Growth/Communities/How to configure the mentors' list/lv

This page is a translated version of the page Growth/Communities/How to configure the mentors' list and the translation is 55% complete.
Outdated translations are marked like this.
Šī procedūra attiecas tikai uz vikivietnēm, kur ir pieejami Izaugsmes rīki .

Vai tev ir interese kļūt par mentoru? Paldies!

Mentori ir pieredzējuši dalībnieki, kas ir gatavi palīdzēt jauniem dalībniekiem. Tie ir galvenais faktors, lai piesaistītu un mudinātu jaunus lietotājus rediģēt vikivietnes.

Please check our resources about how to interact with newcomers and then introduce yourself as a mentor.

In short
In order to become a mentor, please add your name to the list of mentors that exists at your wiki, if any.
If not already done, you may have to create the list of mentors at your wiki.

Mentoru attēlošana sākumlapā

 
Šādi jaunpienācēju sākumlapā izskatīsies tavs apraksts.
 
Paziņojumi, kas ir garāki par 240 rakstzīmēm, tiks apgriezti.

Jaunpienācēju sākumlapa ir paredzēta, lai palīdzētu jaunpienācējiem pirmajos soļos Vikipēdijā. Sākumlapa nejauši piešķirs tevi kādam jaunpienācējam: tu būsi viņa mentors.

Sākumlapā ir vieta, kas šos jaunpienācējus ļauj tev iepazīstināt ar sevi. Pēc noklusējuma šis iepazīstināšanas teksts ir: "Šis pieredzējušais dalībnieks zina, ka esi iesācējs un var palīdzēt tev apgūt labošanu.".

Kā pievienot sevi mentoru sarakstam

Tavas vikivietnes mentoru saraksts ir pievienots Wikidata. Ja šī lapa nepastāv, tev tā ir jāizveido.

Some wikis may have defined some local rules about the conditions to become a mentor. These conditions are usually displayed on or linked from the mentors list.

Add your username (not a redirect to your username) to the list, using the following syntax:

* [[User:Username]]|Apraksts

Piemērs: * [[User:Trizek]]|I contribute to many topics, and I will be pleased to help you!

The description's length is 240 characters maximum. If it is longer, the system will cut the description.

Aprakstam nepievieno vikitekstu (ne saites, ne veidnes), HTML vai CSS: tas to sabojās.

Do not alter the link to your userpage, by adding anchors, or by changing the target. It will break as well.

Piemēri

(Tulkojumu dēļ zemāk minētie piemēri var pārsniegt 240 rakstzīmju ierobežojumu.)

Tu vari iepazīstināt ar sevi ar kaut ko neitrālu:

  • "Es esmu šeit, lai palīdzētu tev iepazīt Vikipēdiju, lūdzu, droši jautā palīdzību!"

Tev ir pietiekama pieredze, lai atbildētu uz jebkuru jautājumu. Neliec cilvēkiem domāt, ka vari palīdzēt tikai ar kaut ko specifisku.

  • Neraksti "Es laboju rakstus par futbolu." Jaunpienācēji var padomāt, ka jautājumus varēs uzdot tikai par futbola tēmām.
  • Labāk raksti: "Es pārsvarā laboju ar futbolu saistītus rakstus, bet iespēju robežās varu palīdzēt ar jebkuru citu tēmu."

Tu vari ielūgt cilvēkus sazināties ar tevi:

  • "I can help you with your questions about editing Wikipedia. I'm mostly contributing to football-related topics. What would be your area of contributions?"
  • "I was as confused as you are now. But asking questions to experienced users helped me. Please feel free to ask me any question!"

Please shortly introduce yourself: 240 characters max. That limitation is set to avoid lengthy text that would overload the information already visible on the Homepage. Wikitext will not be rendered for the same reasons. To know more about you, newcomers can visit your user page, linked from the Homepage.

Tavs dalībnieka vārds jau būs redzams sākumlapā. Nav nepieciešams to minēt vēlreiz aprakstā.

Izveido mentoru sarakstu

First, you need to check if the Growth tools are deployed at your wiki. If it is not yet the case, please see how to get the features.

Pēc tam tev jāatrod daži citi brīvprātīgie mentori. We encourage you to start a conversation at the relevant places at your wiki, in order to decide if this mentor list should be created. This is also a good way to recruit mentors.

Izaugsmes mentoru sistēma var aizvietot vai papildināt esošu mentorēšanas sistēmu.

If your community agrees on, create a new page. This page can be located anywhere at your wiki. This page must list each mentor name and description, as described in the previous section.

At your wiki, an interface admin has to add the mentor list to the configuration page (Special:EditGrowthConfig). The list goes to the "Lapa, kas satur sarakstu ar automātiski piešķiramiem mentoriem" field. Don't forget to turn the mentorship feature on.

Based on our observation, we advise to have one mentor for each group of 500 new users your wiki gets per month. For instance, if your wiki has 2,500 new accounts per month, your should have at least 5 mentors. Mēs iesakām sarakstā iekļaut vismaz 3 mentorus.

We recommend to protect the mentor list, so that only experienced users can sign-up. The usual protection is: more than 500 edits made and an at least 90 days-old account. Your community can define some specific rules on who can be a mentor (age of the account, how many edits made, number of edits made on main space, etc.).

Iespējas

Audzēkņu pieņemšana

Dažkārt mentori beidz darboties un ir jāaizvieto vai mentors var pārsūtīt jaunpienācēju pie cita mentora, kurš specializējas konkrētā tēmā. Mentoram tad ir iespējams pieņemt audzēkni.

Atsevišķs saraksts darbnīcu rīkotājiem

By default, only one list of mentors is available. Every mentor listed on this list have their name being randomly assigned to newcomers. Some wikis asked to have a way for experienced users who host workshops to only claim mentees they know.

It is possible to create a separate list, where people who wish to claim mentees without being assigned to unknown mentees can sign up.

To create this list, create a page using the same syntax as the regular mentors list, link it to the matching Wikidata item. Tad labo special:EditGrowthConfig un pievieno lapas saiti laukā "Lapa, kas satur sarakstu ar manuāli piešķiramiem mentoriem". Šo īpašo lapu var labot saskarnes administratori.

Skatīt arī