Nápověda:VisualEditor/FAQ

This page is a translated version of the page Help:VisualEditor/FAQ and the translation is 100% complete.
PD Poznámka: Úpravou této stránky souhlasíte s uvolněním vašeho příspěvku pod licencí CC0. Více informací získáte na stránce nápovědy veřejné domény. PD

Obecné

Co je to VisualEditor?
VisualEditor je iniciativa Wikimedia Foundation pro vývoj softwaru, která lidem umožní upravovat stránky v MediaWiki, aniž by se museli učit syntaxi wikitextu. S VisualEditorem bude formátování stránek fungovat velmi podobně jako textový procesor. Během úprav bude stránka vypadat velmi podobně jako stránka po uložení.
Proč k této změně dochází?
Komplikovaná syntaxe značkovacího jazyka wiki používaná starším editačním oknem je největší překážkou při první editaci a tedy i největší překážkou na cestě, na jejímž konci by mohl být produktivní zkušený člen komunity editorů. Abychom zvýšili počet úspěšných prvních pokusů editovat, potřebujeme lepší editační systém. Více podrobností si přečtěte v našem delším vysvětlení.
Kde se mohu dozvědět více o používání Vizualního Editoru?
Podívejte se prosím na Uživatelskou příručku VisualEditoru.
Kdy bude VisualEditor zapnut na mojí wiki?
Aktuální plán budoucího nasazování je na VisualEditor/Rollouts. Uživatelům většiny velkých Wikipedií byl VisualEditor nabídnut v červenci 2013. Více než polovina Wikipedií dostala volitelně VisualEditor pro všechny uživatele během roku 2013. VisualEditor je k dispozici při přihlášení jako funkce beta téměř všem přihlášeným uživatelům ve všech projektech Wikimedia Foundation.
Proč tento software nasazujete, když není jeho vývoj dokončen?
VisualEditoru chybějí některé funkce a má nevyřešené nedostatky. V principu je ale nejlepším způsobem, jak najít chyby a odhalit chybějící funkce, a také mít co nejvíce lidí, kteří budou software používat a budou si s ním hrát. Přestože chápeme, že v krátkodobém pohledu budou chyby působit problémy, budou opraveny a právě aktuální využití nám pomůže rozpoznat problémy určené k opravě.
Nalezl jsem problém ve VisualEditoru. Jak vám jej můžu oznámit?
Pokud chcete a dokážete to, ohlašte chybu na Phabricatoru v produktu "VisualEditor". Většina velkých Wikipedií má také pro reakce týkající se VisualEditoru svou stránku viz seznam na Wikidatech. Také existuje centrální stránka pro reakce na mediawiki.org.
Jak deaktivuji VisualEditor?
Chcete-li pokračovat v přímé úpravě wikitextu, jednoduše klikněte na tlačítko „Editovat zdroj“ místo „Editovat“. Na odkazech pro úpravy sekce můžete otevřít klasický editor wikitextu pro tuto sekci kliknutím na „editovat zdroj“ namísto běžného odkazu „editovat“. Na wiki, kde je VisualEditor stále funkcí Beta, můžete jednoduše zrušit zaškrtnutí jeho políčka na Beta kartě ve vašich Předvolbách. Na ostatních wikinách můžete místo toho zaškrtnout políčko Dočasně vypnout VisualEditor, když je v beta verzi na kartě Úpravy.
Ve VisualEditoru chybí nějaká funkce. Jak vás mohu požádat o její přidání?
Některé funkce se právě vyvíjejí nebo plánují. Některé další informace poskytují také plán, stránky technických cílů Wikimedia pro roky 2015–2016 a [$phabboard pracovní deska Phabricatoru]. Pokud nemůžete najít žádnou zmínku o funkci, kterou chcete navrhnout, můžete ji poslat prostřednictvím stejného procesu, kterým se hlásí chyby.
Bude i nadále možné editovat pomocí wikitextu poté, co se VisualEditor stane hlavním editačním rozhraním?
Ano. Zatímco VisualEditor bude nakonec ve výchozím nastavení nabízen všem uživatelům, metoda pro úpravu základního "zdrojového" textu bude nadále existovat. Neplánujeme odstranit úpravy wikitextu.
Mohu ve VisualEditoru používat známou wikisyntaxi jako [[ ]] a {{ }}?
Ne. V současné době tyto zkratky spustí odkaz, respektive nástroj šablony. Pokud v článku použijete wikisyntaxi, zobrazí se varovná zpráva. Pro více informací o používání VisualEditoru nse podívejte na uživatelskou příručku.
Proč není můj prohlížeč podporován?
Budování moderního editačního rozhraní pro Wikipedii a její sesterskou wiki je technická výzva. Je to možné pomocí moderních webových technologií a standardů. Některé prohlížeče bohužel nepodporují mnoho funkcí, které pro VisualEditor potřebujeme. Snažíme se co nejvíce podporovat nejběžnější prohlížeče: VisualEditor funguje dobře s nejnovějšími verzemi nejpopulárnějších webových prohlížečů: Firefox 15 a vyšší; Iceweasel 10 a vyšší; Safari 7 a vyšší; Chrome 19 a vyšší; Opera 15 a vyšší; Microsoft Internet Explorer 10 a vyšší; Okraj 12 a vyšší. V některých prohlížečích, jako je Internet Explorer 9, se bude stále zobrazovat varovná zpráva, ale uživatelé by neměli mít s úpravou žádné velké problémy. Pokud se pokusíte obejít omezení starších prohlížečů, budou zdroje odkloněny od vylepšení, z nichž bude mít prospěch většina uživatelů. Doporučujeme upgradovat na podporovaný prohlížeč a pokud nemůžete, pokračujte v úpravách pomocí zdrojového editoru wikitext. (Podrobnosti viz matice cílového prohlížeče.)
Funguje VisualEditor s rozšířením ProofreadPage na Wikizdrojích, se šablonami na Wikislovníku a dalšími funkcemi, které na Wikipedii nejsou?
VisualEditor je dostatečně flexibilní, aby se mohl přizpůsobit všem webům Wikimedie. Silná závislost Wiktionary na šablonách však bude vyžadovat značné úsilí členů komunity, aby svým uživatelům poskytla TemplateData a nástroj ProofreadPage Wikisource bude vyžadovat další práci na hladké integraci VisualEditoru.
Mohu si nainstalovat VisualEditor na své soukromé wiki mimo Wikimedie?
Ano, na vaše vlastní riziko. Rozšíření VisualEditor a Parsoid si můžete stáhnout, ale jsou stále experimentální. Nezapomeňte, že Parsoid vyžaduje nodeJS. Pokud si je nainstalujete a budete používat, prosíme, dejte nám [$phab na Phabricatoru] vědět, co vám fungovalo a co ne.
Provádí VisualEditor automatické opravy stránek?
Ve většině případů VisualEditor nijak nemění formátování řádek, které přímo needitujete. V případech, kdy je zdrojový text na stránce již špatně (například u neuzavřených tabulek), se to může pokusit opravit.
Bude povolen vizuální editor na diskusních stránkách?
​ Ne. Tato otázka se objevuje poměrně často.
 • Vizuální editor je určen k úpravě obsahu, prostých stránek textu.[1]
  • Diskuzní stránky nejsou obsahem. Mnoho nástrojů a návrhových vzorů, díky kterým je VE příjemné používat k úpravě obsahu, znemožňuje použití pro diskuse.
  • Aby to bylo použitelné pro diskuze, museli bychom mnohé z těch vzorů ve VE odstranit nebo porušit. Strávili jsme spoustu času zkoumáním s uživateli, co tam funguje nejlépe.
 • VE si neumí poradit se strukturovanými diskusemi a diskuse v prostém textu nejsou strukturované diskuze.
  • Diskuse jako na tradičních diskusních stránkách nejsou z technického hlediska strukturovanými diskusemi, přestože ke každé odpovědi je přidán určitý počet dvojteček nebo odrážek, které poskytují pseudostrukturu. Se současným designem klasických diskusí nemůže kus softwaru vědět, kdo komu odpověděl – to mohou pouze lidé. Mezi příspěvky neexistuje žádná skutečná souvislost (který příspěvek je rodič/dítě kterého), což je definice strukturované diskuse.
  • V současné době se Flow zabývá strukturovanými diskusemi. Ve Flow je každý příspěvek nezávislý s jedinečným ID, propojený s jinými příspěvky a tématem (také s jedinečným ID), se specifickou historií a na všechny příspěvky lze přesně cílit. V budoucnu by bylo možné konverzovat na více místech, přesouvat témata nebo odpovědi a vytvářet dílčí diskuse s Flow. Klasické diskusní stránky, ať už používají VE nebo ne, to neumožňují.
Moje otázka zde není. Kde ji mohu položit?
Můžete se zeptat na stránce pro reakce na VisualEditor na vaší wiki (vizte seznam na Wikidatech) nebo na centrální stránce na mediawiki.org.

Komunitní zdroje

Kde si mohu přečíst více o tom, co mohou komunity udělat pro přizpůsobení vizuálního editoru jejich webům?
Jakýsi "kontrolní seznam" můžete najít zde na mediawiki.org.
Kde najdu lidi zkušené v tomto druhu úsilí?
Na Komunitní pracovní skupině je seznam jmen.

Poznámky pod čarou

 1. Na základě zprávy na wikimedia-l mailing-list Jamese Forrestera, červen 2016