This page is a translated version of the page Project:About and the translation is 100% complete.
Logo MediaWiki (od 2021)

Ta wiki poświęcona jest dokumentacji oprogramowania MediaWiki, dyskusji nad nim i określaniu jego dalszego rozwoju. MediaWiki jest silnikiem, na podstawie którego działa wiele serwisów internetowych, takich, jak Wikipedia, czy inne projekty Wikimedia Foundation, organizacji non-profit, oraz szereg innych serwisów internetowych na całym świecie. Serwis hostowany jest na serwerach Wikimedia Foundation

Całość treści zamieszczonej w niniejszym serwisie dostępna jest na zasadach licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA) i GNU Free Documentation License (GFDL), z wyłączeniem stron zawierających jednoznaczną informację o tym, że ich zawartość stanowi własność publiczną. Szczegóły znajdują się na stronie Projekt:Copyrights.

Czym jest serwis Mediawiki.org

Serwis MediaWiki.org jest poświęcony wyłącznie dokumentacji oprogramowania MediaWiki

Serwis MediaWiki.org jest poświęcony tylko silnikowi wiki o nazwie MediaWiki i powiązanemu oprogramowaniu, czyli rozszerzeniom i skórkom. Zawiera także dokumentację powiązanego oprogramowania, które działa zewnętrznie, ale łączy się i współpracuje z zainstalowanym MediaWiki.

  • Podręcznik:Spis treści powinna być pierwszym przystankiem dla tych, którzy poszukują dokumentacji dla administratora serwisu stworzonego na silniku MediaWiki.
  • Pomoc:Spis treści zawiera ogólne dokumenty pomocy dla serwisów opartych na silniku MediaWiki (opublikowane jako domena publiczna w celu łatwiejszego włączenia do dowolnej instalacji MediaWiki).

Serwis zawiera opisy i tutoriale do oprogramowania MediaWiki. Chcąc napisać wolny podręcznik o oprogramowaniu dowolnego typu, warto zapoznać się z serwisem , który jest projektem siostrzanym o takim właśnie zakresie działania.

Dyskusje na temat projektów Wikimedia powinny odbywać się w serwisie Meta-Wiki.

Nawet mimo tego, że część stron istnieje już w innych niż angielska wersjach językowych, głównym językiem serwisu jest angielski. Zachęcamy do współpracy tłumaczy.

Czym nie jest serwis MediaWiki.org

Serwis MediaWiki.org nie jest Wikipedią
Jesteś teraz na stronie nazwanej MediaWiki.org. Chyba że jesteś deweloperem oprogramowania lub kimś, kto instaluje oprogramowanie komputerowe, na pewno znalazłeś się tutaj. Serwis Mediawiki.org to nie wolna encyklopedia Wikipedia – prosimy o zapoznanie się z dokumentem opisującym wiki-nazewnictwo. Wikipedia jest jednym z serwisów wiki działającym na oprogramowaniu opisanym w niniejszym serwisie. Chcąc współtworzyć tę encyklopedię, przejdź bezpośrednio do niej.
MediaWiki to nie Wikimedia Wikitech
MediaWiki.org nie ma na celu dokumentowania spraw technicznych charakterystycznych dla Wikimedia. Przeczytaj ten artykuł, jeżeli te nazwy i ich tematyka Ci się mylą. Wikimedia jest jedną z grup wiki, która korzysta z oprogramowania opisanego na tej witrynie. Zobacz wikitech:Main Page.
Serwis MediaWiki.org nie jest serwisem hostingowym ani dyskiem sieciowym
Niniejszy serwis nie jest przeznaczony do przechowywania osobistych komercyjnych i innych treści niezwiązanych z oprogramowaniem MediaWiki. Nie wolno go też wykorzystywać jak wiki testowej, np. wypróbowując opcje formatowania tekstu (poza brudnopisem lub wiki testową), ani do opracowywania zawartości przeznaczonej dla innych projektów, tworzonej w języku XHTML.
W serwisie MediaWiki.org niedopuszczalne jest hostowanie własnej strony internetowej, domowej, bloga, czy serwisu wiki. Osoby zainteresowane wykorzystaniem technologii wiki w projekcie wspólnego rozwijania treści, nawet niewielkich rozmiarów, mogą skorzystać z listy serwisów udostępniających możliwość hostowania własnej wiki (w wersji darmowej lub płatnej). Mogą też zainstalować oprogramowanie MediaWiki na własnym serwerze.
Użytkownicy serwisu MediaWiki.org mogą mieć oczywiście strony osobiste, lecz powinny one zawierać informacje związane z pracą w ramach niniejszego serwisu. Osoby chcące założyć stronę osobistą w żaden sposób niezwiązaną z oprogramowaniem MediaWiki powinny skorzystać z usług jednego z wielu dostawców usług hostingowych lub blogów. Treści reklamowe, szczególnie w postaci linków zewnętrznych, mogą zostać usunięte ze strony osobistej użytkownika, jeśli strona ta nie zawiera wpisów związanych z oprogramowaniem MediaWiki.
Serwis MediaWiki.org nie jest repozytorium linków, grafik, czy mediów
Niniejszy serwis nie jest mirrorem ani zbiorem linków, grafik, czy mediów. Należy ładować na niego wyłącznie pliki związane z działaniem serwisu MediaWiki.org, zaopatrując je w informacje na temat źródła i odpowiednią wolną licencję; wszelkie inne pliki będą usuwane. Osoby ładujące pliki powinny dokładnie zapoznać się z instrukcją przesyłania plików i rozważyć skorzystanie z serwisu Wikimedia Commons, gdzie załadowane pliki są dostępne dla wszystkich projektów Wikimedia.
Wszystkie materiały załadowane do serwisu MediaWiki.org mogą podlegać nieograniczonej dystrybucji i modyfikacji. Ładując materiał do serwisu, użytkownik zgadza się na warunki licencji Creative Commons Attribution/Share-Alike License (CC BY-SA) lub, w określonych przypadkach, jako domenę publiczną.
Serwis MediaWiki.org nie jest medium reklamowym
Niniejszy serwis nie jest medium (komercyjnej) promocji, reklamy, czy propagandy lub rzecznictwo – poza promocją oprogramowania MediaWiki i projektów Wikimedia.
Serwis MediaWiki.org nie jest bezładnym zbiorem informacji
Niniejszy serwis nie jest bezładnym zbiorem informacji wszelakich o kwestiach wszelakich. Fakt, że dana kwestia dotyczy dowolnego serwisu wiki lub dowolnego oprogramowania nie oznacza, że nadaje się do zamieszczenia w serwisie MediaWiki.org. Zaleca się, by użytkownicy ograniczyli się do kwestii związanych wyłącznie z MediaWiki.
Serwis MediaWiki.org nie jest forum lub chatroomem
Niedopuszczalne jest korzystanie z serwisu MediaWiki.org, szczególnie stron użytkownika i dyskusji, jako forum, tablicy ogłoszeń, czy chatroomu. Mamy własny kanał IRC do takich celów: #mediawiki connect.
Warto również zapoznać się z dokumentem opisującym dostępne kanały komunikacji.

Historia serwisu MediaWiki.org

Pierwszej edycji w serwisie MediaWiki.org dokonano w sierpniu 2004. Cała zawartość serwisu jest i w dalszym ciągu będzie w budowie. Więcej materiału historycznego znajduje się w dokumencie MediaWiki history.

Kontakt

Patrz Komunikacja .

Zobacz też

  • Wprowadzenie – wielostronicowe wprowadzenie do oprogramowania MediaWiki z własnym systemem nawigacji