Vizuální editor/Portál

This page is a translated version of the page VisualEditor/Portal and the translation is 100% complete.

Vítejte na portálu Vizuálního editoru. Vizuální editor (VE) je nástroj pro editaci Wikipedie, který vyvíjí nadace Wikimedia Foundation. Vizuální editor umožňuje editovat bez nutnosti učit se wikijazyk. Doufáme, že pomůže povzbudit lidi k tomu, aby do Wikipedie přispívali.

Čtěte: Nápověda:VisualEditor/Uživatelská příručka .
Dozvíte se, jak vyrábět odkazy, přidávat nebo přesouvat obrázky, tvořit citace, vkládat šablony, editovat tabulky a mnoho dalšího. Uveďte prosím svůj webový prohlížeč, operační systém počítače a používaný vzhled Wikipedie (většinou Vektor, někdy Monobook).

O Vizuálním editoru

Vizuální editor je "názorným" způsobem editace Wikipedie. Editování Wikipedie doposud od člověka vyžadovalo naučit se wikijazyk. Poměrně složitý značkovací jazyk. Dokonce i jen kvůli nepatrným změnám v nějakém článku. V roce 2001 to byl přijatelný požadavek. V roce 2013 to však již přispěvatele odrazuje. Doufáme, že Vizuální editor bude užitečný pro stávající přispěvatele a přívětivější pro uživatele nové.

Vizuální editor je dostupný jako volitelný v „alfaverzi“ na MediaWiki.org od půlky roku 2012, na anglické Wikipedii od prosince 2012, ve 14 dalších jazycích od dubna 2013 a téměř všech dalších jazycích od začátku června 2013. V červenci 2015 byl implicitně zapnutý přihlášeným i nepřihlášeným uživatelům na více než 75 % Wikipedií. Předpokládáme, že pro většinu zbývajících jazyků bude k dispozici ke konci roku 2015. Od konce listopadu 2014 je také dostupný jako volitelná betafunkce na všech wiki WMF s výjimkou Wikislovníku a Wikizdrojů.

Vydáváme vícejazyčný zpravodaj zaměřený na wiki WMF.

Používání Vizuálního editoru

 
Using the visual editor to increase the indentation of a bulleted list.

Pokud Vás zajímá, jak Vizuální editor používat k editování, je tu uživatelská příručka a seznam běžných klávesových zkratek.

Vizuální editor má v současnosti některé chyby a omezení. Pokud na nějakou chybu narazíte, prosíme neváhejte ji ohlásit na příslušné stránce. Mezi stávající omezení patří:

  • Pomalé načítání – nějakou chvíli trvá, než se do Vizuálního editoru načtou dlouhé a složité stránky. V budoucnu bude tento software mnohem rychlejší a umožní i načítání velkých stránek.
  • Neúplné editování – Některé prvky složitého formátování se zobrazí a umožní upravovat jejich obsah, ale neumožní uživatelům upravit jejich strukturu nebo přidat nové položky – jako například seznamy definic. Rozšiřování funkcionalit v této oblasti je jednou z našich priorit.
  • Většina obsahových stránek, diskuse ne – Vizuální editor je zapnut pouze v některých jmenných prostorech. Na většině Wikipediích lze Vizuální editor používat v článcích, stránkách uživatelů, souborů, nápovědy a kategorií. Vizuální editor momentálně není dostupný pro editace projektových stránek ani na diskusních stránkách.

Kvůli těmto omezením a nevyhnutelným programovým chybám doporučujeme, aby uživatelé klikli na „Zkontrolujte si změny“ předtím, než stránku uloží a oznámili každý problém, na který narazí

Jak pomoci

Aby Vizuální editor mohl být tak dobrý, jak jen může být, potřebujeme pomoci s mnoha věcmi. Samozřejmě, jednou velkou oblastí je používání softwaru, nacházení chyb a jejich oznamování, ale jsou tu také mnohé další úkoly. Ty zahrnují:

  • Aktualizace nápovědy – všechny naše projekty mají své stránky nápovědy usnadňující novým uživatelům přispívání. Bohužel jsou všechny založeny na editoru wikitextu a v průběhu vývoje Vizuálního editoru se náhledy obrazovek a průvodci stávají zastaralými. Velmi by pomohlo, pokud by někdo mohl aktualizovat nápovědu, a to v souladu s naší stránkou pro používání Vizuálního editoru.
  • Doplňování šablon o TemplateData – Vizuální editor obsahuje zdařilý editor šablon, podrobněji popsaný v naší nápovědě. Jak sami při jeho použití na Wikipedii uvidíte, některé šablony mají pojmenované parametry a kvalitní popisky, ovšem jiné nikoliv. To je proto, že pro tuto funkčnost šablona potřebuje „TemplateData“. Pokud byste chtěli TemplateData vkládat, máme průvodce, jak to činit, spolu se seznamem nejdůležitějších šablon, do nichž je potřeba je vložit.
  • Pomoc vaší komunitě – přečtěte si seznam užitečných způsobů, jak pomoci místní komunitě ke zlepšení dojmů z editace Vizuálním editorem.
  • Pomoc novým uživatelům – pokud bude Vizuální editor úspěšný, budeme mít mnohem více nových uživatelů než doposud; avšak byť třeba bude editování snažší, naučit se spolupracovat s Wikispolečenstvím zůstane pořád těžké. Prosíme, zkuste strávit nějaký čas na helpdesku nebo na nápovědním IRC kanálu, abyste pomohli těmto nováčkům přizpůsobit se Wikipedii.

Související stránky