Büyüme/Topluluklar/Eğitmen listesi nasıl yapılandırılır

This page is a translated version of the page Growth/Communities/How to configure the mentors' list and the translation is 37% complete.
Outdated translations are marked like this.
Aşağıdaki prosedür yalnızca Büyüme araçları kullanılabilen vikiler için geçerlidir.

Eğitmen olmak ister misiniz? Teşekkür ederiz!

Mentorlar, yeni kullanıcılara yardım etmeye hazır deneyimli kullanıcılardır. Yeni kullanıcıları wiki'leri düzenlemeye teşvik etmek ve teşvik etmek için önemli bir faktördür.

Lütfen yeni gelenlerle nasıl etkileşimde bulunulur ile ilgili kaynaklarımızı kontrol edin ve kendinizi bir eğitmen olarak tanıtın.

Kısacası
Mentor olmak için lütfen adınız wiki'nizde bulunan mentorlar listesine adınızı ekleyin, varsa. It is possible at wikis where a list of mentors exists.
Henüz yapmadıysanız, wiki'nizde danışmanların listesini oluşturmanız gerekebilir.

Eğitmenlerin Anasayfada sunulması

 
Bu, girişinizin yeni gelen ana sayfada nasıl gösterileceğini gösterir.
 
240 karakterden daha uzun tanıtım mesajları kesilecektir.

Yeni Gelen Anasayfa yeni gelenlere Vikipedi'deki ilk adımlarında yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Anasayfa, adınızı rastgele bir kişiye yeni atayacaktır: onların akıl hocası olacaksınız.

Mentors are randomly assigned to multiple newcomers, but not all of them contact their mentor. On average, a mentor receive between 0 to 6 questions each week from newcomers.

Kendinizi mentor listesine nasıl eklersiniz

Thank you for volunteering to be a mentor! It is a rewarding experience.

Visit the Mentor Dashboard

Some wikis have created a specific page, with the mentor list, but also rules or best practices to follow. You may find your community's page on Wikidata. This list will tell you what are the conditions to be a mentor, if any condition apply. By default, the signup process is opened to editors who have 500 edits and 90 days of presence.

By default, the mentor list for your wiki is located at Special:ManageMentors. There, you can see who is a mentor.

If your wiki has setup the mentorship program, and if you qualify to be a mentor according the the local rules, please visit Special:MentorDashboard to signup.

Add your description

You will be asked to describe yourself, as a mentor. This short description is displayed on the newcomer's homepage. Anasayfada, mentilerinize tanıtımınızı gösteren bir alan vardır. Varsayılan olarak sunu şudur: "Bu deneyimli kullanıcı yeni olduğunuzu biliyor ve düzenleme hakkında size yardımcı olabilir.".

Açıklamanın uzunluğu maksimum 240 karakterdir. Daha uzunsa, sistem açıklamayı kesecektir. Açıklamaya vikimetin (bağlantı yok, şablon yok), HTML ve CSS eklemeyin: bu bozulmasına neden olur.

Admins can edit your description using Special:ManageMentors.

Örnekler

(Çeviriler nedeniyle, aşağıdaki örnekler 240 karakter sınırını aşabilir.)

Kendinizi çok tarafsız bir şeyle tanıtabilirsiniz:

  • "Vikipedi'de gezinmenize yardım etmek için buradayım, lütfen sormaktan çekinmeyin!"

Herhangi bir soruya cevap vermek için yeterli deneyime sahipsiniz. İnsanların yalnızca belirli bir konuda onlara yardımcı olabileceğinizi düşünmelerine izin vermeyin.

  • "Futbol hakkında maddeler düzenlerim" yazmayın. Yeni gelenler size futboldan başka bir şey soramayacaklarını düşünebilirler.
  • Şunu yazmayı tercih edin: "Çoğunlukla futbolla ilgili konulara katkıda bulunuyorum, ancak olabildiğince başka herhangi bir konuda size yardımcı olabilirim."

İnsanları sizinle iletişime geçmeye davet edebilirsiniz:

  • "Vikipedi'yi düzenleme ile ilgili sorularınızda size yardımcı olabilirim. Çoğunlukla futbolla ilgili konulara katkıda bulunuyorum. Katkı alanınız ne olurdu?"
  • "Şu an senin kadar şaşkındım. Ancak deneyimli kullanıcılara soru sormak bana yardımcı oldu. Lütfen bana herhangi bir soru sormaktan çekinmeyin!"

Lütfen kısaca kendinizi tanıtın: Maks. 240 karakter. Bu sınırlama, Anasayfa'da zaten görünür olan bilgileri aşırı yükleyecek uzun metinlerden kaçınmak için ayarlanmıştır. Vikimetin aynı nedenlerle oluşturulmayacaktır. Hakkınızda daha fazla bilgi edinmek için yeni gelenler, Anasayfa'dan bağlanan kullanıcı sayfanızı ziyaret edebilir.

Kullanıcı adınız zaten Anasayfa'da görüntülenecektir. Yeni gelenlere sunumunuzda kim olduğunuzu hatırlatmanıza gerek yok.

You are ready

After you signed-up, the system will start assigning you new mentees. Regularly visit Special:MentorDashboard to keep an eye to the newcomers assigned to you. Newcomers will also start contacting you directly on your talk page. Don't forget to mention them when you reply to their messages. Please also check our documentation on how to interact with newcomers.

Mentorların bir listesini oluşturun

1. Agree on having mentorship

Öncelikle, Büyüme araçlarının wikinizde konuşlandırılmış olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Henüz değilse, lütfen özelliklerin nasıl edinileceği konusuna bakın.

Ardından, gönüllü olacak başka mentorlar bulmalısınız.

Karar vermek için bu rehber listesi oluşturulmalıdır, kendi wiki de ilgili yerlerde bir görüşme başlatmak için teşvik ediyoruz. Bu aynı zamanda mentorlarla başlamanın iyi bir yoludur. Growth mentorluk sistemi mevcut bir mentorluk sisteminin yerini alabilir veya tamamlayabilir.

Based on our observation, we advise to have one mentor for each group of 500 new users your wiki gets per month. For instance, if your wiki has 2,500 new accounts per month, your should have at least 5 mentors. We recommend to have at least 3 mentors.

2. Activate mentorship

At your wiki, an interface admin has to turn on the mentorship system, using the configuration page (Special:EditGrowthConfig).

3. The list of mentors

The list of mentors will be displayed on Special:ManageMentors.

You can transclude the list of mentors anywhere, with the following syntax: {{Special:ManageMentors}}.

If you decide to create a page where you transclude the list of mentors, please list it on Wikidata.

At the configuration page, you add some criteria to define who can be a mentor. By default, the requirements are more than 500 edits made and an account that is at least 90 days-old.

Topluluğunuz, kimin eğitmen olabileceğine dair bazı kurallar koyabilir. (hesabın yaşı, kaç düzenleme yapıldığı, ana alanda yapılan düzenlemelerin sayısı vb.).

4. Mentors can now signup

In order to become a mentor, please add your name to the list of mentors.

Seçenekler

Mentors can manage their account:

The system provides options to manage mentors:

See also