Reading/Web/Desktop Improvements

< Reading‎ | Web
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements and the translation is 56% complete.
Outdated translations are marked like this.

עברו כ-10 שנים מאז הושק עיצוב ברירת המחדל הנוכחי של ויקימדיה (וקטור). במהלך העשור האחרון, הועשר ממשק המשתמש בהרחבות, גאדג'טים וסקריפטים. רובם המוחלט של שינויים אלה לא לוו בהתאמה חזותית או חוצה מיזמי ויקי. במקביל, חלו התפתחויות בתחום עיצוב האתרים, וכן השתנו ציפיות הקוראים והעורכים. אנו חושבים שהגיע הזמן לקחת חלק מהרעיונות האלו, ולהביא אותם לחוויית ברירת המחדל של כל המשתמשים, בכל מיזמי הוויקי, באופן מסודר ועקבי. Over the last decade, the interface has been enriched with extensions, gadgets and user scripts. Most of these were not coordinated visually or cross-wiki. At the same time, web design, as well as the expectations of readers and editors, have evolved. We think it's time to take some of these ideas and bring them to the default experience of all users, on all wikis, in an organized, consistent way.

המטרות שלנו הן להפוך את מיזמי ויקימדיה ליותר מסבירי פנים, להגדיל את התועלת שמפיקים קוראים ולשמר את רמת התועלת הנוכחית עבור עורכים קיימים. אנו נמדוד את עליית האמון והרגש החיובי כלפי המיזמים שלנו, ואת מידת השימוש באתרים שלנו (השימוש בפעולות נפוצות כמו חיפוש ושינוי שפה).

בתחילה, ברוב מיזמי ויקימדיה, רק משתמשים רשומים יוכלו לבחור לחוות את השיפורים האלו באופן אישי. במספר מיזמי ויקימדיה שנבחרו, השינויים ייושמו עבור כולם כברירת מחדל, ומשתמשים רשומים יוכלו לבטל את השינויים אם יבחרו בכך. אנו מקווים להגדיל בהדרגה את מספר המיזמים שבהם חלים השינויים כברירת מחדל, עד שהם יהפכו לברירת מחדל בכל מיזמי ויקימדיה ב-2021.

עדכונים

אפריל 2022: Table of Contents is available

We have deployed the new table of contents. It makes it easier to gain context of the contents of a page and navigate the page without needing to scroll to the top.

It is currently available to three groups of users. First, all who use Vector 2022 and are not on our pilot wikis. Second and third - 50% of logged-in users of Hebrew and Basque Wikipedias. Next week, we will be A/B testing the table of contents across the rest of our pilot wikis. We would like to check if there's a decrease in the need to scroll to the top of the page.

Before all that, we prepared a series of prototype tests with both readers and editors. To read more about how we worked on the feature based on feedback, please see the project page.

Now, we are working on the feature based on the feedback from users mentioned in the second paragraph. In particular:

 • ToC on narrower screens. We have increased the threshold for which the ToC currently hides to 1000px. (See T306904 for more context). This was to make it more comfortable to read on narrower screens. This is a temporary fix, though. The conversation about the best solution will continue in T306660. By the end of April/early May we hope to have clear next steps on our preference of the options presented there.
 • We are beginning the work on reducing the margins for screens between 1000px - 1200px. This will make the table of contents smaller and create more space for text.

We will track this in T307004 and will probably have the implementation ready within a few days.

מרץ 2022: Development of the Table of Contents

The results of our 3rd prototype testing showed an overwhelming support for the proposed table of contents. Based on that, the team focused on developing this feature. The new table of contents will be persistent - users will have access to it at all times. It will also make it easier to understand the context of the page. In addition to that, it will be possible to navigate to different parts of the page without having to scroll all the way back to the top. We are expecting to deploy the new table of contents to our pilot wikis in the first half of April.

מרץ 2022: Page tools feedback

The team is beginning work on page tools (sometimes referred to as article tools). Our goal is to make it easier to distinguish the purpose of individual items within the sidebar. We are currently collecting feedback on our proposed prototype. We look forward to hearing your thoughts! Please go to our prototype testing page and fill out the form.

מה מטרתנו?

דמיינו ארון בגדים

נכון לעכשיו, הממשק ...

... לא תואם את הציפיות. ... עמוס ולא אינטואיטיבי. ... לא מדגיש את הצד הקהילתי. ... לא עולה בקנה אחד עם הגרסה של הניידים.

 1. ממשק שולחן העבודה אינו תואם את הציפיות שנוצרו על ידי פלטפורמות האינטרנט המודרניות. הדבר נותן לבלבול ולניתוק. קישורי הניווט והממשק מאורגנים באופן מפורש.
 2. המצב הנוכחי מסיח את דעתם של המשתמשים להתמקד במטרה שאליה באו. המצב הנוכחי מאתגר את הקוראים להתמקד בתוכן. לא ניתן להם לעבור באופן אינטואיטיבי בין שפות שונות, לחפש תוכן או להתאים את הגדרות הקריאה. עורכים חדשים לא יכולים להשתמש באינטואיציה שלהם כדי שיגדירו את חשבונם, יפתחו את העורך או ילמדו כיצד להשתמש בדפים שאינם במרחב הערכים למטרות ניהול.
 3. אחוז קטן מאוד מהקוראים מבינים כיצד הפונקציות והתבניות פועלות ומתפקדות במיזמי ויקימדיה. קוראים רבים אינם מודעים לכך שהתוכן שהם קוראים נכתב על ידי מתנדבים ומתעדכן לעיתים קרובות, או שהם יכולים לתרום גם כן.
 4. במצב הנוכחי, ישנו הבדל גדול בחוויות בין ממשק שולחן העבודה לבין היישומים והאתר הנייד. הבדל זה מקשה על הקוראים להבין את הממשק. בנוסף, ישנו חוסר אחדות במושג הזה במיזמי ויקימדיה שונים.

כיצד יבוצעו השינויים האלו?

עקרונות

לא נשנה או ניגע בתוכן.לא נסיר אף פונקציה או תבנית. לא נשנה את העיצובים האחרים, חות מעיצוב הווקטור. אנו מקבלים השראה מהגאדג'טים הקיימים. לא נבצע שינויים גדולים בצעדים קטנים ובודדים.

 1. אנו עובדים על הממשק בלבד. לא תבוצע שום עבודה מבחינת תבניות העיצוב, מבנה תוכן העמוד, תמיכה במפות או תבניות חוצות ויקי.
 2. אף על פי שמרגישים את השינויים שלנו בקלות, אנו נוקטים בגישה אבולוציונית יותר, ואנו רוצים כי האתר ימשיך להרגיש מוכר לקוראים ולעורכים. כל שיפור או תכונה תידון, תפותח ותופץ דרך ברירת המחדל בנפרד.
 3. אלמנטים בממשק עשויים להשתנות, אך כל פריטי הניווט ופונקציות אחרות, שזמינים כיום כברירת מחדל יישארו.
 4. עיצובים אחרים, שאינם עיצוב הווקטור, לא נמצאים בשינויים אלו. הווקטור הנוכחי נחשב כווקטור דור-קודם, ואילו התכונות של הווקטור החדש לאחר השינויים הופצו ברחבי מיזמי ויקימדיה.
 5. ניתחנו הרבה מיזמי ויקימדיה ושמנו לב לגאדג'טים שיש בהם שימושים רבים. לחלקם בהחלט מגיע להופיע ולהיות חלק מברירת המחדל.
 6. הן לפני הפיתוח והן לאחר ההפצה, אנו נאסוף נתונים (באמצעות בדיקות A/B, סבבי משוב של האב-טיפוס וכדומה). במקרה של תוצאות שליליות באופן משמעותי, אנו נשיב לגבי השינויים שלנו.
 7. כוונתנו היא שתבדקו את השינויים שלנו בשיתוף פעולה עם מערך מגוון של מיזמי הויקימדיה שיאמצו את השינויים האלו, הן ויקיפדיה והן פרוייקטים אחרים.

תוכנית הפריסה וציר הזמן

We would like our improvements to be default on all wikis in July 2022.

רשימה של מיזמי ויקימדיה שמאמצים את השינויים האלו 

First group of wikis (marked as ◇ on the timeline above):

Second group of wikis (marked as ◇◇ on the timeline above):

Third group of wikis (marked as ◇◇◇ on the timeline above):

Fourth group of wikis:

Get involved & Contact

 • Special:Newsletter/28/subscribe
 • Test individually: in Preferences, check the option וקטור (2022). You can also enable our changes using the Global preferences.
 • Join online meetings with us: until late July, we'll be organizing meetings every 2-3 weeks. Tentative dates: , $2, , , .
 • Promote: Inform your community. Share our updates and blog posts.
 • Report bugs: to report a bug, create a task in Phabricator and add #desktop-improvements project.
 • אנו מקווים להגדיל את מערך מיזמי הויקימדיה שמאמצאים את השינויים האלו בהדרגה, עד לשיפור ברירת המחדל של כל מיזמי הויקימדיה ב-2021. Do you think your community might be interested in having our interface as default? Please contact us!
 • Translate: help us translate related pages:
תרגומים בעדיפות גבוהה 

3 החשובים ביותר

 1. Reading/Web/Desktop Improvements
 2. Reading/Web/Desktop Improvements/Frequently asked questions
 3. Reading/Web/Desktop Improvements/Features

תרגומים אחרים בעדיפות:

 1. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Office hours announcement
 2. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Talk page intro
 3. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Features/Navigation
 4. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Header
 5. Reading/Web/Desktop Improvements/Updates
 6. Reading/Web/Desktop Improvements/Prototype testing

קישור ישיר לכל התרגומים

אילו תכונות יתווספו

לא יצרנו מפרט מלא ומפורט לשינויים אלו. כל תכונה תיבנה ותושם בנפרד, לאורך זמן. תכונות שעדיין נוצרו יותאמו וישתפרו. ההחלטות שלנו מבוססות על משוב של הקהילה, בדיקות של משתמשים ונתוני API שחולצו.