İndir

This page is a translated version of the page Download and the translation is 80% complete.
Outdated translations are marked like this.

En son sürüm

MediaWiki 1.38.2 (.zip) sürümünü indir

Download .tar.gz instead

Help with downloading

Çoğu işletim sisteminde herhangi bir ek yazılım yüklemeden çıkarılabilir ve genellikle Windows kullanıcıları için önerilir.

7-Zip kullanırsanız, tarball'ı (.tar.gz dosyası) açmak için en son sürüme güncellemeniz önerilir. Bu, önceki sürümlerde PAX biçimindeki hata nedeniyledir.

MacOS kullanıcıları, The Unarchiver'ın bu arşivdeki dosya adlarını bozan bir hata içerdiğine dikkat etmelidir. Archive Utility kullanabilir.

All versions

MediaWiki'nin 1.36 sürümleri ve 1.34 ve önceki sürümleri kullanıcıları için: Bu sürümler artık desteklenmemektedir. Lütfen MediaWiki'nin daha yeni bir sürümüne güncelleyin:

License

MediaWiki, GNU Genel Kamu Lisansı'nın 2. versiyonu altında lisanslanan özgür bir yazılımdır. MediaWiki ücretsiz lisanslandığından yürürlükteki yasaların izin verdiği ölçüde hiçbir garanti verilmemektedir. Ayrıntılar için GNU GPL sürüm 2'nin tam metnini okuyun.

Sistem Gereksinimleri

MediaWiki PHP 7.3.19/7.4.3+ ve MariaDB 10.1.0+, MySQL 5.5.8+, SQLite veya PostgreSQL gerektirir. For more information, please read the pages on system requirements and compatibility.

MediaWiki, bir yukarı akış hatası nedeniyle PHP 7.3.0 - 7.3.18 ve 7.4.0 - 7.4.2 ile uyumlu değil. Bunun yerine PHP 7.3.19+ veya 7.4.3+ kullanın. Daha fazla bilgi için görev T246594 sayfasına bakın.
Support for PHP 8.0 in MediaWiki is experimental. We are not aware of any issues, but it is not as well tested as PHP 7. PHP 8.1 is not supported. See görev T248925 for more information.


Download via command line

To download MediaWiki 1.38.2 in a terminal on a Linux machine using wget, use one of the following commands:

wget https://releases.wikimedia.org/mediawiki/1.38/mediawiki-1.38.2.tar.gz

Alternatively, using cURL:

curl -O https://releases.wikimedia.org/mediawiki/1.38/mediawiki-1.38.2.tar.gz

Onun yerine Git'den indirin

Aktif MediaWiki geliştiricileri, MediaWiki yazılımının en son sürümünü almak için Git sayfasından indirmelidir. Git deposu, yazılımın önceki sürümlerine sahiptir, bu nedenle belirli bir sürümde geçiş yapmak ("kontrol et") mümkündür. Developers downloading from Git will also need to manually install dependencies via Composer .

İmza indirmeleri

Elle kurulum için seçenekler

Bazı kullanıcılar önceden entegre edilmiş bir MediaWiki yazılım cihazı veya barındırma hizmetleri kullanarak manüel kurulumu atlamayı tercih edebilir; bazı dağıtımları depoları da MediaWiki için giderek daha fazla farklı frekans ve uzantı kapsamı (örneğin Debian, Ubuntu, Fedora, Gentoo) paketleri sunuyor. Repositories of some Linux distributions also increasingly offer packages for MediaWiki, with different degrees of frequency and extensions coverage (e.g. Debian, Ubuntu, Fedora, Gentoo).

Sıradaki ne?

Bülten duyurularımızın e-posta listesine abone olun Sürümlerle güncel kalın ve sunucunuzu güvende tutun!

Resmi sürümler

MediaWiki kurulumunuz yoğun şekilde değiştirilmişse en son resmî değişiklikler/güncellemeleri MediaWiki'ye eklemek zor olabilir. Bu tür kullanıcıları desteklemek için eski sürüm için bir yıla kadar ve eski uzun vadeli destek sürümü için üç yıla kadar kodumuzun eski dallarını koruyoruz.

Geliştirme sürümleri

En son geliştirme (yani alpha) sürümünde yayınlanmak istiyorsanız, mediawiki-master.tar.gz olarak indirebilirsiniz veya [Git'den indirebilirsiniz].

Git'ten tam depo dosyasını indirebilirsiniz (yaklaşık 528 MiB)

git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/core.git

ya da sadece en son revizyonu (yaklaşık 85 MiB; buna genellikle sığ klon denir: daha az zaman ve daha küçük indirme) indirebilirsiniz[1]

git clone --depth 1 https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/core.git

Ayrıca en güncel kaynak kodunu tarayıcınızda görüntüleyebilirsiniz.

Eski sürümler

MediaWiki'nin tüm sürümlerinin tarball'larını (*.tar.gz uzantılı) MediaWiki indirme arşivlerinde Mart 2005'ten (en eski olan MediaWiki 1.3.11) itibaren olanları bulabilirsiniz.

Footnotes

  1. Bu, daha sonra sığ klonunuzu yükseltmek için "git isteği" kullandığınızda başvuru sorunlarına neden olabilir ve yeni revizyon sisteminize henüz indirilmemiş olan eski revizyonları ifade eder. Böyle bir durumda, daha fazlasını indirebilir, derinlik değerini arttırabilir veya daha sonra tüm revizyonları yapabilir veya taze bir klon yapabilirsiniz.