VisualEditor/Portal

This page is a translated version of the page VisualEditor/Portal and the translation is 79% complete.
Outdated translations are marked like this.

Welcome to the portal for VisualEditor. VisualEditor (VE) is a new way of editing Wikipedia that is being developed by the Wikimedia Foundation. It lets people edit without having to learn wiki markup. We hope it will help people contribute to Wikipedia.

Przeczytaj Pomoc:VisualEditor/Instrukcja .
Sprawdź jak wstawiać linki, dodawać i przenosić ilustracje, tworzyć przypisy, wstawiać szablony, edytować tabele. Więcej informacji o edycji. Prosimy o dołączenie informacje o swojej przeglądarce, systemie operacyjnym, oraz używanej skórce Wikipedii (zazwyczaj jest to skórka Vector, czasami Monobook).

O VisualEditorze

VisualEditor to "wizualny" sposób edytowania Wikipedii. Poprzednio edytowanie Wikipedii wymagało od użytkowników nauki znaczników wiki, dość skomplikowanego języka znaczników, nawet do wprowadzania drobnych zmian na stronie. W 2001 r. Było to do zaakceptowania w 2015r. jest driving contributors away. Mamy nadzieję, że VisualEditor przyda się obecnym współpracownikom i będzie bardziej przyjazny dla nowych użytkowników..

VisualEditor był dostępny jako opcja do włączenia, w wersji "alpha" na MediaWiki.org od połowy 2012 roku i na angielskiej Wikipedii od grudnia 2012, w 14 kolejnych wersjach językowych od kwietnia 2013, oraz prawie wszystkich innych językach od początku czerwca 2013. Od czerwca 2015, jest dostępny jako domyślny dla zalogowanych i niezalogowanych edytujących na więcej niż 75% Wikipedii. Spodziewamy się, że udostępnimy go dla większości pozostałych języków pod koniec 2015 roku. Od końca listopada 2014 jest także dostępny jako dostępna dla chętnych jako funkcja eksperymentalna na wszystkich wiki WMF, z wyjątkiem Wikisłownika i Wkiźródeł.

Wydajemy regularne aktualizacje statusu na Mediawiki.org oraz wielojęzyczny newsletter, skupiający się na wiki WMF.

Używanie VisualEditora

 
Using the visual editor to increase the indentation of a bulleted list.

If you're interested in using VisualEditor for editing, we have a guide to doing so, as well as a list of common keyboard shortcuts.

VisualEditor has some current bugs and limitations. If you encounter an issue, please do not hesitate to report it on the Feedback page. Current limitations include:

  • Powolne ładowanie – ładowanie długich, skomplikowanych stron do VisualEditora zajmuje trochę czasu. W przyszłości oprogramowanie będzie szybsze i umożliwi ładowanie dłuższych stron.
  • Niedokładne edytowanie – niektóre elementy skomplikowanego formatowania wyświetlają się i można edytować ich zawartość, ale nie da się edytować ich struktury ani dodawać nowych elementów – np. tabel czy list wypunktowanych (numerowanych). Dodanie nowych funkcji w tym obszarze jest jednym z naszych priorytetów.
  • Większość stron treści, bez stron dyskusji — Edytor wizualny jest włączony tylko dla niektórych przestrzeni nazw. Na większości Wikipedii, edytor wizualny można używać w artykułach, na stronach użytkowników, opisu plików, pomocy i opisu kategorii. Edytor wizualny nie zawsze jest dostępny na stronach w przestrzeni nazw Wikipedia:, nie jest też dostępny na stronach dyskusji.

Z powodu tych ograniczeń i nieuniknionych bugów zalecamy, aby użytkownicy klikali na Review your changes przed zapisaniem zmian i zgłaszali wszelkie problemy, jakie spotkają.

Jak pomóc

Skoro VisualEditor nie jest tak dobry, jak mógłby być, jest wiele rzeczy, w których można pomóc. Oczywiście jednym dużym obszarem jest korzystanie z oprogramowania, znajdywanie bugów i zgłaszanie ich, ale jest też wiele innych spraw, np.:

  • Aktualizowanie stron pomocy – wszystkie projekty mają strony pomocy ułatwiające edytowanie nowym użytkownikom. Niestety opisują one edytowanie za pomocą zmieniania wikikodu i w miarę rozwoju VisualEditora, zrzuty ekranów oraz samouczki staną się nieaktualne. Byłoby bardzo dobrze, gdyby użytkownicy zaktualizowali strony pomocy do wersji opartych na naszej instrukcji edytowania VisualEditorem.
  • Dodawanie TemplateData do szablonów – VisualEditor zawiera wygodny edytor szablonów, opisany szerzej w instrukcji. Jak zobaczysz używając go w Wikipedii, niektóre szablony mają nazwane parametry i dokładne opisy, które ułatwiają ich użycie. Inne tego nie mają. To dlatego, że szablony wymagają TemplateData do działania edytora szablonów. Jeżeli chcesz dodawać TemplateData, mamy do tego poradnik i listę najważniejszych szablonów wymagających dopracowania.
  • Pomóż swojej społeczności — Zobacz listę sposobów na pomaganie społeczności w optymalizacji doświadczenia podczas edycji za pomocą edytora wizualnego.
  • Pomoc nowym użytkownikom – jeżeli uruchomienie VisualEditora przebiegnie pomyślnie, będziemy mieli dużo więcej nowych użytkowników, niż dotychczas. Nawet, jeśli edytowanie będzie łatwiejsze, nauka współpracy ze społecznością nadal będzie trudna. Prosimy, spędźcie trochę czasu tam, gdzie nowicjusze przychodzą z prośbami o pomoc, by pomóc im zaaklimatyzować się w Wikipedii.

Zobacz też