Growth/Komunity/Jak konfigurovat seznam mentorů

This page is a translated version of the page Growth/Communities/How to configure the mentors' list and the translation is 100% complete.
Tato procedura je použitelná pouze v projektech, kde jsou k dispozici nástroje Growth :

Chcete se stát mentorem? Děkujeme!

Tým Growth nabízí mentorský systém všem komunitám Wikipedie. Cílem je na wiki spárovat nováčky s mentory.

Mentoři jsou zkušení uživatelé, připraveni pomoci novým uživatelům. Jsou klíčovým faktorem pro začlenění a povzbuzení nových uživatelů k úpravě wiki.

Nováčci jsou informováni o svém mentorovi na domovské stránce pro nováčky.

Mentoři vidí, koho mentorují na mentorském panelu.

Prosím, podívejte se na naše materiály o komunikaci s nováčky a následně se představte jako mentor.

Ve zkratce
Abyste se mohli stát mentorem, musíte přidat své uživatelské jméno do seznamu mentorů. Je to možné na wikinách, kde existuje seznam mentorů.
Pokud seznam neexistuje, musíte nastavit seznam mentorů na vaší wiki.

Prezentace na Domovské stránce

 
Tento obrázek ukazuje, jak bude vaše představení ukázané v Domovské stránce.
 
Zprávy, které jsou delší než 240 znaků, jsou useknuté.

Domovská stránka nováčků je navržena tak, aby jim pomohla v uskutečnění jejich prvních kroků na Wikipedii. Nováčci mají přímý přístup na svou domovskou stránku. Tam vidí jméno zkušeného uživatele, který je připraven jim v případě potřeby pomoci: Jejich mentora.

Mentoři jsou náhodně přiděleni více nováčkům, ale ne všichni svého mentora kontaktují. V průměru dostává mentor každý týden 0 až 6 otázek od nováčků.

Jak se přidat do seznamu mentorů

Děkujeme, že jste se dobrovolně stali mentorem! Je to obohacující zkušenost.

Navštivte panel Mentor Dashboard

Některé wiki vytvořily konkrétní stránku se seznamem mentorů, ale také pravidly nebo osvědčenými postupy, které je třeba dodržovat. Stránku své komunity můžete najít na Wikidata. Tento seznam vám řekne, jaké jsou podmínky pro to, abyste byli mentorem, pokud nějaká podmínka platí. Ve výchozím nastavení je proces registrace otevřen editorům, kteří mají 500 úprav a 90 dní přítomnosti.

Ve výchozím nastavení je seznam mentorů pro vaši wiki umístěn na Special:ManageMentors. Tam můžete vidět, kdo je mentor.

Pokud vaše wiki nastavila mentorský program a pokud se kvalifikujete být mentorem podle místních pravidel, navštivte prosím Special:MentorDashboard a zaregistrujte se.

Přidejte svůj popis

Budete požádáni, abyste se popsali jako mentor. Tento krátký popis se zobrazí na domovské stránce nováčka. Ve výchozím nastavení je toto představení "Tento zkušený wikipedista ví, že jste noví, a může vám pomoci s editováním.".

Maximální délka popisu je 240 znaků. Pokud je delší, systém popis omezí. Nepřidávejte do popisu wikitext (bez odkazů, bez šablon), HTML nebo CSS: Nebude přijat.

Správci mohou upravit váš popis pomocí Special:ManageMentors.

Příklady popisů

(Z důvodu překladů mohou příklady níže přesáhnout limit 240 znaků.)

Můžete se představit neutrálně:

  • "Jsem tady, abych vám pomohl s orientováním se ve Wikipedii, neváhejte se mě zeptat na různé otázky!"

Pokud upravujete Wikipedii a podílíte se na životě své komunity, máte dostatek zkušeností, abyste mohli odpovědět na jakoukoli otázku. Ale nenechte lidi, aby si mysleli, že jim můžete pomoci jen s něčím konkrétním.

  • Nepište "Edituji články o fotbalu". Nováčci si mohou myslet, že se vás nemohou zeptat na nic dalšího, než na fotbal.
  • Namísto toho napište "Nejčastěji přispívám o fotbalu, ale mohu vám pomoci s jakýmkoliv dalším tématem."

Můžete pozvat nováčky, aby vás kontaktovali:

  • "Mohu vám odpovědět na vaše otázky o editování Wikipedie. Nejčastěji přispívám články o fotbalu. O čem budete přispívat vy?"
  • "Byl jsem stejně zmatený, jako jste teď vy. Pomohlo mi, že jsem se ptal zkušenějších uživatelů. Neváhejte se mě zeptat na cokoliv."

Prosím, udržte své představení krátké: 240 znaků je maximum. Zvolili jsme tento limit, abychom se vyhnuli dlouhým textům, které by odváděly pozornost od ostatních informací, které již jsou na Domovské stránce k dispozici. Ze stejného důvodu nebude fungovat wikitext. Aby se o vás nováčci dozvěděli více, mohou kliknout na vaši uživatelskou stránku, na kterou z Domovské stránky vede odkaz.

Vaše uživatelské jméno se již zobrazí na domovské stránce nováčků spolu s odkazem na vaši uživatelskou stránku. Není třeba nováčkům ve své prezentaci připomínat, kdo jste.

Uvítací šablony

Komunity mohou vytvářet nebo upravovat své uvítací šablony pomocí kouzelného slůvka {{#mentor}} . Toto kouzelné slovo zobrazí jméno mentora pro nově příchozí. Tímto způsobem můžete podepsat uvítací zprávu jménem mentora, abyste měli ucelený proces onboardingu. Pokud se mentor změní, kouzelné slůvko vybere jméno nového mentora.

Může existovat uvítací šablona speciálně vytvořená pro mentory, kterou poskytnou svým svěřencům, aby jim pomohla s procesem zavádění. Například anglická Wikipedie má {{Mentor welcome}}.

Jste připraveni

Po zaregistrování vám systém začne přiřazovat nové mentorované. Pravidelně navštěvujte Special:MentorDashboard , abyste sledovali nováčky, kteří vám byly přiděleni.

Nováčci vás také začnou kontaktovat přímo na vaší diskusní stránce. Nezapomeňte je zmínit, když odpovíte na jejich zprávy. Zkontrolujte také naši dokumentaci na stránce Jak ovlivňovat nováčky.

Jak vytvořit a udržovat seznam mentorů

1. Dohodněte se na mentorství

Nejprve musíte zkontrolovat, zda jsou nástroje Growth instalovány na vaší wiki. Pokud tomu tak ještě není, přečtěte si, prosím, jak získat tyto funkce.

Pak musíte najít nějaké další mentory, kteří se dobrovolně přihlásí.

Doporučujeme vám zahájit konverzaci na příslušných místech na vaší wiki, abyste se mohli rozhodnout, zda by měl být tento seznam mentorů vytvořen. Je to také dobrý způsob, jak získat mentory. Mentorský systém Growth může nahradit nebo doplnit stávající mentorský systém.

Na základě našeho pozorování doporučujeme mít jednoho mentora pro každou skupinu 500 nových uživatelů, které vaše wiki měsíčně získá. Například, pokud má vaše wiki 2 500 nových účtů za měsíc, měli byste mít alespoň 5 mentorů. Doporučujeme mít alespoň 3 mentory. Mentoři se mohou zaregistrovat před aktivací mentorského systému na Special:EnrollAsMentor.

2. Aktivujte mentorship

Na vaší wiki musí administrátor zapnout mentorský systém pomocí konfigurační stránky (Special:EditGrowthConfig).

3. Seznam mentorů

Seznam mentorů se zobrazí na Special:ManageMentors.

Seznam mentorů můžete přenést kamkoli s následující syntaxí: {{Special:ManageMentors}}.

Pokud se rozhodnete vytvořit stránku, kam převedete seznam mentorů, uveďte ji na wikidata.

Na konfigurační stránce přidáte některá kritéria pro definování toho, kdo může být mentorem. Ve výchozím nastavení jsou požadavky na více než 500 provedených úprav a účet, který je alespoň 90 dní starý.

Vaše komunita může také definovat některá specifická pravidla o tom, kdo může být mentorem (stáří účtu, počet provedených úprav, počet úprav provedených v hlavním prostoru, mít konkrétní roli atd.), a poté přidělit roli mentora kterémukoli účtu. Pokud chcete tento proces použít, kontaktujte nás.

4. Mentoři se nyní mohou zaregistrovat

Abyste se mohli stát mentorem, musíte přidat své uživatelské jméno do seznamu mentorů.

Možnosti

Mentoři mohou spravovat svůj účet:

Systém poskytuje možnosti pro správu mentorů:

Související odkazy