Help:VisualEditor/KKK

This page is a translated version of the page Help:VisualEditor/FAQ and the translation is 10% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Märge: Selle lehe redigeerimisel nõustute vabastama oma panuse CC0 alt. Lisateavet leiate Avaliku domeeni abilehed. PD

Üldist

Mis on VisualEditor?
VisualEditor on Wikimedia Foundationi tarkvaraarendus initsiatiiv, mis võimaldab inimestel MediaWiki lehekülgi redigeerida ilma wikitexti süntaksit õppimata. VisualEditoriga on lehekülgede vormindamine sarnane tekstiredaktoriga töötamisele - redigeerimise ajal näeb tekst välja samasugune nagu peale salvestamist.
VisualEditor is a software development initiative by the Wikimedia Foundation that will allow people to edit pages in MediaWiki without needing to learn wikitext syntax.

With VisualEditor, formatting pages will work very similarly to a word processor. While editing, the page will look very similar to what the page will look like after it is saved.

Millest selline muudatus?
Suurim takistus esimese muudatuse tegemisel, mis oleks esimene samm, et kellestki saaks produktiivne, kogenud kogukonna liige, on keerukas wikisüntaks, mida redigeerimisaknas kasutatakse. Et suurendada edukate esmakatsetuste arvu vajame paremat redigeerimissüsteemi. Palun loe ka meie pikemat selgitust.
The complex wiki markup syntax used by the old editing window is the biggest barrier to making the first edit, and therefore the biggest barrier to beginning the path that could lead to someone's becoming a productive, experienced member of the editing community.

To increase the number of successful first attempts at editing, we need a better editing system. Please read our longer explanation for more details.

Where do I go to learn more about using VisualEditor?
Please see the VisualEditor User guide.
Millal VisualEditor minu vikis kasutusele tuleb?
See on praegune ajakava (see võib muutuda):
 • 24. juuni:A/B test ingliskeelses Vikipeedias. VisualEditor on vaikimisi kasutusel 50% värskelt registreerunud kasutajate puhul.
 • 1. juuli: VisualEditori rakendamine inglisekeelses Vikipeedias, saadaval kõigi registreeritud kasutajate jaoks.
 • 15. juuli: VisualEditori rakendamine inglisekeelses Vikipeedias, saadaval kõigi registreeritud ja anonüümsete kasutajate jaoks.
 • 24. juuli: VisualEditori rakendamine de, es, fr, he, it, nl, pl, ru ja sv Vikipeediates, saadaval kõigi registreeritud kasutajate jaoks.
 • 29. juuli: VisualEditori rakendamine de, es, fr, he, it, nl, pl, ru ja sv Vikipeediates, saadaval kõigi kasutajate jaoks.
 • augusti teine pool: VisualEditori rakendamine kõigis Vikipeediates välja arvatud mõnes üksikus (näiteks hiina keelses Vikipeedias), kus VisualEditor veel ei tööta.
Hetkel näeb plaan ette VisualEditori rakendamist kõigepealt Vikipeediates ja 2013. aasta detsembri lõpuks ka tütarprojektides.
The current schedule for future rollouts is posted at VisualEditor/Rollouts.

More than half of Wikipedias received VisualEditor as an option for all users during 2013. VisualEditor is available as an opt-in Beta Feature to almost all logged-in users at all Wikimedia Foundation projects.

Miks see tarkvara nii kiiresti kasutusele võetakse? See ei näi valmis olevat.
Tarkvara pole kindlasti valmis, sellele tuleb veel võimalusi lisada ja kindlasti leiame peale kasutuselevõtmist veel vigu. See ei tule sellest, et tegu oleks paha tarkvaraga või nagu poleks tarkvara valmis vaid puhtalt sellest, et tegemist on tarkvaraga. Vead on vältimatud: MediaWiki ise on 10 aastat vana ja me leiame endiselt asju, mis võiks olla paremini või asju, mis on ootamatult katki lähevad. Kui me ootaks, kuni VisualEditor on veavaba, siis me ei võtaks seda iialgi kasutusele.
Lõpuks on parim viis tarkvara vigu tuvastada tarkvara kasutada ja sellega katsetada. Me mõistame, et vead võivad olla hetkel häirivad, kuid nad parandatakse ja tarkvara kasutamine aitab meil neid leida.
The software has features to be added and issues to be resolved.

Ultimately, the best way to detect bugs and identify missing features is to have as many people as possible using the software and playing with it. While we know that bugs are disruptive in the short term, they will be fixed, and the current use is what lets us identify things that need fixing.

Avastasin probleemi VisualEditoris. Kus ma saan sellest teatada.
Kui sa oskad ja viitsid, siis esita bugzillas veateade [$bugzilla "VisualEditor" product]. Paljudes vikides on eraldi lehekülg VisualEditori tagasiside jaoks (vaata nimekirja Wikidatas). On ka keskne tagasiside leht mediawiki.org lehel.
If you're willing and able, please report the issue in Phabricator in the "VisualEditor" product.

Most large Wikipedias also have a wiki page dedicated to feedback about VisualEditor; see the list on Wikidata. There is also a central feedback page on mediawiki.org.

Kuidas ma VisualEditori välja lülitan?
VisualEditori saab välja lülitada menüüst "Eelistused"-->"Tööriistad" (võimalik ainult registreeritud kasutajatel).
Wikitexti saad otse toimetada ka siis, kui vajutad "Muuda" nupu asemel kõrval olevat nuppu "Muuda lähteteksti", mis avab klassikalise redigeerimisakna.

On wikis where VisualEditor is still a Beta Feature, you can simply uncheck its box in the Beta tab of your Preferences; on the other wikis, you can check the Temporarily disable VisualEditor while it is in beta box from the Editing tab instead.

VisualEditoril puudub üks omadus. Kus ma selle lisamist küsida saan?
Mõned võimalused on hetkel arendamis- või planeerimisjärgus (näiteks piltide vormindamine, tabelitele ridade ja tulpade lisamine, matemaatiliste valemite toimetamine). Ajakava ja Wikimedia arenduseesmärkide visand aastate 2013-1014 kohta annab samutri mõningast lisainfot. Kui sa ei leia viidet omadusele, mida sooviksid lisada, esita ettepanek sama moodi nagu esitaksid veateadet.
Some features are currently being developed or planned.

The Roadmap, the Wikimedia Engineering goals pages for 2015–2016 and the Phabricator workboard provide some additional information as well. If you can't find any reference to the new feature you'd like to suggest, please submit it using the same process used to report an issue.

Kas ka tulevikus, kui VisualEditor muutub peamiseks kasutajaliideseks, on võimalik toimetada wikitexti kasutades?

Jah. Kuigi VisualEditor muutub vaikimisi keskkonnaks jääb alles ka võimalus lähtekoodi muuta. Võimaluse "Redigeeri lähtekoodi" eemaldamiseks pole mingeid plaane.

Kas ma saan VisualEditoris kasutada tutavaid vikivormingu elemente nagu [[ ]] ja {{ }}?

Ei. Palun kasuta selle asemel nutikaid malle ja linkimisvõimalusi. Loe selle kohta VisualEditori kasutusjuhendist
Miks minu brauser pole toetatud?
Moodsa redigeerimiskeskkonna ehitamine Vikipeedia ja selle sõsarprojektide jaoks on tehniline väljakutse, kuid võimalik kasutades tänapäevaseid veebitehnoloogiaid ja standardeid. Kahjuks ei toeta kõik brauserid omadusi, mida VisualEditor vajab. Me teeme endast parima, et toetada enamlevinud brausereid: VisualEditor töötab edukalt Firefoxi, Chrome ja Safari viimaste versioonidega ning Internet Explorer 9 tugi on varsti tulekul. Kuid vanemate brauserite piirangutest tulenevat probleemide lahendamine nõuaks resursside ümbersuunamist suuremale hulgale kasutajatele kasulike lahenduse loomiselt. Me soovitame võtta kasutusele uuem brauser või kui see on võimatu, siis jätka toimetamist klasikalise wikitexti redaktoriga.
Building a modern editing interface for Wikipedia and its sister wiki is a technical challenge, but it's possible using modern web technologies and standards.

Unfortunately, some browsers don't support many of the features we need for VisualEditor. We're doing our best to support the most common browsers: VisualEditor works well with recent versions of the most popular web browsers: Firefox 15 and up; Iceweasel 10 and up; Safari 7 and up; Chrome 19 and up; Opera 15 and up; Microsoft Internet Explorer 10 and up; Edge 12 and up. In some browsers, such as Internet Explorer 9, a warning message will still show up, but users shouldn't experience any major problems editing. Trying to work around the limitations of older browsers would divert resources from improvements that would benefit the majority of users. We encourage you to upgrade to a supported browser and, if you can't, to continue to edit using the source wikitext editor. (See target browser matrix for specific details.)

Kas VisualEditor töötab Vikiallikate ProofreadPage või Vikisõnastiku mallide ja teiste omadustega, mida Vikipeedial pole?
VisualEditor on hetkel kasutusel ainult Vikipeedia lehekülgedel, kuid oleme selle disaininud piisavalt paindlikuna, et seda saaks ka teistel Wikimedia lehtedel kasutada. Peale kasutuselevõtmist Vikipeedias tagame VisualEditori töötamise ka sõsarprojektides.
Kas ma võin VisualEditori väljaspool Wikimediat paigaldasa.
Jah, omal vasutusel. VisualEditor ja Parsoid lisad on allalaadimiseks saadaval, kuid nad on endiselt eksperimentaalsed. Pane tähele, et Parsoid vajab nodeJS-i. Kui sa neid paigaldad ja kasutad, siis palun anna [$bugzilla Bugzillas] teada, mis töötas ja mis mitte.
Kas VisualEditor teeb leheküljel automaatseid parandusi?
VisualEditor ei muuda enamasti ridu, mida otseselt ei toimetata. Kui lehekülje lähtekood on juba vigane (näiteks sisaldab sulgemata tabeleid) võib VisualEditor üritada seda parandada.
Will the visual editor be enabled on talk pages?
​No. This question comes up quite often.
 • The visual editor is designed to edit content, plain pages of text.

[1]

  • Talk pages aren't content. Many of the tools and design patterns that make VE nice to use to edit content make it poor to use for discussions.
  • To make it usable for discussions, we would have to remove or break many of those patterns in VE. We have spent a lot of time researching with users what works best there.
 • VE can't deal with structured discussions and plain-text discussions are not structured discussions.
  • Discussions like they are on traditional talk pages are not structured discussions from a technical perspective, despite the fact there is a certain number of colons or bullet points added to each answer to provide a pseudo-structure. With the current design of classical discussions, a piece of software can't know who has replied to whom – only humans can. There is no real connection between posts (which post is the parent/child of which), which is the definition of a structured discussion.
  • At the moment Flow deals with structured discussions. In Flow, each post is independent with a unique ID, linked to other posts and to a Topic (also with a unique ID), with a specific history, and all posts can be targeted precisely. It would be possible in the future to have conversations at multiple places, to move topics or replies, and to create sub-discussions with Flow. Classical talk pages, using VE or not, do not allow that.
Minu küsimust pole siin. Kus ma selle esitada saan?
Võid küsida VisualEditori kohta Üldises arutelus või kesksel tagasisidelehel mediawiki.org lehel.

Community resources

Where can I read more about what communities can do to adapt the visual editor to their sites?
You can find a sort of "checklist" here on mediawiki.org.
Where can I find people experienced in this kind of effort?
There is a list of names at Community Taskforce.

References

 1. Based on James Forrester's message on wikimedia-l mailing-list, June 2016