This page is a translated version of the page Help:Searching and the translation is 48% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD
Wikimedia wikideki arama özelliğinin dokümantasyonu için, bkz. Help:CirrusSearch .

MediaWiki içerisinde bilgi bulmanın en hızlı yolu, doğrudan bakmaktır. Her sayfada bir ara kutusu var.

Anahtar kelimeleri ve cümleleri girin ve Enter veya Geri Dön düğmesine basın veya büyüteç simgesini (veya diğer görünümleri kullanırken Ara veya Git düğmesini) tıklayın. Bir sayfa girdiğiniz ile aynı başlığa sahipse doğrudan o sayfaya atlarsınız. Aksi takdirde, vikideki tüm sayfaları arar (bazı kısıtlamalarla, aşağıya bakınız) ve arama terimlerinizle eşleşen maddelerin bir listesini veya hiçbir sayfanın tüm anahtar kelimeleri ve cümleleri olmadığını bildiren bir mesaj sunar.

Nasıl çalışır

  • Vikideki tüm sayfaları bir takım kısıtlamalarla arar.
  • Madde içeriği ham (vikimetin) formunda aranır, yani, görüntülenen sayfayı değil "değiştir" seçeneğini tıkladığınızda düzenleme kutusunda görünen metni arar. Bu, dahil edilen bir şablondan gelen içeriğin alınmayacağı, ancak boru bağlantılarının hedefi olacağı anlamına gelir.

This means that content coming from an included template will not be picked up, but the target of piped links will be.

  • Arama işlevinin boşluklarla veya başka noktalama işaretleriyle ayrılarak tüm kelimeler üzerinde çalışması düşünülebilir. Dolayısıyla, arama teriminiz 'kitap' kelimesini içeriyorsa, sonuçlar yalnızca 'kitap' veya 'kitapçık' kelimesini içeren sayfaları içermez. Arama teriminiz 'ulus' terimini içeriyorsa, sonuçlar yalnızca 'uluslararası' kelimesini içeren sayfaları içermez, ancak 'uluslararası' terimini içeren sayfaları da içerebilir.

So if your search term includes the word 'book', the results will not include pages that only have the word 'books' or 'booklet'. And if your search term includes the term 'inter', the results will not include pages that only have the word 'international', but they may include pages that have the term 'inter-national'.

  • Sonuçlar, yalnızca aramanızdaki tüm kelimeleri içeren sayfaları içerecektir.
  • You can search for all words that begin with a prefix by adding * at the end of a word in your query. For example, book* will return results for book and books.
  • Çift tırnak kullanarak bir kelime öbeği arayabilirsiniz. Bir cümlenin tam kelimelerden oluştuğu düşünülebilir, bu nedenle 'Başbakan' ifadesi ime Min aramasıyla değil bulunacaktır, ancak olacaktır "Başbakan" aramasıyla bulunacaktır.

A phrase can be considered to consist of whole words, so the phrase 'Prime Minister' will not be found by a search for "ime Min", but it will be found by a search for "Prime Minister".

Aramayı kısıtlama

Hiçbir şeyi doldurmadan "Ara" düğmesini tıklarsanız, size ekstra arama seçenekleri sunan "Özel:Ara" seçeneğine gidersiniz (ayrıca arama sonuçları listesinden de erişilebilir)

Bir aramayı belirli bir ad alanı içindeki sayfalarla sınırlandırmanın, örneğin sadece User sayfalarında arama yapmayı yararlı bulabilirsiniz. Bu arama için istediğiniz ad alanlarını kontrol edin.

See also