ট্রান্সলেটৱিকি.নেট

This page is a translated version of the page Translatewiki.net and the translation is 90% complete.
Outdated translations are marked like this.

Warning: Display title "translatewiki.net/as" overrides earlier display title "ট্রান্সলেটৱিকি.নেট".

i18n docs

ট্রান্সলেটৱিকি.নেট হৈছে অনুবাদ সম্প্ৰদায়, ভাষা সম্প্ৰদায় আৰু বিনামূলীয়া ছফ্টৱেৰ প্ৰকল্পৰ বাবে এক স্থানীয়কৰণ মঞ্চ। এইটো মিডিয়াৱিকিৰ বাবে স্থানীয়কৰণৰ সৈতে আৰম্ভ হৈছিল। পিছত মিডিয়াৱিকি সম্প্ৰসাৰণ, ফ্ৰীকল, অপেনষ্ট্ৰীটমেপ, ইথাৰপেড লাইট আৰু অন্যান্য বিনামূলীয়া ছফ্টৱেৰ প্ৰকল্পৰ বাবে সমৰ্থন যোগ কৰা হয়।

মিডিয়াৱিকিৰ 300 ৰো অধিক স্থানীয়কৰণ আৰু ইয়াৰ সম্প্ৰসাৰণত ট্রান্সলেটৱিকি.নেট এক সুবিধাজনক অনুবাদ মাধ্যম হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়, লগতে সমন্বয় আৰু তত্বাৱধানৰ বাবেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। মেণ্টিছ, ফ্ৰীকল আৰু মৱালিব.আৰএল-ও ট্রান্সলেটৱিকি.নেট অনুবাদ কৰিব পাৰি। অধিক প্ৰকল্পক স্বাগতম জনোৱা হয়।

আপুনি অনুবাদ প্ৰচেষ্টাত আপুনি জনা ভাষাএটাত অংশগ্ৰহণ কৰিব পাৰে। ৱিকিমিডিয়া ফাউণ্ডেচনৰ অনুৰোধকৰা প্ৰকল্পৰ বাবে নতুন ভাষালৈ মিডিয়াৱিকি ইণ্টাৰফেচৰ অনুবাদো তাত কৰা হয়।

এই প্ৰকল্পটো অংশ নহয় ৱিকিমিডিয়া ফাউণ্ডেশ্যনপ্ৰকল্প, কিন্তু ইয়াক ৱিকিমিডিয়া ভাষাদল আৰু স্বেচ্ছাসেৱক। ট্রান্সলেটৱিকি.নেট হৈছে ৰাজহুৱা স্বাৰ্থত ছফ্টৱেৰ নামৰ অলাভজনক বিত্তীয় পৃষ্ঠপোষকৰ এক সম্পৰ্কিত প্ৰকল্প। অনুবাদকাৰ্যক্ষমতা এটা মিডিয়াৱিকি সম্প্ৰসাৰণ

  • ইণ্টাৰৱিকি লিংক ফৰ্মেট: [[translatewiki:]]

ট্রান্সলেটৱিকি.নেট আৰু মিডিয়াৱিকি

translatewiki.net-এ মূল বাৰ্তাৰ সকলো বাৰ্তাৰ ইন-ৱিকি অনুবাদ সমৰ্থন কৰে মিডিয়াৱিকি] , সম্প্ৰসাৰণ আৰু ছাল। মিডিয়াৱিকি ব্যৱহাৰকাৰী আন্তঃপৃষ্ঠ বাৰ্তাৰ সকলো অনুবাদ ট্রান্সলেটৱিকি.নেট মাজেৰে যাব লাগে আৰু কোডৰ প্ৰতি পোনপটীয়াকৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ নহয়। কেৱল ইংৰাজী বাৰ্তা আৰু সেইবোৰৰ প্ৰাৰম্ভিক নথিপত্ৰ উৎস কোডত কৰিব লাগিব।

কোৰ মিডিয়াৱিকি আৰু এক্সটেনচনবোৰে ব্যৱহাৰকাৰী আন্তঃপৃষ্ঠত প্ৰদৰ্শিত যিকোনো পাঠৰ বাবে চিষ্টেম বাৰ্তা ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব। এইটো কেনেদৰে কৰিব লাগে তাৰ উদাহৰণ স্বৰূপে, অনুগ্ৰহ কৰি চাওক মেনুৱেল:বিশেষ পৃষ্ঠাসমূহ। যদি সম্প্ৰসাৰণটো ভালদৰে লিখা হয়, ইয়াক সম্ভৱতঃ কেইদিনমানৰ ভিতৰত ট্রান্সলেটৱিকি.নেট অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ'ব, ইয়াৰ কৰ্মচাৰীসকলে গেৰিটত ইয়াক লক্ষ্য কৰাৰ পিছত। যদি এইটো লক্ষ্য কৰা নহয়, তেওঁলোকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক। যদি অনুবাদ কৰিব পৰাকৈ অত্যাধিক অস্থিৰ হয়, কোডটোত তেনেদৰে টোকা দিয়ক বা প্ৰয়োজন হ'লে প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ক আৰু তেওঁলোকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।

সমৰ্থন অনুৰোধসমূহ সঞ্চালন

আপুনি সৃষ্টি কৰা কিছুমান বাৰ্তাৰ বিষয়ে অনুবাদকসকলৰ প্ৰশ্ন থাকিব পাৰে। ট্রান্সলেটৱিকি.নেট এটা সমৰ্থন অনুৰোধ প্ৰণালী প্ৰদান কৰে যিঅনুবাদকসকলক আপোনাক, প্ৰকল্পৰ গৰাকীক বাৰ্তাসম্পৰ্কীয় প্ৰশ্ন সোধাৰ সামৰ্থ্য প্ৰদান কৰে যাতে সেইবোৰ ভালদৰে অনুবাদ কৰিব পাৰি। এই চমু টিউট'ৰিয়েলে আপোনাক সমৰ্থন অনুৰোধৰ ট্রান্সলেটৱিকি.নেট সঞ্চালনৰ ৱৰ্কফ্ল'ৰ মাজেৰে পথ প্ৰদৰ্শন কৰে।

স্থানীয়কৰণ প্ৰণালীৰ অৱলোকন

স্থানীয়কৰণ আপডেট ৱৰ্কফ্লো

ওপৰত উল্লেখ কৰাৰ দৰে, ট্রান্সলেটৱিকি.নেট অনুবাদ হয় আৰু অন্যান্য প্ৰণালীবোৰ নিৰুৎসাহিত হয়। স্থানীয়কৰণ আপডেট ৱৰ্কফ্লোৰ এক উচ্চ স্তৰৰ অৱলোকন ইয়াত দিয়া হৈছে:

  • বিকাশক যোগ কৰক বা চিষ্টেম বাৰ্তা সলনি কৰক
  • ব্যৱহাৰকাৰীসকলে ট্রান্সলেটৱিকি.নেট নতুন বা পৰিৱৰ্তিত চিষ্টেম বাৰ্তাবোৰ অনুবাদ কৰে।
  • স্বয়ংক্ৰিয় সঁজুলিবোৰে এই বাৰ্তাবোৰ ৰপ্তানি কৰে, বাৰ্তা ফাইলবোৰৰ নতুন সংস্কৰণ নিৰ্মাণ কৰে, যোগ কৰা বা আপডেট কৰা বাৰ্তাবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰে, মূল আৰু সম্প্ৰসাৰণ দুয়োটাৰ বাবে, আৰু সেইবোৰ জিটলৈ প্ৰতিশ্ৰুতি বদ্ধ কৰে।
  • ৱিকিবোৰে তেতিয়া গীত ভঁৰালৰ পৰা আপডেট কৰা চিষ্টেম বাৰ্তাবোৰ টানি নিব পাৰে।

ৱিকিমিডিয়া প্ৰকল্প আৰু আন যিকোনো ৱিকিত LocalisationUpdate সম্প্ৰসাৰণৰ বাবে স্থানীয়কৰণৰ কামৰ পৰা তৎক্ষণাৎ আৰু স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে লাভান্বিত হ'ব পাৰে।[1] ই শেহতীয়া ইংৰাজী বাৰ্তাবোৰক প্ৰযোজনাত ইংৰাজী বাৰ্তাৰ সৈতে তুলনা কৰে। যদি সেইবোৰ একে নহয়, প্ৰযোজনা অনুবাদবোৰ আপডেট কৰা হয় আৰু ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে উপলব্ধ কৰা হয়।

সংস্কৰণ নিয়ন্ত্ৰণ প্ৰণালীত অনুবাদ হোৱাৰ পিছত, ৱিকিমিডিয়া ফাউণ্ডেচনৰ এটা দৈনিক কাম আছে যি সম্প্ৰসাৰণ ভঁৰালৰ চেকআউট বা ক্লোন আপডেট কৰে। এইটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে ২০০৯ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল।[2]

যিহেতু ট্রান্সলেটৱিকি.নেট পৰিৱৰ্তনবোৰ দৈনিক কোডলৈও ঠেলি দিয়া হয়, ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে বাৰ্তা এটালৈ প্ৰতিটো পৰিৱৰ্তন কোনো মেনুৱেল হস্তক্ষেপ বা আঘাতজনক কোড আপডেট অবিহনে দুদিনৰ ভিতৰত সকলো বিদ্যমান মিডিয়াৱিকি স্থাপনত প্ৰয়োগ কৰিব পাৰি।

আপুনি দেখিছে যে এইটো এটা বহু-পদক্ষেপ প্ৰক্ৰিয়া। সময়ৰ লগে লগে, আমি গম পাইছোঁ যে বহুতো বস্তু ভুল হ'ব পাৰে। যদি আপুনি ভাবে যে প্ৰক্ৰিয়াটো ভংগ হৈছে, অনুগ্ৰহ কৰি ইয়াক আমাৰ সমৰ্থন পৃষ্ঠা, বা ফেব্ৰিকেটৰ]ত এটা নতুন বাগ সৃষ্টি কৰক। সদায়ে এটা সঠিক পৰ্যৱেক্ষণ বৰ্ণনা কৰাটো নিশ্চিত কৰিব।

লিংকসমূহ

References

  1. যি স্থানীয়কৰণ কেচ্ছৰ জৰিয়তে কাম কৰে আৰু উদাহৰণ স্বৰূপে ৱিকিমিডিয়া প্ৰকল্পত ইয়াক দৈনিক আপডেট কৰে; নিৰ্দিষ্ট ৰূপায়ণৰ বিষয়ে কাৰিকৰী বিৱৰণ চাওক।
  2. স্থানীয়কৰণআপডেট আপডেট; স্থানীয়কৰণআপডেট লাইভ