مطالعه/وب/بهبودهای نسخه دسکتاپ

< Reading‎ | Web
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements and the translation is 99% complete.
Outdated translations are marked like this.

از زمان استقرار پوستهٔ پیش‌فرض کنونی ویکی‌مدیا (وکتور) ۱۰ سال می‌گذرد. در طول دههٔ گذشته رابط کاربری با کمک افزونه‌ها، ابزارها و اسکریپت‌های کاربری غنی شده‌است. بیشتر این‌ها از نظر بصری یا میان‌ویکیایی دارای هماهنگی نبوده‌اند. همزمان، طراحی وب و انتظارات مخاطبان و ویرایشگران نیز دستخوش دگرگونی شده‌است. ما معتقدیم که وقت آن رسیده تا برخی از این ایده‌ها را گرفته و آن‌ها را به‌شیوه‌ای منظم و استوار به‌شکل تجربهٔ پیش‌فرضی برای تمامی کاربران در تمامی ویکی‌ها درآوریم. تیم وب مخاطبان در طول چندین دورهٔ سه‌ماههٔ آینده بر پایه پژوهش و ابزارهای موجود بر روی بهبودهایی برای تجربهٔ دسکتاب مطالعه کرده و این بهبودها را اعمال خواهد کرد.

هدف ما این است که ویکی‌های ویکی‌مدیا را دوستانه‌تر کنیم و سودمندی آن برای مخاطبان را افزایش داده و سودمندی آن برای ویرایشگران موجود را حفظ کنیم. ما میزان افزایش اعتماد و تمایلات مثبت نسبت به وبگاه‌های خود و سودمندی این وبگاه‌ها (کاربرد عمل‌های معمول مانند جستجو و تغییر زبان) را اندازه‌گیری می‌کنیم.

در حال حاضر، در بیشتر ویکی‌ها تنها کاربرانی که به سامانه وارد شده‌باشند می‌توانند به‌طور فردی به مشارکت بپردازند. در ویکی‌های منتخب، تغییرات ما به‌طور پیش‌فرض برای همگان مستقر خواهند شد و کاربران وارد شده به سامانه قادر به انصراف هستند. ما امیدواریم که تا زمان تبدیل بهبودهای ما به یکی ویژگی پیش‌فرض در تمام ویکی‌ها در سال ۲۰۲۱، به‌تدریج تعداد ویکی‌های زودپذیرنده افزایش یابد.

به‌روزرسانی‌ها

اوت ۲۰۲۱: منوی پیوندهای کاربر

منوی کاربر برای همه کاربرانی که از بهبودهای دسکتاپ استفاده می‌کنند در دسترس است. این منو، پیدا کردن ابزارهای شخصی را برای ویرایشگران و خوانندگان راحت‌تر می‌کند. این ابزارها عبارتند از: صفحه کاربری و بحث کاربری، فهرست پی‌گیری‌ها و ... همچنین باعث انسجام بهتر بالای صفحات می‌شود.

ما در حال بررسی هستیم که این تغییرات چه تاثیری بر تعداد کلیک روی این پیوندها می‌گذارد. ما بر بر اساس نتایج بر روی بهبود منو تصمیم خواهیم گرفت. علاوه بر این، داوطلبان در مورد موقعیت پیوند فهرست پی‌گیری‌ها اظهار نظر کرده‌اند. ما در حال فعالیت بر روی آن هستیم. جزئیات آن در این صفحه در دسترس است.

ژوئیه ۲۰۲۱: قابلیت تغییر زبان جدید

 
Changes to language switching capabilities on the vector skin

طی چند ماه گذشته، این گروه روی بهبود قابلیت تغییر زبان تمرکز کرده است. پیش‌تر پیوندهای زبان در پایین نوار کناری قرار داشت و یافتن آن برای خوانندگان و ویراستاران جدید دشوار بود. ما تغییری ایجاد کردیم که اجازه می‌دهد قابلیت تغییر زبان در بالای صفحه از طریق یک دکمه ظاهر شود. ما این قابلیت را بر اساس ورودی ویراستاران و خوانندگان نمونه اولیه و سایر آزمایش‌های کاربر ایجاد کرده‌ایم.

این قابلیت در ژوئن ۲۰۲۱ بر روی نیمی از کاربران وارد شده به سامانه اعمال شده است تا امکان انجام آزمایش A/B را فراهم کند و بتوان میزان استفاده را با مکان قبلی مقایسه کرد. در حال حاضر، آزمایش A/B به پایان رسیده است و همه کاربران ویکی‌های آزمایشی باید بتوانند قابلیت تغییر زبان جدید را مشاهده کنند.

ژوئیه ۲۰۲۱: گزارش آزمایش نمونه اولیه در راه است

 
ایده اولیه نوار کاربر، ژانویه ۲۰۱۹

در مه و ژوئن ۲۰۲۱، گروه درخواست بازخورد از ۳۰ جامعه مختلف زبانی در مورد نمونه اولیه ایده جدیدترین ویژگی‌های پروژه کرد. نوار کاربر به کاربران این امکان را می‌دهد که پیوندهای شخصی خود را در یک مکان داشته باشند و با استفاده از سربرگ ثابت «چسبنده» همواره به امکاناتی مانند ویرایش یا دسترسی به تاریخ و صفحات گفتگو دسترسی داشته باشند. هر دوی این موارد قبلاً فقط در بالای صفحه موجود بود. ما روی هم رفته ۳۰۵ پاسخ از کاربران وارد‌شده به سامانه را در مورد تجربه آنها با نمونه‌های اولیه دریافت کردیم.

اکثر شرکت‌کنندگان تجربه مثبتی از نمونه اولیه نشان دادند. با این حال، ما بازخوردی نیز در مورد رفتار سربرگ چسبنده دریافت کردیم. مخصوصاْ درخواست‌هایی برای ثابت نگاه داشته آن به جای نگه داشتن آن فقط در هنگام پیمایش وجود داشت. ما در حال حاضر این تغییرات پیشنهادی را اجرا می‌کنیم.

گزارش کامل تجزیه و تحلیل بازخوردی که دریافت کردیم اواخر این ماه منتشر می‌شود.

هدف ما چیست؟

یک جارختی را تصور کنید

در حال حاضر، رابط کاربری...

...با انتظارات مطابقت ندارد. ...درهم‌ریخته است و قابل لمس نیست. ...سمت اجتماع را برجسته نمی‌کند. ...با نسخهٔ تلفن همراه یکپارچه نیست.

 1. رابط کاربری دسکتاپ با انتظاراتی که توسط پلتفرم‌های مدرن وب ایحاد شده‌اند، مطابقت ندارد. این رابط گمراه‌کننده به‌نظر می‌رسد و حس قطع ارتباط را به مخاطب القا می‌کند. ناوبری و پیوندهای رابط کاربری با بی‌نظمی چیده شده‌اند.
 2. درهم‌ریختگی موجود، کاربران را از تمرکز بر کاری که دنبالش بوده‌اند، منحرف می‌کند. تمرکز بر محتوا برای مخاطبان چالش‌برانگیز است. امکان تغییر زبان‌ها به‌شکل شهودی، جستجوی محتوا یا تغییر تنظیمات مطالعه برای آن‌ها وجود ندارد. ویرایشگران جدید قادر نیستند تا از بینش خود برای تنظیم حساب کاربری خود، باز کردن صفحهٔ ویرایشگر یا آموختن چگونگی استفاده از صفحه‌های غیر مقاله برای کاربردهای متعادل‌سازی استفاده کنند.
 3. درصد بسیار کمی از مخاطبان چگونگی عملکرد ویکی‌های ویکی‌مدیا را درک می‌کنند. بسیاری از مخاطبان آگاه نیستند که محتوایی که در حال مطالعهٔ آن هستند، توسط داوطلبان نوشته‌شده و به‌طور مکرر بروزرسانی می‌شود، و از این که خودشان هم می‌توانند مشارکت کنند نیز خبر ندارند.
 4. تفاوت بزرگ میان تجربه به‌واسطهٔ رابط کاربری دسکتاپ، اپلیکیشن‌ها و نسخهٔ وب تلفن همراه ما، برقراری ارتباط با محصولات ما را برای مخاطبان سخت می‌کند. کمبود اتحاد در مفهوم وبگاه‌های ویکی‌مدیا وجود دارد.

چگونگی اعمال تغییرات

اصول

با به محتوا دست نمی‌زنیم. هیچ قابلیتی را حذف نمی‌کنیم. از ابزارهای موجود الهام می‌گیریم. در قدم‌های واحد، تغییرات عمده اعمال نمی‌کنیم. به پوسته‌های دیگر به‌جز وکتور دست نمی‌زنیم.

 1. ما تنها در حال کار بر روی رابط کاربری هستیم. هیچ کاری بر روی سبک‌بندی الگوها، ساختار صفحه‌ها، پشتیبانی از نقشه‌ها یا الگوهای میان‌ویکیایی انجام نخواهد شد.
 2. جای عناصر رابط کاربری ممکن است عوض شود، اما تمام آیتم‌های ناوبری و سایر قابلیت‌هایی که اکنون به‌طور پیش‌فرض در دسترس هستند، باقی خواهند ماند.
 3. ما ویکی‌های زیادی را تحلیل کرده‌ایم و ابزارهای بسیار مفیدی را پیدا کرده‌ایم. برخی از آن‌ها قطعاً لایق ترقی و تبدیل‌شدن به بخشی از تجربهٔ پیش‌فرض هستند.
 4. اگرچه تغییرات ما به‌راحتی قابل تشخیص هستند، ما از رویکردی تکاملی پیروی می‌کنیم و می‌خواهیم وبگاه همچنان حس آشنایی را به مخاطبان و ویرایشگران منتقل کند. هر ویژگی به‌طور جداگانه مورد بحث قرار می‌گیرد، توسعه داده می‌شود و پیاده‌سازی می‌شود.
 5. پوسته‌هایی به‌جز پوستهٔ وکتور در محدودهٔ تغییرات ما نیستند. ما پوستهٔ وکتور را در وکتور لگاسی به‌شکل ثابت درآورده‌ایم و استقرار ویژگی‌های خود را به‌عنوان بخشی از وکتور جدید پیش‌فرض آغاز کرده‌ایم.

برنامهٔ استقرار و خط زمانی

ویژگی‌های ما را به‌صورت فردی بیازمایید، به ما بازخورد دهید و به ویکی‌های زودپذیرندهٔ ما بپیوندید!

 1. هدف ما این است که بهبودهای خود را با همکاری مجموعه‌ای متنوع از ویکی‌های زودپذیرندهٔ داوطلب آزمایش کنیم.
 2. هم پیش از توسعه، و هم پس از استقرار، ما داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کنیم ( به‌واسطهٔ آزمایش A/B، دور بازخورد نمونه اولیه و غیره). در صورتی نتابج به‌طور قابل توجهی منفی باشند، تغییرات خود را واگردانی خواهیم کرد.
 3. سه ویژگی اول (سرآیند جدید، نوار کناری جمع‌شونده و محدود کردن عرض محتوا) در ژوئیهٔ ۲۰۲۰ مستقر شدند.
 4. دومین ویژگی بزرگ ما، ویجت جستجو، در فوریهٔ ۲۰۲۱ برای ویکی‌های زودپذیرنده فعال شد.
 5. ما امیدواریم که تا پیش از تبدیل شدن بهبودهای ما به ویژگی‌های پیش‌فرض در تمام ویکی‌ها در سال ۲۰۲۱، به‌تدریج تعداد ویکی‌های زودپذیرنده افزایش یابد.

فهرست ویکی‌های زودپذیرنده (ویکی‌های تست)

گروه اول ویکی‌ها (در جدول زمانی بالا با ◇ مشخص شده‌اند):

گروه دوم ویکی‌ها (در جدول زمانی بالا با ◇◇ مشخص شده‌است) :

چه ویژگی‌هایی افزوده خواهند شد

ما مشخصاتی کامل و دقیق برای محصول ایحاد نکرده‌ایم. هر ویژگی، در طول زمان «به‌طور جداگانه» ساخته و پیاده‌سازی می شود. ویژگی‌هایی که ساخته شده‌اند، همچنان هدف تغییرات و بهبود هستند. تصمیمات ما بر پایه بازخوردهای اجتماع، آزمایش کاربران و استخراج داده‌های ای‌پی‌آی اتخاذ می‌شوند.