Growth/Dla społeczności/Jak skonfigurować listę wikiprzewodników

This page is a translated version of the page Growth/Communities/How to configure the mentors' list and the translation is 90% complete.
Outdated translations are marked like this.
Poniższa procedura dotyczy jedynie wiki, na których są włączone narzędzia dla nowicjuszy z projektu Growth .

Chcesz zostać przewodnikiem? Dziękujemy!

The Growth team offers a mentorship system to all Wikipedia communities. The goal is to pair newcomers with mentors, on-wiki.

Przewodnicy i przewodniczki to doświadczone osoby edytujące wiki, które gotowe są pomóc nowicjuszom. Są kluczowym czynnikiem przy wprowadzaniu i zachęcaniu nowicjuszy do edytowania wiki.

Newcomers are made aware of their mentor at the Newcomer's homepage.

Mentors know who they mentor at the mentor dashboard.

Obejrzyj nasz przewodnik „Jak porozumiewać się z nowicjuszami ”, a następnie zaprezentuj się jako wikiprzewodnik.

W skrócie
Aby zostać przewodnikiem, dodaj swoją ksywkę do listy przewodników, listy która istnieje na Twojej wiki. Jest to możliwe na wiki, gdzie utworzono taka listę.
Jeśli taka lista jeszcze nie istnieje, to trzeba skonfigurować listę przewodników na swojej wiki.

Prezentowanie wikiprzewodników na Stronie głównej

 
Tak będzie wyświetlany opis Twojej osoby na stronie startowej dla nowicjuszy.
 
Informacje dłuższe niż 240 znaków będą ucinane.

Strona domowa dla nowicjuszy została stworzona aby wspierać stawianie pierwszych kroków w Wikipedii. Nowicjusze mają dostęp pod ręką do swojej strony startowej. Tam mogą zobaczyć nazwę doświadczonego użytkownika, który jest gotowy pomóc im, gdy trzeba: ich przewodnik.

Przewodnicy są losowo przydzielani do wielu nowicjuszy, ale nie każdy z nich kontaktuje się ze swoim przewodnikiem. Średnio przewodnicy otrzymują do sześciu pytań na tydzień.

Jak dodać swoją prezentację na listę przewodników

Dziękujemy za wolę zostania wikiprzewodnikiem! Jest to satysfakcjonujące doświadczenie.

Odwiedź panel wikiprzewodnika

Niektóre wiki mają specjalną stronę z listą wikiprzewodników, ale też zawierająca zasady i dobre zwyczaje. Możesz znaleźć taką stronę odpowiadającej Twojej wiki na Wikidanych. Znajdują się także wymagania dotyczące bycia wikiprzewodnikiem, jeśli takie są. Domyślnie zapisać się mogą użytkownicy mający ponad 500 edycji i konto od 90 dni.

Podstawowa lista wikiprzewodników znajduje się na Special:ManageMentors.

Jeżeli na twojej wiki włączono program wikiprzewodników i kwalifikujesz się jako przewodnik według zasad na danej wiki, wejdź na stronę Special:MentorDashboard aby się zapisać.

Opisz siebie

Zostaniesz poproszony o podanie swojego opisu. Taki krótki opis będzie wyświetlany na stronie głównej nowicjusza. Domyślny opis to: „Ten użytkownik jest doświadczony i wie, że jesteś nowy i może pomóc ci w edytowaniu.”.

Długość opisu to maksymalnie 240 znaków. Jeśli jest dłuższy, system skróci opis. Nie dodawaj wikikodu (żadnych linków i szablonów), HTML i CSS.

Administratorzy mogą zmienić Twój opis korzystając z Special:ManageMentors.

Przykłady opisów

(Tłumaczenia tych przykładów na Twój język mogą przekraczać limit 240 znaków.)

Możesz przedstawić się czymś bardzo neutralnym:

  • „Jestem tutaj, aby pomóc Ci w poruszaniu się po Wikipedii, śmiało pytaj!”.

Jeżeli edytujesz Wikipedię i uczestniczysz w życiu jej społeczności to masz wystarczające doświadczenie, aby odpowiedzieć na każde pytanie. Nie pozwól by myśleli, że możesz pomóc tylko w określonych kwestiach.

  • Nie pisz „Edytuję artykuły o piłce nożnej.”. Przy takim opisie nowicjusze mogą pomyśleć, że nie mogą pytać o inne tematy niż piłka nożna.
  • Lepiej napisz: „Najczęściej edytuję o tematach związanych z piłką nożną, ale mogę pomóc także z innymi tematami.”.

Możesz zachęcić ludzi, aby się z Tobą kontaktowali:

  • „Mogę pomóc przy Twoich pytaniach na temat edytowania Wikipedii. Ja najczęściej edytuję o piłce nożnej. A jakim Ty chciałbyś się zająć obszarem tematycznym?”
  • „Kiedyś też byłem zagubiony tak jak Ty teraz. Ale zadawanie pytań doświadczonym użytkownikom pomogło mi. Nie wahaj się zadawać mi pytania!”

Prosimy abyś krótko się przedstawił: maksymalnie 240 znaków. To ograniczenie ustawione jest po to, aby zapobiec nadmiarowi informacji prezentowanych przez Stronę domową. Z tego też powodu nie będzie przetwarzany wikikod. Aby nowicjusze mogli dowiedzieć się czegoś więcej o Tobie, mogą odwiedzić Twoją stronę użytkownika, do której znajda link na Stronie domowej.

Ponieważ Twoja nazwa użytkownika wraz z linkiem do Twojej strony użytkownika będzie wyświetlana na Stronie domowej nowicjusza, nie ma potrzeby przypominać jej w swojej prezentacji.

Szablony witające

Communities can create or edit their welcome templates, using the magic word {{#mentor}} . This magic word will display the newcomers' mentor's name. This way, you can sign the welcome message with the mentor's name to have a coherent onboarding process. Jeżeli zmieni się przewodnik, wyświetlona zostanie nazwa nowego mentora.

There might be a welcome template specifically made for mentors to give to their mentees to help with the introduction process. Na przykład - anglojęzyczna Wikipedia ma {{Mentor welcome}}.

I gotowe

Gdy już się zapiszesz, system zacznie przydzielać ci nowicjuszy. Odwiedzaj regularnie stronę Special:MentorDashboard aby mieć oko na przydzielonych nowicjuszy.

Nowicjusze zaczną także kontaktować się z Tobą bezpośrednio na Twoją stronę dyskusji. Nie zapomnij o dodaniu wzmianki (podlinkowana nazwa użytkownika któremu odpisujesz) podczas pisania odpowiedzi. Zapoznaj się też z naszą dokumentacją pt. jak porozumiewać się z nowicjuszami.

Tworzenie listy przewodników

1. Zgoda na uruchomienie programu mentorskiego

Najpierw musisz sprawdzić, czy narzędzia Growth są wdrożone na Twojej wiki. Jeśli tak nie jest, zobacz jak uzyskać funkcje Growth.

Następnie musisz znaleźć kilka innych osób, które będą chciały zostać przewodniczkami i przewodnikami.

Zachęcamy do rozpoczęcia dyskusji w odpowiednich miejscach na Twojej wiki, aby zdecydować, czy ta lista mentorów powinna zostać utworzona. To także dobry sposób na rekrutację przewodników. System przewodników w ramach Growth może zastąpić lub uzupełnić istniejący system mentorski.

Na podstawie naszych obserwacji, zalecamy zorganizowanie jednego przewodnika(-czkę) na każde 500 nowych kont rejestrujących się co miesiąc. Na przykład, jeżeli na twojej wiki rejestruje się co miesiąc 2500 nowych kont, to taka wiki powinna mieć przynajmniej 5 przewodników i przewodniczek. Zalecamy mieć przynajmniej 3 przewodników(-czek). Mentors can sign up before the mentorship system is activated, at Special:EnrollAsMentor.

2. Aktywowanie programu wikiprzewodników

Administrator interfejsu na twojej wiki musi włączyć system wikiprzewodników za pomocą strony konfiguracji Growth (Special:EditGrowthConfig).

3. Lista przewodników

Lista wikiprzewodników będzie wyświetlana na Special:ManageMentors.

Tę listę można również transkludować na dowolnej innej stronie wiki, korzystając ze składni: {{Special:ManageMentors}}.

Jeżeli stworzysz stronę, gdzie będzie transkludowana lista wikiprzewodników, dodaj ją na Wikidanych.

Na stronie konfiguracji można ustalić kryteria według których można być przewodnikiem. Typowa ochrona to: ponad 500 wprowadzonych zmian i co najmniej 90-dniowe konto.

Twoja społeczność może zdefiniować także pewne szczegółowe zasady dotyczące tego, kto może być przewodniczką czy przewodnikiem (wiek konta, liczba wprowadzonych edycji, liczba edycji wprowadzonych w głównej przestrzeni nazw, specjalne role itp.) i wtedy nadawać rolę wikiprzewodnika wybranym kontom. Jeżeli jest wola prowadzenia takiej procedury, skontaktujcie się z nami.

4. Wikiprzewodnicy mogą się już zapisywać

Aby zostać przewodnikiem, dodaj swoją nazwę do listy przewodników.

Opcje dodatkowe

Przewodnicy mogą zarządzać swoim kontem:

System daje też możliwości zarządzania przewodnictwem:

Zobacz też