Growth/Communities/How to configure the mentors' list/pl

This page is a translated version of the page Growth/Communities/How to configure the mentors' list and the translation is 98% complete.
Poniższa procedura dotyczy jedynie wiki, na których są włączone narzędzia dla nowicjuszy z projektu Growth .

Chcesz zostać przewodnikiem? Dziękujemy!

Przewodnicy i przewodniczki to doświadczone osoby edytujące wiki, które gotowe są pomóc nowicjuszom. Są kluczowym czynnikiem przy wprowadzaniu i zachęcaniu nowicjuszy do edytowania wiki.

Obejrzyj nasz przewodnik „Jak porozumiewać się z nowicjuszami ”, a następnie zaprezentuj się jako wikiprzewodnik.

W skrócie
Aby zostać przewodnikiem, dodaj swoją ksywkę do listy przewodników, listy która istnieje na Twojej wiki (o ile taka lista istnieje).
Jeśli strona jeszcze nie istnieje, to być może będziesz musiał(-a) utworzyć listę przewodników na swojej wiki.

Prezentowanie wikiprzewodników na Stronie głównej

 
Tak będzie wyświetlany opis Twojej osoby na stronie startowej dla nowicjuszy.
 
Informacje dłuższe niż 240 znaków będą ucinane.

Strona domowa dla nowicjuszy została stworzona aby wspierać stawianie pierwszych kroków w Wikipedii. Strona domowa będzie losowo przydzielać Twoje konto do nowicjusza: staniesz się w ten sposób jego osobistym wikiprzewodnikiem.

Na stronie domowej znajduje się miejsce, gdzie możesz się przedstawić swoim podopiecznym, napisać coś o sobie. Domyślnie wpisane jest: „Ten użytkownik jest doświadczony i wie, że jesteś nowy i może pomóc ci w edytowaniu.”.

Jak dodać swoją prezentację na listę przewodników

Właściwą listę wikiprzewodników dla Twojej wiki znajdziesz w Wikidanych. Jeśli ta strona nie istnieje, to musisz ją najpierw utworzyć.

Niektóre wiki mogły określić pewne lokalne zasady dotyczące warunków zostania przewodnikiem. Warunki te są zwykle wyświetlane na liście przewodników lub podlinkowane na stronie z listą.

Dodaj swoją nazwę użytkownika (nie przekierowanie do swojej nazwy użytkownika) na taką listę. Użyj poniższej składni:

* [[Wikipedysta:Nazwa użytkownika]]|Opis

Przykład: * [[Wikipedysta:Trizek]]|Edytuję artykuły o różnych tematach i będzie mi miło Ci pomóc!

Długość opisu to maksymalnie 240 znaków. Jeśli jest dłuższy, system skróci opis.

Nie dodawaj wikikodu (żadnych linków i szablonów), HTML i CSS.

Nie zmieniaj linku do swojej strony użytkownika, dodając kotwice (#hash) lub zmieniając cel. Użyj wikilinka bez dodatków, żeby wszystko działało poprawnie.

Przykłady

(Tłumaczenia tych przykładów na Twój język mogą przekraczać limit 240 znaków.)

Możesz przedstawić się czymś bardzo neutralnym:

  • „Jestem tutaj, aby pomóc Ci w poruszaniu się po Wikipedii, śmiało pytaj!”.

Masz wystarczające doświadczenie, aby odpowiedzieć na każde pytanie. Nie pozwól by myśleli, że możesz pomóc tylko w określonych kwestiach.

  • Nie pisz „Edytuję artykuły o piłce nożnej.”. Przy takim opisie nowicjusze mogą pomyśleć, że nie mogą pytać o inne tematy niż piłka nożna.
  • Lepiej napisz: „Najczęściej edytuję o tematach związanych z piłką nożną, ale mogę pomóc także z innymi tematami.”.

Możesz zachęcić ludzi, aby się z Tobą kontaktowali:

  • „Mogę pomóc przy Twoich pytaniach na temat edytowania Wikipedii. Ja najczęściej edytuję o piłce nożnej. A jakim Ty chciałbyś się zająć obszarem tematycznym?”
  • „Kiedyś też byłem zagubiony tak jak Ty teraz. Ale zadawanie pytań doświadczonym użytkownikom pomogło mi. Nie wahaj się zadawać mi pytania!”

Prosimy abyś krótko się przedstawił: maksymalnie 240 znaków. To ograniczenie ustawione jest po to, aby zapobiec nadmiarowi informacji prezentowanych przez Stronę domową. Z tego też powodu nie będzie przetwarzany wikikod. Aby nowicjusze mogli dowiedzieć się czegoś więcej o Tobie, mogą odwiedzić Twoją stronę użytkownika, do której znajda link na Stronie domowej.

Ponieważ Twoja nazwa użytkownika będzie wyświetlana na Stronie domowej, nie ma potrzeby przypominać jej w swojej prezentacji.

Tworzenie listy przewodników

Najpierw musisz sprawdzić, czy narzędzia Growth są wdrożone na Twojej wiki. Jeśli tak nie jest, zobacz jak uzyskać funkcje Growth.

Następnie musisz znaleźć kilka innych osób, które będą chciały zostać przewodniczkami i przewodnikami. Zachęcamy do rozpoczęcia dyskusji w odpowiednich miejscach na Twojej wiki, aby zdecydować, czy ta lista mentorów powinna zostać utworzona. To także dobry sposób na rekrutację przewodników.

System przewodników w ramach Growth może zastąpić lub uzupełnić istniejący system mentorski.

Jeśli twoja społeczność się na to zgadza, utwórz nową stronę. Taka strona może znajdować się w dowolnym miejscu na Twojej wiki. Taka strona musi zawierać nazwę i opis każdego mentora, jak opisano w poprzedniej sekcji.

Administrator interfejsu musi dodać stronę z listą mentorów do strony konfiguracji Growth (Special:EditGrowthConfig). Lista musi być dodana do pola „Strona zawierająca listę przewodników automatycznie przydzielanych nowicjuszom”. Nie zapomnij też włączyć funkcji przewodników.

Na podstawie naszych obserwacji, zalecamy zorganizowanie jednego przewodnika(-czkę) na każde 500 nowych kont rejestrujących się co miesiąc. Na przykład, jeżeli na twojej wiki rejestruje się co miesiąc 2500 nowych kont, to taka wiki powinna mieć przynajmniej 5 przewodników i przewodniczek. Zalecamy mieć przynajmniej 3 przewodników(-czek).

Zalecamy ustawienie zabezpieczenia listy przewodników, aby tylko doświadczeni użytkownicy mogli się zarejestrować. Typowa ochrona to: ponad 500 wprowadzonych zmian i co najmniej 90-dniowe konto. Twoja społeczność może zdefiniować pewne szczegółowe zasady dotyczące tego, kto może być przewodniczką czy przewodnikiem (wiek konta, liczba wprowadzonych edycji, liczba edycji wprowadzonych w głównej przestrzeni nazw itp.).

Opcje dodatkowe

Przydzielanie sobie nowicjuszy

Czasami przewodnicy odchodzą i muszą zostać zastąpieni albo przewodnik może przekierować nowicjusza do innego przewodnika, bardziej specjalizującego się w danym temacie. Wikiprzewodnicy mogą przypisać sobie podopiecznych nowicjuszy.

Oddzielne listy dla prowadzących szkolenia

Domyślnie dostępna jest jedna lista wikiprzewodników. Każdy przewodnik z tej listy będzie losowo przydzielany nowym użytkownikom. Niektóre wiki poprosiły o dodanie możliwości, aby doświadczeni użytkownicy prowadzący warsztaty mogli podjąć tylko tych nowicjuszy, których znają.

Można utworzyć oddzielną listę, gdzie mogą zapisywać się osoby, które chcą zostać wikiprzewodnikami, ale chcą tylko sami wybierać nowicjuszy, bez przydzielania im losowych użytkowników.

Aby stworzyć taką listę, utwórz stronę z takim samym sposobem zapisu jak zwykła lista przewodników i podlinkuj ją do tego elementu Wikidanych. Następnie zmień konfigurację poprzez special:EditGrowthConfig podając nazwę nowej strony w polu „Strona zawierająca listę przewodników, którzy chcą wybierać nowicjuszy sami”. Ta strona specjalna jest dostępna do edycji wyłącznie dla administratorów i administratorów interfejsu.

Zobacz też