Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri

< Reading‎ | Web
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements and the translation is 99% complete.

Mevcut varsayılan Wikimedia görünümün (Vector) dağıtılmasından bu yana 10 yıl geçti. Son on yılda arayüz, uzantılar, gadget'lar ve kullanıcı komut dosyalarıyla zenginleştirildi. Bunların çoğu görsel olarak veya çapraz wiki olarak koordine edilmedi. Aynı zamanda web tasarımı ile birlikte okuyucu ve editörlerin beklentileri de gelişti. Bu fikirlerden bazılarını almanın ve bunları düzenli ve tutarlı bir şekilde tüm wikilerde tüm kullanıcıların varsayılan deneyimine getirmenin zamanının geldiğini düşünüyoruz.

Hedeflerimiz, Wikimedia vikilerini daha fazla yeni kullanıcı dostu hâline getirmek ve bir yandan mevcut kullanıcıların sağladığı yararı korurken diğer yandan da okuyucuların sağladığı yararı artırmak. Sitelerimize olan güvenin ve olumlu duyarlılığın arttığını ve sitelerimizin faydasını (arama ve dil değiştirme gibi ortak eylemlerin kullanımı) ölçüyoruz.

Şu anda çoğu vikide, yalnızca oturum açmış kullanıcılar bireysel olarak kaydolabilir. Seçilen wikilerde, değişikliklerimiz varsayılan olarak herkese dağıtılır ve oturum açmış kullanıcılar devre dışı bırakabilir. Geliştirmelerimiz Temmuz 2022'de tüm wikilerde varsayılan olana kadar, "erken benimseyen" wiki setini kademeli olarak artırmayı umuyoruz.

Güncellemeler

Nisan 2022: İçindekiler

Yeni içerik tablosu'nu devreye aldık. Bir sayfanın içeriğinin bağlamını elde etmeyi ve en üste kaydırmaya gerek kalmadan sayfada gezinmeyi kolaylaştırır.

Şu anda üç kullanıcı grubu tarafından kullanılabilir. İlk olarak, Vector 2022 kullanan ve pilot wikilerimizde olan herkes. İkinci ve üçüncü - oturum açmış İbranice ve Baskça Vikipedi kullanıcılarının %50'si. Önümüzdeki hafta, pilot wikilerimizin geri kalanında içindekiler tablosunu A/B testi yapacağız. Sayfanın en üstüne kaydırma ihtiyacında bir azalma olup olmadığını kontrol etmek istiyoruz.

Tüm bunlardan önce, hem okuyucular hem de editörler ile bir dizi prototip testleri hazırladık. Geri bildirime dayalı olarak özellik üzerinde nasıl çalıştığımız hakkında daha fazla bilgi için lütfen proje sayfasına bakın.

Şimdi, ikinci paragrafta belirtilen kullanıcılardan gelen geri bildirimlere dayanarak özellik üzerinde çalışıyoruz. Özellikler:

 • Daha dar ekranlarda ToC. ToC'nin şu anda gizlendiği eşiği 1000 piksele çıkardık. (Daha fazla bağlam için T306904 konusuna bakın). Bu, daha dar ekranlarda okumayı daha rahat hale getirmek içindi. Bu geçici bir düzeltme olsa da. En iyi çözümle ilgili konuşma T306660'da devam edecek. Nisan sonu/Mayıs başına kadar, burada sunulan seçenekleri tercih etme konusunda net adımlar atmayı umuyoruz.
 • 1000px - 1200px arasındaki ekranların kenar boşluklarını azaltmak için çalışmalara başlıyoruz. Bu, içindekiler tablosunu küçültecek ve metin için daha fazla alan yaratacaktır. Bunu T307004 içinde takip edeceğiz ve muhtemelen uygulamayı birkaç gün içinde hazır hale getireceğiz.

Mart 2022: Development of the Table of Contents

The results of our 3rd prototype testing showed an overwhelming support for the proposed table of contents. Based on that, the team focused on developing this feature. The new table of contents will be persistent - users will have access to it at all times. It will also make it easier to understand the context of the page. In addition to that, it will be possible to navigate to different parts of the page without having to scroll all the way back to the top. We are expecting to deploy the new table of contents to our pilot wikis in the first half of April.

Mart 2022: Page tools feedback

The team is beginning work on page tools (sometimes referred to as article tools). Our goal is to make it easier to distinguish the purpose of individual items within the sidebar. We are currently collecting feedback on our proposed prototype. We look forward to hearing your thoughts! Please go to our prototype testing page and fill out the form.

Amacımız nedir?

Bir gardırop düşünün

Şu anda arayüz…

…beklentileri karşılamıyor. …sezgisel değil ve karışık. …işin topluluk yönünü vurgulamıyor. …mobil sürümle tutarsız.

 1. Masaüstü arayüzü, modern web platformlarının yarattığı beklentilere uymuyor. Kafa karıştırıyor ve kopuk görünüyor. Dolaşım ve arayüz bağlantıları da gelişigüzel düzenlenmiş durumda.
 2. Kullanıcıların bulmak için geldikleri şeylere odaklanmasını güçleştiren bir dağınıklık söz konusu. Bu, okuyucuların içeriğe odaklanmasını zorlaştırıyor. Sezgisel olarak diller arasında geçiş yapmaları, içerik aramaları ve okuma ayarlarını yapmaları mümkün olmuyor. Yeni kullanıcıların hesap ayarlarını yapmaları, düzenleme ekranını açmaları ve bakım ile yönetim işlemleri için madde dışındaki sayfaları kullanmayı öğrenmeleri için sezgileri yeterli olmuyor.
 3. Wikimedia vikilerinin nasıl işlediğini okuyucuların çok düşük bir yüzdesi anlıyor. Birçok okuyucu, okuduğu içeriğin gönüllüler tarafından yazılarak sıklıkla güncellendiğinin ve kendilerinin de katkıda bulunmalarının mümkün olduğunun farkında değil.
 4. Masaüstü arayüzü, uygulamalar ve mobil web seçeneklerimiz arasındaki deneyim konusundaki büyük farklar, okuyucuların ürünlerimizle bağlantı kurmasını güçleştiriyor. Wikimedia sitelerinde konsept açısından bir birlikten söz etmek mümkün değil.

Değişiklikler nasıl yapılır

İlkeler

İçeriğe dokunmayız. Herhangi bir işlevselliği kaldırmayız. Vector dışındaki diğer görünümlere dokunmayız. Mevcut küçük araçlardan ilham alıyoruz. Tek adımda büyük değişiklikler yapmayız.

 1. Yalnızca arayüz üzerinde çalışıyoruz. Biçem şablonları, sayfa içerik yapısı, harita desteği veya vikilerarası şablonlar konusunda hiçbir çalışma yürütülmüyor.
 2. Değişikliklerimiz kolaylıkla fark edilebilir olsa da, kademeli bir değişim yaklaşımı benimsiyoruz ve okuyucular ile kullanıcıların aşina oldukları site hissini kaybetmesini istemiyoruz. Her özellikle ayrı olarak tartışılıyor, geliştiriliyor ve kullanıma sokuluyor.
 3. Arayüz bileşenlerin taşınması mümkün, ancak hâlihazırda varsayılan olarak kullanılan dolaşım ögeleri ve diğer işlevsellikler değişmeden kalacak.
 4. Vector dışındaki görünümler düzenlemelerin kapsamı dışında yer alıyor. Vector görünümü Eski Vector olarak sabitledik ve özelliklerimizi yeni varsayılan Vector görünümünün parçaları olarak kullanıma sokmaya başladık.
 5. Birçok vikiyi analiz ettik ve birçok yararlı küçük araç fark ettik. Bunlardan bazıları kesinlikle öne çıkarılmayı ve varsayılan deneyimin bir parçası olmayı hak ediyor.
 6. Hem geliştirmeden önce hem de dağıtımdan sonra veri topluyoruz (A/Btesti, prototip geri bildirim turları vb. aracılığıyla). Önemli ölçüde olumsuz sonuçların olması durumunda, değişikliklerimizi geri alacağız.
 7. İyileştirmelerimizi hem Vikipediler hem de kardeş projeleri barındıran ve çeşitlilik gösteren gönüllü "erken benimseyen" vikiler ile işbirliği içerisinde deneme niyetindeyiz.

Kullanıma giriş planı ve zaman çizelgesi

Geliştirmelerimizin Temmuz 2022'de tüm wikilerde varsayılan olmasını istiyoruz.

Erken benimseyen vikilerin (test vikileri) listesi 

İlk viki grubu (Yukarıdaki zaman çizelgesinde ◇ ile işaretlenmiş):

İkinci viki grubu (Yukarıdaki zaman çizelgesinde ◇◇ olarak işaretlenmiş)

Üçüncü viki grubu (Yukarıdaki zaman çizelgesinde ◇◇◇ olarak işaretlenmiş)

Fourth group of wikis:

Katılın ve İletişime Geçin

 • Bültene abone olun
 • Tek tek test et: Tercihler'de Vector (2022) seçeneğini işaretleyin. Ayrıca Küresel tercihleri kullanarak da değişikliklerimizi etkinleştirebilirsiniz.
 • Bizimle çevrimiçi toplantılara katılın: Temmuz sonuna kadar 2-3 haftada bir toplantılar düzenleyeceğiz. Geçici tarihler: , , , .
 • Tanıtın: Topluluğunuzu bilgilendirin. güncellemeler ve blog gönderileri paylaşın.
 • Hataları bildir: Bir hata bildirmek için, Phabricator'da bir görev oluşturun ve #desktop-improvements projesini ekleyin.
 • Erken benimseme: İyileştirmelerimiz 2022'nin başlarında tüm vikilerde varsayılan olana kadar. Topluluğunuzun arayüzümüzü varsayılan olarak kullanmakla ilgilenebileceğini düşünüyor musunuz? Lütfen bizimle iletişime geçin!
 • Çevir: İlgili sayfaları çevirmemize yardımcı olun:
Öncelikli çeviriler 

İLK 3

 1. Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri
 2. Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri/Sıkça sorulan sorular
 3. Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri/Özellikler

Diğer öncelikli çeviriler

 1. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Office hours announcement
 2. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Talk page intro
 3. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Features/Navigation
 4. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Header
 5. Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri/Güncellemeler
 6. Reading/Web/Desktop Improvements/Repository#posts

Tüm çevirilere doğrudan bağlantı

Eklenecek özellikler

Eksiksiz, ayrıntılı bir ürün spesifikasyonu oluşturmadık. Her özellik zaman içinde ayrı ayrı oluşturulur ve uygulanır. Kararlarımız; topluluğun geribildirimi, kullanıcı testleri ve elde edilen API verilerini temel alıyor.