Ke stažení

This page is a translated version of the page Download and the translation is 100% complete.

Nejnovější verze

Stáhnout MediaWiki 1.41.1 (.zip)

Stáhnout místo toho .tar.gz

Pomoc se stahováním

Většina počítačů dokáže extrahovat soubor zip bez dalšího softwaru.

Uživatelé 7-Zip: Upozorňujeme, že před rokem 2021 nebyl 7-Zip schopen správně extrahovat soubory .tar.gz (T257102). Doporučuje se nejprve jej aktualizovat na nejnovější verzi.

Uživatelé macOS: Pamatujte, že The Unarchiver nedokáže správně extrahovat soubory .tar.gz (T258716). Místo toho lze použít Archive Utility.

Všechny verze

Pro uživatele verzí 1.38 a starší: Podpora těchto větví skončila. Aktualizujte, prosím, na novější verzi MediaWiki.

Licence

MediaWiki je svobodný software nabízený za podmínek licence GNU GPL verze 2 (nebo novější verze). Jelikož je MediaWiki poskytována bezplatně, nejsou k ní poskytovány žádné záruky s výjimkou omezení daných platnými zákony. Podrobnosti se můžete dočíst v úplném textu GNU GPL verze 2.

Systémové požadavky

MediaWiki vyžaduje PHP 7.4.3+, software webového serveru a buď MariaDB 10.3.0+, MySQL 5.7.0+, SQLite 3.8.0+ nebo PostgreSQL 10.0+. Doporučuje se používat MariaDB nebo MySQL, protože Wikipedie používá MariaDB. Jakékoli jiné databázové servery jsou méně testovány a pravděpodobně narazíte na nějaké chyby.

Pro více informací si prosím přečtěte stránky o systémových požadavcích a o kompatibilitě.

MediaWiki není kompatibilní s PHP 7.4.0 - 7.4.2 kvůli upstreamové chybě. Místo toho použijte PHP 7.4.3+. Pro další informace viz úkol T246594.
Pokud používáte PHP8, doporučujeme použít MediaWiki 1.38.4 nebo vyšší. PHP8 není používáno wikinami Wikimedie, a proto se méně testuje, ale jiné skupiny používají MediaWiki s PHP8 bez problémů. Pokud při používání MediaWiki s PHP8 narazíte na nějaké chyby, nahlaste je. Další informace získáte na stránce úkol T248925.

Stažení pomocí příkazového řádku

Chcete-li stáhnout MediaWiki 1.41.1 do terminálu na počítači se systémem Linux pomocí wget, použijte jeden z následujících příkazů:

wget https://releases.wikimedia.org/mediawiki/1.41/mediawiki-1.41.1.tar.gz

Jinak s použitím cURL:

curl -O https://releases.wikimedia.org/mediawiki/1.41/mediawiki-1.41.1.tar.gz

Stažení z Gitu (pro vývojáře)

Aktivní vývojáři MediaWiki by si měli stáhnout nejnovější verzi MediaWiki pomocí Gitu. Repozitář obsahuje i starší verze softwaru, takže je možné se přepnout ("vycheckoutovat si") konkrétní verzi. Vývojáři, kteří stahují z Gitu, budou také muset ručně nainstalovat závislosti prostřednictvím Composer .

Mějte na paměti, že stahujete nejnovější alfa verzi MediaWiki, která se nedoporučuje pro produkční použití! Ačkoli to lze použít ve výrobě, je pravděpodobnější, že bude obsahovat chyby.

Vývojáři, kteří chtějí instalovat MediaWiki lokálně, aby měli prostředí pro vývoj jádra MediaWiki nebo rozšíření, by si také měli, pro další pokyny, přečíst Jak se stát vývojářem MediaWiki .

Stahování podpisů

Alternativy k ruční instalaci

Někteří uživatelé mohou raději přeskočit ruční instalaci pomocí předem integrovaného softwarového zařízení nebo hostingových služeb MediaWiki. Repozitáře některých Linuxových distribucí také stále častěji nabízejí balíčky pro MediaWiki s různým stupněm pokrytí frekvence a rozšíření (např. Debian, Ubuntu, Fedora, Gentoo).

Co dál?

Přihlaste se k odběru našich oznámení o nových verzích Sledujte nové verze a udržujte svůj server bezpečný!

Starší verze

Pokud jste si instalaci MediaWiki výrazně upravili, může být začlenění nejnovějších oficiálních změn v MediaWiki náročné. Pro takové uživatele vždy zhruba rok udržujeme starší verzi našeho softwaru a až tři roky verze s dlouhodobou podporou (LTS).

Vývojová verze

Pokud chcete provozovat poslední vývojovou (např. alfa) verzi, můžete si ji stáhnout jako balíček mediawiki-master.tar.gz nebo přes Git.

Z Gitu si můžete stáhnout buď kompletní repozitář (cca 528 MiB)

git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/core.git

nebo jen jeho nejnovější revizi (cca 85 MiB; tomu se často říká "mělký klon": je rychlejší a menší).[1]

git clone --depth 1 https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/core.git

Aktuální zdrojový kód si také můžete prohlédnout přímo v prohlížeči.

Staré verze

Balíčky (s příponou *.tar.gz) starých verzí MediaWiki můžete najít v archivu stahování MediaWiki.

Poznámky pod čarou

  1. To však může způsobit potíže s odkazy, pokud později použijete k aktualizaci mělkého klonu příkaz "git pull" a novější revize odkazuje na starší revize, které jste si dosud nestáhli. V takovém případě si toho můžete později stáhnout více – zvýšit hloubku – nebo všechno. Nebo vyrobit mělký klon úplně znovu.