Čtení/Web/Vylepšení vzhledu pro PC

< Reading‎ | Web
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements and the translation is 99% complete.
Outdated translations are marked like this.

Předchozí výchozí vzhled Wikimedia (Vector) byl nasazen v roce 2010. Během následujícího desetiletí bylo rozhraní obohaceno o rozšíření, gadgety a uživatelské skripty. Většina těchto prvků nebyla koordinována vizuálně či napříč wikinami. Současně se vyvíjel webdesign, stejně jako očekávání čtenářů a redaktorů. Nastal čas vzít některé z těchto nápadů a uvést je do výchozího prostředí všech uživatelů na všech wikinách organizovaným a konzistentním způsobem.

Naším cílem je učinit wikiny Wikimedie přívětivější a zvýšit užitečnost mezi čtenáři a zachovat užitečnost pro stávající editory. Měříme nárůst důvěry a pozitivního sentimentu vůči našim stránkám a užitečnost našich stránek (používání běžných akcí, jako je vyhledávání a změna jazyka).

V současné době se na většině wikin mohou jednotlivě přihlásit pouze přihlášení uživatelé. Na stále více a více wikinách však jsou naše změny standardně nasazeny pro všechny a přihlášení uživatelé se mohou odhlásit. Zvyšujeme počet wikin, kde je Vektor 2022 výchozím, dokud naše vylepšení nebudou výchozí na všech wikinách.

Novinky

listopadu 2023: Vizuální změny, další nasazení a posun zaměření

 
Před (?vectorzebradesign=0)
 
Po (?vectorzebradesign=1)

Nový styl inspirovaný prototypem Zebra

V rámci Zebra #9 prototype, o kterém jsme psali v posledních dvou aktualizacích, jsme zavedli dva druhy vizuálních změn: separaci oblastí na základě barev a další úpravy CSS. Jak jsme uvedli dříve, A/B test neprokázal, že separace na základě barev byla zlepšením. Místo toho jsme se zaměřili na ostatní úpravy CSS a tyto změny nyní implementujeme. Pro náhled rozdílu můžete použít parametry URL: ?vectorzebradesign=0 (bez změn) a ?vectorzebradesign=1 (se změnami). Změny jsou:

 • Rozbalovací nabídky (postranní panel, obsah, uživatelská nabídka a nabídka nástrojů, pokud nejsou připnuté) mají světlejší obrys a vržený stín.
 • Tlačítka "přesunout do postranního panelu"/ "skrýt" v rozbalovacích nabídkách mají místo hranatých závorek šedé pozadí.
 • Hlavní nabídka již nemá šedé pozadí, když je umístěna v bočním sloupci (když je připnutá). Místo toho mají všechny nabídky stejný vzhled, když jsou umístěny v postranních sloupcích.
 • Levý a pravý sloupec mají stejnou šířku.
 • V důsledku výše uvedené změny se šířka obsahu mírně zúží, když jsou nabídky připnuty v obou sloupcích.
 • Mezera mezi obsahem a oblastí obsahu je menší.

V polovině listopadu jsme tyto změny odeslali do následujících Wikipedií: francouzské, katalánké, hebrejké, polské. Tyto změny plánujeme zavést do všech wiki během 2-3 týdnů. Ty umožní budoucí úpravy, jako je nabídka Přístupnost pro čtení.

Pokračující nasazení vzhledu Vector 2022

Video o Vectoru 2022

Od naší poslední aktualizace jsme změnili výchozí vzhled na několika Wikipediích: holandské, hindské, maďarské, norské (bokmål) a švédské. Také jsme vydali krátké video o vzhledu. Po obdržení všech log od našeho týmu designérů jsme navíc byli připraveni pokračovat v rozsáhlém nasazení na sesterských projektech.

 • Vzhled Vector 2022 je nyní výchozí na všech neanglických Wikibooks, Wikinews, Wikiquotes, Wikiversity, stejně jako na Meta-Wiki.
 • Pokračujeme v konverzacích a plánujeme nasazení do zbývajících sesterských projektů, počínaje neanglickým Wikisource, Wikislovníkem a Wikivoyage.

Některé z těchto projektů mohou vyžadovat úpravy, například výchozí nastavení pro omezenou/plnou šířku ve jmenných prostorech jedinečných pro Wikisource. Možná bude potřeba aktualizovat také gadgety nebo uživatelské skripty. Rádi provedeme opravy nebo pomůžeme s jejich vytvořením v závislosti na tom, zda je třeba provést změny v samotném vzhledu nebo v kódu kontrolovaném komunitou. Máte-li jakékoli dotazy nebo požadavky na další změny, obraťte se na nás na stránce diskuse o vylepšeních počítače nebo napište přímo na adresu SGrabarczuk (WMF).

Zaměření na další vylepšení čitelnosti pro počítače a mobily

Tým se zaměřil na projekt Přístupnost pro čtení. Budeme pracovat na vylepšení typografie a zavedeme tmavý režim do skinů Vector 2022 a Minerva. Navštivte prosím stránku projektu, kde najdete další podrobnosti a informace o tom, jak se zapojit.

září 2023: Výsledky A/B testu oddělení obsahu (Zebra #9)

V červnu 2023 jsme provedli experiment, který porovnával různá rozložení obsahu rozhraní. Tento prototyp ukazuje testovaný design. Říkáme mu "Zebra". Cílem bylo zlepšit čitelnost a zaměřit se na obsah stránky. Experiment testoval vývoj prototypu a porovnával jej se současným celobílým designem Vector 2022. Výsledky experimentu ukázaly:

 1. 3% nárůst počtu zobrazení stránek na návštěvu v hostované skupině připisovaný Zebře
 2. Snížení počtu úprav na relaci o 3,4 % v hostované skupině připisované Zebře
 3. Snížení míry prokliku obsahu o 17 %.
 4. 87% nárůst počtu pinů nástroje stránky na relaci

Po kontrole nastavení našeho testu jsme nenašli žádné problémy, které by měly za následek nekonzistenci dat. Dále jsme studovali další faktory, které mohou ovlivnit výsledky testu. Všimli jsme si, že významný pokles počtu úprav a zobrazení stránek pochází z velikostí obrazovek užších než 1200 pixelů. Tyto výsledky jsme spojili s výsledky našich uživatelských testů. Ty nenaznačovaly významné rozdíly v čitelnosti mezi designem testu a kontroly.

Náš závěr byl, že prototyp ve své testované podobě nezlepšil čitelnost a mohl by negativně ovlivnit úpravy. Rozhodli jsme se nepokračovat v nasazení tohoto prototypu v jeho testované podobě. Místo toho plánujeme zlepšit čitelnost a zaměřit se na obsah pomocí následujících kroků:

 1. Zavedení změn v typografii zaměřené na zlepšení čitelnosti a porozumění obsahu. To je cílem nového projektu Přístupnost pro čtení
 2. Představení vylepšení Zebry, optimalizace pro užší obrazovky a opakování testů.

Co bylo naším cílem?

Představte si šatní skříň

Předtím rozhraní…

...nesplnilo očekávání. …bylo nepřehledné a nebylo intuitivní. …nezdůrazňovalo komunitní stránku. …nebylo v souladu s mobilní verzí.

 1. Desktopové rozhraní nesplňovalo očekávání vytvořená moderními webovými platformami. Bylo to dezorientující a odpojené. Odkazy na navigaci a rozhraní byly organizovány nahodile.
 2. Byl tam nepořádek, který odváděl pozornost uživatelů od soustředění se na to, pro co přišli. Pro čtenáře bylo náročné soustředit se na obsah. Nebylo jim možné intuitivně přepínat jazyky, vyhledávat obsah nebo upravovat nastavení čtení. Noví redaktoři nedokázali použít svou intuici k tomu, aby si založili účet, otevřeli editor nebo se naučili používat stránky, které nejsou články, pro účely moderování.
 3. Velmi malé procento čtenářů chápalo, jak fungují wikiny Wikimedie. Mnoho čtenářů si neuvědomovalo, že obsah, který čtou, píší dobrovolníci a je často aktualizován, nebo že mohou také potenciálně přispět.
 4. Velký rozdíl ve zkušenostech mezi naším desktopovým rozhraním, aplikacemi a mobilním webem ztěžoval čtenářům připojení našich produktů. Chyběla jednota v pojetí stránek Wikimedia.

Jak se provádějí změny

Zásady

Nedotýkáme se obsahu. Neodstraňujeme žádnou funkci. Jiné vzhledy než Vector neměníme. Inspirujeme se stávajícími gadgety. Velké změny neprovádíme v jednotlivých krocích.

 1. Pracujeme pouze na rozhraní. Není zde žádná práce, pokud jde o šablony stylů, strukturu obsahu stránek, podporu map nebo šablony napříč wikinami.
 2. Jiné vzhledy než Vector jsou mimo rozsah našich úprav. Zmrazili jsme Vector na Legacy Vector a začali jsme nasazovat naše funkce jako součásti nového výchozího Vectoru.
 3. Přestože jsou naše změny snadno patrné, zvolili jsme evoluční přístup a chtěli jsme, aby byl web čtenářům a redaktorům i nadále známý. Každá funkce byla prodiskutována, vyvinuta a nasazena samostatně.
 4. Vyzkoušeli jsme naše vylepšení ve spolupráci s rozmanitou sadou dobrovolnických wikin "budoucích osvojitelů", a to jak Wikipedie, tak sesterských projektů.
 5. Před vývojem i po nasazení jsme sbírali data (prostřednictvím A/B testování, prototypových kol zpětné vazby atd.). V případě výrazně negativních výsledků jsme se zavázali vrátit naše změny zpět.
 6. Analyzovali jsme mnoho wikin a všimli jsme si mnoha užitečných gadgetů. Některé z nich si rozhodně zasloužily, aby se objevily a byly součástí výchozího zážitku.
 7. Prvky rozhraní se posunuly, ale všechny navigační položky a další funkce dostupné dříve ve výchozím nastavení zůstaly.


Plán nasazení a časový plán

Vzhled je nyní připraven stát se výchozím na jakékoli wiki.

The timeline

Seznam wikin prvních uživatelů (testovací wikiny) 

První skupina wikin (označená jako ※ na časové ose výše):

Druhá skupina wikin (označená jako † na časové ose výše):

Třetí skupina wikin (označená jako ‡ na časové ose výše):

Čtvrtá skupina wikin (označená jako § na časové ose výše):

První skupina malých wikin (označená jako ¶ na časové ose výše): 

Zapojte se a kontaktujte

 • Přihlaste se k odběru zpravodaje
 • Překládejte: Pomozte nám přeložit související stránky:
Přednostní překlady 

TOP3

 1. Čtení/Web/Vylepšení vzhledu pro PC
 2. Čtení/Web/Vylepšení počítače/Často kladené otázky
 3. Čtení/Web/Vylepšení počítače/Funkce

Další přednostní překlady

 1. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Talk page intro
 2. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Features/Navigation
 3. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Header
 4. Čtení/Web/Vylepšení počítače/Aktualizace
 5. Čtení/Web/Vylepšení plochy/Úložiště
 6. Template:Reading/Web/Desktop Improvements/Office hours announcement

Přímý odkaz na všechny překlady


Jaké funkce byly přidány