Upravovanie stránok

This page is a translated version of the page Help:Editing pages and the translation is 83% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Poznámka: Úpravou tejto stránky súhlasíte s uvolnením vášho príspevku pod licenciou CC0. Viac informacií sa dozviete na stránke Public Domain Help Pages. PD

Upravovať obsah wiki je veľmi jednoduché. Stačí len niekoľko kliknutí myšou.

  1. Kliknite na záložku "Upraviť" v hornej časti stránky.
  2. Upravte text.
  3. Kliknite na tlačidlo "Uložiť stránku".

Jednoduché ako facka!

Pravidlá a zvyklosti úprav a formátovania

Pravidlo úprav wiki číslo jedna je byť odvážny. Pustite sa do toho a urobte zmeny. Iní ľudia môžu opraviť chyby neskôr, takže si dôverujte a vyskúšajte to! Môže existovať množstvo rôznych pravidiel, zvyklostí a filozofií, pokrývajúcich úpravy wiki stránok, ale pravidlo "byť odvážny" je z nich najdôležitejšie.

Môžete prispieť celými odstavcami, či stránkami plnými informácií, alebo len drobnosťou, ako opravou preklepu, či pravopisnej chyby. Snažte sa písať jasne a stručne. Uistite sa, že sa robíte niečo, čo vylepší obsah wiki.

Keď potrebujete použiť nejaký druh formátovania napr. nový nadpis, tučný text, použijete wiki syntax alebo tlačidlá v editovacom toolbare nad editovacou oblasťou. Na stránke Formátovanie nájdete niektoré z najpoužívanejších druhov formátovania.

If you want to try out editing, you can test editing on the page named Project:Sandbox , which has been specifically set aside for you to test editing.

Zhrnutie úprav

Pred uložením zmeny môžete do poľa „Zhrnutie úprav:“ uviesť krátku poznámku (musí mať menej ako 500 znakov), ktorá popisuje vaše zmeny. Don't worry too much about this, or spend too much time thinking about it: just put in a short description of what you just changed. For example, you might say "fixed typo" or "added more information about sunflowers".

Zhrnutie úprav sa ukladá mimo Vašich zmien a umožňuje ľuďom efektívnejšie sledovať zmeny vo wiki.

Náhľad

Dobrý nápad je používať tlačidlo „Zobraziť náhľad“, aby ste videli, ako budú Vaše zmeny vyzerať predtým, než ich uložíte. Viaže sa to tiež k sledovaniu zmien, pretože vždy keď úpravy uložíte, zobrazí sa to ostatným ako samostatná zmena. Nie je to nič, čím by ste sa mali príliš trápiť, na druhej strane však je dobré, zvyknúť si odstrániť chyby vo Vašich úpravách pomocou náhľadu pred uložením, ako následne ukladať niekoľko drobných úprav samostatne.

Zobraziť rozdiely

Ďalšou možnosťou je tlačidlo „Zobraziť rozdiely“, ktoré vám umožní pozrieť si rozdiely medzi aktuálnou verziou a verziou po vašej úprave.

Protected pages

Chráněné stránky nemůže upravovat kdokoli kromě uživatelů určité skupiny. Chráněné stránky budou místo úpravy zobrazovat "Zobrazit zdroj" (view source). V takovém případě otevřete chráněnou stránku a kontaktujte uživatele, který má oprávnění tuto stránku upravovat. Výchozí úrovně ochrany jsou následující:number

  • Žádné (povolit úpravy všem uživatelům)
  • Autoconfirmed (zabránit úpravám novými a neregistrovanými uživateli)
  • Sysop (zabránit úpravám všemi uživateli kromě administrátorů)

Ďalšie druhy úprav

Vo wiki môžete vytvoriť novú stránku, presunúť (či premenovať) stránku, alebo aj stránku vymazať:

Pamätajte na to, že výsledkom Vaších úprav by vždy malo byť zlepšenie obshu wiki.

Diskusia

Každý článok ma svoj vlastný „pokec“, kde sa môžete pýtať, dávať odporúčania, alebo debatovať o opravách. Pozrite si Diskusné stránky .