Growth/Komunity/Jak konfigurovat seznam mentorů

This page is a translated version of the page Growth/Communities/How to configure the mentors' list and the translation is 56% complete.
Tato procedura je použitelná pouze v projektech, kde jsou k dispozici nástroje Growth :

Chcete se stát mentorem? Děkujeme!

Mentoři jsou zkušení uživatelé, připraveni pomoci novým uživatelům. Jsou klíčovým faktorem pro začlenění a povzbuzení nových uživatelů k úpravě wiki.

Prosím, podívejte se na naše materiály o komunikaci s nováčky a následně se představte jako mentor.

Ve zkratce
Abyste se mohli stát mentorem, musíte přidat své uživatelské jméno do seznamu mentorů. It is possible at wikis where a list of mentors exists.
Pokud seznam neexistuje, musíte nastavit seznam mentorů na vaší wiki.

Prezentace na Domovské stránce

 
Tento obrázek ukazuje, jak bude vaše představení ukázané v Domovské stránce.
 
Zprávy, které jsou delší než 240 znaků, jsou useknuté.

Domovská stránka nováčků je navržena tak, aby jim pomohla v uskutečnění jejich prvních kroků na Wikipedii. Nováčci mají přímý přístup na svou domovskou stránku. Tam vidí jméno zkušeného uživatele, který je připraven jim v případě potřeby pomoci: Jejich mentora.

Mentors are randomly assigned to multiple newcomers, but not all of them contact their mentor. On average, a mentor receive between 0 to 6 questions each week from newcomers.

Jak se přidat do seznamu mentorů

Thank you for volunteering to be a mentor! It is a rewarding experience.

Visit the Mentor Dashboard

Some wikis have created a specific page, with the mentor list, but also rules or best practices to follow. You may find your community's page on Wikidata. This list will tell you what are the conditions to be a mentor, if any condition apply. By default, the signup process is opened to editors who have 500 edits and 90 days of presence.

By default, the mentor list for your wiki is located at Special:ManageMentors. There, you can see who is a mentor.

If your wiki has setup the mentorship program, and if you qualify to be a mentor according the the local rules, please visit Special:MentorDashboard to signup.

Add your description

You will be asked to describe yourself, as a mentor. This short description is displayed on the newcomer's homepage. Ve výchozím nastavení je toto představení "Tento zkušený wikipedista ví, že jste noví, a může vám pomoci s editováním.".

Maximální délka popisu je 240 znaků. Pokud je delší, systém popis omezí. Nepřidávejte do popisu wikitext (bez odkazu, bez šablony), HTML a CSS: Poškodilo by to popis.

Admins can edit your description using Special:ManageMentors.

Příklady popisů

(Z důvodu překladů mohou příklady níže přesáhnout limit 240 znaků.)

Můžete se představit neutrálně:

  • "Jsem tady, abych vám pomohl s orientováním se ve Wikipedii, neváhejte se mě zeptat na různé otázky!"

Pokud upravujete Wikipedii a podílíte se na životě své komunity, máte dostatek zkušeností, abyste mohli odpovědět na jakoukoli otázku. Ale nenechte lidi, aby si mysleli, že jim můžete pomoci jen s něčím konkrétním.

  • Nepište "Edituji články o fotbalu". Nováčci si mohou myslet, že se vás nemohou zeptat na nic dalšího, než na fotbal.
  • Namísto toho napište "Nejčastěji přispívám o fotbalu, ale mohu vám pomoci s jakýmkoliv dalším tématem."

Můžete pozvat nováčky, aby vás kontaktovali:

  • "Mohu vám odpovědět na vaše otázky o editování Wikipedie. Nejčastěji přispívám články o fotbalu. O čem budete přispívat vy?"
  • "Byl jsem stejně zmatený, jako jste teď vy. Pomohlo mi, že jsem se ptal zkušenějších uživatelů. Neváhejte se mě zeptat na cokoliv."

Prosím, udržte své představení krátké: 240 znaků je maximum. Zvolili jsme tento limit, abychom se vyhnuli dlouhým textům, které by odváděly pozornost od ostatních informací, které již jsou na Domovské stránce k dispozici. Ze stejného důvodu nebude fungovat wikitext. Aby se o vás nováčci dozvěděli více, mohou kliknout na vaši uživatelskou stránku, na kterou z Domovské stránky vede odkaz.

Vaše uživatelské jméno se již zobrazí na domovské stránce nováčků spolu s odkazem na vaši uživatelskou stránku. Není třeba nováčkům ve své prezentaci připomínat, kdo jste.

You are ready

After you signed-up, the system will start assigning you new mentees. Regularly visit Special:MentorDashboard to keep an eye to the newcomers assigned to you. Newcomers will also start contacting you directly on your talk page. Don't forget to mention them when you reply to their messages. Please also check our documentation on how to interact with newcomers.

Vytvoření seznamu mentorů

1. Agree on having mentorship

Nejprve musíte zkontrolovat, zda jsou nástroje Growth instalovány na vaší wiki. Pokud tomu tak ještě není, přečtěte si prosím jak získat tyto funkce.

Pak musíte najít nějaké další mentory, kteří se dobrovolně přihlásí.

Doporučujeme vám zahájit konverzaci na příslušných místech na vaší wiki, abyste se mohli rozhodnout, zda by měl být tento seznam mentorů vytvořen. Je to také dobrý způsob, jak získat mentory. Growth mentorský systém může nahradit nebo doplnit stávající mentorský systém.

Na základě našeho pozorování doporučujeme mít jednoho mentora pro každou skupinu 500 nových uživatelů, které vaše wiki měsíčně získá. Například, pokud má vaše wiki 2 500 nových účtů za měsíc, měli byste mít alespoň 5 mentorů. Doporučujeme mít alespoň 3 mentory.

2. Activate mentorship

Na vaší wiki musí administrátor rozhraní zapnout mentorský systém pomocí konfigurační stránky (Special:EditGrowthConfig).

3. The list of mentors

The list of mentors will be displayed on Special:ManageMentors.

You can transclude the list of mentors anywhere, with the following syntax: {{Special:ManageMentors}}.

If you decide to create a page where you transclude the list of mentors, please list it on Wikidata.

Na konfigurační stránce přidáte některá kritéria pro definování toho, kdo může být mentorem. Ve výchozím nastavení jsou požadavky na více než 500 provedených úprav a účet, který je alespoň 90 dní starý.

Vaše komunita může také definovat některá specifická pravidla o tom, kdo může být mentorem (stáří účtu, počet provedených úprav, počet úprav provedených v hlavním prostoru, mít konkrétní roli atd.), a poté přidělit roli mentora kterémukoli účtu. Pokud chcete tento proces použít, kontaktujte nás.

4. Mentors can now signup

In order to become a mentor, please add your name to the list of mentors.

Možnosti

Mentors can manage their account:

The system provides options to manage mentors:

Související stránky