Büyüme/Topluluklar/Eğitmen listesi nasıl yapılandırılır

This page is a translated version of the page Growth/Communities/How to configure the mentors' list and the translation is 61% complete.
Aşağıdaki prosedür yalnızca Büyüme araçları kullanılabilen vikiler için geçerlidir.

Eğitmen olmak ister misiniz? Teşekkür ederiz!

Mentors are experienced users, ready to help new users. They are a key factor in order to onboard and encourage new users to edit the wikis.

Lütfen yeni gelenlerle nasıl etkileşimde bulunulur ile ilgili kaynaklarımızı kontrol edin ve kendinizi bir eğitmen olarak tanıtın.

In short
In order to become a mentor, please add your name to the list of mentors that exists at your wiki, if any.
If not already done, you may have to create the list of mentors at your wiki.

Eğitmenlerin Anasayfada sunulması

 
Bu, girişinizin yeni gelen ana sayfada nasıl gösterileceğini gösterir.
 
240 karakterden daha uzun tanıtım mesajları kesilecektir.

Yeni Gelen Anasayfa yeni gelenlere Vikipedi'deki ilk adımlarında yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Anasayfa, adınızı rastgele bir kişiye yeni atayacaktır: onların akıl hocası olacaksınız.

Anasayfada, mentilerinize tanıtımınızı gösteren bir alan vardır. Varsayılan olarak sunu şudur: "Bu deneyimli kullanıcı yeni olduğunuzu biliyor ve düzenleme hakkında size yardımcı olabilir.".

Sununuzu rehber listesine nasıl eklersiniz

Vikinizin eğitmen listesi Vikiveri'de listelenir. If this page doesn't exist, you have to create it first.

Some wikis may have defined some local rules about the conditions to become a mentor. These conditions are usually displayed on or linked from the mentors list.

Aşağıdaki sözdizimini kullanarak kullanıcı adınızı (kullanıcı adınıza yönlendirme değil) listeye ekleyin:

* [[Kullanıcı:Kullanıcı adı]]|Açıklama

Örnek: * [[Kullanıcı:Trizek]]|Birçok konuya katkıda bulunuyorum ve size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım!

The description's length is 240 characters maximum. If it is longer, the system will cut the description.

Açıklamaya vikimetin (bağlantı yok, şablon yok), HTML ve CSS eklemeyin: bu bozulmasına neden olur.

Do not alter the link to your userpage, by adding anchors, or by changing the target. It will break as well.

Örnekler

(Çeviriler nedeniyle, aşağıdaki örnekler 240 karakter sınırını aşabilir.)

Kendinizi çok tarafsız bir şeyle tanıtabilirsiniz:

  • "Vikipedi'de gezinmenize yardımcı olmak için buradayım, lütfen sormaya çekinmeyin!"

Herhangi bir soruya cevap vermek için yeterli deneyime sahipsiniz. İnsanların yalnızca belirli bir konuda onlara yardımcı olabileceğinizi düşünmelerine izin vermeyin.

  • "Futbol hakkında maddeler düzenlerim" yazmayın. Yeni gelenler size futboldan başka bir şey soramayacaklarını düşünebilirler.
  • Şunu yazmayı tercih edin: "Çoğunlukla futbolla ilgili konulara katkıda bulunuyorum, ancak olabildiğince başka herhangi bir konuda size yardımcı olabilirim."

İnsanları sizinle iletişime geçmeye davet edebilirsiniz:

  • "Vikipedi'yi düzenleme ile ilgili sorularınızda size yardımcı olabilirim. Çoğunlukla futbolla ilgili konulara katkıda bulunuyorum. Katkı alanınız ne olurdu?"
  • "Şu an senin kadar şaşkındım. Ancak deneyimli kullanıcılara soru sormak bana yardımcı oldu. Lütfen bana herhangi bir soru sormaktan çekinmeyin!"

Lütfen kısaca kendinizi tanıtın: Maks. 240 karakter. Bu sınırlama, Anasayfa'da zaten görünür olan bilgileri aşırı yükleyecek uzun metinlerden kaçınmak için ayarlanmıştır. Vikimetin aynı nedenlerle oluşturulmayacaktır. Hakkınızda daha fazla bilgi edinmek için yeni gelenler, Anasayfa'dan bağlanan kullanıcı sayfanızı ziyaret edebilir.

Kullanıcı adınız zaten Anasayfa'da görüntülenecektir. Yeni gelenlere sunumunuzda kim olduğunuzu hatırlatmanıza gerek yok.

Create a list of mentors

First, you need to check if the Growth tools are deployed at your wiki. If it is not yet the case, please see how to get the features.

Then, you have to find some other mentors to volunteer. We encourage you to start a conversation at the relevant places at your wiki, in order to decide if this mentor list should be created. This is also a good way to recruit mentors.

The Growth mentorship system can replace or complement an existing mentoring system.

If your community agrees on, create a new page. This page can be located anywhere at your wiki. This page must list each mentor name and description, as described in the previous section.

At your wiki, an interface admin has to add the mentor list to the configuration page (Special:EditGrowthConfig). The list goes to the "Yeni gelenlere otomatik olarak atanacak mentorların listesini içeren sayfa" field. Don't forget to turn the mentorship feature on.

Based on our observation, we advise to have one mentor for each group of 500 new users your wiki gets per month. For instance, if your wiki has 2,500 new accounts per month, your should have at least 5 mentors. We recommend to have at least 3 mentors.

We recommend to protect the mentor list, so that only experienced users can sign-up. The usual protection is: more than 500 edits made and an at least 90 days-old account. Your community can define some specific rules on who can be a mentor (age of the account, how many edits made, number of edits made on main space, etc.).

Seçenekler

Danışanları talep etme

Bazen yöntemler bırakır ve değiştirilmesi gerekir veya bir yöntem, yeni gelen bir kişiyi, belirli bir konuda daha uzmanlaşmış başka bir yöntemi yönlendirebilir. Bu durumda yöntemlerin danışma talep etmesi mümkündür.

Atölye ev sahipleri için ayrı bir liste

Varsayılan olarak, yalnızca bir rehber listesi mevcuttur. Bu listede listelenen her yöntemin isimleri yeni gelenlere rastgele atanır. Bazı vikiler, atölyelere ev sahipliği yapan deneyimli kullanıcılar için yalnızca tanıdıkları danışanları talep etmek için bir yol bulmalarını istedi.

Bilinmeyen menteelere atanmadan danışan talep etmek isteyen kişilerin kayıt olabileceği ayrı bir liste oluşturmak mümkündür.

Bu listeyi oluşturmak için, düzenli yöntemleri listesiyle aynı sözdizimini kullanarak bir sayfa oluşturun, onu eşleşen Vikiveri öğesine bağlayın. Then edit special:EditGrowthConfig to add the page link in the "Yalnızca manuel olarak atanabilen mentorların listesini içeren sayfa" field. This special page is editable by interface admins.

See also