Reading/Web/Desktop Improvements

< Reading‎ | Web
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements and the translation is 55% complete.
Outdated translations are marked like this.

עברו כ-10 שנים מאז הושק עיצוב ברירת המחדל הנוכחי של ויקימדיה (וקטור). במהלך העשור האחרון, הועשר ממשק המשתמש בהרחבות, גאדג'טים וסקריפטים. רובם המוחלט של שינויים אלה לא לוו בהתאמה חזותית או חוצה מיזמי ויקי. במקביל, חלו התפתחויות בתחום עיצוב האתרים, וכן השתנו ציפיות הקוראים והעורכים. אנו חושבים שהגיע הזמן לקחת חלק מהרעיונות האלו, ולהביא אותם לחוויית ברירת המחדל של כל המשתמשים, בכל מיזמי הוויקי, באופן מסודר ועקבי. Over the last decade, the interface has been enriched with extensions, gadgets and user scripts. Most of these were not coordinated visually or cross-wiki. At the same time, web design, as well as the expectations of readers and editors, have evolved. We think it's time to take some of these ideas and bring them to the default experience of all users, on all wikis, in an organized, consistent way.

המטרות שלנו הן להפוך את מיזמי ויקימדיה ליותר מסבירי פנים, להגדיל את התועלת שמפיקים קוראים ולשמר את רמת התועלת הנוכחית עבור עורכים קיימים. אנו נמדוד את עליית האמון והרגש החיובי כלפי המיזמים שלנו, ואת מידת השימוש באתרים שלנו (השימוש בפעולות נפוצות כמו חיפוש ושינוי שפה).

בתחילה, ברוב מיזמי ויקימדיה, רק משתמשים רשומים יוכלו לבחור לחוות את השיפורים האלו באופן אישי. במספר מיזמי ויקימדיה שנבחרו, השינויים ייושמו עבור כולם כברירת מחדל, ומשתמשים רשומים יוכלו לבטל את השינויים אם יבחרו בכך. אנו מקווים להגדיל בהדרגה את מספר המיזמים שבהם חלים השינויים כברירת מחדל, עד שהם יהפכו לברירת מחדל בכל מיזמי ויקימדיה ב-2021.

עדכונים

דצמבר 2022: More deployments, full width toggle, page tools, and other updates

For the past few months, our focus has been on discussing deployments across various large wikis.

This includes English Wikipedia. Its community has agreed to have Vector 2022 as the default under some conditions. We have addressed those.

Currently, we are discussing next steps with the English Wikipedia community.

We have also been switching the skin on in the majority of Wikipedias.

Currently, there are ~300 Wikipedias with the default of Vector 2022. Last week, the skin became the default on Arabic and Greek Wikipedias.

We hope to get to all the Wikipedias by the end of February 2023.  

As a result of the feedback we've received, we've made more changes to the skin itself:

Limited width

 • We have built a preference for logged-in users which allows for the width to be set across pageviews and wikis. The preference is available in the appearance section of the preferences page ("Enable limited width mode"). It may also be set as a global preference.
 • We have built a toggle for logged-in and logged-out users. The toggle is available on every page if the monitor is 1600 pixels or wider. Selecting the toggle increases the width of the page.

Page tools

 
 • Moving the page tools to the right side of the page. This change is about grouping the page tools, and creating separation from the wiki-wide tools. This change also addresses the concern for the location of the table of contents. It makes the sidebar (left menu) shorter and thus shifts the table of contents further up in the page.
 • We hope to make the updated tools menu available by the end of December, 2022. If you want to follow the development by previewing how the feature works, add ?vectorpagetools=1 to the URL (if you're using Vector 2022 already) or ?useskin=vector-2022&vectorpagetools=1 (if you're not using Vector 2022).

Accessibility

No major concerns were found. We are tracking the suggestions for further improvements. We are also addressing potential future improvements.

The details are documented in T323634.

Sticky header

 

We have added an edit button to the sticky header to make access to editing the full page easier (without requiring scrolling to the top of the page).

 • People were more likely to complete the edits they start using the sticky header in comparison to the edits initiated using other edit buttons on the page.
 • The edits people started by clicking the edit button in the sticky header, and ultimately published, were reverted less often than those initiated using other edit buttons on the page.

מה מטרתנו?

דמיינו ארון בגדים

נכון לעכשיו, הממשק ...

... לא תואם את הציפיות. ... עמוס ולא אינטואיטיבי. ... לא מדגיש את הצד הקהילתי. ... לא עולה בקנה אחד עם הגרסה של הניידים.

 1. ממשק שולחן העבודה אינו תואם את הציפיות שנוצרו על ידי פלטפורמות האינטרנט המודרניות. הדבר נותן לבלבול ולניתוק. קישורי הניווט והממשק מאורגנים באופן מפורש.
 2. המצב הנוכחי מסיח את דעתם של המשתמשים להתמקד במטרה שאליה באו. המצב הנוכחי מאתגר את הקוראים להתמקד בתוכן. לא ניתן להם לעבור באופן אינטואיטיבי בין שפות שונות, לחפש תוכן או להתאים את הגדרות הקריאה. עורכים חדשים לא יכולים להשתמש באינטואיציה שלהם כדי שיגדירו את חשבונם, יפתחו את העורך או ילמדו כיצד להשתמש בדפים שאינם במרחב הערכים למטרות ניהול.
 3. אחוז קטן מאוד מהקוראים מבינים כיצד הפונקציות והתבניות פועלות ומתפקדות במיזמי ויקימדיה. קוראים רבים אינם מודעים לכך שהתוכן שהם קוראים נכתב על ידי מתנדבים ומתעדכן לעיתים קרובות, או שהם יכולים לתרום גם כן.
 4. במצב הנוכחי, ישנו הבדל גדול בחוויות בין ממשק שולחן העבודה לבין היישומים והאתר הנייד. הבדל זה מקשה על הקוראים להבין את הממשק. בנוסף, ישנו חוסר אחדות במושג הזה במיזמי ויקימדיה שונים.

כיצד יבוצעו השינויים האלו?

עקרונות

לא נשנה או ניגע בתוכן.לא נסיר אף פונקציה או תבנית. לא נשנה את העיצובים האחרים, חות מעיצוב הווקטור. אנו מקבלים השראה מהגאדג'טים הקיימים. לא נבצע שינויים גדולים בצעדים קטנים ובודדים.

 1. אנו עובדים על הממשק בלבד. לא תבוצע שום עבודה מבחינת תבניות העיצוב, מבנה תוכן העמוד, תמיכה במפות או תבניות חוצות ויקי.
 2. אף על פי שמרגישים את השינויים שלנו בקלות, אנו נוקטים בגישה אבולוציונית יותר, ואנו רוצים כי האתר ימשיך להרגיש מוכר לקוראים ולעורכים. כל שיפור או תכונה תידון, תפותח ותופץ דרך ברירת המחדל בנפרד.
 3. אלמנטים בממשק עשויים להשתנות, אך כל פריטי הניווט ופונקציות אחרות, שזמינים כיום כברירת מחדל יישארו.
 4. עיצובים אחרים, שאינם עיצוב הווקטור, לא נמצאים בשינויים אלו. הווקטור הנוכחי נחשב כווקטור דור-קודם, ואילו התכונות של הווקטור החדש לאחר השינויים הופצו ברחבי מיזמי ויקימדיה.
 5. ניתחנו הרבה מיזמי ויקימדיה ושמנו לב לגאדג'טים שיש בהם שימושים רבים. לחלקם בהחלט מגיע להופיע ולהיות חלק מברירת המחדל.
 6. הן לפני הפיתוח והן לאחר ההפצה, אנו נאסוף נתונים (באמצעות בדיקות A/B, סבבי משוב של האב-טיפוס וכדומה). במקרה של תוצאות שליליות באופן משמעותי, אנו נשיב לגבי השינויים שלנו.
 7. כוונתנו היא שתבדקו את השינויים שלנו בשיתוף פעולה עם מערך מגוון של מיזמי הויקימדיה שיאמצו את השינויים האלו, הן ויקיפדיה והן פרוייקטים אחרים.


תוכנית הפריסה וציר הזמן

The skin is now ready to become the default on any wiki.

Month and week Community relations
Discussions with the English Wikipedia community Meetings with communities
Wikimania workshop
Meetings with communities
17
24 Deployment on the smallest Wikipedias
7
14 Discussions with the Arabic, Greek, Hindi, Norwegian, and Swedish Wikipedia communities Full-width toggle
21 No technical changes; meeting with the Spanish-language communities
28 Meeting with the Polish Wikipedia community
5 Deployments on some/all of the above Wikipedias
12
19,
26
No technical changes
5 Discussion with 5 other communities, most likely: Czech, Chinese, Finnish, Hungarian Wikipedia, and English Wiktionary
12

רשימה של מיזמי ויקימדיה שמאמצים את השינויים האלו 

First group of wikis (marked as ※ on the timeline above):

Second group of wikis (marked as † on the timeline above):

Third group of wikis (marked as ‡ on the timeline above):

Fourth group of wikis (marked as § on the timeline above):

First group of small wikis (marked as ¶ on the timeline above): 

Get involved & Contact

 • Special:Newsletter/28/subscribe
 • Test individually: in Preferences, check the option וקטור (2022). You can also enable our changes using the Global preferences.
 • Join online meetings with us: we organize meetings every 2-3 weeks.
 • Promote: Inform your community. Share our updates and blog posts.
 • Report bugs: to report a bug, create a task in Phabricator and add #desktop-improvements project.
 • אנו מקווים להגדיל את מערך מיזמי הויקימדיה שמאמצאים את השינויים האלו בהדרגה, עד לשיפור ברירת המחדל של כל מיזמי הויקימדיה ב-2021. Do you think your community might be interested in having our interface as default? Please contact us!
 • Translate: help us translate related pages:
תרגומים בעדיפות גבוהה 

3 החשובים ביותר

 1. Reading/Web/Desktop Improvements
 2. Reading/Web/Desktop Improvements/Frequently asked questions
 3. Reading/Web/Desktop Improvements/Features

תרגומים אחרים בעדיפות:

 1. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Office hours announcement
 2. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Talk page intro
 3. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Features/Navigation
 4. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Header
 5. Reading/Web/Desktop Improvements/Updates
 6. Reading/Web/Desktop Improvements/Prototype testing

קישור ישיר לכל התרגומים

אילו תכונות יתווספו

לא יצרנו מפרט מלא ומפורט לשינויים אלו. כל תכונה תיבנה ותושם בנפרד, לאורך זמן. תכונות שעדיין נוצרו יותאמו וישתפרו. ההחלטות שלנו מבוססות על משוב של הקהילה, בדיקות של משתמשים ונתוני API שחולצו.