ویرایشگر دیداری روش تازه‌ای برای ویرایش در ویکی‌پدیا است که توسط بنیاد ویکی‌مدیا توسعه داده شده‌است و به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به دانستن نشانه‌گذاری ویکی، آنرا ویرایش کنند. امیدواریم که این روش به کاربران کمک کند تا در ویکی‌پدیا مشارکت کنند.

Help:ویرایشگر دیداری/آموزش کاربر را مطالعه‌کنید.
چگونگی افزودن پیوند، افزودن یا حذف کردن تصویر، ساختن ارجاع، افزودن الگو، ویرایش جدول و موارد دیگر را بیاموزید. لطفاً «مرورگر وب، سیستم عامل رایانه و پوستهٔ ویکی‌پدیای خود» (معمولاً وکتور یا مونوبوک) را مد نظر قراردهید.

دربارهٔ ویرایشگر دیداری

ویرایشگر دیداری یک روش تصویری برای ویرایش ویکی‌پدیا است. در گذشته، همواره ویرایش در ویکی‌پدیا، حتی ایجاد تغییرات کوچک در یک صفحه، نیازمند آموختن نشانه‌گذاری ویکی، که زبانی نسبتاً پیچیده است، بوده‌است. در سال ۲۰۰۱ این روش پذیرفتنی بود؛ ولی در سال ۲۰۱۵ باعث فراری‌دادن مشارکت کنندگان می‌شود. امیدواریم که ویرایشگر دیداری برای مشارکت کنندگان کنونی مفید باشد و بیشتر مورد استقبال کاربران تازه قرار گیرد.

نسخهٔ «آلفا» یا همان نسخهٔ مقدماتی ویرایشگر دیداری از اواسط سال ۲۰۱۲ میلادی بر روی Mediawiki.org منتشر شد و از دسامبر ۲۰۱۲ میلادی بر روی ویکی‌پدیای انگلیسی فعال گردید و از آوریل ۲۰۱۳ میلادی بر ۱۴ ویکی‌پدیای دیگر و از آغاز ژوئن ۲۰۱۳ میلادی تقریباً بر روی همهٔ ویکی‌پدیاها اجرا شد.‍ از ژوئیه ۲۰۱۵ میلادی، ویرایشگر دیداری برای همهٔ ویرایشگران (اعم از آی‌پی و کاربر) در ۷۵٪ ویکی‌پدیاها به‌صورت پیش‌فرض در دسترس است. انتظار داریم که تا اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی، ویرایشگر دیداری را به‌صورت پیش‌فرض برای اکثر زبان‌های باقی‌مانده فعال کنیم. همچنین از اواخر نوامبر ۲۰۱۴ میلادی، ویرایشگر دیداری به‌صورت ویژگی بتا برای همهٔ ویکی‌های بنیاد ویکی‌مدیا به‌جز ویکی‌واژه و ویکی‌منبع راه‌اندازی شد.

ما بروزرسانی‌های منظمی در Mediawiki.org و خبرنامه‌های چندزبانه منتشر کرده‌ایم که بر ویکی‌های بنیاد ویکی‌مدیا متمرکز بود.

استفاده از ویرایشگر دیداری

 
Using the visual editor to increase the indentation of a bulleted list.

اگر علاقه‌مند به استفاده از ویرایشگر دیداری برای ویرایش هستید، ما یک راهنمای انجام کار و همچنین فهرستی از کلیدهای میان‌بُر پرکاربرد داریم.

در حال حاضر، ویرایشگر دیداری تعدادی باگ و محدودیت دارد. اگر با مشکلی روبه‌رو شدید، لطفاً برای طرح آن در صفحهٔ بازخوردها درنگ مکنید. محدودیت‌های کنونی شامل موارد زیر است:

  • بارگذاری آهسته— بارگذاری صفحات پیچیده در ویرایشگر دیداری زمان زیادی طول می‌کشد. در آینده، این ابزار سریع‌تر خواهد بود و بارگذاری صفحات بزرگ‌تر را امکان‌پذیر می‌کند.

ویراستن ناتمام — برخی از

  • بیشترِ صفحات محتوایی، نه صفحات بحث — ویرایشگر دیداری فقط برای چند فضای نام فعال شده‌است. در بیشترِ ویکی‌پدیاها، ویرایشگر دیداری می‌تواند در فضای نام مقالات، فضای کاربری، فضای پرونده، صفحات راهنما و رده مورد استفاده قرار گیرد. ویرایشگر دیداری در حال حاضر برای فضای ویکی‌پدیا و صفحات بحث کاربر و بحث مقاله در دسترس نیست.

پیشنهاد می‌کنیم که کاربران پیش از ذخیرهٔ صفحه، بر "تغییراتتان را بازبینی کنید" کلیک کنند و هرگونه مشکلی که با آن مواجه شده‌اند را گزارش کنند.

چگونه می‌توان کمک کرد

برای آنکه ویرایشگر دیداری بهبود پیدا کند، برای انجام بسیاری از کارها به کمک نیاز داریم. بدیهی‌ست که یکی از بزرگترین قسمت‌ها، استفاده از نرم‌افزار و یافتن باگ‌ها و گزارش آن‌هاست؛ اما همچنان کارهای بسیاری می‌توان انجام شد که موارد زیر از آن جمله‌اند:

  • به‌روزرسانی صفحات راهنما — همهٔ پروژه‌های ما دارای صفحات راهنما هستند که کمک می‌کند تا مشارکت برای کاربران تازه‌وارد، آسان شود. متأسفانه این صفحات با توجه به ویرایشگر نشانه‌گذار ساخته شده‌اند و با رشد ویرایشگر دیداری، تصویرها و راهنماهای این صفحات منسوخ خواهند شد. به‌روزرسانی این صفحات برای تطبیق با راهنمای استفاده از ویرایشگر دیداری بسیار مفید خواهد بود.
  • Adding TemplateData to templates — VisualEditor features a nice template editor, which is described in more detail on our help page. As you'll see if you use it on Wikipedia, some templates have named parameters and nice descriptions that make it easy to use. Others do not. This is because templates need "TemplateData" before this feature will work. If you're interested in adding TemplateData, we have a guide to doing so, along with a list of the most important templates to add it to.
  • به کاربران جدید کمک کنید— اگر ویرایشگر دیداری با موفقیت به راه بیافتد،‌ کاربران جدید بسیار زیادی خواهیم داشت. این امر ممکن است ویرایش را آسان‌تر کند اما سر در آوردن از روش ارتباط با جامعه کاربران همچنان سخت خواهد بود. لطفاً برای کمک به جاافتادن این تازه‌واردان در ویکی‌پدیا، در میز کمک یا کانال آی‌آر‌سی وقت بگذارید.

جستارهای وابسته