K stiahnutiu

This page is a translated version of the page Download and the translation is 89% complete.
Outdated translations are marked like this.


Staré verzie

Stiahnuť MediaWiki 1.41.1 (.zip)

Alebo stiahnite si verziu vo formáte .tar.gz

Potrebujem pomoc

Väčšina počítačov dokáže extrahovať ZIP súbory bez ďalšieho softvéru

Používatelia 7-Zip: Pred rokom 2021, 7-Zip nedokáže správne extrahovať .tar.gz súbory (T257102), preto sa uistite či máte najnovšiu verziu.

Používatelia macOS: Nepoužívajte The Unarchiver, keďže stále neextrahuje .tar.gz súbory správne (T258716). Použite Archive Utility

Všetky verzie

Pre používateľov verzie 1.38 a staršej: Tieto verzie už nie sú podporované

Licencia

MediaWiki je Slobodný softvér, licencovaný pod GNU GPL verzie 2 a novšej. Keďže MediaWiki je licencovaná bezplatne, v rozsahu povolenom platným právom neexistuje žiadna záruka. Prečítajte si plný text verzie GNU GPL 2 pre podrobnosti.

Požiadavky

MediaWiki vyžaduje PHP 7.4.3+, softvér pre web server a buď MariaDB 10.3.0+, MySQL 5.7.0+, SQLite 3.8.0+ alebo PostgreSQL 10.0+. Odporúča sa použitie MariaDB alebo MySQL, pretože Wikipédia používa MariaDB. Všetky ostatné servery databázy sú menej testované a pravdepodobne narazíte na nejaké chyby.

Viac informacií nájdete na stránkach týkajúcich sa požiadavkou pre inštaláciu a kompatibilitu.

MediaWiki nie je kompatibilná s PHP 7.4.0 - 7.4.2 kvôli upstreamovej chybe. Miesto toho použite PHP 7.4.3+. Pre viac informácií pozri task T246594
Ak používate PHP8, odporúča sa použiť MediaWiki 1.38.4 alebo vyššiu. PHP8 nie je používaný wiki stránkami Wikimédie, a preto je menej testovaná, ale iné skupiny používajú MediaWiki s PHP8 bez problémov. Ak nájdete nejaké chyby pri používaní MediaWiki s PHP8, prosím nahláste ich. Pre viac informácií pozri task T248925.

Stiahnutie cez príkazový riadok

Na inštaláciu MediaWiki 1.41.1 v terminále na počítači s Linux použite wget alebo:

wget https://releases.wikimedia.org/mediawiki/1.41/mediawiki-1.41.1.tar.gz

Takisto, môžete použiť cURL:

curl -O https://releases.wikimedia.org/mediawiki/1.41/mediawiki-1.41.1.tar.gz

Stiahnuť z Gitu (pre vývojárov)

Aktívny vývojári MediaWiki by si miesto toho stiahnuť z Gitu na získanie nejnovšej verzie MediaWiki Knižnica obsahuje aj staršie verzie softvéru, takže je možné sa prepnúť na („check out“) konkrétnu verziu. Vývojári, ktorí sťahujú z Gitu, budú tiež musieť ručne nainštalovať potrebné balíčky prostredníctvom Composer .

Keep in mind that you are downloading the latest alpha version of MediaWiki, which is not recommended for production use! Although this can be used in production, it is more likely to contain bugs.

Developers wanting to install MediaWiki locally to have an environment for development of MediaWiki core or extensions should also read How to become a MediaWiki hacker for further instructions.

Ďalšie súbory na stiahnutie

Alternatívy k ručnej inštalácii

Niektorí používatelia môžu radšej preskočiť ručnú inštaláciu pomocou integrovaného softwarového zariadenia alebo hostingových služieb MediaWiki. Repozitáre niektorých Linuxových distribucií stále častejšiie obsahujú balíčky pre MediaWiki s rôzným stupňom pokrytia frekvencie a s rozšíreniami (napr. Debian, Ubuntu, Fedora, Gentoo).

Čo ďalej?

Prihláste sa k odoberaniu našich oznámení o nových verziách. Sledujte nové verzie, a udržujte svoj server bezpečný!

Staré verzie

Ak ste si inštaláciu MediaWiki výrazne upravili, začlenenie najnovších oficiálnych zmien v MediaWiki môže byť náročné. Pre takých používateľov vždy zhruba rok udržujeme staršie odvetvie nášho softwaru a až tri roky verziu pre dlhodobú podporu.(LTS)

Vývojové verzie

Ak chcete používať poslednú vývojovú verziu (napr. alfa), môžete ju stiahnuť ako balík mediawiki-master.tar.gz alebo cez Git.

Z Gitu si môžete stiahnuť kompletný repozitár (cca 528 MiB)

git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/core.git

alebo len najnovšiu revíziu (cca 85 MiB; je rýchlejší a menší).[1]

git clone --depth 1 https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/core.git

Aktuálny zdrojový kód si tiež môžete prezrieť priamo v prehliadači.

Staré verzie

Balíčky (s príponou *.tar.gz) všetkých verzií MediaWiki od marca 2005 (najstarší je MediaWiki 1.3.11) nájdete v našom archívu.

Poznámky

  1. To môže spôsobiť problémy s odkazmi, ktoré neskôr použijete k aktualizácii plytkého klonu príkaz „git pull“ a novšie revízie odkazujú na staršie revízie, ktoré ste si zatiaľ nestiahli. V takom prípade si toho môžete neskôr stiahnuť viac – zvýšit hĺbku – alebo všetko, alebo vyrobiť plytký klon úplne znovu.