Growth/Komunity/Jak konfigurovat seznam mentorů

This page is a translated version of the page Growth/Communities/How to configure the mentors' list and the translation is 66% complete.
Outdated translations are marked like this.
Tato procedura je použitelná pouze na projektech, kde jsou k dispozici jsou nástroje Growth :

Chcete se stát mentorem? Děkujeme!

Mentors are experienced users, ready to help new users. They are a key factor in order to onboard and encourage new users to edit the wikis.

Prosím, podívejte se na naše materiály o komunikaci s nováčky a následně se představte jako mentor.

Tento obrázek ukazuje, jak bude vaše představení ukázané v Domovské stránce.
Zprávy, které jsou delší než 240 znaků, jsou useknuté.

Domovská stránka nováčků je navržena tak, aby jim pomohla v uskutečnění jejich prvních kroků na Wikipedii. Domovská stránka náhodně přiřadí vaše jméno nováčkům: budete jejich mentor.

Domovská stránka vám umožňuje představit se nováčkům. Ve výchozím nastavení je toto představení "Tento zkušený wikipedista ví, že jste noví, a může vám pomoci s editováním.".

Prosím, udržte své představení krátké: 240 znaků je maximum. Zvolili jsme tento limit, abychom se vyhnuli dlouhým textům, které by odvedly pozornost od ostatních informací, které již jsou na Domovské stránce k dispozici. Ze stejného důvodu nebude fungovat wikitext. Aby se o vás nováčci dozvěděli více, mohou kliknout na vaši uživatelskou stránku, na kterou z Domovské stránky vede odkaz.

Vaše uživatelské jméno již bude v Domovské stránce zobrazené. Není zapotřebí znovu informovat nováčky, kdo jste.

Příklady

(Z důvodu překladů mohou příklady níže přesáhnout limit 240 znaků.)

Můžete se představit neutrálně:

  • "Jsem tady, abych vám pomohl s vyznáním se ve Wikipedii, neváhejte se mě zeptat na různé otázky!"

Máte dostatečné množství zkušeností, abyste odpověděl na jakoukoliv otázku. Nedopusťte, aby si nováčci mysleli, že se vás mohou ptát jen na konkrétní věci.

  • Nepište "Edituji články o fotbalu". Nováčci si mohou myslet, že se vás nemohou zeptat na nic dalšího, než fotbal.
  • Namísto toho napište "Nejčastěji přispívám o fotbalu, ale mohu vám pomoci s jakýmkoliv dalším tématem."

Můžete pozvat nováčky, aby vás kontaktovali:

  • "Mohu vám odpovědět na vaše otázky o editování Wikipedie. Nejčastěji přispívám články o fotbalu. O čem budete přispívat vy?"
  • "Byl jsem stejně zmatený, jako jste teď vy. Pomohlo mi, že jsem se ptal zkušenějších uživatelů. Neváhejte se mě zeptat na cokoliv."

Jak přidat vaši prezentaci do seznamu mentorů

Seznam mentorů pro českou Wikipedii je k dispozici tady. Stejný seznam pro další projekty je k dispozici na na Wikidatech. If this page doesn't exist, you have to create it first.

Přidejte své uživatelské jméno (nikoli přesměrování na své uživatelské jméno) do seznamu pomocí následující syntaxe:

* [[Wikipedista:Uživatelské jméno]]|Představení-se

Příklad: * [[Wikipedista:Trizek]]|Přispívám do mnoha témat a rád vám pomohu!

The description's length is 240 characters maximum. If it is longer, the system will cut the description.

Nepřidávejte do popisu wikitext (bez odkazu, bez šablony), HTML a CSS: poškodilo by to popis.

Do not alter the link to your userpage, by adding anchors, or by changing the target. It will break as well.

Create a list of mentors

First, you need to check if the Growth tools are deployed at your wiki. If it is not yet the case, please see how to get the features.

Then, you have to find some other mentors to volunteer. We encourage you to start a conversation at the relevant places at your wiki, in order to decide if this mentor list should be created. This is also a good way to recruit mentors.

The Growth mentorship system can replace or complement an existing mentoring system.

If your community agrees on, create a new page. This page can be located anywhere at your wiki. This page must list each mentor name and description, as described in the previous section.

At your wiki, an interface admin has to add the mentor list to the configuration page (Special:EditGrowthConfig). The list goes to the "Seznam automaticky přiřazovaných mentorů" field. Don't forget to turn the mentorship feature on.

Based on our observation, we advise to have one mentor for each group of 500 new users your wiki gets per month. For instance, if your wiki has 2,500 new accounts per month, your should have at least 5 mentors. We recommend to have at least 3 mentors.

Možnosti

Převzetí nováčků

Někdy mentor skončí a je třeba ho nahradit, nebo může mentor přesměrovat nováčka na jiného mentora, který se na dané téma více specializuje. Mentoři pak mohou převzít nováčka.

Zvláštní seznam pro organizátory workshopů

Ve výchozím nastavení je k dispozici pouze jeden seznam mentorů. Každý mentor uvedený v tomto seznamu je náhodně přiřazen nováčkům. Některé wiki požádaly o možnost, aby zkušení uživatelé, kteří pořádají workshopy, mohli převzít pouze nováčky, které znají.

Je možné vytvořit samostatný seznam, do kterého se mohou přihlásit lidé, kteří si chtějí nárokovat nováčky (mentees), aniž by byli přiřazeni k neznámým nováčkům.

Chcete-li vytvořit tento seznam, vytvořte stránku se stejnou syntaxí jako běžný seznam mentorů, propojte ji s odpovídající položkou Wikidat. Then edit special:EditGrowthConfig to add the page link in the "Stránka se seznamem mentorů, kteří budou k nováčkům přiřazeni jen ručně" field. This special page is editable by interface admins.

See also