Čtení/Web/Vylepšení vzhledu pro PC

< Reading‎ | Web
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements and the translation is 100% complete.

Od nasazení aktuálního výchozího vzhledu Wikimedie (Vector) uplynulo 12 let. Od té doby byl všemožně vylepšován o různá rozšíření, zařízení a uživatelské skripty. Většina těchto prvků nebyla koordinována vizuálně či napříč wiki. Doba pokročila a standardy webových stránek, stejně jako očekávání editorů a čtenářů, se posunuly. Myslíme si, že nadešel čas vzít některé z těchto nápadů a udělat z nich běžnou zkušenost všech uživatelů, na všech wiki, a to organizovaně a konzistentním způsobem.

Naším cílem je učinit wikiny Wikimedie přívětivější a zvýšit užitečnost mezi čtenáři a zachovat užitečnost pro stávající editory. Měříme nárůst důvěry a pozitivního sentimentu vůči našim stránkám a užitečnost našich stránek (používání běžných akcí, jako je vyhledávání a změna jazyka).

V současné době se na většině wikin mohou jednotlivě přihlásit pouze přihlášení uživatelé. Na vybraných wikinách jsou naše změny standardně nasazeny pro všechny a přihlášení uživatelé se mohou odhlásit. Zvyšujeme počet wikin, kde je Vektor 2022 výchozím, dokud naše vylepšení nebudou výchozí na všech wikinách.

Novinky

Od prosince 2022: Další nasazení, přepínání plné šířky, nástroje pro stránky a další aktualizace

Posledních několik měsíců jsme se soustředili na diskusi o nasazení na různých velkých wikinách. To zahrnuje anglickou Wikipedii. Její komunita souhlasila s tím, že za určitých podmínek bude Vector 2022 jako výchozí. Těm jsme se věnovali. V současné době diskutujeme o dalších krocích s komunitou anglické Wikipedie.

Na většině Wikipedií jsme také zapnuli vzhled. V současné době existuje ~ 300 Wikipedií s výchozím nastavením Vector 2022. Minulý týden se vzhled stal výchozím na arabských a řeckých Wikipediích. Doufáme, že se do konce února 2023 dostaneme na všechny Wikipedie.

Na základě zpětné vazby, kterou jsme obdrželi, jsme provedli další změny v samotném vzhledu:

Omezená šířka

 • Vytvořili jsme předvolbu pro přihlášené uživatele, která umožňuje nastavit šířku napříč zobrazeními stránek a wiki. Předvolba je k dispozici v sekci vzhledu stránky předvoleb ("Enable limited width mode"). Může být také nastaven jako globální preference.
 • Vytvořili jsme přepínač pro přihlášené a odhlášené uživatele. Přepínač je dostupný na každé stránce, pokud je monitor 1600 pixelů nebo širší. Výběrem přepínače se zvětší šířka stránky.

Nástroje stránky

 
 • Přesun nástrojů stránky na pravou stranu stránky. Tato změna se týká seskupení nástrojů stránky a vytvoření oddělení od nástrojů pro celou wiki. Tato změna také řeší problém s umístěním obsahu. Zkrátí postranní panel (levé menu) a posune tak obsah na stránce dále nahoru.
 • Doufáme, že aktualizovanou nabídku nástrojů zpřístupníme do konce prosince 2022. Pokud chcete vývoj sledovat pomocí náhledu, jak funkce funguje, přidejte k adrese URL ?vectorpagetools=1 (pokud již Vector 2022 používáte) nebo ?useskin=vector-2022&vectorpagetools=1 (pokud nepoužíváte Vector 2022).

Dostupnost

dokončili jsme naši kontrolu dostupnosti nového vzhledu s Americkou nadací pro nevidomé (AFB). Nebyly zjištěny žádné větší obavy. Sledujeme návrhy na další vylepšení. Zabýváme se také možnými budoucími vylepšeními. Podrobnosti jsou zdokumentovány na stránce T323634.

Sticky hlavička

 

Do sticky hlavičky jsme přidali tlačítko pro úpravy, abychom usnadnili přístup k úpravám celé stránky (bez nutnosti posouvání na začátek stránky). Po testování na mnoha wiki jsme dospěli k následujícímu:

 • Lidé s větší pravděpodobností dokončí úpravy, které začnou pomocí lepivého záhlaví, ve srovnání s úpravami zahájenými pomocí jiných tlačítek úprav na stránce.
 • Úpravy, které lidé zahájili kliknutím na tlačítko Upravit v nalepovacím záhlaví a nakonec byly publikovány, byly vráceny méně často než ty, které byly zahájeny pomocí jiných tlačítek úprav na stránce.

Co je naším cílem?

Představte si šatní skříň

V současné době rozhraní…

...neodpovídá očekávání. …je nepřehledné a není intuitivní. …nezdůrazňuje komunitní stránku. …není v souladu s mobilní verzí.

 1. Desktopové rozhraní neodpovídá očekáváním vytvořeným moderními webovými platformami. Je to dezorientující a odtažité. Odkazy na navigaci a rozhraní jsou organizovány nahodile.
 2. Existuje nepořádek, který uživatele odvádí od toho, aby se soustředili na to, pro co přišli. Pro čtenáře je náročné soustředit se na obsah. Není pro ně možné intuitivně přepínat jazyky, vyhledávat obsah nebo upravovat nastavení čtení. Noví redaktoři nejsou schopni použít svou intuici k nastavení svého účtu, otevření editoru nebo se naučit, jak používat stránky, které nejsou články, pro účely moderování.
 3. Velmi malé procento čtenářů chápe, jak fungují wikiny Wikimedie. Mnoho čtenářů si neuvědomuje, že obsah, který čtou, píší dobrovolníci a je často aktualizován, nebo že mohou také potenciálně přispět.
 4. Velký rozdíl ve zkušenostech mezi naším desktopovým rozhraním, aplikacemi a mobilním webem ztěžuje čtenářům připojení našich produktů. V pojetí stránek Wikimedie chybí jednota.

Jak se provádějí změny

Zásady

Nedotýkáme se obsahu. Neodstraňujeme žádnou funkci. Jiné vzhledy než Vector neměníme. Inspirujeme se stávajícími gadgety. Velké změny neprovádíme v jednotlivých krocích.

 1. Pracujeme pouze na rozhraní. Nebude provedena žádná práce, pokud jde o šablony stylů, strukturu obsahu stránek, podporu map nebo šablony napříč wikinami.
 2. I když jsou naše změny snadno patrné, používáme evoluční přístup a chceme, aby byl web čtenářům a redaktorům i nadále známý. Každá funkce je diskutována, vyvinuta a nasazena samostatně.
 3. Prvky rozhraní se mohou měnit, ale všechny navigační položky a další funkce aktuálně dostupné zůstanou ve výchozím nastavení.
 4. Jiné vzhledy než Vector jsou mimo rozsah našich úprav. Zmrazili jsme Vector na Legacy Vector a začali jsme nasazovat naše funkce jako součásti nového výchozího Vectoru.
 5. Analyzovali jsme mnoho wikin a všimli jsme si mnoha užitečných gadgetů. Některé z nich si rozhodně zaslouží, aby se objevily a byly součástí výchozího zážitku.
 6. Před vývojem i po nasazení shromažďujeme data (prostřednictvím A/B testování, prototypových kol zpětné vazby atd.). V případě výrazně negativních výsledků naše změny vrátíme zpět.
 7. Naším záměrem je otestovat naše vylepšení ve spolupráci s různorodou sadou dobrovolnických inovačních wikin, a to jak Wikipedie, tak sesterských projektů.


Plán nasazení a časový plán

Vzhled je nyní připraven stát se výchozím na jakékoli wiki.

Month and week Community relations
Discussions with the English Wikipedia community Meetings with communities
Wikimania workshop
Meetings with communities
17.
24. Deployment on the smallest Wikipedias
7.
14. Discussions with the Arabic, Greek, Hindi, Norwegian, and Swedish Wikipedia communities Full-width toggle
21. No technical changes; meeting with the Spanish-language communities
28. Meeting with the Polish Wikipedia community
5. Deployments on some/all of the above Wikipedias
12.
19.,
26.
No technical changes
5. Discussion with 5 other communities, most likely: Czech, Chinese, Finnish, Hungarian Wikipedia, and English Wiktionary
12.

Seznam wikin prvních uživatelů (testovací wiki) 

První skupina wikin (označená jako ※ na časové ose výše):

Druhá skupina wikin (označená jako † na časové ose výše):

Třetí skupina wikin (označená jako ‡ na časové ose výše):

Čtvrtá skupina wikin (označená jako § na časové ose výše):

První skupina malých wikin (označená jako ¶ na časové ose výše): 

Zapojte se a kontaktujte

 • Přkládejte: Pomozte nám přeložit související stránky:
Přednostní překlady 

TOP3

 1. Čtení/Web/Vylepšení vzhledu pro PC
 2. Čtení/Web/Vylepšení počítače/Často kladené otázky
 3. Čtení/Web/Vylepšení počítače/Funkce

Další přednostní překlady

 1. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Office hours announcement
 2. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Talk page intro
 3. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Features/Navigation
 4. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Header
 5. Čtení/Web/Vylepšení počítače/Aktualizace
 6. Čtení/Web/Vylepšení plochy/Úložiště

Přímý odkaz na všechny překlady

Jaké funkce budou přidány

Každá funkce byla vytvořena a implementována samostatně, v průběhu času. Naše rozhodnutí jsou založena na zpětné vazbě komunity, testování uživatelů a extrahovaných datech API.