Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri

< Reading‎ | Web
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements and the translation is 94% complete.
Outdated translations are marked like this.

Mevcut varsayılan Wikimedia görünümün (Vector) dağıtılmasından bu yana 10 yıl geçti. Son on yılda arayüz, uzantılar, gadget'lar ve kullanıcı komut dosyalarıyla zenginleştirildi. Bunların çoğu görsel olarak veya çapraz wiki olarak koordine edilmedi. Aynı zamanda web tasarımı ile birlikte okuyucu ve editörlerin beklentileri de gelişti. Bu fikirlerden bazılarını almanın ve bunları düzenli ve tutarlı bir şekilde tüm wikilerde tüm kullanıcıların varsayılan deneyimine getirmenin zamanının geldiğini düşünüyoruz.

Hedeflerimiz, Wikimedia vikilerini daha fazla yeni kullanıcı dostu hâline getirmek ve bir yandan mevcut kullanıcıların sağladığı yararı korurken diğer yandan da okuyucuların sağladığı yararı artırmak. Sitelerimize olan güvenin ve olumlu duyarlılığın arttığını ve sitelerimizin faydasını (arama ve dil değiştirme gibi ortak eylemlerin kullanımı) ölçüyoruz.

Şu anda çoğu vikide, yalnızca oturum açmış kullanıcılar bireysel olarak kaydolabilir. Seçilen wikilerde, değişikliklerimiz varsayılan olarak herkese dağıtılır ve oturum açmış kullanıcılar devre dışı bırakabilir. Geliştirmelerimiz Temmuz 2022'de tüm wikilerde varsayılan olana kadar, "erken benimseyen" wiki setini kademeli olarak artırmayı umuyoruz.

Güncellemeler

Aralık 2022: More deployments, full width toggle, page tools, and other updates

For the past few months, our focus has been on discussing deployments across various large wikis.

This includes English Wikipedia. Its community has agreed to have Vector 2022 as the default under some conditions. We have addressed those.

Currently, we are discussing next steps with the English Wikipedia community.

We have also been switching the skin on in the majority of Wikipedias.

Currently, there are ~300 Wikipedias with the default of Vector 2022. Last week, the skin became the default on Arabic and Greek Wikipedias.

We hope to get to all the Wikipedias by the end of February 2023.  

As a result of the feedback we've received, we've made more changes to the skin itself:

Limited width

 • We have built a preference for logged-in users which allows for the width to be set across pageviews and wikis. The preference is available in the appearance section of the preferences page ("Enable limited width mode"). It may also be set as a global preference.
 • We have built a toggle for logged-in and logged-out users. The toggle is available on every page if the monitor is 1600 pixels or wider. Selecting the toggle increases the width of the page.

Page tools

 
 • Moving the page tools to the right side of the page. This change is about grouping the page tools, and creating separation from the wiki-wide tools. This change also addresses the concern for the location of the table of contents. It makes the sidebar (left menu) shorter and thus shifts the table of contents further up in the page.
 • We hope to make the updated tools menu available by the end of December, 2022. If you want to follow the development by previewing how the feature works, add ?vectorpagetools=1 to the URL (if you're using Vector 2022 already) or ?useskin=vector-2022&vectorpagetools=1 (if you're not using Vector 2022).

Accessibility

No major concerns were found. We are tracking the suggestions for further improvements. We are also addressing potential future improvements.

The details are documented in T323634.

Sticky header

 

We have added an edit button to the sticky header to make access to editing the full page easier (without requiring scrolling to the top of the page).

 • People were more likely to complete the edits they start using the sticky header in comparison to the edits initiated using other edit buttons on the page.
 • The edits people started by clicking the edit button in the sticky header, and ultimately published, were reverted less often than those initiated using other edit buttons on the page.

Amacımız nedir?

Bir gardırop düşünün

Şu anda arayüz…

…beklentileri karşılamıyor. …sezgisel değil ve karışık. …işin topluluk yönünü vurgulamıyor. …mobil sürümle tutarsız.

 1. Masaüstü arayüzü, modern web platformlarının yarattığı beklentilere uymuyor. Kafa karıştırıyor ve kopuk görünüyor. Dolaşım ve arayüz bağlantıları da gelişigüzel düzenlenmiş durumda.
 2. Kullanıcıların bulmak için geldikleri şeylere odaklanmasını güçleştiren bir dağınıklık söz konusu. Bu, okuyucuların içeriğe odaklanmasını zorlaştırıyor. Sezgisel olarak diller arasında geçiş yapmaları, içerik aramaları ve okuma ayarlarını yapmaları mümkün olmuyor. Yeni kullanıcıların hesap ayarlarını yapmaları, düzenleme ekranını açmaları ve bakım ile yönetim işlemleri için madde dışındaki sayfaları kullanmayı öğrenmeleri için sezgileri yeterli olmuyor.
 3. Wikimedia vikilerinin nasıl işlediğini okuyucuların çok düşük bir yüzdesi anlıyor. Birçok okuyucu, okuduğu içeriğin gönüllüler tarafından yazılarak sıklıkla güncellendiğinin ve kendilerinin de katkıda bulunmalarının mümkün olduğunun farkında değil.
 4. Masaüstü arayüzü, uygulamalar ve mobil web seçeneklerimiz arasındaki deneyim konusundaki büyük farklar, okuyucuların ürünlerimizle bağlantı kurmasını güçleştiriyor. Wikimedia sitelerinde konsept açısından bir birlikten söz etmek mümkün değil.

Değişiklikler nasıl yapılır

İlkeler

İçeriğe dokunmayız. Herhangi bir işlevselliği kaldırmayız. Vector dışındaki diğer görünümlere dokunmayız. Mevcut küçük araçlardan ilham alıyoruz. Tek adımda büyük değişiklikler yapmayız.

 1. Yalnızca arayüz üzerinde çalışıyoruz. Biçem şablonları, sayfa içerik yapısı, harita desteği veya vikilerarası şablonlar konusunda hiçbir çalışma yürütülmüyor.
 2. Değişikliklerimiz kolaylıkla fark edilebilir olsa da, kademeli bir değişim yaklaşımı benimsiyoruz ve okuyucular ile kullanıcıların aşina oldukları site hissini kaybetmesini istemiyoruz. Her özellikle ayrı olarak tartışılıyor, geliştiriliyor ve kullanıma sokuluyor.
 3. Arayüz bileşenlerin taşınması mümkün, ancak hâlihazırda varsayılan olarak kullanılan dolaşım ögeleri ve diğer işlevsellikler değişmeden kalacak.
 4. Vector dışındaki görünümler düzenlemelerin kapsamı dışında yer alıyor. Vector görünümü Eski Vector olarak sabitledik ve özelliklerimizi yeni varsayılan Vector görünümünün parçaları olarak kullanıma sokmaya başladık.
 5. Birçok vikiyi analiz ettik ve birçok yararlı küçük araç fark ettik. Bunlardan bazıları kesinlikle öne çıkarılmayı ve varsayılan deneyimin bir parçası olmayı hak ediyor.
 6. Hem geliştirmeden önce hem de dağıtımdan sonra veri topluyoruz (A/Btesti, prototip geri bildirim turları vb. aracılığıyla). Önemli ölçüde olumsuz sonuçların olması durumunda, değişikliklerimizi geri alacağız.
 7. İyileştirmelerimizi hem Vikipediler hem de kardeş projeleri barındıran ve çeşitlilik gösteren gönüllü "erken benimseyen" vikiler ile işbirliği içerisinde deneme niyetindeyiz.


Kullanıma giriş planı ve zaman çizelgesi

Ağustos/Eylül 2022'de geliştirmelerimizin tüm vikilerde varsayılan olmasını istiyoruz.

Month and week Community relations
Discussions with the English Wikipedia community Meetings with communities
Wikimania workshop
Meetings with communities
17
24 Deployment on the smallest Wikipedias
7
14 Discussions with the Arabic, Greek, Hindi, Norwegian, and Swedish Wikipedia communities Full-width toggle
21 No technical changes; meeting with the Spanish-language communities
28 Meeting with the Polish Wikipedia community
5 Deployments on some/all of the above Wikipedias
12
19,
26
No technical changes
5 Discussion with 5 other communities, most likely: Czech, Chinese, Finnish, Hungarian Wikipedia, and English Wiktionary
12

Erken benimseyen vikilerin (test vikileri) listesi 

İlk viki grubu (Yukarıdaki zaman çizelgesinde ※ ile işaretlenmiş):

İkinci viki grubu (Yukarıdaki zaman çizelgesinde † olarak işaretlenmiş)

Üçüncü viki grubu (Yukarıdaki zaman çizelgesinde ‡ olarak işaretlenmiş)

Dördüncü viki grubu (yukarıdaki zaman çizelgesinde § olarak işaretlenmiştir):

İlk küçük viki grubu 

Katılın ve İletişime Geçin

 • Çevir: İlgili sayfaları çevirmemize yardımcı olun:
Öncelikli çeviriler 

İLK 3

 1. Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri
 2. Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri/Sıkça sorulan sorular
 3. Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri/Özellikler

Diğer öncelikli çeviriler

 1. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Office hours announcement
 2. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Talk page intro
 3. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Features/Navigation
 4. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Header
 5. Okuma/Web/Masaüstü İyileştirmeleri/Güncellemeler
 6. Reading/Web/Desktop Improvements/Repository#posts

Tüm çevirilere doğrudan bağlantı

Eklenecek özellikler

Eksiksiz, ayrıntılı bir ürün spesifikasyonu oluşturmadık. Her özellik zaman içinde ayrı ayrı oluşturulur ve uygulanır. Kararlarımız; topluluğun geribildirimi, kullanıcı testleri ve elde edilen API verilerini temel alıyor.