This page is a translated version of the page Growth and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.

Vítejte na stránkách Growth týmu.


Tým Growth nadace Wikimedia Foundation pracuje na sadě funkcí s cílem povzbudit nováčky k úpravám. Ukázalo se, že tyto funkce zvyšují zapojení nováčků.


📰 Zpravodaj | 👤 Tým | 💬 Kontakt | ⚙️ Dokumentace pro vývojáře | 📈Sledované oblasti

Současné iniciativy

Konfigurace komunity
 

Komunity získají autonomii tím, že budou moci konfigurovat funkce úprav.

Aktualizace komunity

Sdílejte s nováčky důležité zprávy komunity, kampaně, události nebo projekty Wiki.

Constructive activation experimentation

The Growth team will explore various ways to increase constructive activation on mobile.

Přidejte obrázek, úroveň sekce
 

Nováčci mohou přidat navrhované obrázky do článků s neilustrovanými sekcemi.

Zůstaňte informováni!


Další informace o funkcích Growth

Funkce Growth ve vaší komunitě

Komunity mohou změnit způsob fungování funkcí. Poskytujeme také určité zdroje pro komunity, aby mohly komunikovat s nově příchozími.

Podívejte se na naše minulé projekty | Historie a cíle Growthu | Tabulka nasazení

Potenciální budoucí projekty

Předchozí projekty

Pokud se chcete dozvědět nové informace o těchto inciativách a projektech, podívejte se na stránku s aktualizacemi nebo se přihlaste k odběru našeho zpravodaje.

Tabulka nasazení

Proč Growth?

Co to znamená "udržet si nové přispěvatele"?

Pro účely tohoto týmu jsou "noví přispěvatelé" lidé, kteří si zaregistrovali účty na wiki projektu, i když neprovedli žádnou úpravu. Jejich "udržení" znamená, že provádějí úpravy a v průběhu času v nich pokračují. I když doufáme, že se přispěvatelé udrží po měsíce a roky, víme, že nejprve budou muset překonat své první dny a týdny. Na tyto první dny a týdny se pravděpodobně zaměří tým Growth.

Existují různá časová období, během kterých můžeme měřit retenci. Jedna definice může být "udržení do dalšího měsíce", což znamená, že přispěvatel je "udržen", pokud provede úpravy během prvního měsíce a také během druhého měsíce. Jiná definice však může být "udržení ve druhém týdnu", což znamená, že přispěvatel je "udržen", pokud provede úpravy během prvního týdne a také během druhého týdne.

Během naší práce bude tým Growth určovat, které typy udržení je nejdůležitější sledovat a zvyšovat. Viz tuto stránku pro formální definici retence.

Pozadí

Projekty Wikimedie musí mít neustálý přísun nových přispěvatelů, aby se staly centrem pro široký a hluboký obsah. Noví přispěvatelé nahrazují zkušené přispěvatele, kteří přestanou upravovat. Zvyšují také rozmanitost komunity editorů. Tento proud nových editorů umožňuje projektům rozšiřovat jejich obsah a zároveň zvyšovat rozmanitost jejich obsahu. Ale v mnoha projektech Wikimedie se počet aktivních přispěvatelů snižuje nebo zůstává stejný a míra udržení nových přispěvatelů také klesá nebo zůstává stejná. Tento problém byl studován v dokumentu z roku 2013 Vzestup a pokles systému otevřené spolupráce: Jak reakce Wikipedie na popularitu způsobuje její pokles. Autoři ukázali, že počet aktivních přispěvatelů v anglické Wikipedii začal v roce 2007 ubývat, přičemž hlavní příčinou byly rostoucí technické a kulturní překážky pro přispěvatele. Od té doby byly podobné vzory vidět v jiných projektech Wikimedie.

Data ukazující stav aktivních přispěvatelů a udržení přispěvatelů v projektech Wikimedie jsou k dispozici.

Kromě samotných hodnot na vysoké úrovni další výzkum naznačuje, že mnoho nových přispěvatelů nedosahuje svého plného potenciálu, protože přispívání je technicky i kulturně komplikované. Pro nadšené nové přispěvatele je například běžné, že jsou jejich první úpravy vráceny nebo jejich první stránky odstraněny bez informativního vysvětlení. To způsobuje, že jsou zmatení a zklamaní a nakonec nepokračují v úpravách.

Čísla, výzkum a příběhy dohromady znamenají, že můžeme udělat více pro zapojení a udržení nových přispěvatelů. Konkrétně se Wikimedia Foundation rozhodla zaměřit na středně velké Wikipedie, protože tyto projekty potřebují rozšířit svůj obsah, mají problémy s udržením přispěvatelů a existuje potenciál, aby jim pomohl software.

To better understand what causes new contributors to stay and to leave, the Wikimedia Foundation completed the New Editor Experiences research project in 2017.  The project identified the main challenges experienced by new contributors to Wikipedia, and a set of potential solutions.  See the “Challenges” and “Solutions” sections below for the details.

The Growth team formed to take action on the challenges and solutions identified by the research project. We will continue our relationship with the Czech and Korean communities by testing changes in those wikis first. When we discover changes that increase contributor retention, we will engage other communities to consider deploying those changes in more wikis.

Although much valuable research has already been done to help our team understand new editors, important open questions remain. The team records and prioritizes our open questions on this page . We will be deliberate about using research, data, surveys, and feature instrumentation to answer them.

Principles

The following is a list of healthy characteristics that we think wikis should exhibit with respect to new contributors.  They are guiding principles for our team, and we hope to help make them a reality in the wikis we work with.

 • Diverse contributors lead to wikis with broad and deep content.
 • Contributors who want to make useful improvements to a wiki should all be able to find a place in the community where they fit in.
 • Contributors should be able to learn to edit on their own.
 • Contributors of any skill level should be able to ask for and receive help from other community members.
 • Contributors should be able to learn and edit in a supportive and non-confrontational environment.

Growth team mission

The mission of the Wikimedia Foundation's Growth team is to support new account holders by designing and building engaging, intuitive, and inclusive products that make it easier to join the Wikimedia movement.

Growth team vision

We envision a thriving Wikimedia community where the barrier to entry for contributing to Wikipedia and other Wikimedia projects is lower, allowing more people to successfully become active editors, and advance into roles that require more experience, leading to a sustainable and diverse knowledge commons.

Challenges

There are challenges that stand in the way of the principles above.  The main challenges were identified by the New Editor Experiences research project that was completed in 2017.  With the help of Czech and Korean community members, researchers interviewed 64 contributors to Czech and Korean Wikipedias to learn about why they started editing, what they found easy or difficult, and if they've stopped editing, why they stopped. The project surfaced a set of technical, conceptual, and cultural challenges, summarized below.  Our team’s work will help wikis overcome these challenges so that the principles can become reality.

 • Technical: new contributors struggle with specific skills needed to contribute.
  • Editing: though Visual Editor is helpful for new contributors, it is hard for them to learn the process of building, citing, and publishing.
  • Communication: new contributors have trouble finding and using Talk pages. This is because Talk pages do not use Visual Editor, and because they work differently than other internet discussion systems.
  • Finding help: many wikis have scattered and inconsistent help materials that are difficult for new contributors to find and use.
 • Conceptual: new contributors have trouble learning core wiki policies and best practices.  The following are the concepts that are most challenging.
  • Community: many new contributors do not realize there is an active community behind each wiki project.
  • Verifiability and citations: all content must be attributed to reliable sources.
  • Notability: all content must have garnered enough broad attention to deserve an article.
  • Encyclopedic style and neutral point of view: articles should present content without bias toward one side of an argument.
  • Copyright: content should not violate the licensing of its sources.
 • Cultural: the wiki environment can be discouraging to new contributors who are trying to find where they fit in.
  • Personas: new contributors have different objectives for why they are editing, but it is hard to figure out how to accomplish them.
  • Framing: the way that contributors communicate impacts whether new contributors stay. Negative feedback can discourage further contribution.

Solutions

The Growth team will attempt multiple solutions to the above challenges, and we will learn and expand as we go along.  These are the findings from the New Editor Experiences project that will guide the solutions we attempt:

 • Intermediaries: many new contributors have succeeded because a partner or mentor helped them learn to edit.  These partners are frequently found in off-wiki places like schools, libraries, or meetups.
 • Iterative learning: new contributors have more success when they learn editing skills over time in safe environments.
 • Outside help: new contributors frequently search for help outside of Wikipedia, either in off-wiki communications, or through other internet resources.

Those trends lead to two main categories of solutions to the challenges described above.  The work of our team will usually fit into one of these categories:

 • Human-to-human help: forums and programs that connect contributors to each other so that experienced contributors can help newer contributors succeed.  This can include help desk forums, mentorship opportunities, or even off-wiki connections.
 • In-context help: changes to the Wikipedia editing experience to surface helpful guidance around technical and conceptual challenges.  This is guidance surfaced at the time it is needed, in the place where it is needed -- as opposed to on a separate page that may be difficult to find.

This page contains the list of ideas that the team has considered and discussed with communities.

How to work with us

We want to hear from you! Please check out this guide on engaging with the Growth team!

References

These are links and research that underpin the background, principles, challenges, and solutions above, and that continue to shape our team’s thinking.