Help:Arama

This page is a translated version of the page Help:Searching and the translation is 88% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD
Wikimedia wikideki arama özelliğinin dokümantasyonu için, bkz. Help:CirrusSearch .

MediaWiki içerisinde bilgi bulmanın en hızlı yolu, doğrudan bakmaktır. Her sayfada bir ara kutusu var.

Anahtar kelimeleri ve cümleleri girin ve Enter veya Geri Dön düğmesine basın veya büyüteç simgesini (veya diğer görünümleri kullanırken Ara veya Git düğmesini) tıklayın. Bir sayfa girdiğiniz ile aynı başlığa sahipse doğrudan o sayfaya atlarsınız. Aksi takdirde, vikideki tüm sayfaları arar (bazı kısıtlamalarla, aşağıya bakınız) ve arama terimlerinizle eşleşen maddelerin bir listesini veya hiçbir sayfanın tüm anahtar kelimeleri ve cümleleri olmadığını bildiren bir mesaj sunar.

Nasıl çalışır

  • Vikideki tüm sayfaları bir takım kısıtlamalarla arar.
  • Madde içeriği ham (vikimetin) formunda aranır, yani, görüntülenen sayfayı değil "değiştir" seçeneğini tıkladığınızda düzenleme kutusunda görünen metni arar. Bu, dahil edilen bir şablondan gelen içeriğin alınmayacağı, ancak boru bağlantılarının hedefi olacağı anlamına gelir.
  • Arama işlevinin boşluklarla veya başka noktalama işaretleriyle ayrılarak tüm kelimeler üzerinde çalışması düşünülebilir. Dolayısıyla, arama teriminiz 'kitap' kelimesini içeriyorsa, sonuçlar yalnızca 'kitap' veya 'kitapçık' kelimesini içeren sayfaları içermez. Arama teriminiz 'ulus' terimini içeriyorsa, sonuçlar yalnızca 'uluslararası' kelimesini içeren sayfaları içermez, ancak 'uluslararası' terimini içeren sayfaları da içerebilir.
  • Sonuçlar, yalnızca aramanızdaki tüm kelimeleri içeren sayfaları içerecektir.
  • You can search for all words that begin with a prefix by adding * at the end of a word in your query. For example, book* will return results for book and books.
  • Çift tırnak kullanarak bir kelime öbeği arayabilirsiniz. Bir cümlenin tam kelimelerden oluştuğu düşünülebilir, bu nedenle 'Başbakan' ifadesi ime Min aramasıyla değil bulunacaktır, ancak olacaktır "Başbakan" aramasıyla bulunacaktır.

Aramayı kısıtlama

Hiçbir şeyi doldurmadan "Ara" düğmesini tıklarsanız, size ekstra arama seçenekleri sunan "Özel:Ara" seçeneğine gidersiniz (ayrıca arama sonuçları listesinden de erişilebilir)

Bir aramayı belirli bir ad alanı içindeki sayfalarla sınırlandırmanın, örneğin sadece User sayfalarında arama yapmayı yararlı bulabilirsiniz. Bu arama için istediğiniz ad alanlarını kontrol edin.