Pomoc:VisualEditor/FAQ

This page is a translated version of the page Help:VisualEditor/FAQ and the translation is 10% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Poznámka: Úpravou tejto stránky súhlasíte s uvolnením vášho príspevku pod licenciou CC0. Viac informacií sa dozviete na stránke Public Domain Help Pages. PD

Všeobecné informácie

Čo je VisualEditor?
VisualEditor je software vyvíjaný Nadáciou Wikipédie, ktorý umožní editovať články založené na MediaWiki bez potreby naučiť sa syntax jazyka wikitext. Pri použití VisualEditora je formátovanie stránok veľmi podobné na prácu s textovým procesorom - počas editovania vyzerá text rovnako, ako bude vyzerať po uložení.
VisualEditor is a software development initiative by the Wikimedia Foundation that will allow people to edit pages in MediaWiki without needing to learn wikitext syntax.

With VisualEditor, formatting pages will work very similarly to a word processor. While editing, the page will look very similar to what the page will look like after it is saved.

Prečo došlo k takejto zmene?
Najväčšou prekážkou pri prvej editácii, a teda súčasne najväčšou prekážkou k začatiu cesty smerujúcej k tomu, aby ste sa stali produktívnym a skúseným členom komunity, je zložitý wikimarkup používaný v starom editore. Na zvýšenie počtu úspešných pokusov o prvý zásah do článku potrebujeme lepší systém na editovanie. Viac detailov môžete nájsť v podrobnejšom vysvetlení.
The complex wiki markup syntax used by the old editing window is the biggest barrier to making the first edit, and therefore the biggest barrier to beginning the path that could lead to someone's becoming a productive, experienced member of the editing community.

To increase the number of successful first attempts at editing, we need a better editing system. Please read our longer explanation for more details.

Where do I go to learn more about using VisualEditor?
Please see the VisualEditor User guide.
Kedy bude VisualEditor dostupný na mojej wiki?
Toto je súčasný harmonogram (môže sa zmeniť):
 • 24. jún: A/B test na anglickej Wikipédii. VisualEditor je spustený pre 50 % nových registrovaných účtov.
 • 1. júl: Vývoj VisualEditora pre anglickú Wikipédiu, dostupnosť pre všetkých prihlásených používateľov.
 • 15. júl: Vývoj VisualEditora pre anglickú Wikipédiu, dostupnosť pre anonymných aj prihlásených používateľov.
 • 24. júl: Vývoj VisualEditora pre de, es, fr, he, it, nl, pl, ru, a sv.wikipedia, dostupnosť pre všetkých prihlásených používateľov.
 • 29. júl: Vývoj VisualEditora pre de, es, fr, he, it, nl, pl, ru, a sv.wikipedia, dostupnosť pre všetkých používateľov.
 • Druhá polovica augusta: Vývoj VisualEditora pre všetky ostatné Wikipédie. Dostupnosť pre všetkých používateľov okrem niektorých Wikipédii (napr. čínskej, tam VisualEditor zatiaľ nefunguje).
V súčasnosti je plánom implementovať VisualEditor najprv pre Wikipédie. Sesterské projekty prídu na rad na konci decembra 2013. Dôvodom sú niektoré zložité zmeny.
The current schedule for future rollouts is posted at VisualEditor/Rollouts.

More than half of Wikipedias received VisualEditor as an option for all users during 2013. VisualEditor is available as an opt-in Beta Feature to almost all logged-in users at all Wikimedia Foundation projects.

Prečo nasadzujete tento software tak rýchlo? Nezdá sa byť pripravený.
Visual editor určite nie je hotový; budú pridané ďalšie funkcie a po jeho nasadení určite nájdeme chyby. Nie je to tak preto, že by to bol zlý program, alebo že by nebol pripravený, je to jednoducho preto, že ide o počítačový program. Chybám sa nedá vyhnúť: MediaWiki má už 10 rokov a stále nachádzame veci, ktoré treba zlepšovať, alebo neočakávané chyby. Ak by sme čakali s nasadením VisualEditora, kým nebude úplne bezchybný, tak by sme ho nikdy nespustili.
Najlepším spôsobom na nájdenie chýb je dostatočný počet ľudí, ktorý budú tento software poznať, používať a hrať sa s ním. Z krátkodobého pohľadu môžu chyby pôsobiť rušivo, budú však odstránené, a práve nasadenie programu nám ich umožní identifikovať.
The software has features to be added and issues to be resolved.

Ultimately, the best way to detect bugs and identify missing features is to have as many people as possible using the software and playing with it. While we know that bugs are disruptive in the short term, they will be fixed, and the current use is what lets us identify things that need fixing.

Narazil som na problém pri používaní VisualEditora. Kde môžem požiadať o opravu?
Ak môžete, nahláste problém v bugzille v časti [$bugzilla "VisualEditor" product]. Mnohé wiki majú samostatnú wiki stránku venovanú feedbacku týkajúcemu sa VisualEditora; pozri zoznam na Wikidata. Existuje aj central feedback page na mediawiki.org.
If you're willing and able, please report the issue in Phabricator in the "VisualEditor" product.

Most large Wikipedias also have a wiki page dedicated to feedback about VisualEditor; see the list on Wikidata. There is also a central feedback page on mediawiki.org.

Ako vypnem VisualEditor?
Pre pokračovanie v úpravách priamo vo wikitexte, jednoducho klikni na "upraviť zdroj" namiesto "upraviť". To platí aj pri úpravách sekcií.

On wikis where VisualEditor is still a Beta Feature, you can simply uncheck its box in the Beta tab of your Preferences; on the other wikis, you can check the Temporarily disable VisualEditor while it is in beta box from the Editing tab instead.

VisualEditoru chýba nejaká funkcia. Ako môžem požiadať o jej pridanie?
Some features are currently being developed or planned.

The Roadmap, the Wikimedia Engineering goals pages for 2015–2016 and the Phabricator workboard provide some additional information as well. If you can't find any reference to the new feature you'd like to suggest, please submit it using the same process used to report an issue.

Bude aj naďalej možné editovať wikitext aj potom, keď sa VisualEditor stane primárnym editačným rozhraním?
Áno. Aj keď VisualEditor bude prednastaveným prostredím na editovanie, naďalej bude existovať možnosť editovať “zdrojový” text. Neplánuje sa zrušenie možnosti “Editovať zdroj”.
Môžem vo Visualeditore používať známu wikisyntax ako [[ ]] a {{ }}?
Nie. Namiesto toho používajte funkcie na šablóny a linky. Viac informácií o používaní Visualeditora môžete nájsť v užívateľskom manuále.
Prečo nie je môj prehliadač podporovaný?
Tvorba moderného editovacieho rozhrania pre Wikipedia a jej sesterskú wiki je technicky náročná, je však možná vďaka moderným webovým technológiám a štandardom. Bohužiaľ niektoré prehliadače mnohé z funkcií potrebných pre VisualEditor nepodporujú. snažíme sa podporovať najrozšírenejšie prehliadače: VisualEditor funguje dobre v najnovších verziách Firefoxu, Chrome and Safari, a čoskoro bode podporovaný aj Internet Explorer 9. Snaha o obchádzanie obmedzení starších prehliadačov by odobrala zdroje použiteľné na vylepšenie, ktoré môžu byť užitočné pre väčšinu užívateľov. Odporúčame vám upgrade na podporovaný prehliadač alebo, pokiaľ to nie je možnú, editovanie použitím editora zdrojového wikitextu. (Viac podrobností nájdete na stránke VisualEditor/Target browser matrix.)
Building a modern editing interface for Wikipedia and its sister wiki is a technical challenge, but it's possible using modern web technologies and standards.

Unfortunately, some browsers don't support many of the features we need for VisualEditor. We're doing our best to support the most common browsers: VisualEditor works well with recent versions of the most popular web browsers: Firefox 15 and up; Iceweasel 10 and up; Safari 7 and up; Chrome 19 and up; Opera 15 and up; Microsoft Internet Explorer 10 and up; Edge 12 and up. In some browsers, such as Internet Explorer 9, a warning message will still show up, but users shouldn't experience any major problems editing. Trying to work around the limitations of older browsers would divert resources from improvements that would benefit the majority of users. We encourage you to upgrade to a supported browser and, if you can't, to continue to edit using the source wikitext editor. (See target browser matrix for specific details.)

Does VisualEditor work with Wikisource's ProofreadPage, or Wiktionary's templates, and other features that Wikipedia doesn't have?
VisualEditor is flexible enough to be adapted to all Wikimedia sites. However, Wiktionary's heavy reliance on templates will require significant work by community members to provide TemplateData to their users, and Wikisource's ProofreadPage tool will require some additional work to integrate VisualEditor smoothly.
Môžem nainštalovať VisualEditor na svojej osobnej wiki mimo stránok Wikimedia?
Áno, na svoje riziko. VisualEditor a Parsoid doplnky sú dostupné na stiahnutie, ale sú stále vo vývoji. Parsoid potrebuje nodeJS. Ak ich nainštalujete a používate, dajte nám vedieť čo funguje a čo nie [$bugzilla in Bugzilla].
Dokáže VisualEditor automaticky opravovať stránky.
Vo viacerých prípadoch VisualEditor nerobí úpravy v texte, ktorý nie je priamo upravovaný. V prípadoch keď je kód na stránke nesprávne použitý (napr. nesprávne ukončenie tabuľky), môže sa pokúsiť kód opraviť.
Will the visual editor be enabled on talk pages?
​No. This question comes up quite often.
 • The visual editor is designed to edit content, plain pages of text.

[1]

  • Talk pages aren't content. Many of the tools and design patterns that make VE nice to use to edit content make it poor to use for discussions.
  • To make it usable for discussions, we would have to remove or break many of those patterns in VE. We have spent a lot of time researching with users what works best there.
 • VE can't deal with structured discussions and plain-text discussions are not structured discussions.
  • Discussions like they are on traditional talk pages are not structured discussions from a technical perspective, despite the fact there is a certain number of colons or bullet points added to each answer to provide a pseudo-structure. With the current design of classical discussions, a piece of software can't know who has replied to whom – only humans can. There is no real connection between posts (which post is the parent/child of which), which is the definition of a structured discussion.
  • At the moment Flow deals with structured discussions. In Flow, each post is independent with a unique ID, linked to other posts and to a Topic (also with a unique ID), with a specific history, and all posts can be targeted precisely. It would be possible in the future to have conversations at multiple places, to move topics or replies, and to create sub-discussions with Flow. Classical talk pages, using VE or not, do not allow that.
Nie je tu odpoveď na moju otázku. Kde sa môžem spýtať?
Môžeš sa informovať na stránkach VisualEditora vo svojej wiki (pozri zoznam na Wikiúdajoch) alebo nacentral feedback page na mediawiki.org (anglicky).

Community resources

Where can I read more about what communities can do to adapt the visual editor to their sites?
You can find a sort of "checklist" here on mediawiki.org.
Where can I find people experienced in this kind of effort?
There is a list of names at Community Taskforce.

References

 1. Based on James Forrester's message on wikimedia-l mailing-list, June 2016