Help:ویرایش‌‌کردن صفحه‌ها

This page is a translated version of the page Help:Editing pages and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD توجه: شما در هنگام ویرایش این صفحه، موافق با انتشار مشارکت‌هایتان تحت CC0 هستید. صفحه‌های راهنمای مالکیت عمومی را برای اطلاعات بیشتر ببینید. PD

ویرایش محتوای ویکی کار بسیار ساده ای است:

  1. روی دکمه ی «ویرایش» که در بالای صفحه بخش زبانه های صفحه قرار دارد کلیک کنید.
  2. متن مورد نظر را تغییر دهید.
  3. روی دکمه ی «ویرایش» کلیک کنید.

به همین سادگی!

قوانین ویرایش، قراردادهای ویرایش، و قالب بندی

قانون شماره ی 1 ویرایش ویکی "جسور بودن" است. نترس - تغییر بده. دیگران می توانند اشتباهات شما را اصلاح کنند، پس اعتماد به نفس داشته باشید، و این کار را امتحان کنید! در میان تمام قراردادهای ویرایش، قوانین، و فلسفه های ویرایش صفحات ویکی "جسور بودن" مهم ترین قانون است!

یک ویرایش می تواند شامل پاراگراف ها و صفحات جدیدی از معلومات باشد، و می تواند به سادگی اصلاح یک غلط تایپی یا یک غلط املایی باشد. در هر صورت، هنگام افزودن و ویرایش متون تلاش کنید که متون واضح و مختصری پدید آورید. مهم تر از همه چیز، این است که مطمئن باشید هدف شما از انجام این کار، "بهبود بخشیدن" به محتوای ویکی است.

هرگاه به روش های مختلف قالب بندی مانند قالب بندی سرفصل ها یا ضخیم کردن متون نیاز داشتید، این کار را به وسیله ی دستور زبان ویکی یا با استفاده از دکمه های موجود در جعبه ابزار ویرایش که بالای ناحیه ی ویرایش قرار دارند انجام دهید. برای مشاهده ی گونه های رایج قالب بندی صفحه ی Help:قالب‌بندی‌کردن را مطالعه کنید.

خلاصه ویرایش

پیش از این که تغییرات را ذخیره کنید، می توانید یک یادداشت کوتاه در جعبه ی «خلاصه:» بگذارید تا در مورد تغییراتی که داده اید توضیح دهید. نمی خواهد برای این موضوع خیلی نگران باشید، یا وقت زیادی برای فکر کردن به آن صرف کنید: فقط توضیح کوتاهی از تغییراتی که داده اید بدهید. به عنوان مثال ، ممکن است بگویید «اشتباه تایپی ثابت» یا «اطلاعات بیشتری در مورد گل آفتابگردان اضافه کنید».

این مستندات در کنار ویرایش شما ذخیره می شوند، و امکان ردیابی مؤثرتر تغییرات ویکی را برای مردم فراهم می کند.

پیش نمایش

استفاده از دکمه ی «پیش‌نمایش» پیش از ذخیره کردن، برای مشاهده ی این که تغییرات شما چگونه به نظر می رسند، ایده ی خوبی است. این کار برای ردیابی تغییرات نیز بهتر است؛ زیرا هرگاه تغییرات را ذخیره کنید، برای دیگران به عنوان یک تغییر مجزا نمایش داده می شود. نمی خواهد برای این مسأله خیلی نگران باشید! اما بهتر است عادت کنید که، با استفاده از پیش نمایش قبل از ذخیره سازی، به جای ذخیره سازی و سپس انجام یک ویرایش دیگر فقط به خاطر یک یا چند اصلاح کوچک، اشتباهات کار خود را کنار بگذارید.

نمایش تغییرات

یکی دیگر از امکانات، دکمه ی «نمایش تغییرات» است که امکان مشاهده ی تفاوت های نسخه ی فعلی و نسخه ی ویرایش شده را برای شما فراهم می کند.

صفحه‌های محافظت شده

صفحاتی که محافظت می‌شوند توسط هیچ کس قابل ویرایش نیستند مگر کاربران گروه خاصی. صفحات محافظت شده در عوض «مشاهده مبدأ» را به جای ویرایش نمایش می‌دهند. در این صورت، برای ویرایش یک صفحه محافظت شده، با کاربری که اجازه ویرایش صفحه را دارد تماس بگیرید. سطوح محافظت پیش فرض به شرح زیر است:

  • هیچ (اجازه به همه کاربران)
  • تأیید خودکار شده (جلوگیری از ویرایش توسط کاربران جدید و ثبت نشده)
  • مدیر (جلوگیری از ویرایش توسط همه کاربران به جز مدیران)

گونه های دیگرِ ویرایش

هنگام ویرایش ویکی می توانید یک صفحه ی جدید ایجاد کنید، صفحات موجود را جا به جا کنید (یا نام آن ها را تغییر دهید)؛ حتّی می توانید یک صفحه را حذف کنید.

به یاد داشته باشید که همیشه با ویرایش کردن باید قصد بهبود بخشیدن به مجموعه ی مطالب ویکی را داشته باشید.

گفت و گو

هر مقاله یک "صفحه ی گفت و گو"ی مخصوص دارد که می توانید در آن صفحه سؤالات خود را بپرسید، پیشنهادات خود را ارائه دهید، یا در مورد اصلاح مقاله بحث کنید. راهنما:صفحه بحث را ببینید.